Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1017        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Zwolnienia grupowe, Umowa zlecenie urlop, Staż, Nie mogę znaleźć pracy

CV - tylko na jednej stronie A4?

CV - tylko na jednej stronie A4?

Osobom z szerokim doświadczeniem zawodowym, wykształceniem, kursami i licznymi umiejętnościami, o których należy napisać, trudno jest się zmieści na jednej stronie A4. Czasem jest to po prostu niemożliwe, ponieważ dodatkowo należy jeszcze uwzględnić estetykę dokumentu, jego przejrzystość i czytelność. Jak w tej sytuacji ograniczyć się do zaledwie jednej strony?

Niektórzy uważają, że złamanie tego wymogu od razu przekreśla kandydata. Z drugiej jednak strony czy to byłoby sprawiedliwe posunięcie rekrutera? Na kartce A4 zdoła się wyrazić osoba, która jeszcze studiuje bądź jest świeżo upieczonym absolwentem i nie ma zbyt szerokiego doświadczenia zawodowego. Pracowała zaledwie w kilku miejscach i trudno jest się jej przyrównać do kogoś, kto posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe.


Zwięzłość i czytelność

To szczególnie ważna uwaga w przypadku pisania CV. Piszemy konkretnie, sensownie i merytorycznie o własnej osobie. Jednak w takiej sytuacji CV wyjdzie nieco szablonowo i nieatrakcyjnie. Nowoczesne trendy mówią wręcz o nowych sekcjach, typu cele zawodowe lub ambicje zawodowe. Wówczas na pewno nie uda nam się zmieścić wyłącznie na jednej stronie A4.

Wydaje się, że pracodawca, który poważnie traktuje proces rekrutacji nie ma ochoty przeglądać wyłącznie tych CV, które są po prostu krótkie. Zasada 30 sekund na każde CV jest dość niepoważna. Pracodawca starający się znaleźć wyjątkowego, oryginalnego, przedsiębiorczego i ambitnego pracownika, musi poświęcić na to więcej czasu. Przecież czasem proces rekrutacyjny trwa kilka miesięcy. Jest tak głównie w przypadku bardziej wymagających stanowisk, jak np. kierownicze czy menadżerskie.

Ale nie zawsze CV musi być rozwlekłe. Tak jest w np. wówczas, gdy mowa o pracownikach szeregowych ubiegającego się o pracę w firmie produkcyjnej. Tu CV nie musi być długie. Jedna kartka na określenie wykształcenia, doświadczenia zawodowego, danych personalnych i zainteresowań, na pewno  wystarczy. Wówczas, by ułatwić sobie zadanie, możesz też skorzystać z kreatora CV. 


Tak czy nie dla CV na jednej kartce?

Okazuje się więc, że nie należy się trzymać zasady, według której CV powinno się zmieścić wyłącznie na jednej kartce. Wszystko zależy bowiem od doświadczenia i życiorysu zawodowego kandydata, a także od stanowiska, na jakie będzie się ubiegała. Im bardziej wymagająca praca, tym życiorys będzie dłuższy i obszerniejszy. Pewne schematy można więc łamać, jeżeli chodzi tu zarówno o zwiększenie własnych szans na pracę, jak i powagę stanowiska, o jakie się ubiegamy.

To Cię powinno też zainteresować: Jak napisać CV na komputerze - niezbędne wskazówki

Jeśli jednak pracodawca konkretnie określi, że CV ma się zawrzeć wyłącznie na jednej stornie A4, to lepiej się tego ściśle trzymać, bo złamanie tej reguły będzie dla nas po prostu dyskwalifikujące, zanim ktoś w ogóle przeczyta nasz dokument aplikacyjny.


Sprawdź, co znajduje się w ogłoszeniu

Jeżeli poszukujesz zatrudnienia i cyklicznie zaglądasz na portale publikujące ogłoszenia o prace, to pamiętaj o konieczności dokładnego zapoznania się z treścią anonsu. Zdarza się, że pracodawca nie tylko precyzuje, które dokumenty chce otrzymać od zainteresowanych pracowników, lecz także wskazuje ich długość – tego warto się trzymać.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.