Twoje wsparcie w rekrutacji

Dobrego pracownika (pod)kupię!

Dobrego pracownika (pod)kupię!
Jeżeli doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że za sukcesem twojej konkurencji stoją doskonali pracownicy, to powinieneś wiedzieć, że mogą oni zacząć pracować dla ciebie. Wystarczy, że zainteresujesz się działalnością agencji headhuntingowych.

Korzystanie przez pracodawców z agencji doradztwa personalnego wciąż jest rzadkością. A szkoda, bo na rynku nie brakuje wyspecjalizowanych firm. Pierwsze z nich rozpoczęły działalność w Polsce w latach 90. XX wieku. Dziś oferują one kompleksowe rozwiązania i gwarantują możliwość znalezienia właściwego pracownika na konkretne stanowisko pracy.

Agencje headhuntingowe pojawiły się na początku w Stanach Zjednoczonych. Dziś działają na całym świecie, od kilku lat są obecne również na polskim rynku. Zasadniczo rola headhuntera, czyli łowcy talentów, polega na poszukiwaniu pracowników posiadających określone umiejętności i doświadczenie. Wyspecjalizowane agencje najczęściej koncentrują się na poszukiwaniu pracowników wysoko wykwalifikowanych, czyli takich, których na rynku jest najmniej.


Do headhuntera po pracownika

Niezależnie od tego, czy pracodawca poszukuje fachowców czy też chce, by rozpoczęli dla niego pracę dotychczasowi pracownicy firmy konkurencyjnej, powinien zgłosić się do headhuntera. Specjalista z zakresu HR nie tylko będzie w stanie określić, kogo należy szukać, lecz także gdzie. Bo znalezienie dobrego pracownika nie ogranicza się – w tym przypadku – do skonstruowania ogłoszenia i umieszczenia go na poczytnym portalu ogłoszeniowym. Tu liczy się umiejętność szukania.

Większość headhunterów nie czeka, aż poszukiwany specjalista prześle dokumenty aplikacyjne. Od osób pracujących w agencjach pracy różnią się oni właśnie tym, że najczęściej sami rozpoczynają intensywne poszukiwania. Ich skuteczność polega na tym, że wiedzą gdzie szukać i w jaki sposób przekonać pracownika, by np. rozpoczął pracę dla konkurencji.

To Cię powinno też zainteresować: Headhunter - twój przyjaciel czy wróg?


Jak szukanie igły w stogu siana…

Pracodawca poszukujący specjalistów może oczekiwać, że agencja headhuntingowa zrobi wszystko, by nie tylko znaleźć pracownika, lecz także go przetestować. Jest to szczególnie ważne, bo większość pracodawców oczekuje konkretnych efektów. A te kosztują – to nie tylko wynagrodzenie hadhuntera, lecz także przyszła pensja pracownika, który powinien wykazać się konkretnymi umiejętnościami.

Zasadniczo, co podkreślają sami headhunterzy, to oni wychodzą z inicjatywą i kontaktują się z tymi pracownikami, którzy wstępnie mogą spełniać oczekiwania ich klienta. W praktyce często konieczne jest zachowanie dyskrecji, zwłaszcza jeżeli pracodawca chce, by pracę dla niego rozpoczęli pracownicy konkurencji.


Czy to się opłaca?

Jeżeli jesteś pracodawcą myślącym o przyszłości swojej firmy, to powinieneś zainteresować się działalnością agencji headhuntingowych. Za sukcesem każdego przedsiębiorstwa stoją wyspecjalizowani, odpowiedzialni i… rzetelni pracownicy. Pozyskanie takiego z całą pewnością umożliwi dalszy rozwój i wyprzedzenie konkurencji.

Minusy? Niestety, są. Jeżeli uda się tobie skusić pracownika konkurencji atrakcyjną pensją, pozapłacowymi świadczeniami i dodatkowymi udogodnieniami, to pamiętaj, że… konkurencja nie śpi. W praktyce zatem, choć podkupienie pracownika może być korzystne, to jednak wyłącznie na krótką metę. Może lepiej, by specjaliści szukali wśród tych, którzy myślą o zmianie zakładu pracy?

Oceń ten wpis
Dobrego pracownika (pod)kupię!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Tytus
2019-12-05, 16:44
Takie rozwiązania są negatywne jak dla mnie ale nie zdziwiłbym się, że tak też będzie u nas częściej. To oczywiście sprawa większych firm ale czy do końca to prawda?
uczciwa PL
2019-05-17, 11:08
Każdy pracodawca pragnie mieć pracowników wydajnych, doświadczonych - po prostu specjalistów. Agencje headhuntingowe starają się "ukraść"{ z zakładu pracy takich pracowników do innego pracodawcy. Nie wypowiadam się na ten temat, bo pracownik prawie każdy zmieni pracę, jeśli jemu zostanie zaproponowana podobna praca za o wiele większe pieniądze. Czy to uczciwe, ze takie agencje swoimi metodami "kradną " pracowników- pozostawiam do wam do przemyślenia.
atarka2
2019-05-02, 15:47
Z drugiej strony istnieje ogromna liczba osób poszukujących pracy. Z pewnością kilku znajdzie Twoją reklamę i złoży wniosek? Każda metoda jest dobra jak jest zgodna z prawem.
Kilof
2019-04-16, 13:04
Potrzebne są specjalne zasoby internetowe, aby upewnić się, że wnioskodawcy i pracodawcy mogą uzyskać powiązania biznesowe, które pomogą Ci znaleźć pracę / znaleźć odpowiednich pracowników.
ladytron
2019-04-06, 12:15
Czasami rzeczywiście rozwój firmy i działalność wymaga natychmiastowego pozyskania dobrego pracownika. Tak opisane formy mające miejsce dla najlepszych są warte wykorzystania.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.