Zawody i ich potencjał

Jak zostać lektorem języka obcego: Kariera, Zarobki, Kwalifikacje

25 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 28 głosów

28 głosów

4 komentarze
Jak zostać lektorem języka obcego: Kariera, Zarobki, Kwalifikacje
Poradnik dla aspirujących lektorów języka obcego. Dowiedz się, jak rozpocząć swoją karierę, jakie są wymagane umiejętności, zarobki i jak zdobyć niezbędne kwalifikacje."

Praca lektora

Zacząć pracę lektora to nie tylko kwestia odpowiednich kwalifikacji, ale też pasji do nauczania. Lektor języka obcego musi nie tylko doskonale znać język, ale też umiejętnie przekazywać tę wiedzę swoim uczniom. Praca lektora języka angielskiego wymaga kompetencji w zakresie kultury i historii kraju, którego język naucza, co sprawia, że jest to praca zarówno edukacyjna, jak i kulturalna.

Zarobki lektora są różne i zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, umiejętności, rodzaj pracodawcy czy też miejsce pracy. Warto jednak zauważyć, że praca jako lektor języka angielskiego jest stabilnym i perspektywicznym zawodem, który daje wiele możliwości rozwoju.

Jak zostać lektorem języka obcego

Jeżeli chcesz zostać lektorem języka obcego, musisz zacząć od zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Najważniejsza jest oczywiście biegła znajomość języka, który chcesz nauczać. Niezwykle ważne jest też zdobycie doświadczenia - może to być praca w szkole językowej czy udzielanie korepetycji. Wiele osób decyduje się także na ukończenie studiów lingwistycznych lub pedagogicznych.

Ważną kwestią jest również ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Świat języków obcych jest dynamiczny i ciągle się rozwija. Nowe metody nauczania, trendy w edukacji, a nawet zmieniające się slangi i gwary - wszystko to wpływa na zawód lektora języka obcego. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco i stale podnosić swoje kwalifikacje.

Opanowanie biegłej znajomości języka obcego, zdobycie doświadczenia i umiejętności pedagogicznych to klucz do rozpoczęcia kariery jako lektor języka obcego.

Lektor języków obcych – zawód ceniony od lat

Współcześnie trudno wyobrazić sobie świat bez lektorów języka obcego. To właśnie oni szkolą kolejne kadry specjalistów biegle posługujących się językiem obcym. Zawód ten ma również swoją tradycję. Wystarczy wspomnieć dzieci dawnych polskich magnatów, które nierzadko w podróż po Europie zabierały ze sobą nauczycieli języków obcych. Pobieranie prywatnych lekcji francuskiego, było niegdyś niezbędne, bo znajomość właśnie tego języka była niezwykle istotna w towarzystwie.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lektor

Lektor nauczyciel języka angielskiego BIELANY (MŁOCINY)

Let's Play sp. z o.o.

 • Warszawa
 • 85-110 zł / h
Dodana

LEKTOR JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Szkoła Języków Obcych Enjoy

 • Warszawa
Dodana

Lektor/ka języka angielskiego - Izabelin/Stare Babice/Zaborów/Zielonki

Early Stage Stare Babice

 • Stare Babice
 • 85-110 zł / h
Dodana

Lektor Nauczyciel Języka Angielskiego

Świat Języków Obcych "TIME"

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Dziś lektorzy nauczają nie tylko na uczelniach wyższych, lecz także w prywatnych szkołach języków obcych. Część lektorów decyduje się działać na własną rękę i oferuje prywatne lekcje nawet z dojazdem do klienta.

Lektor języków obcych – wykształcenie jest konieczne

Aby móc wykładać język obcy, konieczne jest ukończenie studiów wyższych. To jednak nie zawsze musi wystarczyć, by lektor mógł rozpocząć prowadzenie zajęć na uczelni wyższej. Zdecydowana większość kandydatów musi pamiętać o ukończeniu kursów dokształcających, pomagających lepiej poznać specjalistyczny język. Jest to szczególnie ważne w przypadku lektorów chcących uczyć języka np. biologów czy archeologów, czyli przyszłych fachowców.

