Twoje wsparcie w rekrutacji

Zawody, w których się podróżuje

Zawody, w których się podróżuje
Uwielbiasz podróżować? Hotele i pensjonaty to twój drugi dom? Może czas pomyśleć o zdobyciu takiego wyksztalcenia, które umożliwi ci spełnić swoje marzenia o egzotycznych podróżach na co dzień? Dziś jest to znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu.

Praca polegająca na podróżowaniu

Podróże – któż z nas ich nie lubi? Słoneczna Hiszpania czy egzotyczny Egipt – zarówno te bliższe, jak i dalsze podróże mogą być fascynującą przygodą, dają również możliwość poznania nowych kultur czy języka. Jeżeli szukasz zawodu dla siebie lub chcesz się przekwalifikować, to weź pod uwagę swoje zainteresowania. W ten sposób możesz spełniać się zawodowo i to niezależnie od pracodawcy, dla którego będziesz pracował. Oto lista zawodów, które pozwolą ci podróżować i poznawać nowe kraje.


Przewodnik turystyczny

Po wejściu w życie tzw. ustawy deregulacyjnej, znacznie łatwiej zostać przewodnikiem turystycznym. Osoby zainteresowane nie muszą zdawać egzaminu. Mimo obaw wielu specjalistów z branży, nie słychać, by zainteresowanie wykonywaniem tego zawodu szczególnie wzrosło. To wynik m.in. licznych kryzysów, które przechodzi branża turystyczna – w miesiącach wakacyjnych w mediach często pojawiają się informacje o biurach podróży, które upadły.

Jeżeli uwielbiasz podróżować i – co najważniejsze – jesteś kontaktowy, nie masz problemu z zainteresowaniem swojego rozmówcy, to z powodzeniem możesz starać się o zatrudnienie u jednego z touroperatorów. Firmy organizujące wakacyjne wyjazdy chętnie zatrudniają osoby z pasją, które znają języki obce i same chętnie podróżują. Tacy pracownicy mogą bowiem opowiedzieć turystom znacznie więcej niż ci, którzy, co prawda, zdali egzamin, ale potrafią jedynie powtórzyć informacje zawarte w przewodnikach dla turystów.


Nauczyciel języka angielskiego

Największe szanse na to, by uczyć języka angielskiego – i przy okazji zwiedzać świat – mają native speakerzy. Nie oznacza to jednak, że dla pozostałych nauczycieli droga jest zamknięta. Władając biegle językiem angielskim i mając uprawnienia do nauczania, możesz podróżować po całym świecie, bo na rynku nie brakuje prywatnych szkół językowych. Takie, by urozmaicić zajęcia i przyciągnąć uczniów właśnie do siebie, chętnie zatrudniają cudzoziemców.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Gdzie szukać pracy? Możliwości masz kilka – możesz samodzielnie napisać do zagranicznych szkół językowych z pytaniem o możliwość zatrudnienia, możesz również sprawdzić, czy wybrane przez ciebie podmioty prowadzą strony internetowe. Na takich najczęściej widnieje zakładka „współpraca”, „kariera” lub „praca”. Tam firma dokładnie określa, jakie wymagania musi spełnić osoba zainteresowana pracą.

Praca na statkach i zawody związane z morzem

Luksusowe jachty czy statki pasażerskie – na czas rejsu każdy z nich potrzebuje wykwalifikowanej załogi. Poza pracownikami maszynowni, nie można zapomnieć o barmanach, kelnerach, pokojówkach czy muzykach. Wykonując jeden z wymienionych zawodów, możesz pracować i zwiedzać świat. W zależności od warunków znajdujących się w kontrakcie, możesz liczyć na to, że w poszczególnych portach będziesz miał dzień lub dwa do swojej dyspozycji.

Choć praca na statkach jest przyjemna i pozwala zwiedzać, pamiętaj, że każdy twój potencjalny pracodawca będzie wymagał od ciebie znajomości co najmniej jednego języka obcego – angielskiego. Ważne zatem, byś podszkolił swoje umiejętności jeszcze przed wysłaniem pierwszych dokumentów aplikacyjnych.

Praca, która wymaga podróżowania

Praca wymagająca podróżowania ma wiele zalet, zwłaszcza dla osób, które cenią możliwości, jakie daje taki rodzaj wykonywania obowiązków służbowych. Każda delegacja to sposób na sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce oraz poszerzenie wiedzy związanej z branżą. Jednak przede wszystkim praca związana z podróżami to wspaniała okazja do poznawania nowych miejsc i ludzi. Oczywiście wymaga ona sporego zaangażowania i pochłania więcej czasu niż tradycyjna praca stacjonarna, dlatego nie każdy się do niej nadaje. Niektórzy uwielbiają życie w rozjazdach, a dla innych może to być prawdziwa udręka – wiele zależy od sytuacji życiowej oraz indywidualnych preferencji.

Praca w podróży to najlepsze zajęcie dla tzw. wolnych strzelców, czyli osób wykonujących wolne zawody, a także takich, które nie mają większych zobowiązań trzymających ich w miejscu dotychczasowego zamieszkania. Wystarczy odrobina cierpliwości, dobra organizacja i ciekawość świata, aby taka praca stała się prawdziwym kołem napędowym kariery i miała same zalety. Nowe miejsca, ludzie, doświadczenia – to coś, czego nie da żadna praca stacjonarna, a do tego wszystko odbywa się na koszt firmy. Dzięki podróżowaniu można zyskać wspaniałą możliwość praktycznej nauki języka obcego, wymiany poglądów czy zobaczenia sławnych ludzi z całego świata. „Praca na walizkach” to propozycja dla osób mających odpowiednie nastawienie – jest nie tylko rozwijająca, ale zwykle zapewnia także wyższe wynagrodzenie.

Częste wyjazdy lub praca, która polega głównie na podróżowaniu, to nie jest zajęcie dla każdego. Niestety bardzo często zdarza się, że zatrudnienie w zawodach wymagających częstych i długich podróży, powoduje problemy w życiu prywatnym. Nie każdy związek przetrwa takie próby – jest to szczególnie trudne do zaakceptowania przez dzieci, które tęsknią za nieobecnym rodzicem. Do tego będąc niemal stale w podróży, trudno jest dopilnować niektórych spraw – zebrania w szkole, wizyty u lekarza czy załatwianie spraw w urzędach to w takiej pracy spore wyzwanie. Praca w podróży to też dodatkowy stres, ciągła zmiana otoczenia i nieprzewidziane wydatki, dlatego warto dobrze się zastanowić, czy taki zawód jest dobrym wyborem.

Oceń ten wpis
Zawody, w których się podróżuje
Ocena: 4.7, liczba głosów: 13

Zobacz inne porady

Opinie

Szuler
2019-05-19, 11:46
Przewodnik turystyczny, praca na statkach to na pewno nie tylko zawody związane z podróżowaniem. Dziennikarz podróżniczy, rejsy pilotów samolotami.... to tez zawody związane z podróżowaniem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.