Jeżeli myślisz o tym, by w życiu zawodowym odnieść sukces, to nie obejdzie się bez planowania – to zupełna podstawa. Ponieważ pierwsza praca najczęściej nie spełnia naszych oczekiwań, często rezygnujemy z tego, co może nam ona dać. Tymczasem niezależnie od stanowiska, na którym pracujemy, możemy się rozwijać i realizować swoje plany.
Kiedy zacząć planować karierę?
Zawodową ścieżkę wytyczamy już w momencie wyboru szkoły. Niestety, wciąż niewiele osób pamięta o tym, że wybór szkoły średniej i potem studiów determinuje to, co będziemy robić w dorosłym życiu. Z tego względu tak istotne jest, by już na tym etapie zastanowić się, czym chcemy się zająć w przyszłości. Jeżeli nie masz pomysłu na siebie, to wcale nie musisz wybierać pierwszej lepszej szkoły!
By nie okazało się, że zbyt późno odkryłeś, co chcesz w życiu robić, powinieneś skorzystać z pomocy specjalistów. Mowa tu przede wszystkim o doradcach zawodowych, którzy są w stanie pomóc każdemu we wskazaniu jego predyspozycji, silnych i słabych stron. Efekt pracy z doradcą jest taki, że otrzymasz listę zawodów pasujących do twojego charakteru i zainteresowań.
Wybierz przyszłościowy kierunek
Trudno mówić o karierze wówczas, gdy… nie można znaleźć zatrudnienia. Z tego względu tak ważne jest to, by – przy wyborze kierunku kształcenia – uwzględnić rynek pracy. Ten zmienia się dynamicznie, ale są zawody, w których pracy nigdy nie brakuje. Ręce pełne roboty mają m.in. prawnicy, lekarze czy analitycy finansowi.
Przy wybieraniu kierunku kształcenia, dobrze zapoznać się ze zestawieniami zawodów uznawanych za przyszłościowe. W ten sposób możesz zminimalizować sytuację, w której okaże się, że – jako dobrze wykształcony pracownik – faktycznie nie będziesz mógł realizować swoich zawodowych planów.
Pierwsza praca? Nie zniechęcaj się!
Pierwsza praca najczęściej nie jest satysfakcjonująca ani pod względem zawodowych obowiązków, ani pod względem wynagrodzenia. Nie powinieneś się jednak zniechęcać. Podejdź do niej jak do wyzwania i postaraj się znaleźć jej plusy. Takie rozwiązanie z pewnością jest lepsze niż poddanie się już na początku.
Pracujesz w obsłudze klienta, choć powinieneś na zapleczu analizować wnioski klientów? Naucz się rozmawiać z ludźmi. Wykorzystaj tę sytuację, by sprawdzić swoje umiejętności negocjowania czy przekonywania do swoich racji. Takie umiejętności przydadzą się tobie choćby wówczas, gdy będziesz walczył o awans czy podwyżkę.
Rozwijaj się nieustannie
Nikt nie zrobi dla ciebie więcej niż ty sam. Pamiętając o tej zasadzie, powinieneś postawić na intensywny rozwój. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy jesteś zainteresowany rozwijaniem się w zawodzie, który wybrałeś, jak i wówczas, gdy myślisz o jego zmianie. Niezależnie od sytuacji, pamiętaj o tym, że dodatkowe kursy, szkolenia to inwestycja mogąca zwrócić się w każdym momencie twojego życia zawodowego.
To może Cię również zainteresować