W pierwszej połowie bieżącego roku odnotowano zauważalny wzrost zapotrzebowania na specjalistów ? głównie z branży IT i ITC. Ponieważ z niedostatkiem talentów ? również na polskim rynku ? boryka się całkiem spora liczba pracodawców, coraz więcej z nich zainteresowanych jest zatrudnieniem pracownika ze Wschodu. Wciąż najwięcej fachowców przybywa do nas z Ukrainy. Jeżeli dotychczasowy trend się utrzyma, to w tym roku może paść rekord ? w naszym kraju może rozpocząć pracę nawet kilka razy więcej specjalistów niż dotychczas. To zaskoczenie głównie dla osób badających polski rynek pracy, ale również wyraźny znak, że nasza gospodarka ma się coraz lepiej.
Kierunek Polska
Fakt, że coraz więcej Ukraińców zamierza szukać pracy w naszych kraju należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Bez wątpienia istotna jest sytuacja aktualnie panująca na Ukrainie ? to właśnie ona przełożyła się na nastroje migracyjne. Jednocześnie należy zauważyć, że zmienił się też kierunek, w jakim podążają pracownicy. Ochłodzenie stosunków z Federacją Rosyjską sprawiło, że znaczna część Ukraińców z nadzieją patrzy na Zachód. Dotyczy to zarówno specjalistów, jak i pracowników, którzy dotychczas podejmowali głównie pracę sezonową. Nie bez znaczenia pozostają również zmiany w prawie, jakie miały miejsce kilka miesięcy temu. Uproszczenie procedury zatrudnienia cudzoziemców sprawiło, że taką możliwością zainteresowało się coraz więcej przedsiębiorców.
Garść statystyk
Z danych zgromadzonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w pierwszym półroczu 2014 roku z możliwości podjęcia pracy w Polsce skorzystało niemal 191 tysięcy cudzoziemców (i aż 182 tysiące z nich to Ukraińcy). Zgodnie ze zmianami, jakie miały miejsce w prawie aktualnie przedsiębiorcy mogą zatrudniać pracowników z Ukrainy i 5 innych państw na okres do 6 miesięcy w ciągu roku. I właśnie z tej możliwości chętnie korzystają pracodawcy, którzy poszukują specjalistów lub wykwalifikowanych pracowników. Według analityków taka sytuacja nie jest przypadkowa, jeżeli pod uwagę weźmie się liczbę osób, które wyjechały z Polski w ostatnich czasach czy demografię. To również oznacza, że dalszy przyrost zatrudniania cudzoziemców jest bardzo realny.
Głównie specjaliści
Pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie głównie na specjalistów, choć wcale nie oznacza to, że nie brakuje cudzoziemców chętnych do pracy w przemyśle lekkim czy rolnictwie. Najprężniej jednak rozwija się branża IT i ITC ? widać to również po ilości złożonych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy właśnie Ukraińcom. W pierwszy półroczu 2014 roku liczba takich dokumentów wynosiła 1119, rok wcześniej zaś tylko 182. Dynamiczny wzrosty jest zatem ponad sześciokrotny! Ten fakt przełożył się również na ilość wydanych dotychczas pozwoleń na pracę dla cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców, choć nie zabrakło również pracowników z Chin czy Wietnamu.
Poza specjalistami pracodawcy zgłaszają również zapotrzebowanie na pracowników niewykwalifikowanych. Dotyczy to głównie branży rolnej. W pierwszym półroczu 2014 roku pracodawcy złożyli z tego sektora niemal 120 tysięcy oświadczeń i zanotowany wzrost w odniesieniu do roku poprzedniego utrzymał się na poziomie 30%.
Bezpieczna praca
W związku z coraz większym napływem cudzoziemców, którzy znajdują u nas pracę, rodzi się pytanie o to, w jaki sposób edukować tę grupę w zakresie jej praw. Brak znajomości prawa pracy lub prawa cywilnego, języka lub nieumiejętność dotarcia ze swoimi kłopotami do odpowiednich instytucji jest poważnym i zauważalnym problemem. Z tego też względu w lipcu bieżącego roku rozpoczęła się kampania społeczna pod hasłem ?Bezpieczna praca w Polsce?, która skierowana jest zarówno do cudzoziemców, jak i polskich pracowników. To też pierwszy krok w stronę przygotowywania polskiego rynku pracy do coraz większej ilości osób ze Wschodu, które mają znaleźć zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach.
To może Cię również zainteresować