Zawody i ich potencjał

Jak zostać windykatorem: wymagania, kursy, i oferty pracy

18 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 26 głosów

26 głosów

4 komentarze
Jak zostać windykatorem: wymagania, kursy, i oferty pracy
Dowiedz się jak zostać windykatorem. Poznaj jego wymagania, dowiedz się jakie cechy powinien mieć dobry windykator oraz jak wygląda praca w zawodzie.

Z tego względu w pracy windykatora przydaje się zarówno umiejętność rozmowy z klientami (dłużnikami i wierzycielami), jak i negocjowania warunków spłaty zaistniałego długu. By wypełniać swoją pracę w sposób rzetelny, windykator powinien nie tylko nauczyć się prowadzenia rozmowy z dłużnikiem, lecz także poznać aktualnie obowiązujące przepisy prawa w zakresie prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Istotnym elementem pracy windykatora jest bowiem uświadomienie dłużnikowi, że na tym etapie postępowania może on spłacić swoje zobowiązanie bez konieczności ponoszenia większych kosztów.

Wykształcenie nie jest potrzebne, ale…

Osoby zainteresowane tym, by pracować w charakterze windykatora, nie muszą przechodzić określonej ścieżki edukacji – pracę taką mogą otrzymać osoby posiadające wykształcenie średnie. Ci jednak, którzy poważnie myślą o karierze w firmie windykacyjnej, powinni pomyśleć o tym, by rozpocząć studia prawnicze. Znajomość prawa bardzo się przydaje, bo działania firm windykacyjnych są ograniczone przepisami – mają one mniejsze możliwości niż kancelarie komornicze.

Obok wykształcenia ważne są również predyspozycje. W tym zawodzenie z pewnością nie poradzą sobie osoby wrażliwe, które szybko się załamują. By odnotowywać na koncie kolejne sukcesy, niezbędne jest prowadzenie często agresywnych negocjacji. Równie istotne jest to, by windykator potrafił przekonać dłużnika do spłaty zobowiązania. Prowadzenie negocjacji jest nieodłączną częścią codziennej pracy windykatora i to niezależnie od tego, czy kontaktuje się on z dłużnikami przez telefon, czy też został oddelegowany do pracy w terenie.

Zapoznaj się również z artykułem:  Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Windykator

Młodszy Specjalista ds Należności

Coral Travel Poland

  • Warszawa
Dodana

Młodszy Koordynator Windykacji _ Gliwice

PROFI CREDIT Polska S.A.

  • Gliwice
  • 6 000-9 000 zł / mc
Dodana

Regionalny Koordynator Windykacji _ Bielsko-Biała

PROFI CREDIT Polska S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds. reklamacji

Zakład Produkcyjno-Handlowy SIATEX Artur Fert

  • Zamość
Dodana

Windykator / Agent Terenowy

Kredyt Inkaso S.A.

  • Szczecin
Dodana

Kurs specjalistyczny w zawodzie windykatora

Chociaż wykształcenie prawnicze jest pomocne, nie jest konieczne do rozpoczęcia kariery jako windykator. Możesz zdecydować się na kurs specjalistyczny, który pozwoli Ci zdobyć niezbędną wiedzę na temat praw i regulacji zawodu windykatora. Kursy takie zwykle obejmują praktyczne aspekty pracy windykatora, takie jak techniki negocjacyjne, podstawy prawa, a także etykę zawodową. Pamiętaj, że windykator to zawód regulowany przepisami, a niewłaściwe działania mogą prowadzić do konsekwencji prawnych.

Cechy dobrego windykatora

Cechy dobrego windykatora to nie tylko umiejętności negocjacyjne, ale również szereg innych kwalifikacji, które pomagają w efektywnym odzyskiwaniu długów. Wśród nich warto wymienić odporność na stres, cierpliwość, dobre umiejętności komunikacyjne, asertywność i umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Kluczowe jest także zrozumienie procesu windykacji i uprawnień windykatora. Dobry windykator to osoba, która zawsze szuka najlepszego rozwiązania dla obu stron, jednocześnie pilnując interesów swojego pracodawcy.

Kto może zostać windykatorem

Zastanawiasz się, czy warto zostać windykatorem? To pytanie warto zadać sobie na samym początku. Jako potencjalny pracownik firmy windykacyjnej, musisz zdawać sobie sprawę, że windykator to zawód, który wymaga zarówno umiejętności negocjacyjnych, jak i psychologicznych. Aby skutecznie odzyskiwać długi, musisz być asertywny i stanowczy, ale także empatyczny i pełen zrozumienia dla trudnej sytuacji dłużnika. Często jesteś jedynym kontaktem między dłużnikiem a wierzycielem, a Twoja rozmowa z windykatorem może decydować o losie długu. Kto zatem może zostać windykatorem? Teoretycznie każdy, kto posiada odpowiednie predyspozycje i jest gotów podjąć to wyzwanie.

Gdzie szukać zatrudnienia w zawodzie windykatora?

