Zawody i ich potencjał

Instruktor fitness - idealna praca dla aktywnych

30 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

8 komentarzy
Instruktor fitness - idealna praca dla aktywnych
By pracować na siłowni lub w klubie fitness, trzeba mieć nie tylko dobrą kondycję, lecz także potrafić zachęcić osoby przekraczające próg takiego przybytku do intensywnego wysiłku. Kto nadaje się na instruktora fitness? Jaką szkołę skończyć, by znaleźć zatrudnienie w tym właśnie zawodzie?

Czym zajmuje się instruktor fitness

Instruktor fitness jest odpowiedzialny za prowadzenie zajęć fitness. By klienci przychodzący na zajęcia byli zadowoleni, obowiązki instruktora nie mogą ograniczać się wyłącznie do prezentowania poszczególnych ćwiczeń, lecz powinny także uwzględniać motywowanie poszczególnych osób do dalszej pracy nad sobą. Dopiero wówczas, gdy na ćwiczenia z chęcią przybywają nie tylko osoby, które się na nie zapisały, ale też ich znajomi, można powiedzieć, że praca instruktora przynosi widoczne rezultaty.

Pierwszy trener fitness - Jane Fonda

Historia fitnessu jest ściśle związana z aerobikiem. To właśnie ta forma gimnastyki rekreacyjnej dała podwaliny do opracowania ćwiczeń, które dziś określa się wspólnym mianownikiem fitness. Zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i fitness mają wspólną cechę – są tak opracowane, by w czasie treningu nie dochodziło do niedotlenienia mięśni i organizmu.

Jedną z czołowych postaci związanych z fitnessem jest Jane Fonda. W latach 80. ubiegłego wieku to właśnie ona stała się inspiracją dla milionów osób z całego świata i sprawiła, że wygospodarowywały one czas na ćwiczenia. Warto przy tym dodać, że zaproponowała ona wykonywanie ćwiczeń przy muzyce, która do dziś jest jednym z najważniejszych elementów fitnessu.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Instruktor nauki jazdy kat. a i b

Ośrodek Szkolenia Kierowców Kursy Zawodowe Kurzawa Maria Kurzawa

  • Turek
Dodana

Instruktor/ka - operator/ka wyciągu wakeboardowego

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Konstancin-Jeziorna
Dodana

Instruktor

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Biała Podlaska
Dodana

Instruktor terapii zajęciowej

DOM POMOCY SPOŁECZNEJ LEŚNA OAZA

  • Słupsk
Dodana

Jak zostać instruktorem fitness?

Droga do bycia instruktorem fitness nie jest szczególnie skomplikowana, choć ważne są predyspozycje potencjalnych zainteresowanych. Przede wszystkim istotna jest sprawność fizyczna. Przyszły instruktor nie powinien mieć problemu z wykonywaniem ćwiczeń, powinien również potrafić ocenić, czy poszczególne osoby znajdujące się na sali wykonują trening poprawnie.

Najprostszą drogą do tego, by uzyskać uprawnienia pozwalające na prowadzenie zajęć z fitnessu, jest ukończenie stosownego kursu:

  • Podstawowy kurs umożliwia zdobycie państwowych uprawnień do prowadzenia zajęć. W zależności od szkoły organizującej kurs może on trwać od kilku do kilkunastu tygodni. W tym czasie zainteresowani przechodzą nie tylko zajęcia teoretyczne, lecz także praktyczne – uczą się m.in. tego, jak dopasować muzykę do ćwiczeń czy jak zaplanować trening w zależności od stopnia zaawansowania uczestników.
  • Inną drogą do lepszego zapoznania się z zagadnieniem fitnessu jest ukończenie AWF. Uczęszczając na taką uczelnię, studenci mogą szczegółowo poznać praktycznie wszystkie dyscypliny sportowe.

Większość uczelni pozwala również wybierać studentom zajęcia dodatkowe – tak, by mogli oni rozwijać swoje zainteresowania.

Gdzie instruktor fitnessu znajdzie pracę?

Instruktorzy fitness nie powinni narzekać na brak zajęcia. W ostatnich latach zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród ogółu społeczeństwa jest bardzo duże. W praktyce większość klubów organizujących zajęcia sportowe jest po prostu oblężona. Osoby, które zdobędą uprawnienia instruktora fitness, mogą liczyć na to, że znajdą zatrudnienie w klubach sportowych lub siłowniach. Te drugie najczęściej współpracują również z instruktorami wybranych dyscyplin sportowych.

Część instruktorów fitness myśli również o otwarciu własnego biznesu. W takim przypadku ich zarobek zależy wyłącznie od ilości zainteresowanych, którzy zdecydują się na wykupienie zajęć właśnie u nich. By otwarty klub przynosił wymierny zysk, nie obędzie się jednak bez jego aktywnej promocji.

Video

Ile zarabia instruktor fitness?

