Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 27543        SUBSKRYBUJE: 7146
Tematy, które interesują czytelników:  Praca na czarno, Call center, Odprawa pracownicza, Czas pracy możliwości, Biuro rachunkowe, Zdjęcie do CV, Rozliczenie PIT, CV wzór

Jakie informacje trzeba zawrzeć w liście motywacyjnym?

Jakie informacje trzeba zawrzeć w liście motywacyjnym?
Poszukujesz pracy i w związku z tym przygotowujesz dokumenty, które będziesz rozsyłał do potencjalnych pracodawców? Jeżeli tak, to powinieneś wiedzieć, jakie informacje koniecznie muszą znaleźć się w liście motywacyjnym tak, by był interesujący dla odbiorcy.

List motywacyjny nie jest tak popularny, jak CV. Jeżeli poszukujesz stałej posady, to z pewnością przygotowałeś to ostatnie. Rzeczywiście, w ostatnich latach przyjęło się, że jest to podstawowy dokument, który powinny sporządzić osoby odpowiadające na ogłoszenia zamieszczone na portalach publikujących ogłoszenia o pracę. Nie oznacza to jednak, że wysłanie CV zapewni ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Właśnie dlatego warto zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy również w liście motywacyjnym.


Co to jest list motywacyjny?

Zacząć należy od tego, czym właściwie jest list motywacyjny. Najprościej mówiąc, to dokument, w którym autor zawiera informacje o osobie, swoim wykształceniu czy doświadczeniu. Nie oznacza to jednak, że w liście motywacyjnym powinny znaleźć się te same dane, które zostały podane w CV. Przeciwnie – list motywacyjny powinien być uzupełnieniem dla CV.


Jakie informacje zawrzeć w liście motywacyjnym?

Skoro list motywacyjny nie jest tym samym, co CV, to – jako osoba poszukująca zatrudnienia – możesz zastanawiać się, jakie informacje powinieneś zawrzeć w tym dokumencie. Sprawa wcale nie jest oczywista – wątpliwości w tej kwestii sprawiają, że wiele osób niepotrzebnie sięga po wzory listów motywacyjnych. Przykładowe informacje, które można zawrzeć w liście motywacyjnych dotyczą:

  • Wykształcenia. Jeżeli w CV wpisałeś, że ukończyłeś studia, ale w ich trakcie odbyłeś również liczne szkolenia (które są związane ze stanowiskiem pracy, o które się ubiegasz), to właśnie tu powinieneś o nich wspomnieć;
  • Doświadczenia. Na nasze doświadczenie nie składają się wyłącznie poprzednie miejsca zatrudnienia. Jeżeli pracowałeś przy wielu kluczowych projektach, tworzyłeś innowacyjne rozwiązania lub programy, to warto, byś o tym opowiedział właśnie w liście motywacyjnym;
  • Zainteresowań. Specjaliści nie udzielają zgodnej odpowiedzi na pytanie, czy pracodawcę należy informować o swoich zainteresowaniach. Jeżeli jednak te mogą pomóc ci w zdobyciu wymarzonej posady, to powinieneś o nich wspomnieć i nawiązać bezpośrednio do stanowiska, o jakie się starasz. W ten sposób możesz również zaakcentować, że bardzo wnikliwie zapoznałeś się z ogłoszeniem o pracę i zakresem działalności firmy.
     

O czym nie powinieneś zapomnieć?

Jeżeli zabrałeś się za pisanie listu motywacyjnego, to pamiętaj nie tylko o najważniejszych informacjach, lecz także poprawnym zaadresowaniu tego dokumentu. Spersonalizowanie listu motywacyjnego jest bardzo ważne, bo dzięki temu zwiększasz szanse na to, że zostanie on odczytany. Do kogo zaadresować przygotowany dokument? Odpowiedź znajdziesz w ogłoszeniu.

To Cię powinno też zainteresować: Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

Niezależnie od tego, czy ogłoszenie znalazłeś na jednym z portali związanych z pracą, czy też w branżowej prasie, sprawdź, kto je zamieścił. Być może pod anonsem podpisała się osoba odpowiedzialna za rekrutację? Jeżeli tak, to właśnie do niej należy zaadresować przygotowany list.

Z drugiej strony, zaadresowanie listu motywacyjnego nie zawsze będzie możliwe. Pamiętaj, że część firm przeprowadza tzw. rekrutacje ukryte, w których pracodawca nie ujawnia się aż do chwili rozmowy kwalifikacyjnej. Takie firmy najczęściej jednak korzystają z usług profesjonalnych podmiotów, np. agencji zatrudnienia. W praktyce zatem możesz zaadresować list do pracownika odpowiedzialnego za przeprowadzanie rekrutacji ukrytej lub po prostu wskazać całą firmę.

Oceń ten wpis
Jakie informacje trzeba zawrzeć w liście motywacyjnym?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 19

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.