Dla lektora istotne powinno być również to, by wiedzieć, jak wyjaśnić zawiłości języka. Z tego względu istotne jest, by – jeszcze podczas studiów – wybrał on takie zajęcia, które umożliwią mu w przyszłości nauczanie własnych studentów. Pedagogiczne podejście przyda się, by lekcje były bardziej zróżnicowane, a słuchacze nie mieli problemu z opanowaniem materiału.

Przeczytaj również artykuł: Wybierz zawód tak, aby... mieć pracę

Zawód Miejsce pracy Zarobki Kwalifikacje
Lektor języka obcego Szkoły językowe, Uczelnie, Firmy Zależne od doświadczenia i miejsca pracy Znajomość języka, Doświadczenie, Umiejętności pedagogiczne

Gdzie lektor języka obcego może znaleźć pracę?

Lektorzy języków obcych mają wiele możliwości, gdy mowa o rozwoju. Specjalistów potrafiących przekazać wiedzę z zakresu języka obcego, zatrudniają zarówno uczelnie wyższe, jak i prywatne szkoły językowe – ofert zainteresowani mogą szukać na portalach publikujących ogłoszenia o pracę, np. praca.bielsko.pl. Nie brakuje też lektorów, którzy decydują się na otworzenie własnej firmy – szkoły języków obcych. Część z nich działa w sposób podobny do korepetytorów, czyli udziela prywatnych lekcji osobom zainteresowanym opanowaniem wybranego języka.

Poza osobami fizycznymi, z usług lektorów języków obcych korzystają również firmy. Alternatywą dla pracy na uczelni jest zatem znalezienie zatrudnienia w przedsiębiorstwie, oferującym swoim pracownikom lekcje z wybranego języka.

Zarobki nauczyciela języka angielskiego w szkole publicznej

Zarobki nauczyciela języka angielskiego w szkole publicznej nie są zbyt wygórowane. Realne zarobki zazwyczaj kształtują się w okolicy 2500 złotych. Nauczyciel stażysta otrzyma niższe wynagrodzenie niż nauczyciel z kilkuletnim stażem zawodowym. Jednak zaletą pracy na tego typu stanowisku jest ilość godzin lekcyjnych, która w ogólnym rozrachunku jest o wiele mniejsza niż pełny etat obowiązujący na innym stanowisku. Kolejną ważną zaletą jest możliwość otrzymania dni wolnych we wszystkie święta, podczas okresu około świątecznego, w ferie i całe wakacje.

Zarobki nauczyciela języka angielskiego w prywatnej szkole językowej wzrastają z roku na rok. W 2017 roku mediana wynagrodzeń na tego typu stanowisku wśród pracowników pracujących w Polsce wynosiła 4700 złotych brutto. Wynagrodzenie w dużej mierze zależy też od ilości przepracowanych godzin lekcyjnych czy prowadzonych grup.

Własna szkoła językowa - zarobki

Nauczyciele języków obcych dość często rozważają otwarcie własnej szkoły językowej. To bardzo dobry pomysł, ponieważ założenie takiej działalności nie wiąże się ze zbyt wygórowanymi kosztami, a szybko daje pierwsze zyski. Największym kosztem jest wynajęcie nieruchomości, przystosowanie jej wnętrza i opłacenie nauczycieli.

Uprawnienia do nauczania języka obcego

Uprawnienia do nauczania języka obcego są podstawowym wymogiem, aby w ogóle ubiegać się o posadę na takim stanowisku. Warto też wiedzieć, że dobry nauczyciel języków obcych poza umiejętnościami lingwistycznymi musi mieć też odpowiednią wiedzę dotyczącą metodologii nauczania. Ważne jest także to, aby kandydat na nauczyciela lubił pracować z ludźmi i miał wrodzoną zdolność zrozumiałego przekazywania wiedzy.

Kariera lektora językowego

Praca jako lektor języka obcego jest nie tylko satysfakcjonująca, ale także ma wiele zalet. Jednym z największych atutów tego zawodu jest możliwość ciągłego podnoszenia kwalifikacji i rozwijania umiejętności. W miarę jak zyskujesz doświadczenie, masz szansę na podjęcie pracy w renomowanych instytucjach edukacyjnych czy firmach potrzebujących lektora języka obcego.

