!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

W listopadzie dodatkowy dzień wolny

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze

W listopadzie dodatkowy dzień wolny
W tym roku 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych przypada w sobotę. Dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę oznacza to, że otrzymają dodatkowy dzień urlopu, który będą mogły wykorzystać w późniejszym terminie.

Osoby świadczące pracę w oparciu o umowę o pracę mogą liczyć na szereg przywilejów. Jednym z nich jest fakt, że za wszystkie święta przypadające w dzień wolny od pracy otrzymują dodatkowy dzień wolnego. Zgodnie bowiem z art. 130 § 2 Kodeksu pracy: ?Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin?. W praktyce oznacza to, że pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień urlopu, który mogą wykorzystać w późniejszym terminie. Warto przy tym dodać, że w 2014 roku z takiej możliwości osoby zatrudnione już korzystały ? mowa o 3 maja, który również przypadł w sobotę.

Do końca okresu rozliczeniowego

Kiedy można skorzystać z dodatkowego dnia wolnego? Zgodnie z przepisami, dzień wolny od pracy pracodawca powinien wyznaczyć do końca okresu rozliczeniowego. W praktyce bowiem to podmiot zatrudniający jest odpowiedzialny za to, aby ustalić harmonogram pracy ? nie musi się on konsultować w tej sprawie ze swoim podwładnym. Takie działanie nie jest przypadkowe ? pracodawca może zaplanować wykonywania zadań w firmie, ta zaś może prosperować nawet mimo braków kadrowych. Dodatkowym plusem uregulowania tej kwestii w ten sposób jest to, że pracownik nie jest zobowiązany do tego, aby składać wniosek o udzielenie mu dnia wolnego z uwagi na przypadające w sobotę święto. Z drugiej strony, co również należy podkreślić, nie ma kodeksowych przeciwwskazań, aby to pracownicy wystąpili z inicjatywą i zaproponowali termin odbioru dnia wolnego. W takiej sytuacji konieczne jest jednak porozumienie się z pracodawcą i wspólne uzgodnienie terminu.

Dzień wolny nie dla każdego

Z punktu widzenia osób zainteresowanych istotną kwestią jest to, że od powyższej zasady ustawodawca przewidział wyjątki. Mowa tu o art. 130 § 21 Kodeku pracy: ?Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy?. Z powyższego wynika zatem, że sytuacja ta dotyczy pracowników, dla których sobota nie jest dniem wolnym od pracy. Wówczas też to, czy pracownikowi zostanie przyznany dodatkowy dzień wolnego, zależy głównie od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym przekroczy on ustalony na ten okres wymiar czasu pracy. W sytuacji, gdy rzeczywiście tak będzie, pracodawca będzie zobowiązany udzielić dnia wolnego. Jeżeli jednak nie, to osoby zatrudnione nie będą mogły się ubiegać o dodatkowy dzień urlopu. Dzień wolny nie będzie też przysługiwał osobom zatrudnionym w systemie weekendowym.

O czym należy pamiętać?

Ze świętem Wszystkich Świętych (które w tym roku przypada w sobotę) wiąże się nie tylko konieczność udzielenia dnia wolnego pracownikom, dla których ten dzień jest dniem wolnym od pracy. Warto też wskazać na przepisy prawa pracy dotyczące świadczenia pracy w dni świąteczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, we wszystkie takie dni obowiązuje zakaz handlu. W praktyce przekłada się to również na fakt, że tego dnia nie będą pracowali choćby pracownicy sklepów czy punktów gastronomicznych. W bieżącym roku taka sytuacja dotyczyć będzie również 25 i 26 grudnia. To dodatkowe dni wolne, które otrzymają wszyscy zatrudnieni w handlu.

Podziel się

4 komentarze

Rocky

Rocky

W tym roku jest jeszcze wybranie wolnego w święta w grudniu.
Rudy

Rudy

Jeżeli 11 listopada i dzień wolny to bardzo dobrze, jeszcze powinno być kilka innych świąt gdyż warto. To ze względu na ważne święta ale i nawet bez powodu ciekawe wolne.
Żaneta

Żaneta

Należy pamiętać, że jak przypadnie dzień wolny od pracy np. jak piszecie 1 listopada wypada w sobotę, to ten kto ma umowę o pracę, ma dodatkowy ten dzień do wykorzystania w postaci urlopu.
kult

kult

Zawsze jest 11 listopada dzień wolny od pracy oraz 1 listopada. Wszystko zależy jak to wypada ale dni w niedziele są odbierane. To dobre rozwiązanie w praktyce.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.