Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31528        SUBSKRYBUJE: 7306
Tematy, które interesują czytelników:  Podanie o pracę, Obowiązki pracodawcy, Wolontariat, Rozmowa kwalifikacyjna, Gdzie szukać pracy, Prokurent

Liczby w CV i liście motywacyjnym - zaskocz rekrutera

Liczby w CV i liście motywacyjnym - zaskocz rekrutera
Szukasz właśnie pracy i zastanawiasz się, jak napisać CV i list motywacyjny? By zaskoczyć potencjalnego pracodawcę i zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś pomyśleć o tym, by w sporządzanych dokumentach umieścić… liczby!

Wyobraź sobie, że pracujesz w dużej firmie. Znasz jej działanie od podszewki i właśnie dlatego zostajesz oddelegowany do wyselekcjonowania dokumentów aplikacyjnych osób, które chciałyby otrzymać pracę. Już po przejrzeniu pierwszych CV i listów motywacyjnych orientujesz się, że… wybrać kandydata wcale nie będzie łatwo. Dlaczego, skoro na firmową skrzynkę pocztową spłynęły dziesiątki aplikacji? Bo większość dokumentów została napisana w taki sam sposób. A skoro poszczególni kandydaci nie potrafili zaprezentować się w oryginalnej formie, to jakie stosować kryteria?

Jeżeli nie chcesz wpisać się w powyższy scenariusz, to powinieneś pomyśleć, jak możesz zaskoczyć potencjalnego pracodawcę lub osobę, która będzie dla niego selekcjonowała dokumenty aplikacyjne. Jedną z możliwości jest posłużenie się w przygotowywanych dokumentach… liczbami. To właśnie one mogą pomóc w zdobyciu interesującej pracy. Jak to możliwe?


Bo w CV podajemy liczby

Jeżeli spojrzeć na CV czy list motywacyjny (czyli dokumenty, które przygotowujemy szukając pracy), to bez trudu można w nich wskazać liczby. Data urodzenia, numer telefonu, numer mieszkania, rok ukończenia studiów, daty zatrudnienia w poprzednich zakładach pracy…

Jednak czy takie liczby interesują potencjalnych pracodawców? Tylko częściowo. Informacja np. o długości zatrudnienia może być istotna, by ocenić, czy kandydat często zmienia miejsce zatrudnienia. Jednocześnie, większość liczb pojawiających się w CV czy liście motywacyjnym nie stanowi punktu, który mógłby przyciągnąć uwagę pracodawcy. A przecież może być inaczej…


Pochwal się, czyli…

Metoda zaskoczenia rekrutera liczbami sprawdza się głównie w przypadku kandydatów mogących pochwalić się zawodowym doświadczeniem. Jak wywołać efekt zaskoczenia? Przykładem może być napisanie „mam 17 lat doświadczenia” zamiast „pracowałem w tej firmie od x do y”. Konkretna liczba lepiej przemówi do wyobraźni osoby czytającej CV niż suchy zakres dat, a co więcej sprawi, że przygotowany dokument będzie czytelniejszy.

W oparciu o liczby można zbudować praktycznie całe CV. Zamiast bowiem wymieniać poszczególne miejsca zatrudnienia, można napisać np. „17 lat doświadczenia w obsłudze klienta”. Wówczas wystarczy wymienić firmy, by nie powtarzać tej samej informacji kilka razy.

Podobnie rzecz ma się w przypadku odniesionych sukcesów. Zamiast pisać np.: „W 2000 r. wygrałem konkurs na najlepszego sprzedawcę w regionie, a w 2003 r. wygrałem konkurs na najskuteczniejszego sprzedawcę w firmie”, można napisać: „2 konkursy – zdobyłem nagrody w konkursie na najlepszego sprzedawcę w regionie i najskuteczniejszego sprzedawcę w firmie”. W tym przypadku daty nie są najważniejsze.


W ten sposób się wyróżnisz

Zdecydowanie się na kreatywne przedstawienie swoich umiejętności czy dotychczasowych osiągnięć zawodowych to nie tylko sposób na oryginalne dokumenty aplikacyjne – dzięki temu można również skutecznie wyróżnić się wśród innych osób poszukujących zatrudnienia. Jako osoba poszukująca pracy powinieneś pamiętać, że współcześnie rekruterzy cenią sobie nieszablonowe podejście do pisania dokumentów aplikacyjnych.

Oceń ten wpis
Liczby w CV i liście motywacyjnym - zaskocz rekrutera
Ocena: 5.0, liczba głosów: 30

Zobacz inne porady

Opinie

Sawa
2019-05-13, 14:44
Doświadczeni specjaliści HR natychmiast wiedzą, czy CV zostało napisane specjalnie dla tej aplikacji - czy też trafiło do dziesiątek innych firm. To prosta sprawa dla hr.
Boguś
2019-05-04, 14:53
Nudny list motywacyjny zwiększa prawdopodobieństwo, że twoje CV nie zostanie odczytane. Twój list motywacyjny służy jako paczka dla twojego CV, podobnie jak projekt na pudełku daje wyobrażenie o perfumach.
Pati
2019-04-17, 17:09
Proste zalecenia, ale z jakiegoś powodu 60-70% kandydatów z nich nie korzysta. Dobrze jednak, że są różne rozwiązania z jakich ludzie korzystają i część jest zadowolona.
Roma
2019-04-16, 18:14
Na wybór kandydata wpływa wiele czynników, począwszy od dobrze napisanego CV, umiejętności, sposobów komunikacji z pracodawcami itp. Jednym z ważnych punktów jest poprawna pisownia listu motywacyjnego.
beckov
2019-04-05, 11:34
Atrakcyjna forma w papierach rekrutacyjnych i ciekawe informacje pozwalają na wyróżnienie się wśród innych. To bardzo ważne gdy wiemy, że bardzo dużo ludzi wysłało swoją kandydaturę.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.