Lektor języka obcego może pracować zarówno w szkołach językowych, jak i na uczelniach. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Warto zauważyć, że zarobki lektora w dużym stopniu zależą od doświadczenia, umiejętności oraz od miejsca pracy. Praca lektora języka angielskiego czy lektora języka polskiego jako obcego jest coraz bardziej ceniona i postrzegana jako prestiżowy zawód.

Umiejętności pedagogiczne

Nauczyciel języka angielskiego, jak każdy nauczyciel, musi posiadać odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. To nie tylko znajomość języka, ale także umiejętność prowadzenia zajęć, zrozumienie procesów uczenia się i umiejętność przekazywania wiedzy. Wiedza na temat różnych metodologii nauczania jest niezwykle istotna. Komunikatywność lektora, cierpliwość i umiejętność słuchania są kluczowe dla efektywnego nauczania języka obcego.

Wymagania lektora są duże, ale to zawód, który daje dużo satysfakcji. Pomoc w nauce języków obcych, widzenie postępów uczniów, a także ciągły rozwój własnych umiejętności - to wszystko sprawia, że praca lektora języka angielskiego jest nie tylko wyzwaniem, ale i źródłem satysfakcji.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o pracy lektora

 • Lektorzy języków obcych mogą nauczać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Są pracami na różnych poziomach zaawansowania, od początkujących do zaawansowanych.
 • Niektórzy lektorzy specjalizują się w nauczaniu konkretnych grup, takich jak profesjonaliści biznesowi, studenci medycyny czy dzieci.
 • Lektorzy języków obcych często pracują także jako tłumacze lub redaktorzy.
 • Według danych z 2023 roku, średnie miesięczne zarobki lektora języka angielskiego w Polsce wynoszą około 4000 złotych brutto.
 • Studia podają, że nauczyciele języka angielskiego spędzają średnio 20 godzin tygodniowo na przygotowywaniu lekcji, co jest znacznie więcej niż w przypadku innych przedmiotów.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak rozpocząć karierę jako lektor języka obcego?

Najważniejsza jest biegła znajomość języka, który chcesz nauczać oraz zdobycie doświadczenia, na przykład poprzez pracę w szkole językowej czy udzielanie korepetycji.

Jakie umiejętności są potrzebne do pracy jako lektor języka obcego?

Do najważniejszych umiejętności należą znajomość języka, umiejętność prowadzenia zajęć, zrozumienie procesów uczenia się oraz umiejętność przekazywania wiedzy.

Ile zarabia lektor języka obcego?

Zarobki lektora są różne i zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, umiejętności, rodzaj pracodawcy czy też miejsce pracy.

Jakie kwalifikacje są potrzebne do zostania lektorem językowym?

Ważne jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji, które potwierdzają Twoją biegłość językową oraz przygotowanie pedagogiczne.

Jakie są zalety pracy jako lektor języka obcego?

Praca lektora języka obcego jest satysfakcjonująca, daje możliwość ciągłego podnoszenia kwalifikacji, rozwijania umiejętności oraz pracy w renomowanych instytucjach edukacyjnych czy firmach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

4 komentarze

Benny

Benny

Znajomość językowa pozwala nie tylko być lektorem ale np. tłumaczem czy nauczycielem - to zawód z wielkim potencjałem.
Gabryś

Gabryś

Tak samo jak w przypadku lektora języka polskiego tutaj jest podobnie tylko zwykle lektor to osoba zajmująca się min. nauką innych języka.
Anastazja

Anastazja

A jeżeli naprzykład lektorem chce zostać taka osoba, dla który obcy język jest ojczyzny? Jak w tedy, czy musi mieć wykształcenie wyższe?
Boguś

Boguś

Lektor języków obcych znajdzie pracę zawsze. Zazwyczaj jest zatrudniony w szkole wyższej lub innej szkole. Na swoje zarobki lektorzy języków obcych nie narzekają.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka