List motywacyjny – dlaczego chcesz pracować w tej firmie

Napisanie listu motywacyjnego jest dla wielu osób trudne. Choć współcześnie uczniowie szkół średnich mają zajęcia z tworzenia dokumentów aplikacyjnych, to uczą się na nich pisania tego dokumentu na podstawie szablonów, schematów.

Dlaczego warto napisać list motywacyjny o prace?

Z punktu widzenia pracodawców, którzy cenią sobie kreatywność i nieszablonowe podejście, takie rozwiązanie nie jest najlepszym, bo w jego efekcie na biurkach dyrektorów personalnych poszczególnych firm ląduje sterta dokumentów, które różnią się tylko szczegółami. W rezultacie pojawia się wątpliwość – kogo zaprosić na rozmowę, skoro większość kandydatów zaprezentowała się tak samo?
Jeżeli nie chcesz, by dotknął cię – jako osobę poszukującą zatrudnienia np. na portalach z ofertami pracy – powyższy problem, to powinieneś wyjść poza utarte schematy. Jak? Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne.

List motywacyjny – uzupełnienie CV

To udzielenie pracodawcy odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcesz być zatrudniony właśnie w jego firmie. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem rekrutacji często podkreślają, że list motywacyjny jest uzupełnieniem CV. W tym dokumencie pracownik powinien jednak również dokonać swojej prezentacji w taki sposób, by pracodawca był zainteresowany osobistym spotkaniem. Jak tego dokonać? Alternatywą dla skrzętnego uzupełniania informacji zawartych w CV jest… odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz pracować w danej firmie.

By móc uzasadnić taką odpowiedź, musisz przede wszystkim poznać firmę, w której chcesz pracować. To wiąże się z pewnym wysiłkiem – konieczne jest choćby znalezienie informacji o firmie w sieci oraz zainteresowanie się jej dotychczasową działalnością. Dziś zadanie to jest jednak o tyle proste, że większość firm przykłada uwagę do tego, by być widocznymi dla internautów.

List motywacyjny to szansa na pokazanie, że widzisz się w strukturach firmy

Ciekawym i jednocześnie nieszablonowym listem motywacyjnym może być taki, w którym zademonstrujesz, że widzisz miejsce dla siebie w strukturach firmy. Jak to zrobić? Możesz zaprezentować swoje dotychczasowe doświadczenie i wskazać, co możesz wnieść do nowego zespołu. Jeżeli jesteś przedstawicielem handlowym, to możesz nadmienić np. o opracowanym przez siebie schemacie prowadzenia rozmowy z klientami i przy okazji pochwalić się, ilu w ten sposób zdobyłeś klientów dla poprzedniego pracodawcy.

Innym rozwiązaniem jest wskazanie, że od dawna śledzisz poczynania firmy, jej aktywność na rynku. W ten sposób również możesz zapunktować, bo niewielu kandydatów decyduje się na takie podejście. Nie od dziś przecież wiadomo, że każdy z nas lubi słuchać, gdy… mówi się o nim dobrze. Pracodawca, który przeczyta taki list motywacyjny z pewnością będzie chciał cię poznać.

Wyróżnij się, czyli jak napisać dobry list motywacyjny

Nie zawsze musisz opowiadać w liście motywacyjnym o samej firmie czy odpowiadać na pytanie, dlaczego chciałbyś pracować właśnie dla tego pracodawcy. Jeżeli jesteś zainteresowany pracą, ale nie masz wielu osiągnięć na polu zawodowym, zaprezentowanie się w ten sposób może być niemożliwe. Wówczas lepiej postawić na zaciekawienie pracodawcy swoją osobowością. Jak?

Możliwości jest wiele, możesz wspomnieć m.in. swoje nietypowe hobby, możesz pochwalić się ukończonymi kursami czy nawet konkursami wygranymi w szkole średniej. Z pewnością taki list motywacyjny będzie ciekawszy niż dokument oparty o szablon. Przy okazji, stworzone w takim duchu pismo może zaowocować zaproszeniem cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak napisać list motywacyjny, który się wyróżni?

Wiele firm wymaga przesłania listu motywacyjnego jako jeden z obowiązujących dokumentów w czasie składania aplikacji. Dobrze jest też wysłać taki list dodatkowo, poza CV, nawet jeśli w ogłoszeniu pracodawca nie oczekuje tego jednoznacznie.

List motywacyjny o pracę pozwala kandydatowi na dobre zaprezentowanie własnej osoby, jeszcze przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną. To nie tylko zwiększa szansę, że dana osoba zostanie w ogóle na nią zaproszona, ale przede wszystkim dobrze buduje pozytywny wizerunek pracownika w oczach rekruterów.

Tworząc list motywacyjny do pracy należy postarać się, aby wyróżniał się z tłumu innych tego typu dokumentów. Oczywiście można pobrać przykładowy list motywacyjny z Internetu, ale należy go mocno przerobić, aby nie przypominał standardowego wzoru. List motywacyjny do pracy powinien mieć przejrzysty układ, odpowiednio dobraną czcionkę i najlepiej wyróżnione najważniejsze informacje. Zastanawiając się nad tym, jak napisać dobry list motywacyjny, dobrze jest się postawić w roli drugiej strony, czyli rekrutera, czyli przemyśleć, co sami chcielibyśmy przeczytać w takim podaniu, gdybyśmy właśnie szukali nowych osób do załogi.

Ostania część listu ma ogromne znaczenie

Istotne jest także zakończenie listu motywacyjnego. Ono, tak samo jak wstęp, najbardziej zapadają w pamięci osoby, która czyta list. Przy zakończeniu listu dobrze jest jeszcze raz wspomnieć o swoich mocnych stronach, w sposób zwięzły i rzeczowy, najlepiej używając synonimów tego, co napisaliśmy w głównej części listu.

Istotne jest także to, aby list był możliwie krótki i zawierał konkretne informacje. Dodatkowo warto umieścić zdania nacechowane emocjonalnie, jak własne przekonania czy doświadczenia zawodowe i wrażenia, ponieważ trzeba pamiętać, że ten list będą czytali ludzie. Same suche konkrety mogą nie zadziałać tak, jakbyśmy tego oczekiwali.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 4,00 Liczba głosów: 6
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań