Twoje wsparcie w rekrutacji

Pokojówka - dobry, ale niedoceniany zawód

Pokojówka - dobry, ale niedoceniany zawód
Pokojówki wykonują ciężką pracę fizyczną, ale wiele nie zamieniłoby wykonywanej pracy na inną. Dlaczego? Bo pokojówki – głównie te pracujące za granicą – mogą liczyć na dobre wynagrodzenie.

Praca jako pokojówka – co warto o niej wiedzieć?

O pracę pokojówki zdecydowanie najczęściej ubiegają się kobiety. One też najchętniej są przyjmowane przez pracodawców, bo utarło się, że są dokładniejsze i lepiej radzą sobie z posprzątaniem pokoi. Podstawowym obowiązkiem pokojówek jest bowiem sprzątanie hotelowych pokoi. W zależności od zakresu obowiązków pokojówki mogą być odpowiedzialne również za utrzymanie porządku w recepcji czy innych pomieszczeniach ogólnodostępnych dla hotelowych gości.

Pokojówka – najważniejsze jest doświadczenie

Hoteli, pensjonatów czy hosteli na polskim rynku działa wiele. Każdy taki podmiot – prędzej czy później – będzie poszukiwał pokojówki. Najchętniej do pracy są przyjmowane pokojówki mające doświadczenie, bo ich nie trzeba specjalnie wdrażać do pracy czy pilnować.

Doświadczenie jest szczególnie ważne, jeżeli pokojówka stara się o pracę za granicą. Wówczas też przydadzą się dobre referencje. Te są szczególnie cenne dla pracodawców, bo mają oni pewność, że zatrudniają osobę odpowiedzialną, która będzie wiedziała, jak poradzić sobie z obowiązkami.

Wykształcenie? Nie jest wymagane w pracy pokojówki

Pokojówki nie muszą posiadać specjalnego wykształcenia, ale przydaje się znajomość języków obcych. Choć według niepisanego kodeksu pokojówka nie powinna sobie pozwalać na dyskusję z hotelowymi gośćmi, to właśnie do niej często zwracają się oni z prośbą o wykonanie konkretnych prac. Jeżeli pokojówka pracuje w hotelu w dużym mieście za granicą, to prawdopodobieństwo, że będzie miała styczność z gośćmi, jest bardzo duże.

Ważne cechy w pracy pokojówki

  • pracowitość
  • sumienność
  • dokładność
  • dyskrecja
  • dobra kondycja fizyczna

Skoro wykształcenie nie jest potrzebne, to jak starać się o pracę? Najłatwiej po prostu złożyć dokumenty aplikacyjne w wybranych hotelach lub pensjonatach. Ogłoszenia o pracę pokojówki pracodawcy publikują również na lokalnych portalach ogłoszeniowych. Również na takie warto zaglądać regularnie. Szczególnie dużo anonsów pojawia się w czasie wakacji – wówczas bowiem obłożenie gośćmi w hotelach jest największe.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Możliwości rozwoju jako pokojówka

Czy pokojówka może liczyć na to, że awansuje w hotelowej hierarchii i nie będzie wyłącznie sprzątać pokojów? Okazuje się, że tak. Najlepsze pokojówki mogą liczyć na to, że z czasem staną się kierowniczkami zespołu odpowiedzialnego za utrzymanie porządku w pokojach. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy pokój – już po sprzątaniu – jest dokładnie sprawdzany przez przełożonego. To ma zminimalizować ilość uwag czy skarg gości.

Pozostanie przełożonym pokojówek – kierownikiem służby pięter lub kierownikiem zmiany – to jedyne, na co może liczyć osoba rozpoczynająca pracę na tym stanowisku. Co więcej, nie jest to zależne od tego, czy pracuje w Polsce, czy też za granicą.

Ile zarabia pokojówka?

Pokojówki z pewnością nie są dobrze wynagradzane. Praca jest bardzo ciężka, a pensja, na którą może liczyć pokojówka to ok. 1 300 zł netto. Z tego też względu wiele kobiet wykonujących tę pracę decyduje się na wyjazd za granicę. Tam zarobki pokojówek są znacznie lepsze – w Wielkiej Brytanii taka pracownica może dostać na rękę ok. 300–600 funtów tygodniowo.

Niewielka część pokojówek może liczyć dodatkowo na napiwki. Zasadniczo o takie nie mogą się one upominać, ale turyści często i chętnie zostawiają napiwki obsłudze hotelowej. Jest to szczególnie spotykane wśród turystów wyjeżdżających na wczasy np. do Egiptu, Grecji i Turcji. Niektórzy twierdzą nawet, że dzięki napiwkom zyskują pewność, że pokój zostanie gruntownie posprzątany.

Praca pokojówki w hotelu opinie

Pokojówka, nazywana również pokojową najczęściej zatrudniana jest w obiektach zaliczanych do infrastruktury turystycznej. Pokojówka w hotelu zazwyczaj musi sprzątać wszystkie wynajmowane pokoje w czystości. W dużych obiektach zatrudnianych jest kilka, a nawet kilkadziesiąt pokojowych. Pokojówki wówczas mogą wykonywać swoją pracę sprawniej i nie są nadmiernie obciążone, dzięki czemu ich praca jest wydajniejsza. W niektórych państwach osoby z zagranicy do pracy jako pokojówki zatrudnia się z zakwaterowaniem, przydzielone jest im wówczas lokum z pokojami pracowniczymi, a opłaty za mieszkanie potrącane są z pensji.

Praca pokojówki wykonywana jest najczęściej pod nieobecność gości w pokojach. Jeżeli pokój jest zwalniany, pokojówka wykonuje pełne sprzątanie, wymienia pościel oraz ręczniki. W czasie dłuższego pobytu gości sprząta na wyraźne życzenie, a także na życzenie wymienia pościel i ręczniki. W zależności od polityki hotelu i jego regulaminu częstotliwość wymiany ręczników i pościeli jest różna. W zakres obowiązków pokojówek mogą też wchodzić dodatkowe czynności i pracownica powinna je wykonywać w każdym pokoju bez wyjątku zgodnie z zasadami danego miejsca. 

Od tego, jak pokojówka będzie wykonywać swoją pracę, w dużej mierze będzie zależała opinia o danym hotelu. Jeżeli wszystko będzie ładnie wysprzątane i schludnie ułożone, goście będą zadowoleni. Gdy pokojówka czegoś nie dopatrzy lub wręcz będzie zaniedbywać swoje obowiązki, może to znacznie rzutować na negatywną opinię o hotelu, a co za tym idzie na mniejsze przychody z takiej działalności.

Mimo że praca pokojówki ma różne opinie i jest dość ciężka, cieszy się cały czas dużym zainteresowaniem. Szczególnie zagraniczne hotele oraz ich filie w naszym kraju pozwalają na uzyskanie dużego doświadczenia oraz w miarę dobre zarobki. Dlatego też często można trafić na zapytania „ile zarabia pokojówka”.

Infografika - najczęstsze prace sezonowe za granicą

Źródło: https://www.gorzow24.pl/news/1/z-miasta/2019-07-10/wakacyjne-prace-sezonowe-2019--w-polsce-i-za-granica-6467.html

Zarobki pokojówki będą uzależnione od kilku czynników, m.in. od jej doświadczenia. Przykładowo pokojówki na stażu, które dopiero zaczynają swoją drogę zawodową, będą zarabiały znacznie mniej, niż te, które pracują w zawodzie już kilka, a nawet kilkanaście lat i mają o wiele większe doświadczenie i wiedzę na temat swojej pracy. Wysokość wynagrodzenia może być uzależniona również do ewentualnych premii np. okolicznościowych, a także napiwków pozostawianych przez gości hotelowych.

Oceń ten wpis
Pokojówka - dobry, ale niedoceniany zawód
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

olo
2019-12-16, 16:18
600 funtow tyg w UK ty choba lekka przesada,ktory hotel tye placi?
Byłem ,pracowałem tak ze proponuje nie ,,lac wody....,,
Inspektor
2019-12-12, 14:54
Każdy zawód ktoś musi wykonywać. To jest normalny zawód jednak nie dla wszystkich. Gospodynie jednak potrafią dość szybko się w niego wdrożyć.
Jolka
2019-05-19, 10:49
Pokojówka to praca dla kobiet. Wcale nie taka łatwa i przyjemna. Są one zatrudniane głównie w hotelach. Zarobki ich nie są wysokie. Zarabiają około 1770 złotych netto - tyle mi powiedziała znajoma, która pracuje w tym zawodzie. Wkrótce bierze urlop bezpłatny i wyjeżdża do pracy za granicę, gdzie jako pokojówka o wiele więcej zarobi niż w naszym kraju.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.