Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4079        SUBSKRYBUJE: 7524
Tematy, które interesują czytelników:  Porzucenie pracy, Urząd pracy, Franczyza w Polsce, Umowa o dzieło, Medycyna pracy

Gdzie szukać wakacyjnej pracy?

Gdzie szukać wakacyjnej pracy?
O wakacyjną pracę najczęściej ubiegają się osoby młode, które chcą zarobić w okresie wolnym od nauki. Ale sezonowe zajęcie to również szansa dla bezrobotnych. Choć pracy w wakacje jest sporo, poszukiwania warto rozpocząć odpowiednio wcześniej.

Gdy mowa o pracy sezonowej, to nie można zapomnieć, że pracownicy nią zainteresowani mają dwie możliwości: mogą jej szukać w polskich firmach lub zdecydować się na sezonowy wyjazd za granicę. Drugie rozwiązanie jest bardzo popularne – kuszące są głównie znacznie wyższe zarobki za wykonywanie pracy niewymagającej kwalifikacji. Na pracę w Polsce decydują się zaś małoletni, osoby bezrobotne, które nie zamierzają wyjeżdżać za granice oraz ci, którzy mogą pracować np. tylko przez jeden miesiąc.

Najwięcej ofert pracy wakacyjnej w Polsce pojawia się między kwietniem a październikiem. Wówczas poszukiwani są pracownicy w górskich i nadmorskich miejscowościach, choć wzrost zatrudnienia można zauważyć również w innych obszarach kraju. Myli się jednak ten, kto uważa, że poszukiwani są tylko niewykwalifikowani pracownicy – przeciwnie, w sezonie letnim pracodawcy poszukują również specjalistów, czyli osób posiadających konkretne umiejętności.


Kogo szukają pracodawcy?

Jak wspomniano, w sezonie letnim pracę mogą znaleźć zarówno pracownicy niewykwalifikowani, jak i wykwalifikowani. Warto pamiętać, że poza sezonowym biznesem firmy w tym okresie muszą uporać się z urlopami pracowników. W praktyce oznacza to, że poszukiwani są również specjaliści, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania określonych prac lub mający doświadczenie np. w kierowaniu zespołem. Z tego też względu oferty pracy sezonowej są bardzo zróżnicowane.

Z raportu „Wakacyjny rynek pracy. Raport o pracy sezonowej w miesiącach letnich” przygotowanego przez Work Service, jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce wynika, że najpopularniejszymi zajęciami w sezonie są: pomoc w biurze, hostessa, kurier, ankieter, rozwoziciel pizzy, opiekunka do dzieci, prace w ogrodnictwie, rozdawanie ulotek, kelner i pomoc kuchenna. Osoby poszukujące pracy na jednym z wyżej wymienionych stanowisk mogą być pewne, że będą mogły przebierać w ofertach.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?


Gdzie szukać, by znaleźć?

Osoby zainteresowane pracą wakacyjną mogą szukać pracy na własną rękę, mogą też zdać się na specjalistów. W drugim przypadku wystarczy, że zgłoszą się z dokumentami aplikacyjnymi do najbliższej agencji pracy. Pracodawcy często, by nie obciążać pracowników dodatkowymi obowiązkami, decydują się na skorzystanie pomocy specjalistów. Dla firm współpraca z agencją pracy tymczasowej sprawdza się, bo pracodawca otrzymuje szczegółowe informacje o kandydatach, którzy przeszli pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną.

Poza zgłoszeniem się do agencji pracy tymczasowej, osoby zainteresowane mogą też przeglądać portale z ogłoszeniami o pracę. Na takich pojawiają się codziennie setki (jeżeli nie tysiące) świeżych ogłoszeń. Na wybrane należy odpowiedzieć – wysyłając dokumenty aplikacyjne na adres mailowy podany w ogłoszeniu lub aplikować bezpośrednio przez portal – i czekać na kontakt ze strony pracodawcy.

 

Gdy myślisz o wyjeździe za granicę

Znalezienie pracy wakacyjnej w Polsce nie jest większym problemem. Osoby zainteresowane wyjazdem zagranicznym mają przed sobą trochę więcej trudu. Podstawą jest udanie się do agencji pracy, która zajmuje się organizowaniem pracy za granicą. By jednak zminimalizować ryzyko oszustwa, niezbędne jest dokładne zweryfikowanie wybranego podmiotu. Najłatwiej to zrobić sprawdzając, czy agencja znajduje się w rejestrze podmiotów prowadzących agencję zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl).

Osoby wyjeżdżające za granicę powinny też pamiętać o kwestii ubezpieczenia czy wizy. Ta druga będzie potrzebna w przypadku wyjazdu do pracy do jednego z krajów, które nie wchodzą w skład Unii Europejskiej. Wybrana agencja pracy nie powinna przy tym żądać od potencjalnego pracownika żadnych pieniędzy.

Oceń ten wpis
Gdzie szukać wakacyjnej pracy?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 21

Zobacz inne porady

Opinie

Zablokowano
2016-05-05, 11:56
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.