Twoje wsparcie w rekrutacji

Agent nieruchomości. Jak zdobyć tę pracę?

Agent nieruchomości. Jak zdobyć tę pracę?
Sprzedawanie nieruchomości: mieszkań, domów czy ziemi nigdy nie było łatwiejsze. Dziś osoby zainteresowane wykonywaniem tego zawodu nie muszą posiadać specjalnych uprawień. Jeżeli szukasz ciekawej pracy, sprawdź, jak zostać agentem nieruchomości.

Agent nieruchomości, czyli pośrednik w obrocie nieruchomosciami

Agent nieruchomości bywa nazywany również pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Jeszcze do niedawna wszystkie osoby zainteresowane wykonywaniem tej pracy były zmuszone posiadać licencję zawodową. Dziś, po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej sytuacja wygląda inaczej – by pośredniczyć w sprzedaży nieruchomości agent musi jedynie założyć firmę i posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).


Na czym polega praca agenta nieruchomości?

Agenci nieruchomości najczęściej pracują we agencjach nieruchomości lub prowadzą firmę i wykonują czynności na rzecz zewnętrznej agencji nieruchomości, z którą współpracują. Codzienne obowiązki agenta sprowadzają się m.in. do pośredniczenia w rozmowach między sprzedającym a kupującym nieruchomość.

Z uwagi na konkurencję na rynku wielu agentów podejmuje również czynności mające na celu szybkie zbycie określonej nieruchomości. Reklama, np. internetowa, sprawdza się doskonale, bo pozwala dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych kupców poszukujących wymarzonej działki pod budowę własnego domu lub mieszkania.

Praca pośrednika nieruchomości nie jest łatwa...

Za swoją pracę agenci nieruchomości pobierają prowizję. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości ceny uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości. Z tego względu tak ważne, by pośrednik angażował się w rozmowy z potencjalnymi kupcami. Znaczenie ma również jego doświadczenie – im większe, tym łatwiej przekonać wahającego się klienta do złożenia propozycji zakupu nieruchomości.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Agenci nieruchomości nie mają łatwej pracy m.in. z uwagi na fakt, że większość sprzedających nie trafia do nich w momencie, gdy podejmują decyzję o sprzedaży swojego majątku. Najczęściej dopiero nieudane próby samodzielnego zbycia nieruchomości skłaniają sprzedającego do skorzystania z pomocy specjalisty. W efekcie klient oczekuje szybkich rezultatów i często jest niecierpliwy.

Jak być dobrym agentem nieruchomości?

Pośrednicy robią znacznie więcej dla kupujących niż tylko wyszukują dla nich oferty spełniające ustalone wcześniej parametry – bardzo często muszą zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości, by odpowiedzieć na pytania klientów. Agent nieruchomości musi znać różnicę m.in. między spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu własnościowego a spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego.

Osoby myślące poważnie o pracy w charakterze pośrednika nieruchomości bezwzględnie powinny zdobyć doświadczenie zanim samodzielnie zaczną współpracować z klientami. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się udanie na staż lub znalezienie zatrudnienia w jednej z działających na rynku agencji nieruchomości. Wówczas można czerpać z doświadczenia starszych pośredników.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Dobry agent nieruchomości potrafi zarobić sporo, bo od 10 do 20 tys. zł miesięcznie. To jednak, ile pieniędzy wpłynie na jego konto tytułem wynagrodzenia za pracę zależy m.in. od tego, czy będzie potrafił rozmawiać z potencjalnymi kupcami lub osobami zainteresowanymi zbyciem mieszkania czy ziemi.

Wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne bardzo pomagają w zdobyciu zaufania klientów i sprecyzowaniu ich oczekiwań. Właśnie dlatego najlepszymi agentami nieruchomości są osoby będące dobrymi sprzedawcami. Wśród predyspozycji, które powinien posiadać pośrednik w obrocie nieruchomości należy wskazać również na: zaangażowanie, dociekliwość i rzetelność.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry agent nieruchomości?

W świecie nieruchomości funkcjonuje wielu graczy – są wśród nich rzeczoznawcy, zarządcy nieruchomości, wykonawcy, architekci, inspektorzy domów, urzędnicy, bankierzy, kupujący i sprzedający. Istnieją także osoby, od których zależy ruch w tej branży, a są nimi agenci nieruchomości oraz brokerzy. Agent nieruchomości to swego rodzaju dyrygent, który dba o koordynację wszystkich graczy, aby doprowadzić do urzeczywistnienia transakcji. Może pełnić różne role – od sprzedawcy, poprzez adwokata kupującego, analityka, menedżera biznesowego czy konsultanta aż do negocjatora. Jak więc widać praca agenta nieruchomości wcale nie jest łatwa, dlatego nie każdy może nim zostać.

Aby praca jako agent nieruchomości dawała satysfakcję, należy mieć odpowiednie podejście, cechy charakteru oraz wykształcenie. Dobry agent lub agentka nieruchomości powinien twórczo podchodzić do rozwiązywania problemów – musi wiedzieć, w jaki sposób zaprezentować produkt, aby był on atrakcyjny dla potencjalnych klientów oraz jak przyciągnąć odpowiednich nabywców. Czasem wystarczy dobrze przemyślana strategia promocji oraz wykorzystywanie wszystkich dostępnych możliwości, np. sieci społecznościowych, aby przyspieszyć sprzedaż. Niezbędna jest również motywacja – to właśnie ona odpowiada za sukces w tej branży. Podstawą jest ciągłe samodoskonalenie oraz mądre podejmowanie decyzji. Nie wolno też zrażać się niepowodzeniami – dopóki nieruchomość jest na rynku, dopóty należy robić wszystko, aby została sprzedana.

Profesjonalny agent nieruchomości musi być cierpliwy – w tej branży nic nie przychodzi od razu. Na efekty pracy trzeba niekiedy czekać naprawdę długo, dlatego zimna krew jest jak najbardziej wskazana. Wyniki w końcu się pojawią, a do tego czasu nie można stracić zapału. Dobry agent musi być operatywny – na sukces klienta pracują różni specjaliści, a rolą agenta jest koordynacja i organizacja ich działań. Ważną kwestią jest też uczciwość – profesjonalna reputacja jest w tym zawodzie niezwykle cenna, dlatego warto postarać się o członkostwo w zrzeszeniu agentów i przestrzegać zapisów kodeksu agentów nieruchomości.

Oceń ten wpis
Agent nieruchomości. Jak zdobyć tę pracę?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 17
Tematy, które interesują czytelników:  Windykacja, Jak napisać CV, Fundusz Pracy

Zobacz inne porady

Opinie

Julia
2019-05-19, 12:13
Agent nieruchomości, czyli pośrednik w obrocie nieruchomościami może zarobić bardzo dużo w miesiącu. Zazwyczaj prowadzi swoją działalność gospodarczą. Praca agenta nieruchomości do łatwych nie należy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.