Zawody i ich potencjał

Agent nieruchomości. Jak zdobyć tę pracę?

16 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

8 komentarzy
Agent nieruchomości. Jak zdobyć tę pracę?
Sprzedawanie nieruchomości: mieszkań, domów czy ziemi nigdy nie było łatwiejsze. Dziś osoby zainteresowane wykonywaniem tego zawodu nie muszą posiadać specjalnych uprawień. Jeżeli szukasz ciekawej pracy, sprawdź, jak zostać agentem nieruchomości oraz ile zarabia agent nieruchomości.

Agent nieruchomości, czyli pośrednik w obrocie nieruchomościami

Agent nieruchomości bywa nazywany również pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Jeszcze do niedawna wszystkie osoby zainteresowane wykonywaniem tej pracy były zmuszone mieć licencję zawodową. Dziś, po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej, sytuacja wygląda inaczej – by pośredniczyć w sprzedaży nieruchomości, agent musi jedynie założyć firmę i posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Na czym polega praca agenta nieruchomości?

Agenci nieruchomości najczęściej pracują w agencjach nieruchomości lub prowadzą firmę i wykonują czynności na rzecz zewnętrznej agencji nieruchomości, z którą współpracują. Codzienne obowiązki agenta sprowadzają się m.in. do pośredniczenia w rozmowach między sprzedającym a kupującym nieruchomość.

Z uwagi na konkurencję na rynku wielu agentów podejmuje również czynności mające na celu szybkie zbycie określonej nieruchomości. Reklama, np. internetowa, sprawdza się doskonale, bo pozwala dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych kupców poszukujących wymarzonej działki pod budowę własnego domu lub mieszkania.

Jak zostać agentem nieruchomości?

Przyszli agenci nieruchomości często decydują się studiować prawo lub ekonomię. Znajomość przepisów jest cenną umiejętnością potencjalnego kandydata. Obecnie jednak nie wszyscy agenci posiadają wyższe wykształcenie. Ukończenie studiów nie gwarantuje sukcesu w zawodzie. Na rynku pracy najbardziej ceni się doświadczenie. Podstawą jest również zbudowanie sieci kontaktów.

Choć rola agenta nieruchomości jest dość jasna, wiele osób nie wie, jakie dokładnie czynności podejmuje taki pracownik i jak wygląda jego dzień w pracy. Zanim zdecydujemy się na tę ścieżkę kariery zawodowej, warto dowiedzieć się więcej i przekonać, czy nasze wyobrażenia o niej są adekwatne do rzeczywistości. Opowiada o tym np. autorka poniższego materiału wideo:

Video

Szukasz pracy?

Dołacz do naszego zespołu.Zostań agentem.

Nieruchomości FN

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Dodana

Agent nieruchomości

EURODOMANNA sp. z o.o.

  • Piekary Śląskie
Dodana

Asystent ds. nieruchomości

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Radom
Dodana

Praca pośrednika nieruchomości nie jest łatwa

Za swoją pracę agenci nieruchomości pobierają prowizję. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości ceny uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości. Z tego względu tak ważne, by pośrednik angażował się w rozmowy z potencjalnymi kupcami. Znaczenie ma również jego doświadczenie – im większe, tym łatwiej przekonać wahającego się klienta do złożenia propozycji zakupu nieruchomości.

Agenci nieruchomości nie mają łatwej pracy m.in. z uwagi na fakt, że większość sprzedających nie trafia do nich w momencie, gdy podejmują decyzję o sprzedaży swojego majątku. Najczęściej dopiero nieudane próby samodzielnego zbycia nieruchomości skłaniają sprzedającego do skorzystania z pomocy specjalisty. W efekcie klient oczekuje szybkich rezultatów i często jest niecierpliwy.

Jak zostać dobrym agentem nieruchomości?
Pośrednicy robią znacznie więcej dla kupujących, niż tylko wyszukują dla nich oferty spełniające ustalone wcześniej parametry – bardzo często muszą zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości, by odpowiedzieć na pytania klientów.

Agent nieruchomości musi znać różnicę między spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu własnościowego, a spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego.

Osoby myślące poważnie o pracy w charakterze pośrednika nieruchomości bezwzględnie powinny zdobyć doświadczenie, zanim samodzielnie zaczną współpracować z klientami. Najlepszym rozwiązaniem może być udanie się na staż lub znalezienie zatrudnienia w jednej z działających na rynku agencji nieruchomości. Wówczas można czerpać z doświadczenia starszych pośredników.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Zarobki agenta nieruchomości są związane z prowizją. Dobry agent nieruchomości potrafi zarobić sporo, bo od 10 do 20 tys. zł miesięcznie. To jednak, ile zarabia agent nieruchomości, zależy m.in. od tego, czy będzie umiał rozmawiać z potencjalnymi kupcami lub osobami zainteresowanymi zbyciem mieszkania czy ziemi.

Wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne bardzo pomagają w zdobyciu zaufania klientów i sprecyzowaniu ich oczekiwań. Właśnie dlatego najlepszymi agentami nieruchomości są osoby będące dobrymi sprzedawcami. Wśród predyspozycji, które powinien posiadać pośrednik w obrocie nieruchomości, by jego praca była wysoce efektywna, należy wskazać również na: zaangażowanie, dociekliwość i rzetelność.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry agent nieruchomości?

W świecie nieruchomości funkcjonuje wielu graczy – są wśród nich rzeczoznawcy, zarządcy nieruchomości, wykonawcy, architekci, inspektorzy domów, urzędnicy, bankierzy, kupujący i sprzedający. Istnieją także osoby, od których zależy ruch w tej branży, a są nimi agenci nieruchomości oraz brokerzy. Agent nieruchomości to swego rodzaju dyrygent, który dba o koordynację wszystkich graczy, aby doprowadzić do urzeczywistnienia transakcji. Może pełnić różne role – od sprzedawcy, poprzez adwokata kupującego, analityka, menedżera biznesowego czy konsultanta aż do negocjatora. Jak więc widać praca agenta nieruchomości wcale nie jest łatwa, dlatego nie każdy może nim zostać.

Na zdjęciu para rozmawia z agentem nieruchomości

Aby praca agenta nieruchomości dawała satysfakcję, należy mieć odpowiednie podejście, cechy charakteru oraz wykształcenie. Dobry agent lub agentka nieruchomości powinni twórczo podchodzić do rozwiązywania problemów – muszą wiedzieć, w jaki sposób zaprezentować produkt, aby był on atrakcyjny dla potencjalnych klientów oraz jak przyciągnąć odpowiednich nabywców. Czasem wystarczy dobrze przemyślana strategia promocji oraz wykorzystywanie wszystkich dostępnych możliwości, np. sieci społecznościowych, aby przyspieszyć sprzedaż.

Niezbędna jest również motywacja – to właśnie ona odpowiada za sukces w tej branży. Podstawą jest ciągłe samodoskonalenie oraz mądre podejmowanie decyzji. Nie wolno też zrażać się niepowodzeniami – dopóki nieruchomość jest na rynku, dopóty należy robić wszystko, aby została sprzedana.

Profesjonalny agent nieruchomości musi być cierpliwy – w tej branży nic nie przychodzi od razu. Na efekty pracy trzeba niekiedy czekać naprawdę długo, dlatego zimna krew jest jak najbardziej wskazana. Wyniki w końcu się pojawią, a do tego czasu nie można stracić zapału. Dobry agent musi być operatywny – na sukces klienta pracują różni specjaliści, a rolą agenta jest koordynacja i organizacja ich działań. Ważną kwestią jest też uczciwość – profesjonalna reputacja jest w tym zawodzie niezwykle cenna, dlatego warto postarać się o członkostwo w zrzeszeniu agentów i przestrzegać zapisów kodeksu agentów nieruchomości.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Agent nieruchomości pośredniczy w obrocie nieruchomościami między właścicielami a klientami. Może brać udział w negocjacjach, ale również w przedstawianiu nieruchomości oraz reklamowaniu jej.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Wynagrodzenie agenta nieruchomości jest zależne od skuteczności jego pracy. Zarobki agenta są związane z prowizją od sprzedaży nieruchomości.

Jakie wykształcenie powinien mieć agent nieruchomości?

Agent nieruchomości powinien mieć wykształcenie średnie oraz wyższe. Preferowanym kierunkiem studiów wyższych dla agenta nieruchomości jest prawo lub ekonomia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

yeti18

yeti18

Zawsze poszukuję pracowników, którzy do pracy podchodzą z zaangażowaniem i uczciwością. Zatrudniając agenta nieruchomości, zdaję sobie sprawę, że liczy się doświadczenie oraz umiejętności sprzedażowe, a także pozytywne podejście do klienta i kreatywność w działaniu.
Jan

Jan

Praca w branży nieruchomości zawsze mnie interesowała, jednak zawsze zastanawiałem się, co w niej tak naprawdę polega. Cieszę się, że ten artykuł dobrze mi to przedstawił i zmotywował mnie do podjęcia działań i nauki w tej dziedzinie.
Gołota

Gołota

Choć praca agenta nieruchomości wydaje się interesująca, łatwo nie jest w branży nieruchomości. Wymaga to rzetelności, umiejętności sprzedaży oraz zaangażowania. Dlatego szukam jeszcze dalszych możliwości, w tym kierunków studiów, aby zdobyć niezbędne umiejętności.
Iwona

Iwona

Pracując jako agent nieruchomości trzeba być gotowym na różne chwyty, aby przekonać klientów do zakupu. Jednakże, zaufanie klientów jest kluczowe, dlatego zawsze staram się działać w oparciu o rzetelność i uczciwość.
Iwona

Iwona

Jestem agentem nieruchomosci na Cyprze i powiem ze zanim sprzedałam piwrsza nieruchomość to długo nie musiałam czekać .Ale zanim zdobyłam dobre kontakty i relacje ,często bywałam i bywam do tej pory na różnych eventach i konferencjach.
Lukas

Lukas

Kwestia szczęścia i doświadczenia jednak obecnie bardzo trudno w pewnych regonach o to przez konkurencję.
Ula

Ula

Tutaj trzeba być dobrym w sprzedaży i negocjacjach oraz mieć to coś by zauroczyć osobę produktem. Podobny zawód do wielu innych.
Julia

Julia

Agent nieruchomości, czyli pośrednik w obrocie nieruchomościami może zarobić bardzo dużo w miesiącu. Zazwyczaj prowadzi swoją działalność gospodarczą. Praca agenta nieruchomości do łatwych nie należy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.