Pracownik - prawa i obowiązki

Jakie ćwiczenia wykonać podczas przerwy w pracy?

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Jakie ćwiczenia wykonać podczas przerwy w pracy?
O tym, że warto dbać o siebie przekonują przede wszystkim specjaliści, którzy punktują wszystkie korzyści płynące z pracy nad sobą. Tych jest wiele – dzięki ćwiczeniom można poprawić swoją wytrzymałość i jednocześnie zadbać o lepsze unaczynienie serca. Nie bez znaczenia jest też możliwość uchronienie się przed podniesionym poziomem cholesterolu we krwi. Właśnie on, a dokładniej jedna z jego frakcji, osadzając się na ścianach naczyń krwionośnych, doprowadza do zawału czy miażdżycy.

Spis treści

Efekty regularnych ćwiczeń widać również we wzmocnieniu mięśni oddechowych. W efekcie lepiej jest dotleniony nasz organizm. Zapomnieć nie można też o uwalnianiu endorfin. Choć po większym wysiłku możesz być zmęczony, zawsze będziesz też zadowolony – to właśnie efekt działania endorfin. Wszystko to sprawia, że stare powiedzenie „sport to zdrowie” ma swoje uzasadnienie.


Odprężenie w biurze

Każdy pracownik ma prawo do przerwy – gwarantują mu to przepisy Kodeksu pracy. W zależności od organizacji czasu pracy w zakładzie pracy, zatrudnieni mogą liczyć na przerwę trwającą kwadrans lub dłużej. Maksymalnie pauza od świadczenia zawodowych obowiązków może wynosić godzinę. Jest to tzw. przerwa lunchowa, która w Polsce zdobywa coraz większą popularność.

Szukasz pracy?
Dodana

(dś) Operator wózka widłowego - darmowy transport!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Sosnowiec
  • 6 200-6 205 zł / mc
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

(dś) Praca na produkcji 4900 na rękę + bon 630 zł!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Bytom
  • 6 011-6 641 zł / mc
Dodana

Pracownik fizyczny

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 11 000-12 000 zł / mc
Dodana

Niezależnie od tego, ile czasu możesz odpoczywać, zjedzenie posiłku z całą pewnością nie zajmie ci całego wolnego czasu. Z tego też względu powinieneś się zainteresować możliwością wykonania kilku ćwiczeń, które poprawią ci samopoczucie i sprawią, że prawidłowo zadbasz o swoje ciało. Przykładowe ćwiczenia, jakie możesz wykonać w biurze, znajdziesz w artykule: „Krótkie ćwiczenia w pracy”. Stosując się do zawartych w tekście wskazówek, zadbasz o wzmocnienie klatki piersiowej czy wymodelujesz łydki.


Gdy możesz wyjść z biura

Przy dłuższej pracy z powodzeniem możesz wykonać ćwiczenia na świeżym powietrzu. Jeżeli nie masz ochoty specjalnie się ruszać lub nie możesz sobie na to pozwolić z uwagi na porę roku, to najłatwiejszym sposobem na to, by się poruszać, będzie energiczny spacer. Taki powinien trwać 10–30 min. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz połączyć go z truchtem. To doskonała okazja, by zadbać o swój organizm i jednocześnie sylwetkę.

Jeżeli masz więcej czasu i chęci, to możesz wyjść np. do parku, by wykonać kilka ćwiczeń na powietrzu. Coraz więcej parków czy zielonych kącików w centrum miasta zostaje wyposażona w siłownie zewnętrzne. W praktyce zatem nie powinieneś mieć większych problemów, by się odprężyć i poćwiczyć. Zawsze też możesz sprawdzić, jakie ćwiczenia z powodzeniem wykonasz na świeżym powietrzu i to bez korzystania ze specjalnych urządzeń. Przykłady znajdziesz tutaj: http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/cwiczenia-wzmacniajace-na-swiezym-powietrzu-wideo_34824.html.


A może usiądziesz na… piłce?

Nie każdy pracownik pracujący w biurze ma kontakt z klientem. Oznacza to, że nie musi on np. dbać o dress code. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o korzyściach wynikających z siedzenia czy wykonywania ćwiczeń na piłkach gimnastycznych. Pozwalają one na wzmocnienie całego korpusu i naukę równowagi. W sklepach z artykułami i urządzeniami biurowymi można znaleźć nawet specjalne krzesła na piłki gimnastyczne. Może zatem warto zainteresować się tematem bliżej i pomyśleć o nietypowym fotelu?

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

4 komentarze

adam

adam

W czasach korony można ćwiczyć gdyż nikt nie patrzy. Chociażby oszczędność czasu z dojazdu by przeznaczyć na ćwiczenia to już jest coś.
Patrycja

Patrycja

Sporo ludzi na tym zyska. Wiele jest ćwiczeń na wzrok i ciało. Ergonomia nie może opierać się tylko i wyłącznie na włąściwym zgodnym z regulaminem sprzętem biurowym i jakimś bhp w pracy.
Witek

Witek

Ale rady. Jestem facetem, gdybym zaczął ćwiczenia robić w trakcie przerwy co piszecie, pracownicy powiedzieli by mi, ze brakuje mi 5-tej klepki. Ale rady są ok.
ZIlina

ZIlina

W sumie to tylko może pomóc. Tylko czasami raczej nie ma opcji by takie coś przy wszystkich ludziach robić :) No ale z pewnością takie coś pomoże w pracy biurowej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.