!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Poszukiwanie pracownika

Specjalista ze Wschodu poszukiwany

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 30 głosów

30 głosów

6 komentarzy

Specjalista ze Wschodu poszukiwany
Sytuacja na Ukrainie i jednocześnie korzystniejsza koniunktura na rynku przyczyniły się do tego, że coraz więcej pracodawców poszukuje wykwalifikowanych pracowników ze Wschodu. W pierwszej połowie bieżącego roku znacznie więcej przedsiębiorców zdecydowało się na zatrudnienie fachowców właśnie z Ukrainy.

W pierwszej połowie bieżącego roku odnotowano zauważalny wzrost zapotrzebowania na specjalistów ? głównie z branży IT i ITC. Ponieważ z niedostatkiem talentów ? również na polskim rynku ? boryka się całkiem spora liczba pracodawców, coraz więcej z nich zainteresowanych jest zatrudnieniem pracownika ze Wschodu. Wciąż najwięcej fachowców przybywa do nas z Ukrainy. Jeżeli dotychczasowy trend się utrzyma, to w tym roku może paść rekord ? w naszym kraju może rozpocząć pracę nawet kilka razy więcej specjalistów niż dotychczas. To zaskoczenie głównie dla osób badających polski rynek pracy, ale również wyraźny znak, że nasza gospodarka ma się coraz lepiej.

Kierunek Polska

Fakt, że coraz więcej Ukraińców zamierza szukać pracy w naszych kraju należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Bez wątpienia istotna jest sytuacja aktualnie panująca na Ukrainie ? to właśnie ona przełożyła się na nastroje migracyjne. Jednocześnie należy zauważyć, że zmienił się też kierunek, w jakim podążają pracownicy. Ochłodzenie stosunków z Federacją Rosyjską sprawiło, że znaczna część Ukraińców z nadzieją patrzy na Zachód. Dotyczy to zarówno specjalistów, jak i pracowników, którzy dotychczas podejmowali głównie pracę sezonową. Nie bez znaczenia pozostają również zmiany w prawie, jakie miały miejsce kilka miesięcy temu. Uproszczenie procedury zatrudnienia cudzoziemców sprawiło, że taką możliwością zainteresowało się coraz więcej przedsiębiorców.

Garść statystyk

Z danych zgromadzonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w pierwszym półroczu 2014 roku z możliwości podjęcia pracy w Polsce skorzystało niemal 191 tysięcy cudzoziemców (i aż 182 tysiące z nich to Ukraińcy). Zgodnie ze zmianami, jakie miały miejsce w prawie aktualnie przedsiębiorcy mogą zatrudniać pracowników z Ukrainy i 5 innych państw na okres do 6 miesięcy w ciągu roku. I właśnie z tej możliwości chętnie korzystają pracodawcy, którzy poszukują specjalistów lub wykwalifikowanych pracowników. Według analityków taka sytuacja nie jest przypadkowa, jeżeli pod uwagę weźmie się liczbę osób, które wyjechały z Polski w ostatnich czasach czy demografię. To również oznacza, że dalszy przyrost zatrudniania cudzoziemców jest bardzo realny.

Głównie specjaliści

Pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie głównie na specjalistów, choć wcale nie oznacza to, że nie brakuje cudzoziemców chętnych do pracy w przemyśle lekkim czy rolnictwie. Najprężniej jednak rozwija się branża IT i ITC ? widać to również po ilości złożonych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy właśnie Ukraińcom. W pierwszy półroczu 2014 roku liczba takich dokumentów wynosiła 1119, rok wcześniej zaś tylko 182. Dynamiczny wzrosty jest zatem ponad sześciokrotny! Ten fakt przełożył się również na ilość wydanych dotychczas pozwoleń na pracę dla cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców, choć nie zabrakło również pracowników z Chin czy Wietnamu.

Poza specjalistami pracodawcy zgłaszają również zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych. Dotyczy to głównie branży rolnej. W pierwszym półroczu 2014 roku pracodawcy złożyli z tego sektora niemal 120 tysięcy oświadczeń i zanotowany wzrost w odniesieniu do roku poprzedniego utrzymał się na poziomie 30%.

Bezpieczna praca

W związku z coraz większym napływem cudzoziemców, którzy znajdują u nas pracę, rodzi się pytanie o to, w jaki sposób edukować tę grupę w zakresie jej praw. Brak znajomości prawa pracy lub prawa cywilnego, języka lub nieumiejętność dotarcia ze swoimi kłopotami do odpowiednich instytucji jest poważnym i zauważalnym problemem. Z tego też względu w lipcu bieżącego roku rozpoczęła się kampania społeczna pod hasłem ?Bezpieczna praca w Polsce?, która skierowana jest zarówno do cudzoziemców, jak i polskich pracowników. To też pierwszy krok w stronę przygotowywania polskiego rynku pracy do coraz większej ilości osób ze Wschodu, które mają znaleźć zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach.

To może Cię również zainteresować

Zatrudnianie cudzoziemców

Podziel się

6 komentarzy

ramiez

ramiez

Nikogo chyba nie dziwi, że jak sa braki to poszukuje się specjalistów i to nieważne z jakiego kraju.
Narnia

Narnia

Obecnie na każdym kroku widać takich pracowników, wiele widać na budowach oraz w sklepach spożywczych. Ja nie widzę w tym nic złego gdyż każdy szuka lepszego życia.
Genowefa

Genowefa

Żądna nowość. U nas w Biedronce pracuje dużo pracowników z Ukrainy. Pracują sumiennie, ale najpierw należy ich nauczyć, co konkretnego maja wykonywać. Myślę, że ą oni tańszymi pracownikami, niż pracownicy zatrudnieni na umowie w Biedronce. dałam ten przykład, bo pracuję w Biedronce. Fajny artykuł na tej stronie.
Klaus

Klaus

Możliwe jest również, że poleganie na zaleceniach może w pewnym momencie okazać się suchym źródłem; najlepiej mieć inne opcje dostępne. Liczy się przede wszystkim jakość.
Julia

Julia

Gdy nie ma czasu na niezależną pracę z wnioskodawcami, skontaktuj się z wyspecjalizowanymi firmami. Pracownicy takich organizacji mogą łatwo zapoznać się z bazą danych potencjalnych kandydatów, umówić się na rozmowę i pomóc znaleźć odpowiedniego pracownika.
Asma

Asma

Teraz tylko wcale to nie są tańsi pracownicy. Wiem, jednak że sporo specjalistów ze wschodu dobrze wykonuje role w firmach, gdzie jest brak kadry. Np. specjaliści od wielu urządzeń.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.