A kto sprząta twoje biurko?

A kto sprząta twoje biurko?
Współcześnie wiele przedsiębiorców szuka oszczędności. Jedną z wielu możliwości jest korzystanie z usług zewnętrznych podmiotów, specjalizujących się np. w sprzątaniu pomieszczeń biurowych. To rozwiązanie tańsze niż zatrudnienie pracownika, który będzie odpowiedzialny za czystość?

Trudno wyobrazić sobie biuro, które nie jest regularnie sprzątane. Brudne biurka, śmieci niemieszczące się w koszach na śmieci… Przedsiębiorcy doskonale znający sobie sprawę z tego, jak ważna jest czystość w miejscu pracy, najczęściej zatrudniają osobę odpowiedzialną za utrzymanie przestrzeni firmowej w czystości lub decydują się na współpracę z profesjonalnym podmiotem zewnętrznym, oferującym takie usługi.

Które z powyższych rozwiązań jest tańsze? Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Na popularności zyskuje jednak współpracowanie z podmiotami zewnętrznymi. Świadczy o tym pojawianie się na rynku kolejnych firm, które bez trudu znajdują klientów.


Outsourcing, czyli rozwiązanie idealne?

Przedsiębiorca często decyduje się na optymalizację kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku świetnie sprawdza się outsourcing, czyli zlecanie części prac podmiotom zewnętrznym. Tak jest choćby w przypadku sprzątania powierzchni biurowych. To rozwiązanie tańsze niż zatrudnienie pracownika, który dbałby o czystość. Dlaczego?

Większość firm sprzątających nie tylko zapewnia sprzątanie w dogodnych dla klienta godzinach, lecz także wszystkie niezbędne środki czyszczące. W praktyce zatem osoba korzystająca z takiego rozwiązania, nie musi pamiętać ani o rozliczaniu pracowników, ani kontrolowania stanu zużycia poszczególnych środków czystości. Takie rozwiązanie jest po prostu praktyczne.


W jaki sposób wybrać firmę?

Ogromna konkurencja wśród firm sprzątających powoduje, że przedsiębiorca decydujący się na takie rozwiązanie, powinien bardzo skrupulatnie podejść do wyboru podmiotu, z którym nawiąże współpracę. Poza ceną ważna jest również jakość świadczonych usług. Część firm, chcąc obniżyć koszty, stosuje np. niskiej jakości środki do sprzątania. W praktyce to poważny problem, bo może się okazać, że poszczególne meble nie są odpowiednio pielęgnowane. Choć w krótkiej perspektywie można zaoszczędzić, to są to oszczędności pozorne – więcej trzeba będzie wydać na zakup wyposażenia biura.

To Cię powinno też zainteresować: Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Poza ceną i jakością środków wykorzystywanych do sprzątania nie bez znaczenia jest też sprzęt. Zasadniczo większość osób nie interesuje się szczegółowo wyposażeniem firmy koncentrującej się na świadczeniu usług sprzątających. To błąd. Jeżeli przedsiębiorstwo korzysta z nowoczesnych rozwiązań i posiada dobry jakościowo sprzęt, to faktycznie sprzątanie idzie szybciej. W praktyce to kolejne oszczędności, bo pracownicy firmy sprzątają krócej.


Kompleksowe rozwiązania dla wymagających

Większość firm sprzątających oferuje kompleksowe usługi. Co to oznacza? Popyt na takie usługi rośnie głównie na początku wiosny. Końcówka marca czy początek kwietnia to czas, gdy większość biur decyduje się na umycie okien, wyczyszczenie wykładzin czy pranie tapicerki w firmowych samochodach. Mając na względzie takie prace w przyszłości, przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na to, czy wybrana firma rzeczywiście będzie w stanie mu zaoferować wykonanie takich prac.

Ponieważ według szacunków PIGC na naszym rynku działa ok. 3 tys. firm specjalizujących się w oferowaniu usług sprzątania, w praktyce jest w czym wybierać. To dobra wiadomość dla tych przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na współpracę.

Oceń ten wpis
A kto sprząta twoje biurko?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Gabriel
2020-01-21, 05:47
Staram się na biurku pozostawić tylko rzeczy niezbędne. Przychodzi do firmy ekipa sprzątająca - nic z biurek nie wywala, ale je ładnie czyści, wywala śmieci z koszy. Przychodząc do pracy podłoga jest czysta, fajny zapach po sprzątaniu - no i praca.
Łukasz
2019-12-11, 14:33
Samemu się sprząta, jednak sprzątające osoby poza określonymi czynnościami nie ingerują w jakieś wielkie spray z tym związane. Najważniejsze uporać się z tym wszystkim na swój sposób.
Daria
2019-05-22, 05:48
A kto sprząta twoje biurko? Sama sprzątam. Inni też sami. Sprzątaczka sprząta podłogi.
Nosal
2019-05-07, 19:03
U nas sprząta każdy sam, jedynie sprzątaczka pewnie poo godzinach jakieś tam blaty zetrze. W innych firmach jest zakaz dotykania biurka przez sprzątaczy. Ja sprzątam sam.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.