Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1026        SUBSKRYBUJE: 7277
Tematy, które interesują czytelników:  Windykacja, Jak napisać CV, Fundusz Pracy

Agent nieruchomości. Jak zdobyć tę pracę?

Agent nieruchomości. Jak zdobyć tę pracę?
Sprzedawanie nieruchomości: mieszkań, domów czy ziemi nigdy nie było łatwiejsze. Dziś osoby zainteresowane wykonywaniem tego zawodu nie muszą posiadać specjalnych uprawień. Jeżeli szukasz ciekawej pracy, sprawdź, jak zostać agentem nieruchomości.

Agent nieruchomości bywa nazywany również pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Jeszcze do niedawna wszystkie osoby zainteresowane wykonywaniem tej pracy były zmuszone posiadać licencję zawodową. Dziś, po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej sytuacja wygląda inaczej – by pośredniczyć w sprzedaży nieruchomości agent musi jedynie założyć firmę i posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).


Na czym polega praca agenta nieruchomości?

Agenci nieruchomości najczęściej pracują we agencjach nieruchomości lub prowadzą firmę i wykonują czynności na rzecz zewnętrznej agencji nieruchomości, z którą współpracują. Codzienne obowiązki agenta sprowadzają się m.in. do pośredniczenia w rozmowach między sprzedającym a kupującym nieruchomość.

Z uwagi na konkurencję na rynku wielu agentów podejmuje również czynności mające na celu szybkie zbycie określonej nieruchomości. Reklama, np. internetowa, sprawdza się doskonale, bo pozwala dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych kupców poszukujących wymarzonej działki pod budowę własnego domu lub mieszkania.


Trudna i wymagająca praca

Za swoją pracę agenci nieruchomości pobierają prowizję. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości ceny uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości. Z tego względu tak ważne, by pośrednik angażował się w rozmowy z potencjalnymi kupcami. Znaczenie ma również jego doświadczenie – im większe, tym łatwiej przekonać wahającego się klienta do złożenia propozycji zakupu nieruchomości.

Agenci nieruchomości nie mają łatwej pracy m.in. z uwagi na fakt, że większość sprzedających nie trafia do nich w momencie, gdy podejmują decyzję o sprzedaży swojego majątku. Najczęściej dopiero nieudane próby samodzielnego zbycia nieruchomości skłaniają sprzedającego do skorzystania z pomocy specjalisty. W efekcie klient oczekuje szybkich rezultatów i często jest niecierpliwy.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Pomoże swoim klientom

Pośrednicy robią znacznie więcej dla kupujących niż tylko wyszukują dla nich oferty spełniające ustalone wcześniej parametry – bardzo często muszą zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości, by odpowiedzieć na pytania klientów. Agent nieruchomości musi znać różnicę m.in. między spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu własnościowego a spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego.

Osoby myślące poważnie o pracy w charakterze pośrednika nieruchomości bezwzględnie powinny zdobyć doświadczenie zanim samodzielnie zaczną współpracować z klientami. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się udanie na staż lub znalezienie zatrudnienia w jednej z działających na rynku agencji nieruchomości. Wówczas można czerpać z doświadczenia starszych pośredników.


Ile możesz zarobić?

Dobry agent nieruchomości potrafi zarobić sporo, bo od 10 do 20 tys. zł miesięcznie. To jednak, ile pieniędzy wpłynie na jego konto tytułem wynagrodzenia za pracę zależy m.in. od tego, czy będzie potrafił rozmawiać z potencjalnymi kupcami lub osobami zainteresowanymi zbyciem mieszkania czy ziemi.

Wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne bardzo pomagają w zdobyciu zaufania klientów i sprecyzowaniu ich oczekiwań. Właśnie dlatego najlepszymi agentami nieruchomości są osoby będące dobrymi sprzedawcami. Wśród predyspozycji, które powinien posiadać pośrednik w obrocie nieruchomości należy wskazać również na: zaangażowanie, dociekliwość i rzetelność.

Oceń ten wpis
Agent nieruchomości. Jak zdobyć tę pracę?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 17

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.