Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 32052        SUBSKRYBUJE: 7329
Tematy, które interesują czytelników:  Trzynastka, Jak zmienić pracę, Urlop macierzyński

Pokojówka - dobry, ale niedoceniany zawód

Pokojówka - dobry, ale niedoceniany zawód
Pokojówki wykonują ciężką pracę fizyczną, ale wiele nie zamieniłoby wykonywanej pracy na inną. Dlaczego? Bo pokojówki – głównie te pracujące za granicą – mogą liczyć na dobre wynagrodzenie.

Praca jako pokojówka - co warto o niej wiedzieć?

O pracę pokojówki zdecydowanie najczęściej ubiegają się kobiety. One też najchętniej są przyjmowane przez pracodawców, bo utarło się, że są dokładniejsze i lepiej radzą sobie z posprzątaniem pokoi. Podstawowym obowiązkiem pokojówek jest bowiem sprzątanie hotelowych pokoi. W zależności od zakresu obowiązków, pokojówki mogą być odpowiedzialne również za utrzymanie porządku w recepcji czy innych pomieszczeniach ogólnodostępnych dla hotelowych gości.


Pokojówka – najważniejsze jest doświadczenie

Hoteli, pensjonatów czy hosteli na polskim rynku działa wiele. Każdy taki podmiot – prędzej czy później – będzie poszukiwał pokojówki. Najchętniej do pracy są przyjmowane pokojówki mające doświadczenie, bo je nie trzeba specjalnie wdrażać do pracy czy pilnować.
Doświadczenie jest szczególnie ważne, jeżeli pokojówka stara się o pracę za granicą. Wówczas też przydadzą się dobre referencje. Te są szczególnie cenne dla pracodawców, bo mają oni pewność, że zatrudniają osobę odpowiedzialną, która będzie wiedziała, jak poradzić sobie z obowiązkami.

Wykształcenie? Nie jest wymagane w pracy pokojówki

Pokojówki nie muszą posiadać specjalnego wykształcenia, ale przydaje się znajomość języków obcych. Choć według niepisanego kodeksu pokojówka nie powinna sobie pozwalać na dyskusję z hotelowymi gośćmi, to właśnie do niej często zwracają się oni z prośbą o wykonanie konkretnych prac. Jeżeli pokojówka pracuje w hotelu w dużym mieście, to prawdopodobieństwo, że będzie miała styczność z gośćmi z zagranicą jest bardzo duże.

Skoro wykształcenie nie jest potrzebne, to jak starać się o pracę? Najłatwiej po prostu złożyć dokumenty aplikacyjne w wybranych hotelach lub pensjonatach. Ogłoszenia o pracę pracodawcy publikują również na lokalnych portalach ogłoszeniowych. Również na takie warto zaglądać regularnie. Szczególnie dużo anonsów pojawia się w czasie wakacji – wówczas bowiem obłożenie gośćmi w hotelach jest największe.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Możliwości rozwoju jako pokojówka

Czy pokojówka może liczyć na to, że awansuje w hotelowej hierarchii i nie będzie wyłącznie sprzątać pokojów? Okazuje się, że tak. Najlepsze pokojówki mogą liczyć na to, że z czasem staną się kierowniczkami zespołu odpowiedzialnego za utrzymanie porządku w pokojach. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy pokój – już po sprzątaniu – jest dokładnie sprawdzany przez przełożonego. To ma zminimalizować ilość uwag czy skarg gości.

Pozostanie przełożonym pokojówek to jedyne, na co może liczyć osoba rozpoczynająca pracę na tym stanowisku. Co więcej, nie jest to zależne od tego, czy pracuje w Polsce, czy też za granicą.

Ile zarabia pokojówka?

Pokojówki z pewnością nie są dobrze wynagradzane. Praca jest bardzo ciężka, a pensja, na którą może liczyć pokojówka to ok. 1 300 zł netto. Z tego też względu wiele kobiet wykonujących tę pracę decyduje się na wyjazd za granicę. Tam zarobki są znacznie lepsze – w Wielkiej Brytanii pokojówka może dostać na rękę ok. 300–600 funtów tygodniowo.

Niewielka część pokojówek może liczyć dodatkowo na napiwki. Zasadniczo o takie nie mogą się one upominać, ale turyści często i chętnie zostawiają napiwki obsłudze hotelowej. Jest to szczególnie spotykane wśród turystów wyjeżdżających na wczasy np. do Egiptu, Grecji i Turcji. Niektórzy twierdzą nawet, że dzięki napiwkom zyskują pewność, że pokój zostanie gruntownie posprzątany.

Praca pokojówki w hotelu

Pokojówka, nazywana również pokojową najczęściej zatrudniana jest w obiektach zaliczanych do infrastruktury turystycznej. Pokojówka w hotelu zazwyczaj musi sprzątać wszystkie wynajmowane pokoje w czystości. W dużych obiektach zatrudnianych jest kilka, a nawet kilkadziesiąt pokojowych. Pokojówki wówczas mogą wykonywać swoją pracę sprawniej i nie są nadmiernie obciążone, dzięki czemu ich praca jest wydajniejsza.

Praca pokojówki wykonywana jest najczęściej pod nieobecność gości w pokojach. Jeżeli pokój jest zwalniany, pokojówka wykonuje pełne sprzątanie, wymienia pościel oraz ręczniki. W czasie dłuższego pobytu gości sprząta na wyraźne życzenie, a także na życzenie wymienia pościel i ręczniki. W zależności od polityki hotelu i jego regulaminu częstotliwość wymiany ręczników i pościeli jest różna. W zakres obowiązków pokojówek mogą też wchodzić dodatkowe czynności.

Od tego, jak pokojówka będzie wykonywać swoją pracę, w dużej mierze będzie zależała opinia o danym hotelu. Jeżeli wszystko będzie ładnie wysprzątane i schludnie ułożone, goście będą zadowoleni. Gdy pokojówka czegoś nie dopatrzy lub wręcz będzie zaniedbywać swoje obowiązki, może to znacznie rzutować na negatywną opinię o hotelu, a co za tym idzie na mniejsze przychody z takiej działalności.

Mimo że praca pokojówki jest dość ciężka, cieszy się cały czas dużym zainteresowaniem. Szczególnie zagraniczne hotele oraz ich filie w naszym kraju pozwalają na uzyskanie dużego doświadczenia oraz w miarę dobre zarobki. Dlatego też często można trafić na zapytania „ile zarabia pokojówka”. Zarobki pokojówki będą uzależnione od kilku czynników. Między innymi od jej doświadczenia. Przykładowo pokojówki na stażu, które dopiero zaczynają swoją drogę zawodową będą zarabiały znacznie mniej, niż te, które pracują w zawodzie już kilka, a nawet kilkanaście lat i mają o wiele większe doświadczenie i wiedzę na temat swojej pracy. Wysokość wynagrodzenia może być uzależniona również do ewentualnych premii np. okolicznościowych, a także napiwków pozostawianych przez gości hotelowych.

Oceń ten wpis
Pokojówka - dobry, ale niedoceniany zawód
Ocena: 5.0, liczba głosów: 26

Zobacz inne porady

Opinie

Jolka
2019-05-19, 10:49
Pokojówka to praca dla kobiet. Wcale nie taka łatwa i przyjemna. Są one zatrudniane głównie w hotelach. Zarobki ich nie są wysokie. Zarabiają około 1770 złotych netto - tyle mi powiedziała znajoma, która pracuje w tym zawodzie. Wkrótce bierze urlop bezpłatny i wyjeżdża do pracy za granicę, gdzie jako pokojówka o wiele więcej zarobi niż w naszym kraju.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.