Pracuj efektywnie - jak wykorzystać pracowniczą przerwę?

Pracuj efektywnie - jak wykorzystać pracowniczą przerwę?
Jeżeli jesteś pracownikiem zastanawiającym się, jak możesz wykorzystać przysługującą ci przerwę, to pomysłów jest wiele. Wiele jednak zależy od tego, ile trwa twoja pracownicza pauza. Sprawdź nasze propozycje i wykorzystaj te, które podobają ci się najbardziej, by móc w efektywny sposób wykonywać swoje obowiązki przez resztę dnia.

Nie każda osoba wykonująca pracę może liczyć na przerwę. Z oczywistych względów z przerwy pracowniczej nie mogą skorzystać osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy umowy o dzieło. 

 

Gdy przerwa trwa kwadrans

Zdecydowanie najmniej możliwości mają osoby, których pracownicza przerwa trwa tylko 15 minut. Na taką, podstawową pauzę mogą liczyć pracownicy wykonujący zawodowe obowiązki przez min. 6 godzin. Ponieważ jednak zjedzenie posiłku najczęściej nie trwa więcej niż 3–5 min, pojawia się pytanie, co zrobić z resztą czasu? Osoby pracujące w pomieszczeniu ze współpracownikami mogą wykorzystać ten czas na plotki, ale to zdecydowanie nie jest najlepsze rozwiązanie.

  • Ćwiczenia – by zachować sprawność ciała

Nie oszukujmy się, w pracy przez większość dnia stoimy lub siedzimy. To nie pomaga nam w zachowaniu sprawności fizycznej. Ta ma jednak ogromne znaczenie dla tego, jak się czujemy, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest poświęcenie przerwy na aktywność. Ćwiczenia, jakie z powodzeniem można wykonać w pracy to choćby: przysiady, bieg w miejscu, pajacyki czy krążenia ramion i nóg. Wykonanie poszczególnych sprawi, że będziemy się nie tylko dobrze czuć, lecz także pobudzą nas do działania.

 

  • Pograj, napisz wiadomość

Oderwanie się od zawodowych obowiązków może być trudne. Mając do dyspozycji krótką przerwę, możesz na chwilę całkowicie „się wyłączyć”, zajmując się innym zadaniem. Przykładem może być np. gra na telefonie komórkowym. W ten sposób zrelaksujesz się i przez krótką chwilę nie będziesz myślał o zawodowych obowiązkach. Inną możliwością może być odświeżenie znajomości – wystarczy, że napiszesz krótkie wiadomości do znajomych, których dawno nie widziałeś.

To Cię powinno też zainteresować: Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?


Gdy przerwa jest dłuższa

Pracodawcy najczęściej doskonale wiedzą, że potrzebujemy dłuższej pracy. Zdarza się, że pracownicy mogą skorzystać nawet z godzinnej przerwy. W takiej sytuacji możliwości wykorzystania pauzy jest znacznie więcej. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów.

  • Spacer po mieście

To obowiązkowa pozycja zwłaszcza latem. W ten sposób nie tylko można wyrwać się z dusznego biura, lecz także napić się dobrej kawy, siedząc w jedynym z licznych ogródków restauracyjnych. Odpocząć można też w parku zwłaszcza, jeżeli taki jest w bliskiej odległości od zakładu pracy.

  • Drobne zakupy

W ciągu tygodnia jesteśmy zabiegani. Długą przerwę można wykorzystać, by sprawdzić, co nowego pojawiło się w sklepach. Spacer po centrum handlowym może być doskonałym sposobem, by na chwilę zapomnieć o pracy.

  • Nadrobić zaległości

Choć przerwa nie powinna być wykorzystywana w tym celu, możesz pomyśleć również o nadrobieniu zaległości. Traktuj jednak spędzanie przerwy w biurze jako ostateczność – z pewnością takie rozwiązanie nie pomoże ci w byciu efektywnym czy kreatywnym.

Oceń ten wpis
Pracuj efektywnie - jak wykorzystać pracowniczą przerwę?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Fibak
2019-12-11, 14:06
Sporo ludzi jest specjalistami w tym zakresie. Nigdy się na tym nie zastanawiałem ale jak widzę warto wykorzystać możliwości z tym związane. Pomysłów jest bardzo wiele.
Jerzy
2019-05-21, 15:14
Rady ok. Ale nie każdy może z takich rad skorzystać.
Technus
2019-05-07, 18:28
Każdy wie co dla niego jest dobre w przerwie i ma swoje sposoby, ale oczywiście wszystkie inne techniki można wypróbować jeżeli sprawdzą się to tym lepiej. Spoks.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.