Zawody i ich potencjał

Praca recepcjonistki w hotelu - wymagania, predyspozycje, zarobki

20 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

4 komentarze
Praca recepcjonistki w hotelu - wymagania, predyspozycje, zarobki
Czy w hotelarstwie potrzebne jest doświadczenie? Jakie są wymagane predyspozycje w zawodzie recepcjonistki? Sprawdź zarobki i możliwość rozwoju.

Na czym polega praca recepcjonistki?

Można stwierdzić, że praca recepcjonistki w hotelu skoncentrowana jest na telefonicznej lub osobistej obsłudze klientów. W takcie rozmów, recepcjonistka informuje o wolnych terminach, przyjmuje rezerwacje, zachęca gości do skorzystania dodatkowych usług oferowanych przez hotel np. zabiegów spa.

Zakres czynności pracy recepcjonistki zależy głównie od miejsca, w którym ona pracuje. Najwięcej obowiązków mają recepcjonistki zatrudnione w niewielkich hotelach. Muszą one liczyć się z tym, że poza wprowadzaniem do kalendarza rezerwacji, będą musiały odprowadzać gości do pokoi czy pomagać pozostałym pracownikom, jeżeli pojawi się taka konieczność.

Co musi umieć recepcjonistka? 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że recepcjonistka nie musi posiadać wykształcenia. Jednak w praktyce bardzo często zajmują się one zarządzeniem hotelem, więc wykształcenie – zwłaszcza z zakresu zarządzania – jest nieocenione. Zdecydowana większość pracodawców wymaga od potencjalnej kandydatki tego, by posiadała ona wykształcenie co najmniej średnie. Nie brakuje również stawiających na pracowników wyłącznie z wykształceniem wyższym. Gdzie zatem zdobyć umiejętności? Który kierunek ukończyć?

Jeśli zamierzasz w przyszłości pracować jako recepcjonistka w hotelu, to powinnaś pomyśleć o tym, by ukończyć studia na kierunku np. hotelarstwo. Przyda się również zainwestowanie w kursy języków obcych – większość pracodawców wymaga znajomości co najmniej jednego języka obcego. Idealnie jednak, gdy potencjalny pracownik bez problemów może porozumieć się w co najmniej dwóch językach.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Recepcjonistka

Recepcjonistka w klinice stomatologicznej - Bielsko-Biała

Dentify. Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej

  • Bielsko-Biała
Dodana

Asystent sprzedaży - Recepcjonista

Stawowy Group Sp. z o.o. Sp. k.

  • Częstochowa
Dodana

Pracownik recepcji

Axel Krzysztof Liberadzki

  • Warszawa
  • 4 500-5 500 zł / mc
Dodana

Recepcjonista/ka

Carolina Toyota Bielsko

  • Jaworze
Dodana

Recepcjonistka / Recepcjonista

Apartamenty Złoty Widok

  • Bielsko-Biała
Dodana

Osoby myślące o pracy w charakterze recepcjonistki nie mogą też zapomnieć o obsłudze komputera. Mowa głównie o różnych programach ułatwiających kontrolowanie rezerwacji. Przydaje się również umiejętność obsługi urządzeń biurowych, bo z takich recepcjonistka będzie korzystać na co dzień.

Praca recepcjonistki a wymagane predyspozycje

Recepcjonistka to często pierwsza osoba, która ma kontakt z klientem. Z tego też względu jest ona wizytówką firmy i to wymusza, by prezentowała się nienagannie. Recepcjonistka musi być zadbana i pilnować, by jej strój zawsze był oficjalny. Jest to szczególnie istotne, gdy pracodawca nie wprowadził zasad dress code lub strojów firmowych.

Przyszłe recepcjonistki muszą być też opanowane i zawsze uprzejme. Jako osoby mające kontakt z klientem, muszą pamiętać również o tym, by go odpowiednio powitać lub pożegnać. Ponieważ gości hotelowi najczęściej właśnie do recepcji zgłaszają swoje uwagi czy skargi, istotne jest również to, by recepcjonistka zawsze szybko reagowała i potrafiła rozwiązać pojawiające się spory.

Kto decyduje się na pracę recepcjonistki?

Młode osoby wiążące swoją przyszłość z pracą w hotelu, znające języki obce w stopniu komunikatywnym i obeznane w obsłudze komputera, bardzo często decydują się aplikować na stanowisko recepcjonistki. Jest to związane nie tylko z dobrym wynagrodzeniem jak na początek kariery zawodowej, ale także z ciekawymi obowiązkami i możliwością rozwoju.

Zasadniczo obowiązki recepcjonisty mogą być uzależnione od kompetencji, chęci i zaangażowania w pracę danej osoby. Najczęściej wraz z upływem czasu dochodzą kolejne, coraz ambitniejsze zadania, co także przekłada się na zarobki recepcjonisty.

Jakie są najważniejsze obowiązki recepcjonistki?

