!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

A Ty, na podstawie jakich umów zatrudniasz?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze

A Ty, na podstawie jakich umów zatrudniasz?
Z roku na rok rośnie liczba pracodawców zatrudniających w oparciu o umowy cywilnoprawne w warunkach wskazujących na konieczność podpisania umowy o pracę. Takie wnioski wynikają z kontroli przeprowadzanych przez PIP.

 Pracodawca, decydując się na zatrudnienie pracownika, przed zaproponowaniem mu umowy powinien rozważyć, jakiego będzie ona typu. Jeżeli pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, to mowa o nawiązaniu stosunku pracy. Ponieważ jednak podpisanie umowy o pracę wiąże pracodawcę z pracownikiem silniej niż jakakolwiek inna umowa, wiele podmiotów zatrudniających decyduje się na zaproponowanie innych umów.

Umowy cywilnoprawne (np. umowa zlecenia) są chętnie wybierane przez pracodawców z jeszcze innego względu. Mowa oczywiście o optymalizacji kosztów zatrudnienia. W takiej sytuacji podmiot zatrudniający nie jest zobowiązany np. do wypłacania świadczenia urlopowego, nie musi więc pracownikowi udzielać płatnego urlopu.

Według PIP jest coraz gorzej

W Polsce organem powołanym do kontrolowania pracodawców jest PIP. Zadanie zatrudnionych tam inspektorów sprowadza się do sprawdzania warunków panujących w zakładzie pracy (pod kątem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy) i kontrolowania, czy pracodawcy zatrudniają w oparciu o właściwe umowy. A tylko w 2013 r. co piąta skontrolowana firma zastępowała umowy o pracę innymi kontraktami. W porównaniu do roku poprzedniego, odnotowany wzrost takich sytuacji wynosi… 46%!
Ponieważ inspektorzy PIP dysponują całą gamą narzędzi dyscyplinujących, często już same sporządzenie protokołu pokontrolnego wystarcza do tego, by pracodawca zaproponował swojemu podwładnemu właściwą umowę. Zdarza się jednak, że konieczne jest wystąpienie do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy. Takich powództw w 2013 r. inspektorzy skierowali aż 230.

PIP swoje, sąd swoje

Wniesienie powództwa do sądu pracy nie zawsze jest równoznaczne z tym, że pracodawca zacznie zatrudniać w oparciu o umowę o pracę. Wszystko dlatego, że sądy podkreślają prawo stron do swobody zawierania umów. Jeżeli strony potwierdzą, że łączy je wyłącznie kontrakt cywilnoprawny i nie chcą umowy o pracę, sąd najczęściej przychyla się do ich stanowiska.
Powyższy stan ma swój odzwierciedlenie w statystykach. W 2014 r. na 100 spraw zakończonych, w 55 powództwo zostało oddalone. W praktyce zatem interwencja PIP nie zawsze powoduje, że pracownik faktycznie otrzyma umowę o pracę. Duże znaczenie ma tu również to, czy zleceniobiorca chce dochodzić swoich praw.

Problem z samozatrudnionymi

Warto wskazać, że problemem nie jest tylko zatrudnianie przez pracodawców pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne. Z roku na rok rośnie liczba samozatrudnionych, którzy faktycznie wykonują pracę dla swojego było pracodawcy i nie odprowadzają przy tym składek w pełnej wysokości, korzystając ze zniżek. Jeżeli PIP zauważy, że samozatrudnionego z podmiotem zatrudniającym rzeczywiście łączy stosunek pracy, to każdej ze stron zależy na tym, by powołać się na swobodę umów. Dlaczego?
Jeżeli sąd pracy uznałby, że strony faktycznie łączył stosunek pracy, zarówno pracodawca, jak i samozatrudniony musieliby liczyć się z wysokimi kosztami. Ten pierwszy musiałby m.in. odprowadzić składki i udzielić urlopu wypoczynkowego, ten drugi byłby zobowiązany do tego, by uiścić wyższe składki, czyli utraciłby prawo do ulgi. W praktyce zatem, nawet jeżeli takie strony spotykają się przed sądem, najczęściej decydują się powołać na swobodę umów.

To może Cię również zainteresować

Rodzaje umów o pracę

Podziel się

4 komentarze

Krystian

Krystian

Umowy najróżniejsze są w naszej firmie ze względu na wiele rodzajów wykonywanych prac stałych i innych. Tak więc chyba wszystkie.
dyr. szkoły pryw.

dyr. szkoły pryw.

U mnie na 25 pracowników, 16 jest zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony, a 9 zatrudnionych jest na czas określony.
Izabela

Izabela

Umowa o pracę to najbardziej klasyczny rodzaj zatrudnienia, jaki każdy zna i dotyczy czasu określonego lub nie, umowy o dzieło i zlecenia. Pracuje się przeważnie 40 godzin tygodniowo. Jednak jak widać wiele jest innych umów.
Stanisław

Stanisław

Umowa o pracę może być pisemna, ustna lub dorozumiana. Bez względu na formę umowy, jej warunki będą zależeć od tego, na co zgodził się pracodawca i pracownik.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.