Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1060        SUBSKRYBUJE: 7263
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie róznice, Dokumenty aplikacyjne, Urlop wychowawczy, Wczasy pod gruszą, Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa na okres próbny

Instruktor fitness - idealna praca dla aktywnych

Instruktor fitness - idealna praca dla aktywnych

By pracować na siłowni lub w klubie fitness, trzeba mieć nie tylko dobrą kondycję, lecz także potrafić zachęcić osoby przekraczające próg takiego przybytku do intensywnego wysiłku. Kto nadaje się na instruktora fitness? Jaką szkołę skończyć, by znaleźć zatrudnienie w tym właśnie zawodzie?

Instruktor fitness jest odpowiedzialny za prowadzenie zajęć fitness. By klienci przychodzący na zajęcia byli zadowoleni, obowiązki instruktora nie mogą ograniczać się wyłącznie do prezentowania poszczególnych ćwiczeń, lecz powinny także uwzględniać motywowanie poszczególnych osób do dalszej pracy nad sobą. Dopiero wówczas, gdy na ćwiczenia z chęcią przybywają nie tylko osoby, które się na nie zapisały, ale też ich znajomi, można powiedzieć, że praca instruktora przynosi widoczne rezultaty.


Fitness z Jane Fondą

Historia fitnessu jest ściśle związana z aerobikiem. To właśnie ta forma gimnastyki rekreacyjnej dała podwaliny do opracowania ćwiczeń, które dziś określa się wspólnym mianownikiem fitness. Zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i fitness mają wspólną cechę – są tak opracowane, by w czasie treningu nie dochodziło do niedotlenienia mięśni i organizmu.

Jedną z czołowych postaci związanych z fitnessem jest Jane Fonda. W latach 80. ubiegłego wieku to właśnie ona stała się inspiracją dla milionów osób z całego świata i sprawiła, że wygospodarowywały one czas na ćwiczenia. Warto przy tym dodać, że zaproponowała ona wykonywanie ćwiczeń przy muzyce, która do dziś jest jednym z najważniejszych elementów fitnessu.


Jak zostać instruktorem fitness?

Droga do bycia instruktorem fitness nie jest szczególnie skomplikowana, choć ważne są predyspozycje potencjalnych zainteresowanych. Przede wszystkim istotna jest sprawność fizyczna. Przyszły instruktor nie powinien mieć problemu z wykonywaniem ćwiczeń, powinien również potrafić ocenić, czy poszczególne osoby znajdujące się na sali wykonują trening poprawnie.

Najprostszą drogą do tego, by uzyskać uprawnienia pozwalające na prowadzenie zajęć z fitnessu, jest ukończenie stosownego kursu. Podstawowy kurs umożliwia zdobycie państwowych uprawnień do prowadzenia zajęć. W zależności od szkoły organizującej kurs może on trwać od kilku do kilkunastu tygodni. W tym czasie zainteresowani przechodzą nie tylko zajęcia teoretyczne, lecz także praktyczne – uczą się m.in. tego, jak dopasować muzykę do ćwiczeń czy jak zaplanować trening w zależności od stopnia zaawansowania uczestników.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Inną drogą do lepszego zapoznania się z zagadnieniem fitnessu jest ukończenie AWF. Uczęszczając na taką uczelnię studenci mogą szczegółowo poznać praktycznie wszystkie dyscypliny sportowe. Większość uczelni pozwala również wybierać studentom zajęcia dodatkowe – tak, by mogli oni rozwijać swoje zainteresowania.


Gdzie instruktor fitnessu znajdzie pracę?

Instruktorzy fitness nie powinni narzekać na brak zajęcia. W ostatnich latach zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród ogółu społeczeństwa jest bardzo duże. W praktyce większość klubów organizujących zajęcia sportowe jest po prostu oblężona. Osoby, które zdobędą uprawnienia instruktora fitness mogą liczyć na to, że znajdą zatrudnienie w klubach sportowych lub siłowniach. Te drugie najczęściej współpracują również z instruktorami wybranych dyscyplin sportowych.

Część instruktorów fitness myśli również o otwarciu własnego biznesu. W takim przypadku ich zarobek zależy wyłącznie od ilości zainteresowanych, którzy zdecydują się na wykupienie zajęć właśnie u nich. By otwarty klub przynosił wymierny zysk, nie obędzie się jednak bez jego aktywnej promocji.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.