Kluby fitness rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Coraz więcej osób zaczyna do nich uczęszczać regularnie, aż po pewnym czasie postanawia prowadzić typowo sportowy styl życia. Wielu z nich decyduje się nawet na zmianę rodzaju pracy, kształcąc się na instruktora fitness. Takie osoby najczęściej zastanawiają się, jaką realną pensję może otrzymać trener fitness?

Instruktor fitness – zarobki w dużych miastach

Najlepszym wyznacznikiem pensji trenera fitness będą oferty z dużych miast, w których konkurencja między różnymi klubami jest ogromna. Zarobki instruktora fitness w dużym mieście najczęściej składają się z podstawy i regularnych dodatków. Instruktor fitness zazwyczaj otrzymuje stałą pensję wynoszącą trochę powyżej minimalnej krajowej i premie za wszystkie przeprowadzone zajęcia fitness, ułożone indywidualne plany treningowe i dietetyczne oraz przeprowadzone indywidualnej treningi na siłowni. Zazwyczaj za każdą taką czynność otrzymuje około 50 złotych, co w ogólnym rozrachunku miesięcznym może dać nawet kilka dodatkowych tysięcy złotych. Poniższy film omawia zarobki trenerów personalnych w Polsce:

Video

Instruktorzy mogą liczyć też na wyższe dodatki za każde zajęcia fitness, co jest rodzajem premii motywacyjnej. Wtedy zazwyczaj wysokość dodatku za przeprowadzone zajęcia oblicza się na podstawie ilości uczestników. Dzięki temu instruktor ma zdecydowanie większą mobilizację do prowadzenia jak najciekawszych zajęć, aby zapisywało się na nie coraz więcej osób. A to bezpośrednio przekłada się na ilość wykupionych karnetów fitness, czyli również na przychody klubu.

Instruktorzy fitness pracujący w siłowniach na etacie, mogą dodatkowo dorabiać na własny rachunek, prowadząc indywidualne treningi z klientami, np. w ich prywatnym domu czy na łonie natury. Wielu z nich po pewnym czasie pracy zawodowej zaczyna zajmować się także organizacją i prowadzeniem szkoleń dla początkujących instruktorów. Natomiast trenerzy mogący poszczycić się sukcesami w zawodach i bardziej rozpoznawalnym nazwiskiem, decydują się na wydawanie książek o treningach lub pisanie treści do portali sportowych.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać instruktorem fitness?

Aby zostać instruktorem fitness, należy skończyć odpowiedni kurs, lub studia na AWF.

Ile zarabia instruktor fitness?

Zarobki instruktorów fitness w dużej mierze zależą od ilości zajęć, jakie prowadzą w ciągu tygodnia. Średnio można zarobić od kilkudziesięciu do nawet 100 złotych za godzinę.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Baba111

Baba111

Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się znaleźć pracę jako instruktor fitness. Okazuje się, że do tego nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, a najważniejsze jest zamiłowanie do sportu i chęć pracy z ludźmi. Cieszę się, że poznałem/am te wymagania.
Agata

Agata

W pracy jako instruktor fitness cenię sobie najbardziej fakt, że mogę inspirować i pomagać ludziom w zmianie stylu życia. Oczywiście, zarobki są też ważne, ale dla mnie satysfakcja z wykonywanej pracy jest równie istotna.
Władeeeek

Władeeeek

Myślę, że praca instruktora fitness to świetna opcja dla osób aktywnych i zainteresowanych sportem. Jestem zainteresowany/a szkoleniem w tej dziedzinie i teraz już wiem, jakie umiejętności muszę zdobyć, żeby rozwijać się w tym kierunku.
Z Podkarpacia

Z Podkarpacia

Jako właściciel siłowni muszę przyznać, że instruktorzy fitness to kluczowy element naszej działalności. Ich profesjonalizm i energia przyciągają coraz większą liczbę klientów. Co do zarobków, to uważam, że powinny być adekwatne do wiedzy i umiejętności, jakie instruktor posiada.
tatiana

tatiana

Ciekawy artykuł :) Ja również w przyszłości chciałabym zostać profesjonalną trenerką fitness. Niedawno wpadłam na pomysł za namową koleżanki z pracy na zrobienie podyplomówki z tego zakresu, aby nabyć wiedzę i w niedługim czasie się przebranżowić. Zdecydowałam się na WSKZ, aby móc łączyć obecną pracę z nauką i nie stresować się dojazdami.
Weder

Weder

Wiele ludzi pracuje w tym zawodzie i cenią sobie pracę, czasami uda się potem coś swojego otwozyć i także to jest bardzo korzystne.
Chodoli

Chodoli

Podobnie jak w przypadku innych pracowników związanych ze sportem wiele ludzi może na tym zarabiać i utrzymywać swoją kondycję.
młodzik

młodzik

Wystarczy mieć predyspozycje, być wysportowanym i ukończyć odpowiedni kurs i zdobyć zawód Instruktora fitness. Pracują oni m.in. w siłowniach, klubach fitness... Ofert pracy na instruktora fitness, jest bardzo dużo.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.