Jak rozsyłać dokumenty aplikacyjne w odpowiedzi na oferty pracy?

Poszukiwania pracy nie zawsze kończą się pomyślnie po tygodniu czy dwóch. Zdarza się, że osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia na bezrobociu spędzają po kilka miesięcy. Na internetowych forach bez trudu można znaleźć posty osób poszukujących posady i informujących, ile dokumentów aplikacyjnych rozesłali do tej pory. Ale czy ilość ma znaczenie?

Od dawna powtarza się, że najważniejsza jest jakość rozsyłanych dokumentów. Gdzie zatem leży prawda? Okazuje się, że jak zawsze gdzieś pośrodku.

Gdy jesteś specjalistą

możesz nie mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. W twoim przypadku ważna jest przede wszystkim jakość wysyłanych dokumentów. O ile w CV powinieneś wypunktować wszystkie najważniejsze informacje o sobie, o tyle list motywacyjny musisz spersonalizować. Osoby posiadające solidne wykształcenie i mające doświadczenie najczęściej nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Jako specjalista powinieneś szukać ofert zatrudnienia zarówno na internetowych portalach ogłoszeniowych, jak i w prasie branżowej. Na łamach specjalistycznych gazet, na których prenumeratę decydują się wyłącznie osoby działające w danej branży (np. meblarskiej), najczęściej ogłoszenia o pracę zamieszczają firmy poszukujące fachowców.

Gdy szukasz pracy na popularnym stanowisku

musisz liczyć się z koniecznością wysłania dziesiątek, jeżeli nie setek dokumentów aplikacyjnych. Jak to możliwe? Weźmy choćby posadę sekretarki. Na ogłoszenia o pracę w biurze odpowiadają tysiące kobiet zainteresowanych taką posadą. Konkurencja jest bardzo duża, a pracodawca mający do wyboru kilkadziesiąt kandydatek może wybrać tę, która nie tylko wie, jak napisać oficjalne pismo do kontrahentów, lecz także świetnie zna języki obce.

W przypadku wspomnianych prac biurowych liczba odpowiedzi w stosunku do ilości wysłanych dokumentów aplikacyjnych może nie być niewielka. W takim przypadku konieczne jest nie tylko ciągłe rozsyłanie CV i listów motywacyjnych (czyli odpowiadanie na wszelkie pojawiające się ogłoszenia), lecz także przygotowanie solidnych dokumentów. W praktyce znalezienie zatrudnienia może być naprawdę trudne.

O czym pamiętać?

Niezależnie od tego, czy jesteś specjalistą, czy też dopiero zbierasz zawodowe doświadczenie, powinieneś pamiętać o tym, by poświęcić czas na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Wielu specjalistów podkreśla jak ważne jest to, by nie wysyłać w odpowiedzi na każde ogłoszenie takiego samego zestawu dokumentów. Jeżeli chcesz zdobyć ciekawą pracę, to musisz uzbroić się w cierpliwość.

Osoby poszukujące zatrudnienia powinny też pamiętać, że liczy się nie tylko jakość wysyłanych dokumentów aplikacyjnych, lecz także ich ilość. Nie zawsze zatrudnienie można dostać po wysłaniu kilku odpowiedzi – zdarza się, że ten proces zajmuje całe miesiące. Warto też wiedzieć, że wielu pracodawców odpowiada na wybrane aplikacje dopiero po kilku tygodniach, bo właśnie tyle czasu zajmuje im zapoznanie się z dokumentami przesłanymi przez kandydatów.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,00 Liczba głosów: 3
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań