Działalność gospodarcza

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a Nowy Ład

13 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

8 komentarzy
Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a Nowy Ład
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wbrew temu, co sądzi większość, nie musi mieć przynajmniej dwóch wspólników. Tego rodzaju formę prowadzenia działalności mogą wybrać osoby, które nie chcą zakładać firmy wspólnie z drugą osobą, a jednocześnie chcą skorzystać z preferencji podatkowych i składkowych. Czym dokładnie jest jednoosobowa spółka z ograniczoną działalnością i czy w realiach Nowego Ładu jej założenie jest dobrym pomysłem?

Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego jednoosobowa spółka z o.o. cieszy się tak dużą popularnością,
 • z jakich ulg podatkowych może skorzystać przedsiębiorca,
 • czym jest estoński CIT,
 • jak wygląda kwestia opodatkowania i oskładkowania członków zarządu,
 • czym jest danina solidarnościowa,
 • jak założyć jednoosobową spółkę z o.o.
 • jakie są koszty prowadzenia spółki z o.o.?

Czytaj także: Jednoosobowa spółka z o.o. - czym jest i dlaczego warto?

Dlaczego jednoosobowa spółka z o.o. staje się coraz lepszym rozwiązaniem?

Spółka z o.o. w Nowym Ładzie znacząco zyskuje na popularności. Coraz więcej osób, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zainteresowanych jest przekształceniem jej w jednoosobową spółkę z o.o.. Powodów takiej decyzji jest kilka, lecz na pierwszy plan wysuwa się możliwość opodatkowania dochodów w korzystniejszy sposób (9% podatek CIT). Ponadto, właściciel spółki z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za jej zobowiązania całym swoim majątkiem, co daje lepsze zabezpieczenie finansowe. Warto pamiętać, że prowadzenie jednoosobowej spółki z o.o. wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak:

 • prowadzenie pełnej księgowości,
 • sporządzanie sprawozdań finansowych,
 • podwójne opodatkowanie (CIT spółki i PIT od dywidendy wspólnika).

Opodatkowanie dochodów z jednoosobowej spółki z o.o. - możliwe ulgi podatkowe

Spółka z o.o. w Nowym Ładzie płaci podatek CIT, którego stawka podstawowa wynosi 19%. Niemniej jednak podatnicy mogą też skorzystać z obniżonej, 9% stawki podatku, jeśli:

 • ich przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 2 milionów euro,
 • rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.

Co istotne, niższą stawką mogą być opodatkowane jedynie przychody inne, niż z zysków kapitałowych. Pomimo tego, sposób opodatkowania jednoosobowej spółki z o.o. jest bardzo korzystny, na przykład wobec podatku liniowego czy skali podatkowej w jednoosobowej działalności gospodarczej.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

Kierowca kat. B Kraków od zaraz

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

 • Kraków
 • 4 242-9 081 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Radca prawny

Urząd Lotnictwa Cywilnego

 • Warszawa
Dodana

Estoński CIT - kiedy warto się na niego zdecydować i jakie niesie za sobą korzyści?

Estoński CIT stanowi alternatywną formę opodatkowania spółek kapitałowych, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Opiera się on na zasadzie, że spółka nie zapłaci podatku tak długo, jak nie wypłaci zysku wspólnikom. Nie bierze się więc pod uwagę dochodów, a właśnie wypłaty z zysku. Nowy Ład spółka z o.o. i estoński CIT zakłada zmniejszenie stawek podatkowy do 15% dla dużych podatników i do 10% dla małych podatników. Choć estoński CIT wydaje się być remedium na Polski Ład, to jednak pojawia się na jego tle wiele wątpliwości interpretacyjnych. Jest to bowiem stosunkowo nowy twór podatkowy, który nie do końca został określony przepisami prawa, a praktyka gospodarcza nie pokazuje jeszcze, jak będą do niego podchodzić organy podatkowe czy sądy.

