Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak planować karierę zawodową?

Jak planować karierę zawodową?
Szukając pierwszej pracy, niewiele osób myśli o karierze. To błąd – o swoim rozwoju warto myśleć zawsze i to niezależnie od miejsca zatrudnienia. Jak powinieneś zatem zaplanować karierę?

Jeżeli myślisz o tym, by w życiu zawodowym odnieść sukces, to nie obejdzie się bez planowania – to zupełna podstawa. Ponieważ pierwsza praca najczęściej nie spełnia naszych oczekiwań, często rezygnujemy z tego, co może nam ona dać. Tymczasem niezależnie od stanowiska, na którym pracujemy, możemy się rozwijać i realizować swoje plany.


Kiedy zacząć planować karierę?

Zawodową ścieżkę wytyczamy już w momencie wyboru szkoły. Niestety, wciąż niewiele osób pamięta o tym, że wybór szkoły średniej i potem studiów determinuje to, co będziemy robić w dorosłym życiu. Z tego względu tak istotne jest, by już na tym etapie zastanowić się, czym chcemy się zająć w przyszłości. Jeżeli nie masz pomysłu na siebie, to wcale nie musisz wybierać pierwszej lepszej szkoły!

By nie okazało się, że zbyt późno odkryłeś, co chcesz w życiu robić, powinieneś skorzystać z pomocy specjalistów. Mowa tu przede wszystkim o doradcach zawodowych, którzy są w stanie pomóc każdemu we wskazaniu jego predyspozycji, silnych i słabych stron. Efekt pracy z doradcą jest taki, że otrzymasz listę zawodów pasujących do twojego charakteru i zainteresowań.


Wybierz przyszłościowy kierunek

Trudno mówić o karierze wówczas, gdy… nie można znaleźć zatrudnienia. Z tego względu tak ważne jest to, by – przy wyborze kierunku kształcenia – uwzględnić rynek pracy. Ten zmienia się dynamicznie, ale są zawody, w których pracy nigdy nie brakuje. Ręce pełne roboty mają m.in. prawnicy, lekarze czy analitycy finansowi.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Przy wybieraniu kierunku kształcenia, dobrze zapoznać się ze zestawieniami zawodów uznawanych za przyszłościowe. W ten sposób możesz zminimalizować sytuację, w której okaże się, że – jako dobrze wykształcony pracownik – faktycznie nie będziesz mógł realizować swoich zawodowych planów.


Pierwsza praca? Nie zniechęcaj się!

Pierwsza praca najczęściej nie jest satysfakcjonująca ani pod względem zawodowych obowiązków, ani pod względem wynagrodzenia. Nie powinieneś się jednak zniechęcać. Podejdź do niej jak do wyzwania i postaraj się znaleźć jej plusy. Takie rozwiązanie z pewnością jest lepsze niż poddanie się już na początku.

Pracujesz w obsłudze klienta, choć powinieneś na zapleczu analizować wnioski klientów? Naucz się rozmawiać z ludźmi. Wykorzystaj tę sytuację, by sprawdzić swoje umiejętności negocjowania czy przekonywania do swoich racji. Takie umiejętności przydadzą się tobie choćby wówczas, gdy będziesz walczył o awans czy podwyżkę.


Rozwijaj się nieustannie

Nikt nie zrobi dla ciebie więcej niż ty sam. Pamiętając o tej zasadzie, powinieneś postawić na intensywny rozwój. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy jesteś zainteresowany rozwijaniem się w zawodzie, który wybrałeś, jak i wówczas, gdy myślisz o jego zmianie. Niezależnie od sytuacji, pamiętaj o tym, że dodatkowe kursy, szkolenia to inwestycja mogąca zwrócić się w każdym momencie twojego życia zawodowego.

Oceń ten wpis
Jak planować karierę zawodową?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Nadia.
2019-12-11, 13:42
Jak jest się młodym to warto wszystko organizować i planować, potem tez można. Ważne sadzę, by realizować ustalone cele by wszystko przebiegło w odpowiedni sposób.
Marian
2019-05-21, 14:29
O swojej karierze powinno się pomyśleć już w trakcie kształcenia. Należy się zastanowić w liceum, co chciałbym robić po szkole, jakie studia wybrać. Jeśli uważasz, że będziesz dobrym lekarzem, idź na medycynę, jeśli informatykiem- idź na informatykę itd. Może nie chcesz iść na studia, bo chcesz być np fryzjerką. Skończ odpowiedni kurs. Zaplanujcie sobie wszystko z "głową".
Forest
2019-05-07, 17:54
Na początku wszystko trzeba zaplanować jeślijest się na studiach to wtedy można dążyć do wyznaczonych celi, jednak często wszystkie realia spwodują inne rozwiązania.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.