Windykatorzy znajdują zatrudnienie nie tylko w prywatnych firmach windykacyjnych, lecz także np. w bankach. Te bowiem nie zawsze korzystają z usług firm zewnętrznych – bardzo często prowadzą działania windykacyjne we własnym zakresie. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy opóźnienia są nieznaczne – wówczas przypomnienie klientowi o tym, że termin spłaty kolejnej raty minął, może doprowadzić do szybkiej jego reakcji. Ofert pracy w bankach na stanowisku windykatora można szukać w regionalnych portalach pracy.  Pamiętaj, że każda oferta pracy w zawodzie windykatora będzie miała swoje unikalne wymagania i korzyści. Porównaj oferty, aby znaleźć tę, która najbardziej pasuje do Twojego doświadczenia, umiejętności i oczekiwań.

Rozważając karierę windykatora, upewnij się, że posiadasz niezbędne umiejętności negocjacyjne i psychologiczne, zrozumiesz obowiązki i możliwości rozwoju w tym zawodzie, a także sprawdź aktualne oferty pracy.

Menadżer działu windykacji

Po kilku latach pracy jako windykator, możesz awansować na stanowisko menadżera działu windykacji. Na tym stanowisku będziesz nadzorować pracę zespołu windykacyjnego, podejmować decyzje dotyczące strategii odzyskiwania długów i negocjować z najtrudniejszymi klientami. Taka rola wymaga jeszcze większych umiejętności negocjacyjnych, zarządzania czasem i ludźmi, a także doświadczenia w branży. Jednak nagrodą jest satysfakcja z dobrze wykonanej pracy i możliwość zarobienia znacznie wyższych wynagrodzeń.

Windykacja w Polsce…

…nie jest nowością, bo pierwsze firmy zajmujące się obsługą przedawnionych zobowiązań pojawiły się na rynku tuż po przemianach politycznych, czyli po 1989 r. Część z nich do dziś działa bardzo prężnie i obsługuje m.in. banki. Największy „wysyp” firm oferujących prowadzenie działań windykacyjnych odnotowuje się w czasach kryzysu. Wówczas, gdy świat boryka się z finansowym krachem, ilość przedawnionych zobowiązań rośnie w alarmującym tempie. W tym właśnie zjawisku swojej szansy upatrują właściciele firm windykacyjnych, którzy postanawiają zaistnieć na rynku.

Doświadczeni windykatorzy, którzy doskonale wiedzą, jak rozmawiać z dłużnikami, mogą znaleźć zatrudnienie również w kancelariach komorniczych. Takie podmioty najczęściej poszukują doświadczonych pracowników biurowych, którzy zgodzą się na pracę na infolinii. Na rozwiązanie w postaci infolinii decyduje się bowiem coraz więcej dużych kancelarii, które chcą pozostawać w ciągłym kontakcie zarówno z dłużnikami, jak i wierzycielami.

To może Cię również zainteresować

Windykacja Należności: Jak efektywnie odzyskać długi

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać windykowatorem?

Teoretycznie każdy, kto posiada odpowiednie predyspozycje i jest gotów podjąć wyzwanie związane z odzyskiwaniem długów.

Jakie są obowiązki menadżera działu windykacji?

Menadżer działu windykacji nadzoruje pracę zespołu windykacyjnego, podejmuje decyzje dotyczące strategii odzyskiwania długów i negocjuje z najtrudniejszymi klientami.

Czy warto zrobić kurs specjalistyczny zawód windykator?

Tak, kurs specjalistyczny pozwoli Ci zdobyć niezbędną wiedzę na temat praw i regulacji zawodu windykatora bez konieczności posiadania wykształcenia prawniczego.

Jakie są cechy dobrego windykatora?

Dobry windykator powinien być odporny na stres, posiadać umiejętności negocjacyjne, dobrze komunikować się, być asertywny i radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Gdzie mogę znaleźć oferty pracy dla windykatorów?

Oferty pracy dla windykatorów można znaleźć na portalach pracy, a także bezpośrednio na stronach firm windykacyjnych, banków i innych instytucji finansowych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

4 komentarze

Ewa

Ewa

Praca w windykacji zawsze mnie interesowała. Postanowiłam więc iść na studia podyplomowe na WSKZ na kierunek windykacja i zarządzanie wierzytelnościami. Studia były mega ciekawe i bardzo szybko po ich ukończeniu otrzymałam bardzo dobrą ofertę pracy.
Omega

Omega

Niestety nie jest to dla każdego. Jednak taka praca też jest dla ludzi. Szkoda tylko, że bezwzględność jest tutaj kluczowa.
Damian

Damian

Oj negatywny zawód dla ludzi lubiących zastraszać innych. WIem, że praca jak każda inna jednak chyba jest jeszcze gorsza od zawodu kanara.
Paulina

Paulina

Bardzo dużo ludzi myli prace windykatora z komornikiem. Dla niektórych jest to to samo. Niestety windykator nie ma nic wspólnego z komornikiem, bo zajmuje się odzyskiwaniem długich. Znajoma pracuje w firmie pożyczkowej i ma tam stanowisko windykatora. Posiada wykształcenie prawnicze. Nigdy na swoje zarobki nie narzekała, a znamy się bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka