Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1038        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Pół etatu, Urlop, Oferta pracy

List motywacyjny - wytłumacz, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie

List motywacyjny - wytłumacz, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie

Napisanie listu motywacyjnego jest dla wielu osób trudne. Choć współcześnie uczniowie szkół średnich mają zajęcia z tworzenia dokumentów aplikacyjnych, to uczą się na nich pisania tego dokumentu na podstawie szablonów, schematów.

Z punktu widzenia pracodawców, którzy cenią sobie kreatywność i nieszablonowe podejście, takie rozwiązanie nie jest najlepszym, bo w jego efekcie na biurkach dyrektorów personalnych poszczególnych firm ląduje sterta dokumentów, które różnią się tylko szczegółami. W rezultacie pojawia się wątpliwość – kogo zaprosić na rozmowę, skoro większość kandydatów zaprezentowała się tak samo?
Jeżeli nie chcesz, by dotknął cię – jako osobę poszukującą zatrudnienia np. na portalach z ofertami pracy – powyższy problem, to powinieneś wyjść poza utarte schematy. Jak? Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne.


Poszerzenie informacji z CV kontra…

…udzielenie pracodawcy odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcesz być zatrudniony właśnie w jego firmie. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem rekrutacji często podkreślają, że list motywacyjny jest uzupełnieniem CV. W tym dokumencie pracownik powinien jednak również dokonać swojej prezentacji w taki sposób, by pracodawca był zainteresowany osobistym spotkaniem. Jak tego dokonać? Alternatywą dla skrzętnego uzupełniania informacji zawartych w CV jest… odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz pracować w danej firmie.

By móc uzasadnić taką odpowiedź, musisz przede wszystkim poznać firmę, w której chcesz pracować. To wiąże się z pewnym wysiłkiem – konieczne jest choćby znalezienie informacji o firmie w sieci oraz zainteresowanie się jej dotychczasową działalnością. Dziś zadanie to jest jednak o tyle proste, że większość firm przykłada uwagę do tego, by być widocznymi dla internautów.


Pokaż, że widzisz się w strukturach firmy

Ciekawym i jednocześnie nieszablonowym listem motywacyjnym może być taki, w którym zademonstrujesz, że widzisz miejsce dla siebie w strukturach firmy. Jak to zrobić? Możesz zaprezentować swoje dotychczasowe doświadczenie i wskazać, co możesz wnieść do nowego zespołu. Jeżeli jesteś przedstawicielem handlowym, to możesz nadmienić np. o opracowanym przez siebie schemacie prowadzenia rozmowy z klientami i przy okazji pochwalić się, ilu w ten sposób zdobyłeś klientów dla poprzedniego pracodawcy.

To Cię powinno też zainteresować: Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

Innym rozwiązaniem jest wskazanie, że od dawna śledzisz poczynania firmy, jej aktywność na rynku. W ten sposób również możesz zapunktować, bo niewielu kandydatów decyduje się na takie podejście. Nie od dziś przecież wiadomo, że każdy z nas lubi słuchać, gdy… mówi się o nim dobrze. Pracodawca, który przeczyta taki list motywacyjny z pewnością będzie chciał cię poznać.


Wyróżnij się, czyli…

Nie zawsze musisz opowiadać w liście motywacyjnym o samej firmie czy odpowiadać na pytanie, dlaczego chciałbyś pracować właśnie dla tego pracodawcy. Jeżeli jesteś zainteresowany pracą, ale nie masz wielu osiągnięć na polu zawodowym, zaprezentowanie się w ten sposób może być niemożliwe. Wówczas lepiej postawić na zaciekawienie pracodawcy swoją osobowością. Jak?

Możliwości jest wiele, możesz wspomnieć m.in. swoje nietypowe hobby, możesz pochwalić się ukończonymi kursami czy nawet konkursami wygranymi w szkole średniej. Z pewnością taki list motywacyjny będzie ciekawszy niż dokument oparty o szablon. Przy okazji, stworzone w takim duchu pismo może zaowocować zaproszeniem cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.