Zawody i ich potencjał

Stylistka - zawód dla modnych kobiet

2 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

8 komentarzy
Stylistka - zawód dla modnych kobiet
Interesujesz się modą? Na bieżąco śledzisz wydarzenia w najważniejszych na świecie modach mody? Jeżeli tak, to zainteresuj się pracą w charakterze stylistki. Szanse na zrobienie spektakularnej kariery w tej branży są duże.

Trudno powiedzieć, czym dokładnie powinna zajmować się stylistka, bo brakuje wyraźnej granicy między stylizacją a np. wizażem. Zasadniczo każda osoba pracująca na stanowisku stylistki powinna wiedzieć, jak pomóc swojemu klientowi w wykreowaniu swojego wizerunku. Konieczne jest zatem całościowe spojrzenie na osobę, która szuka pomocy. Przeprowadzenie wywiadu, ustalenie palety kolorystycznej klienta czy wypytanie go, o to, jakie ubrania lubi, jest zupełną podstawą, która pozwala ustalić zmiany w obrębie fryzury czy podjąć decyzję o wymianie garderoby.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Stylista
Dodana
Dodana

Stylistka/Stylista fryzur

La MakeUp Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Wizażystka / stylistka

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Zduńska Wola
Dodana

Stylistka paznokci

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Chorzów
Dodana

Stylistka – gdzie uczyć się zawodu?

Zasadniczym pytaniem kobiet zainteresowanych pracą w charakterze stylistki jest to, gdzie rozwijać swoje umiejętności. Możliwości jest kilka. Kierunkowe wykształcenie nie jest wcale potrzebne – wiele osób działających w tej branży nie ukończyło szkół, nie posiada dyplomów. To samoucy, którzy postawili na swoje umiejętności i od razu znaleźli pracę. Trzeba jednak pamiętać, że brak doświadczenia może skutecznie zamknąć drzwi do kariery – nie każda stylistka bez kierunkowego wykształcenia ma szczęście znaleźć zatrudnienie.

Gdzie zatem uczyć się zawodu, rozwijać swoje umiejętności? Dziewczyny, które ukończyły szkołę średnią, powinny zapoznać się z ofertą szkół policealnych, które często przewidują kształcenie w tym kierunku. Innym rozwiązaniem jest znalezienie prywatnej szkoły wyższej. Takich na rynku przybywa z roku na rok, a oferta kształcenia jest bardzo bogata.

Doświadczenie w zawodzie stylistki – gdzie je zdobyć?

Wykształcenie to nie wszystko, a w przypadku stylistek zdecydowanie za mało. Gdzie zatem zdobyć doświadczenie, by móc starać się o pracę np. w telewizji czy agencjach reklamowych współpracujących z modelkami i modelami? Większość szkół – czy to policealnych, czy też wyższych – przewiduje, że ich słuchaczki odbędą praktyki. Znaczenie ma również praca własna – każda stylistka powinna po prostu ćwiczyć. To najłatwiejsza i najskuteczniejsza droga do tego, by zdobyć doświadczenie.

Video

Stylistki chcące rozwijać swoje umiejętności, powinny również postarać się o np. bezpłatne praktyki, w których trakcie będą mogły zapoznać się z warsztatem najlepszych specjalistek pracujących w tym zawodzie. To doskonałe rozwiązanie, by sprawdzić, jak wygląda praca stylistki na co dzień. Szczególnie cenne jest doświadczenie, które przyszła stylistka zdobędzie w pracy z klientami indywidualnymi. W tym przypadku bowiem może nabyć umiejętność pracy z osobami, które nie zawsze wiedzą, co konkretnie chcą zmienić i jaki efekt chcą uzyskać.

Praca i zarobki stylistki

Przyszłe stylistyki muszą mieć świadomość, że nie zawsze szybko znajdą zatrudnienie. Dlaczego? Konkurencja jest bardzo duża, a na rynku działa sporo firm zajmujących się właśnie stylizacją. Początkujące stylistki powinny zatem pomyśleć o znalezieniu zatrudnienia w jednej z działających już firm. Te, które myślą o założeniu własnej firmy, muszą postawić na reklamę. Dobrą może być np. prowadzenie bloga. Za pośrednictwem takiego specjalistka może dzielić się cennymi poradami z czytelnikami.

Jak kształtują się zarobki stylistek? Są one zróżnicowane – zależą wyłącznie od miejsca zatrudnienia i doświadczenia. Najlepsze stylistki mogą liczyć na kontrakty międzynarodowe z wynagrodzeniem liczonym w tysiącach dolarów miesięcznie. Większość stylistek, zaczyna jednak od wynagrodzenia ok. 2 000 zł miesięcznie netto.

Aby zacząć swoją przygodę jako stylistka mody trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę i postarać się zdobyć pierwszych klientów. To może być ciekawa praca dająca wiele satysfakcji.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać stylistką?

Aby zostać stylistką, nie koniecznie trzeba kończyć odpowiednią szkołę czy studia. Warto jednak wybrać się na kurs, oraz szukać wiedzy na własną rękę.

Ile może zarobić stylistka?

W zależności od tego, w jakim charakterze pracuje stylistka mody i jakich ma klientów, jej zarobki mogą kształtować się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

gosc 26

gosc 26

Reklama to ważna rzecz w tym zawodzie, ale jak znaleźć pierwszych klientów? To właśnie mnie najbardziej niepokoi.
Grander

Grander

Konkurencja na tym rynku jest ogromna, więc szukamy doświadczonych stylistek, ale z drugiej strony każdej młodej osoby trzeba dać szansę na zdobycie doświadczenia.
Arkadiusz

Arkadiusz

Wygląda na to, że stylizacja to ciekawa praca, ale zarobki na początku nie są zbyt duże. Trzeba raczej patrzeć na nią jako na powołanie niż na sposób na szybkie wzbogacenie się.
Desperado

Desperado

Ja chciałabym zacząć swoją przygodę jako stylistka, ale brak doświadczenia bardzo mnie zniechęca. Zastanawiam się, gdzie mogłabym znaleźć bezpłatne praktyki?
Gustaw

Gustaw

Ja osobiście, jako pracownik w tej branży polecam znajdowanie prywatnych szkół wyższych - tam często dają więcej możliwości do rozwijania się w swoim zawodzie.
Sandra W.

Sandra W.

Tutaj także nie odnajdzie się każdy bowiem potrzeba mieć zmysł.
Aldona

Aldona

Wiele kobiet w tym zawodzie potrafi na prawdę doradzić - tworzony przez nie image to wspaniała rzecz. Warto o tym wiedzieć. Ciekawa perspektywa.
mylicielka

mylicielka

Bardzo fajny artykuł. To praca dla kobiet i to do pewnego wieku, kobiet modnych............ Stylistka za dużo nie zarobi.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.