Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1028        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Zwolnienia grupowe, Umowa zlecenie urlop, Staż, Nie mogę znaleźć pracy

Ostatni dzień w pracy - czas rozliczeń

Ostatni dzień w pracy - czas rozliczeń

Gdy pracodawca rozstaje się z pracownikiem, to ostatni dzień zatrudnionego w pracy jest najczęściej dniem, w którym rozlicza się on. Aby pożegnać się bez zobowiązań, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu się ze swoim podwładnym. Obowiązki ma zarówno pracodawca, jak i pracownik.

O odejściu pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę wiadomo najczęściej znacznie wcześniej. Pracodawca ma zatem nie tylko czas na poszukanie zastępstwa, ale również sprawdzenie, czym ostatnio zajmował się jego prawie były podwładny i rozliczenia go z wykonanych zadań. Warto przy tym zauważyć, że kwestia rozliczenia się nie obejmuje tylko pracownika, ale również pracodawcę. Jako szef musisz liczyć się z koniecznością wypłacenia ostatniego wynagrodzenia i ewentualnego ekwiwalentu (np. za zaległy urlop). Ponadto, jeżeli pracownik nie wykorzystał przysługujących mu dni na poszukiwanie pracy, to również za nie powinien otrzymać pieniądze.

Pracownik poszukujący pracy

Umowa o pracę daje pracownikowi możliwość skorzystania z wielu przywilejów. Warto wskazać, że jednym z takich jest możliwość otrzymania dni wolnych na poszukiwanie pracy. Istotne jest jednak to, że osoba zatrudniona może z takich skorzystać tylko wówczas, gdy to pracodawca wypowiedział umowę. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy przedstawia się następująco:

  • 2 dni robocze ? w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze ? w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.

Ekwiwalent za niewykorzystane dni będzie przysługiwał pracownikowi zgodnie z wyliczeniami poczynionymi w oparciu o § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 25 maja 1996 roku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Warto zauważyć, że to czy pracownik rzeczywiście skorzysta z przysługujących mu dni na poszukiwanie pracy zależy wyłącznie od niego. Zgodnie z przepisami, o wolne powinien on zawnioskować. Jeżeli uzna, że dni nie są mu potrzebne, pracodawca będzie zobowiązany wypłacić mu za nie wynagrodzenie.

To Cię powinno też zainteresować: Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Co z urlopem?

Przy rozliczaniu się z pracownikiem nie należy zapomnieć o jego urlopie. Jeżeli osoba odchodząca z firmy nie zdążyła wykorzystać przysługującego jej urlopu wypoczynkowego w całości, to ma ona prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Innym rozwiązaniem jest udzielenie dni wolnych pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Tu jednak decyzja należy do zatrudnionego ? szef nie może zadecydować za niego. Jeżeli zainteresowany zawnioskuje o urlop, to pracodawca powinien na niego przystać.

Kiedy wypłacić ekwiwalent?

Często pojawia się pytanie o to, kiedy pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent np. za urlop. Przyjmuje się, że może być to zarówno dzień ustania stosunku pracy, jak i dzień wypłaty, który jest w zakładzie pracy ustalony (np. 10 dzień kolejnego miesiąca). Reguły nie ma ? tu strony mogą umówić się na konkretny termin. Wyjątkiem jest taka sytuacja, w której konieczne jest np. obliczenie wysokości premii lub prowizji, która pracownik powinien otrzymać. Wówczas wypłata może zostać dokonana później ? usprawiedliwia to konieczność zebrania danych lub dokonania wyliczeń. Zasadniczo jednak najlepszym rozwiązaniem jest z pracownikiem rozliczyć się ? również finansowo ? ostatniego dnia jego pracy. W ten sposób możliwe jest również uniknięcie nieporozumień, które ? jak wiadomo ? mogą skończyć się nawet w sądzie pracy.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.