Recepcjonistka w hotelu na samym początku odpowiada przede wszystkim za odbieranie połączeń telefonicznych, zarządzanie rezerwacjami pokoi, witanie gości, zameldowanie i wymeldowanie klientów, ogólną opiekę nad klientami podczas ich pobytu w hotelu. Zadania recepcjonistki mogą także być rozbudowane o obowiązki marketingowe. Często recepcjonistki dodatkowo zajmują się pisaniem treści na stronę internetową, przygotowywaniem maili czy treści na ulotki. Jednym z jej podstawowych obowiązków jest także przyjmowanie płatności od gości za pobyt, co ma miejsce zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Na każdej zmianie należy się też z tego rozliczyć. Recepcjonistka musi też wiedzieć, z jakich aktualnych promocji mogą klienci korzystać (np. bony zniżkowe na pobyt, kupony w ramach zakupów grupowych, promocje dla stałych klientów). Recepcjonistka jest też osobą pierwszego kontaktu, która decyduje o tym, do kogo oddelegować problemy klientów, jeśli nie są one w zasięgu jej kompetencji. Może to być np. zamówienie pomocy pracownika technicznego czy przekazanie menagerowi prośby o przygotowanie specjalnej oferty cenowej dla klienta.

Recepcjonistka jest też prawą ręką menagera hotelu, dlatego może przejmować jego obowiązki, jak np. nadzór nad pracą pokojówek i pralni, zamawianie artykułów biurowych, chemii itp., prowadzenie ewidencji gości, zliczanie przychodów, nadzorowanie rozliczenia kasy.

Recepcjonista - zarobki i możliwość rozwoju

Pensja recepcjonistki zależy od miejsca, w którym ona pracuje, jej doświadczenia, umiejętności i zakresu umiejętności. Przyszłe recepcjonistki nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy, bo lokalne portale ogłoszeniowe, na których są publikowane ogłoszenia o pracę, są pełne takich ofert. Początkujące recepcjonistki zarabiają najczęściej ok. 4 120 zł brutto.

Warto również zapoznać się z tekstem: Wynagrodzenie - czy wiesz, ile... zarabiają twoi współpracownicy?

Ścieżka rozwoju zależy od firmy, w której recepcjonistka znajdzie zatrudnienie. Jeżeli hotel jest duży, to dobra recepcjonistka może po pewnym czasie awansować i zarządzać całym personelem zatrudnionym na recepcji.

3 ciekawostki i dodatkowe informacje o pracy recepcjonistki w hotelu

  • Recepcjonistka często pełni rolę nie tylko osoby odpowiedzialnej za obsługę gości, ale także jest pierwszym punktem kontaktu dla klientów i wizytówką firmy.
  • Praca recepcjonistki wymaga nie tylko umiejętności obsługi komputera i znajomości języków obcych, ale także doskonałych umiejętności interpersonalnych i szybkiego reagowania na różne sytuacje.
  • Zadania recepcjonistki mogą być różnorodne i obejmować zarządzanie rezerwacjami, przyjmowanie płatności, udzielanie informacji turystycznych czy rozwiązywanie problemów gości.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czy do pracy recepcjonistki w hotelu potrzebne jest doświadczenie?

Doświadczenie nie jest konieczne, ale wielu pracodawców oczekuje wykształcenia co najmniej średniego z zakresu zarządzania.

Jakie predyspozycje są potrzebne do pracy recepcjonistki?

Recepcjonistka powinna być zadbana, uprzejma i mieć umiejętność obsługi komputera. Znajomość języków obcych jest również ważna.

Jakie są zarobki recepcjonistki?

Zarobki recepcjonistki zależą od miejsca pracy, doświadczenia i umiejętności. Początkujące recepcjonistki zarabiają średnio około 2 000 zł brutto.

Czy praca recepcjonistki oferuje możliwość rozwoju?

Tak, w zależności od firmy i hotelu, dobra recepcjonistka może awansować i zarządzać personelem na recepcji.

Jakie są podstawowe obowiązki recepcjonistki?

Podstawowe obowiązki recepcjonistki to m.in. witanie gości, zarządzanie rezerwacjami, obsługa telefoniczna, przyjmowanie płatności i rozwiązywanie problemów klientów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

4 komentarze

kamila

kamila

Jak widać wiele jest ofert takiej pracy. Z pewnością znajomość językowa oraz inne walory dress code mają tutaj znaczenie.
Kpina ?!

Kpina ?!

Ciekawe tylko szkoda że zarobki beznadziejne... A wymagania .. wyższe wykształcenie ..śmieszne to jest
Habdas

Habdas

Fajna praca dla ludzi lubiących pracę recepcjonisty. W dobrym hotelu może być całkiem przyjemnie tylko te godziny pracy mogą nie pasować.
Kier. Hotelu

Kier. Hotelu

Praca recepcjonisty kojarzy się prawie każdemu głównie z hotelami czy ośrodkami wypoczynkowymi. Mało kto może wie, że takie stanowisko może być w każdej firmie, instytucji czy gabinetach, gdzie znajduje się recepcja i gdzie istnieje stały kontakt z klientami. Fajnie opisana w tym artykule jest praca recepcjonistki w hotelu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka