Twoje wsparcie w rekrutacji

Ostatni dzień w pracy - czas rozliczeń

Ostatni dzień w pracy - czas rozliczeń
Gdy pracodawca rozstaje się z pracownikiem, to ostatni dzień zatrudnionego w pracy jest najczęściej dniem, w którym rozlicza się on. Aby pożegnać się bez zobowiązań, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu się ze swoim podwładnym. Obowiązki ma zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Ostatni dzień w pracy - obowiązki pracownika i pracodawcy

O odejściu pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę wiadomo najczęściej znacznie wcześniej. Pracodawca ma zatem nie tylko czas na poszukanie zastępstwa, ale również sprawdzenie, czym ostatnio zajmował się jego prawie były podwładny i rozliczenia go z wykonanych zadań. Warto przy tym zauważyć, że kwestia rozliczenia się nie obejmuje tylko pracownika, ale również pracodawcę. Jako szef musisz liczyć się z koniecznością wypłacenia ostatniego wynagrodzenia i ewentualnego ekwiwalentu (np. za zaległy urlop). Ponadto, jeżeli pracownik nie wykorzystał przysługujących mu dni na poszukiwanie pracy, to również za nie powinien otrzymać pieniądze.

Pracownik poszukujący pracy - czy przysługuje mu urlop na poszukiwanie pracy?

Umowa o pracę daje pracownikowi możliwość skorzystania z wielu przywilejów. Warto wskazać, że jednym z takich jest możliwość otrzymania dni wolnych na poszukiwanie pracy. Istotne jest jednak to, że osoba zatrudniona może z takich skorzystać tylko wówczas, gdy to pracodawca wypowiedział umowę. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy przedstawia się następująco:

  • 2 dni robocze ? w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze ? w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.

Ekwiwalent za niewykorzystane dni będzie przysługiwał pracownikowi zgodnie z wyliczeniami poczynionymi w oparciu o § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 25 maja 1996 roku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Warto zauważyć, że to czy pracownik rzeczywiście skorzysta z przysługujących mu dni na poszukiwanie pracy zależy wyłącznie od niego. Zgodnie z przepisami, o wolne powinien on zawnioskować. Jeżeli uzna, że dni nie są mu potrzebne, pracodawca będzie zobowiązany wypłacić mu za nie wynagrodzenie.

To Cię powinno też zainteresować: Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Co z urlopem?

Przy rozliczaniu się z pracownikiem nie należy zapomnieć o jego urlopie. Jeżeli osoba odchodząca z firmy nie zdążyła wykorzystać przysługującego jej urlopu wypoczynkowego w całości, to ma ona prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Innym rozwiązaniem jest udzielenie dni wolnych pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Tu jednak decyzja należy do zatrudnionego ? szef nie może zadecydować za niego. Jeżeli zainteresowany zawnioskuje o urlop, to pracodawca powinien na niego przystać.

Rozliczenie pracownika, czyli kiedy wypłacić ekwiwalent?

Często pojawia się pytanie o to, kiedy pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent np. za urlop. Przyjmuje się, że może być to zarówno dzień ustania stosunku pracy, jak i dzień wypłaty, który jest w zakładzie pracy ustalony (np. 10 dzień kolejnego miesiąca). Reguły nie ma ? tu strony mogą umówić się na konkretny termin. Wyjątkiem jest taka sytuacja, w której konieczne jest np. obliczenie wysokości premii lub prowizji, która pracownik powinien otrzymać. Wówczas wypłata może zostać dokonana później ? usprawiedliwia to konieczność zebrania danych lub dokonania wyliczeń. Zasadniczo jednak najlepszym rozwiązaniem jest z pracownikiem rozliczyć się ? również finansowo ? ostatniego dnia jego pracy. W ten sposób możliwe jest również uniknięcie nieporozumień, które ? jak wiadomo ? mogą skończyć się nawet w sądzie pracy.


Ostatni dzień w pracy - jak się zachować?

Pracownicy często zastanawiają się, jak powinni się zachować w ostatnim dniu swojej pracy. Największe wątpliwości co do tego mają wtedy, gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło nie z ich własnej woli, a np. z woli pracodawcy. Bez względu na powody rozwiązania umowy o pracę, warto zachować się z klasą i podziękować swojemu przełożonemu za możliwość pracy i zdobycia doświadczenia zawodowego w tej firmie.


Ostatni dzień w pracy – poczęstunek

Pracownicy również zastanawiają się, jak pożegnać się ze współpracownikami. Dobrym pomysłem jest przygotowanie skromnego, symbolicznego poczęstunku, który będą mogli spożyć z kolegami z pracy podczas przerwy lunchowej. Może to być np. domowe ciasto lub kupione w cukierni albo zwykłe słone przekąski.

Przygotowując poczęstunek dla współpracowników w pracy, dodatkowo pozostawiamy po sobie dobre wrażenia, co w przyszłości może okazać się bardzo ważne i mocno zaprocentuje. Nigdy nie wiemy, czy któryś z naszych byłych współpracowników nie planuje założenia własnej firmy i może kiedyś się do nas odezwie i będzie chciał nas zatrudnić.
 

Ostatni dzień w pracy – mail od pracodawcy

W ostatnim dniu obecności pracownika w firmie dobrze jest przygotować mail pożegnalny w pracy i rozesłać go po wszystkich pracownikach. Pracodawca będzie mógł w nim umieścić wyrazy podziękowania za wkład w firmę, który odchodzący pracownik dawał każdego dnia przez tyle lat. Takie zachowanie nie tylko stwarza dobrą atmosferę w pracy, ale przede wszystkim kreuje pozytywny wizerunek właściciela firmy, co przekłada się potem na jego dobrą współpracę z pozostałymi pracownikami.

Ostatni dzień w pracy pracownika jest wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla niego samego, ale również dla pracodawcy. Szczególnie w małych firmach można wyraźnie odczuć brak jednej osoby z załogi. Rolą pracodawcy w takiej sytuacji powinno być zachowanie jak najlepszej atmosfery, aby nie obniżyć morale innych pracowników, a wręcz przeciwnie – bardziej zmotywować ich do jeszcze efektywniejszej pracy.

Oceń ten wpis
Ostatni dzień w pracy - czas rozliczeń
Ocena: 3.5, liczba głosów: 16
Tematy, które interesują czytelników:  Zwolnienia grupowe, Umowa zlecenie urlop, Staż, Nie mogę znaleźć pracy

Zobacz inne porady

Opinie

Adaś
2019-05-22, 09:48
Jeśli pracodawca mnie zwolnił zgodnie z regulaminem pracy, to nastąpi ten ostatni dzień co jestem w pracy. Mile pożegnam się z pracownikami. Swoje rzeczy zabiorę. Przekażę rzeczy które ewentualnie dostałem. Spytam się kiedy dostanę świadectwo pracy.
Wanda
2019-05-08, 10:07
W firmie trzeba się rozliczyć ze środków jakie się codziennie wykorzystuje, z ubrań roboczych oraz przede wszystkim z wszystkich spraw związanych z rozliczeniami i dokumentami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.