Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31528        SUBSKRYBUJE: 7306
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

List motywacyjny - 3 błędy, które możesz popełnić

List motywacyjny - 3 błędy, które możesz popełnić
Istnieje przekonanie, że listy motywacyjne nie są czytane przez pracodawców. To nieprawda. Ciekawe, nieszablonowe CV wysłane w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone przez pracodawcę, może na tyle zainteresować rekrutera, że sięgnie po list motywacyjny. By nie rozczarował się i nie zrezygnował zaproszenia kandydata na rozmowę, powinieneś wiedzieć, jakich błędów nie możesz popełnić.

Sprawdź załącznik

Błędy zdarzają się zawsze i trudno jest napisać idealny dokument czy to CV, czy list motywacyjny. W tej sytuacji nie powinny się jednak zdarzyć. Trzeba robić wszystko, aby ich unikać. Istnieje jednak lista tych błędów, których popełnić po prostu nie można, ponieważ natychmiast  zdyskwalifikują kandydata. Jakie to błędy?

Jednym z podstawowych, który często popełniają kandydaci jest brak dołączonego załącznika CV czy listu motywacyjnego. Zanim wyślesz maila, dokładnie sprawdź czy załączyłeś dokument. W przeciwnym wypadku zostaniesz po prostu pominięty. Mało który pracodawca zdecyduje się wysłać odpowiedź z prośbą o poprawienie błędu. To dla nich duża strata czasu i znak, że nie będziesz uważnym pracownikiem.


Wskaż stanowisko, o jakie się ubiegasz

Kolejnym bardzo istotnym błędem jest brak określenia konkretnego stanowiska, o jakie się ubiegamy. List motywacyjny ma dość otwartą formę i łatwo to pominąć. Czasem piszemy zbyt ogólnikowo i trudno nawet domyślać się w jakim charakterze chcielibyśmy pracować.
List motywacyjny często wysyłany jest do firmy, z którą wiążemy plany zawodowe. Niekoniecznie jednak prowadzi ona wówczas proces rekrutacyjny. Koniecznie trzeba więc zaznaczyć, które stanowisko by nas najbardziej interesowało i na jakim byśmy się sprawdzili najlepiej. Jeśli się zwolni, być może dostaniemy swoją szansę i ktoś się do nas zgłosi. Skąd pracodawca miałby wiedzieć, w czym się akurat specjalizujemy? Warto wziąć to pod uwagę.

To Cię powinno też zainteresować: Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki


Odśwież swoje dane

Dyskwalifikuje nas również brak numeru telefonu albo pomyłka w jego numeracji. Pracodawca, który będzie chciał zadzwonić pod wskazany numer, po prostu nie zrealizuje połączenia. Jeśli spróbuje ponownie, to raz jeszcze spotka się z głuchym odzewem, a my stracimy swoją szansę. Zawsze pamiętaj więc o zaktualizowaniu listu motywacyjnego czy CV, jeśli twoje dane osobowe się zmieniły.

To trzy najpoważniejsze błędy, których należy się wystrzegać podczas tworzenia listu motywacyjnego. Jest jednak dodatkowo także cała masa inny, jak np. stosowanie schematycznych zdań, oklepanych formułek czy zbytnie wyróżnienie własnej osoby. Jeśli masz zamiar reklamować swoje umiejętności, to należałoby to robić dyskretnie, z klasą i w dobrym tonie. Postarajmy się  ograniczyć przymiotniki opisujące nasze zalety, ponieważ pracodawca i rekruter mogą nas nie potraktować zbyt poważnie. Mocne strony należy oczywiście wyodrębniać, ale zawsze trzeba zachować umiar.

Oceń ten wpis
List motywacyjny - 3 błędy, które możesz popełnić
Ocena: 3.5, liczba głosów: 8

Zobacz inne porady

Opinie

Basia
2019-05-13, 14:18
Dla menedżerów HR jest to najważniejszy dokument Twojej aplikacji. Wielu używa go do zrobienia pierwszego wrażenia, a często nawet uzależnia to od tego, czy nawet przeczytali list motywacyjny.
Maroko
2019-05-04, 14:34
Jeśli szukasz pracy za granicą, na pewno będziesz potrzebował list motywacyjny do swojego CV. W firmach europejskich powszechnie przyjmuje się, że list pomaga nawiązać kontakt z potencjalnym pracodawcą, zainteresować go, a tym samym zwrócić uwagę na CV.
Adelajda
2019-04-17, 15:04
Zasadniczo mogą istnieć wyjątki, ale nadal nie należy mieć nadziei na szansę i kusić losu, myśląc, że to ty jesteś bardzo super profesjonalistą, którego opisy kariery będą czytane przez każdego pracodawcę. Tylko konkrety!
Best of
2019-04-16, 17:55
Prawidłowo skompilowany list motywacyjny i życiorys - klucz do sukcesu w uzyskaniu pracy swoich marzeń. Zawsze dołączaj list motywacyjny do swojego CV. Jeśli wymóg dotyczący wakatu zawiera klauzulę dotyczącą listu motywacyjnego - napisanie go pokaże pracodawcy Twoją staranność i zobowiązanie. J
Maciek
2019-04-05, 11:14
No trzeba pamiętać o takich rzeczach jak niezałączenie załącznika. Potem wysyłanie drugi raz sprostowania na wstępie pokazuje brak profesjonalizmu. To niestety prawda.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.