Papierowe CV i list motywacyjny mają siłę!

Poszukiwania pracy wiążą się z koniecznością stworzenia CV i listu motywacyjnego. Współcześnie, jako osoby poszukujące zatrudnienia, przywykliśmy do elektronicznej formy takich dokumentów. Może czas odkryć na nowo moc drzemiącą w papierowych dokumentach aplikacyjnych?

Dziś mało kto poszukuje pracy wspomagając się ogłoszeniami w lokalnej prasie. Osoby zaglądające do gazet w poszukiwaniu ofert zatrudnienia najczęściej przeglądają prasę branżową, bo tam ogłaszają się pracodawcy poszukujący specjalistów, fachowców związanych z konkretną dziedziną. Jako pracownicy przywykliśmy do tego, że ogłoszeń o pracę szukamy na internetowych portalach ogłoszeniowych. Nawet ci, którzy liczą na to, że posadę pomoże im znaleźć urząd pracy, przeglądają ogłoszenia publikowane na stronach internetowych poszczególnych placówek.

Efektem szukania ofert w sieci jest to, że na wybrane ogłoszenia odpowiadamy w formie elektronicznej. Założenie skrzynki e-mail – podobnie jak wysyłanie wiadomości elektronicznych – jest bezpłatne. Z punktu widzenia osób poszukujących posady takie rozwiązanie jest idealne, bo pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy – nie trzeba drukować CV i samodzielnie roznosić go po wybranych firmach, tracąc niejednokrotnie środki na bilety. Faktem jest, że dziś niemal wszyscy szukając pracy wysyłają elektroniczne aplikacje. W efekcie papier nabiera na wartości.

Papierowe CV to rzadkość

Jak zatem wykorzystać fakt, że pracownicy najczęściej wysyłają do firm dokumenty w formie elektronicznej? Odpowiedź jest prosta – warto pokusić się o wydruk przygotowanego przez siebie CV czy listu motywacyjnego. Skoro osobiste dostarczanie dokumentów należy już do rzadkości, to rozwiązaniem mogącym przynieść sporo korzyści jest właśnie osobista wizyta w siedzibie firmy lub wysłanie aplikacji w wersji papierowej na firmowy adres.

Kto powinien skorzystać z okazji, by się wyróżnić i przygotować tradycyjne (czyli papierowe) CV czy list motywacyjny? Zdecydowanie te osoby, które chcą szybko znaleźć zatrudnienie. To jeden ze sposobów na zaprezentowanie się pracodawcy od dobrej strony i przyciągnięcie jego uwagi.

Jaki papier na CV?

Osoby zamierzające przygotować CV i list motywacyjny w tradycyjnej, papierowej formie, powinny pamiętać o doborze odpowiedniego papieru. Dotyk jest jednym ze zmysłów i warto ten fakt wykorzystać. Oczywiście, można ciąć koszty i wydrukować dokumenty aplikacyjne na zwykłym papierze używanym w kserokopiarkach, ale taki arkusz – o czym warto pamiętać – może ulec szybkiemu zniszczeniu.
Dostępne na rynku rodzaje papierów różnią się między sobą m.in. gramaturą czy strukturą. Warto zainwestować w zakup takiego papieru, który będzie trwalszy niż ten powszechnie stosowany w domowych drukarkach. W ten również sposób przygotowane dokumenty wyróżnią się wśród innych, które znajdą się na biurku osoby odpowiedzialnej za rekrutację.

Jak dostarczyć CV i list motywacyjny?

Gdy mowa o dokumentach przygotowanych w sposób tradycyjny (czyli wydrukowanych na papierze) możliwości dostarczenia ich do firmy organizującej rekrutację są dwie: za pośrednictwem operatora pocztowego (czy firmy kurierskiej) lub osobiście. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku warto zwrócić uwagę na to, by dokumenty nie zostały podarte lub się nie pogniotły.

Jeżeli zamierzasz dostarczyć do wybranej firmy dokumenty w tradycyjnej formie, to warto, byś zainwestował w zakup teczki. Sprawdzi się biała, sprawdzi się i kolorowa. Ponownie jednak ważny jest papier – najlepiej, by był na tyle gruby, by skutecznie chronił dokumenty. Dobrze też, by nie był pokryty substancjami, które mogą rozmazać podpis na teczce.

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
Ocena:
Papierowe CV i list motywacyjny mają siłę!
5 (100%) Liczba głosów:1