Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Praca w szczególnych warunkach, Umowa zlecenie składki, Mobilność zawodowa, Wypowiedzenie umowy

Wykształcenie w CV. O czym koniecznie poinformować pracodawcę?

Wykształcenie w CV. O czym koniecznie poinformować pracodawcę?
W CV koniecznie należy podać podstawowe informacje o sobie. Osoby przygotowujące CV po raz pierwszy ...

CV to jeden z dokumentów składanych przez kandydatów zainteresowanych podjęciem zatrudnienia. Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie rekrutacji najczęściej traktuje ten dokument jako wizytówkę potencjalnego pracownika, z której może dowiedzieć się o wykształceniu czy doświadczeniu kandydata.

Jeżeli intensywnie poszukujesz zatrudnienia, to z pewnością rozpocząłeś przygotowywać CV. W tym dokumencie powinieneś zawrzeć informacje m.in. o swoim wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Wiele osób zastanawia się przy tym, który punkt jest ważniejszy. Specjaliści podkreślają, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli jednak możesz pochwalić się wykształceniem, to z pewnością warto to zrobić.


Które szkoły uwzględnić?

Nie musisz pisać o ukończeniu szkoły podstawowej, nie musisz również pisać o szkole średniej. O ile pierwsza sytuacja jest uzasadniona – szkołę podstawową kończą wszyscy, o tyle w przypadku szkoły średniej istnieją wyjątki.

Jeśli zakończyłeś swoją edukację na szkole średniej, to powinieneś ją wymienić. W sytuacji, gdy studiowałeś (lub nadal studiujesz), informację o szkole średniej możesz pominąć. Zasadniczo w CV należy poinformować potencjalnego pracodawcę o ostatniej ukończonej szkole.

Osoby ambitne, które poza ukończenie studiów magisterskich zdecydowały się również na doktorat, mogą zastanawiać się, czy uwzględnić tę informację w przygotowywanych dokumentach. Z roku na rok wzrasta liczba absolwentów szkół wyższych decydujących się na dalsze kształcenie, bo dziś magisterka nie zawsze wystarcza, by zdobyć dobrą pracę. To, czy uwzględnisz taką informację w CV zależy wyłącznie od ciebie – powinieneś się kierować stanowiskiem, na które aplikujesz.

To Cię powinno też zainteresować: Wykształcenie w CV - jak je opisać?


Kursy i szkolenia

Na wykształcenie składa się nie tylko ukończenie szkół, lecz także odbyte kursy i szkolenia. Ale uwaga – nie powinieneś informować o wszystkich szkoleniach, w których wziąłeś udział. Załóżmy, że starasz się o posadę w biurze. W takim przypadku nie musisz informować, że odbyłeś np. kurs masażu. Powinieneś za to pochwalić się ukończeniem kursu obsługi fiskalnej, księgowości czy bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

O ile w CV wystarczy, że poinformujesz potencjalnego pracodawcę o ukończonych kursach, o tyle powinieneś pamiętać, żeby przynieść stosowne zaświadczenia lub dyplomy na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruter może bowiem upewnić się, że informacje, które podałeś w przesłanym dokumencie są prawdziwe.


Jak informować o wykształceniu?

Standardowo w CV wskazuje się miejsce, w którym pobierane były nauki i lata trwania nauki. W przypadku ukończenia studiów wyższych istotne jest też wskazanie daty zdobycia dyplomu (obrony pracy magisterskiej). Prawidłowo podana informacja dotycząca wykształcenia powinna wyglądać następująco: „1995–2000 Uniwersytet Warszawski,  kierunek: Zarządzanie i Marketing”.

O części umiejętności związanych z wykształceniem warto wspomnieć również na końcu CV. Mowa o sekcji np. „Inne”. W takiej można zamieścić zarówno informacje o znajomości języków obcych, jak i posiadaniu prawa jazdy.

Wykształcenie w CV. O czym koniecznie poinformować pracodawcę?
3.5
15 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.