NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Wykształcenie w CV. O czym koniecznie poinformować pracodawcę?

Wykształcenie w CV. O czym koniecznie poinformować pracodawcę?

W CV koniecznie należy podać podstawowe informacje o sobie. Osoby przygotowujące CV po raz pierwszy lub powracające na rynek pracy po dłuższej przerwie mogą zastanawiać się, które dane są wymagane, a podanie których jest opcjonalne.

CV to jeden z dokumentów składanych przez kandydatów zainteresowanych podjęciem zatrudnienia. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie rekrutacji najczęściej traktuje ten dokument jako wizytówkę potencjalnego pracownika, z której może dowiedzieć się o wykształceniu czy doświadczeniu kandydata.

Jeżeli intensywnie poszukujesz zatrudnienia, to z pewnością rozpocząłeś przygotowywać CV. W tym dokumencie powinieneś zawrzeć informacje m.in. o swoim wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Wiele osób zastanawia się przy tym, który punkt jest ważniejszy. Specjaliści podkreślają, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli jednak możesz pochwalić się wykształceniem, to z pewnością warto to zrobić.


Które szkoły uwzględnić?

Nie musisz pisać o ukończeniu szkoły podstawowej, nie musisz również pisać o szkole średniej. O ile pierwsza sytuacja jest uzasadniona – szkołę podstawową kończą wszyscy, o tyle w przypadku szkoły średniej istnieją wyjątki.

Jeśli zakończyłeś swoją edukację na szkole średniej, to powinieneś ją wymienić. W sytuacji, gdy studiowałeś (lub nadal studiujesz), informację o szkole średniej możesz pominąć. Zasadniczo w CV należy poinformować potencjalnego pracodawcę o ostatniej ukończonej szkole.

Osoby ambitne, które poza ukończenie studiów magisterskich zdecydowały się również na doktorat, mogą zastanawiać się, czy uwzględnić tę informację w przygotowywanych dokumentach. Z roku na rok wzrasta liczba absolwentów szkół wyższych decydujących się na dalsze kształcenie, bo dziś magisterka nie zawsze wystarcza, by zdobyć dobrą pracę. To, czy uwzględnisz taką informację w CV zależy wyłącznie od ciebie – powinieneś się kierować stanowiskiem, na które aplikujesz.


Kursy i szkolenia

Na wykształcenie składa się nie tylko ukończenie szkół, lecz także odbyte kursy i szkolenia. Ale uwaga – nie powinieneś informować o wszystkich szkoleniach, w których wziąłeś udział. Załóżmy, że starasz się o posadę w biurze. W takim przypadku nie musisz informować, że odbyłeś np. kurs masażu. Powinieneś za to pochwalić się ukończeniem kursu obsługi fiskalnej, księgowości czy bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

O ile w CV wystarczy, że poinformujesz potencjalnego pracodawcę o ukończonych kursach, o tyle powinieneś pamiętać, żeby przynieść stosowne zaświadczenia lub dyplomy na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruter może bowiem upewnić się, że informacje, które podałeś w przesłanym dokumencie są prawdziwe.


Jak informować o wykształceniu?

Standardowo w CV wskazuje się miejsce, w którym pobierane były nauki i lata trwania nauki. W przypadku ukończenia studiów wyższych istotne jest też wskazanie daty zdobycia dyplomu (obrony pracy magisterskiej). Prawidłowo podana informacja dotycząca wykształcenia powinna wyglądać następująco: „1995–2000 Uniwersytet Warszawski,  kierunek: Zarządzanie i Marketing”.

O części umiejętności związanych z wykształceniem warto wspomnieć również na końcu CV. Mowa o sekcji np. „Inne”. W takiej można zamieścić zarówno informacje o znajomości języków obcych, jak i posiadaniu prawa jazdy.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018