Zarząd spółki z o.o. - opodatkowanie i składki

Członek zarządu spółki z o.o., co do zasady, nie jest zobowiązany uiszczać składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Inaczej jest jednak w przypadku wspólników spółek jednoosobowych, którzy zobowiązani są opłacać składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. W mniemaniu organu rentowego, są oni traktowani jak osoby prowadzące działalność gospodarczą, zatem muszą płacić składki ZUS. Rozwiązaniem jest jednak przekazanie chociażby 1% udziałów innej osobie - wtedy też składek nie trzeba uiszczać. Członek zarządu spółki z o.o. jednoosobowej opodatkowuje dochody własne podatkiem PIT w wysokości 12% lub 32%, w zależności od osiągniętych przychodów.

Brak daniny solidarnościowej dla wspólnika spółki z o.o.

Polski Ład i spółka z o.o. zakłada brak konieczności płacenia daniny solidarnościowej. Jest to tak zwany trzeci próg podatkowy, często określany też jako "podatek od najbogatszych". Osoby fizyczne, które zarabiają więcej, niż 1 000 000 zł rocznie, muszą zapłacić podatek w wysokości 4%. Danina solidarnościowa jest więc sporym obciążeniem dla podatników, jednak istnieją sposoby, aby uniknąć jej płacenia. Jednym z nich jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnik, który otrzymuje zysk z dywidendy, nie będzie zobowiązany do uregulowania zobowiązania, jakim jest danina solidarnościowa. Należy jednak pamiętać, że zasada ta nie obowiązuje w przypadku wspólników, zatrudnionych na przykład w ramach umowy o pracę.

Jak założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Jednoosobową spółkę z o.o. można założyć na dwa sposoby:

 • przekształcając jednoosobową działalność gospodarczą,
 • zakładając nową spółkę.

Alternatywnym rozwiązaniem jest też wykupienie 100% udziałów w istniejącej już spółce. Przekształcenie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które prowadzą już firmę i są rozpoznawalne na rynku. Aby doszło do przekształcenia, należy:

 • sporządzić plan przekształcenia, zatwierdzony przez notariusza,
 • dokonać wpisu do KRS i wyrejestrować działalność z CEiDG,
 • dokonać wpłaty na kapitał zakładowy.

Tymczasem założenie nowej spółki może mieć miejsce w trybie uproszczonym, przez internet (jest to tak zwany tryb S24). Dzięki temu unikniemy wizyty u notariusza, która jest dosyć kosztowna. Firmie zostanie nadany NIP i REGON, podatnik będzie musiał też dokonać zgłoszenia w US oraz ZUS.

Video

Koszty prowadzenia jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wiadomo już, jakie wady i zalety ma spółka z o.o. 2022, jednak warto przyjrzeć się też kosztom prowadzenia działalności w tej formie. Przedsiębiorca będzie musiał przede wszystkim pokryć kapitał zakładowy, który wynosi minimum 5000 zł. Ponadto, będzie zmuszony prowadzić pełną księgowość, co wiąże się z większymi kosztami, niż prowadzenie ksiąg w formie uproszczonej. Jednoosobowa spółka z o.o. nie jest sposobem na uniknięcie płacenia składek ZUS, zatem i te koszty należy uwzględnić w kalkulacji. Można natomiast nieco zredukować obciążenia o charakterze podatkowym. Prowadzenie jednoosobowej spółki z o.o. nie jest droższe, niż prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, a wykorzystując różnego typu sposoby optymalizacji podatkowej, można dzięki tej formie sporo zaoszczędzić.

Podsumowanie:
 • Jednoosobowa spółka z o.o. zyskuje na popularności ze względu na możliwość opodatkowania dochodów w korzystniejszy sposób.
 • Podatnicy mogą skorzystać z obniżonej, 9% stawki podatku CIT, jeśli ich przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 2 milionów euro.
 • Estoński CIT stanowi alternatywną formę opodatkowania, która nie uwzględnia dochodów, a jedynie wypłaty z zysku.
 • Zarząd spółki z o.o. jednoosobowej opodatkowuje dochody własne podatkiem PIT w zależności od osiągniętych przychodów, a wspólnik spółki z o.o. nie musi płacić daniny solidarnościowej.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest jednoosobowa spółka z o.o.?

Jednoosobowa spółka z o.o. to alternatywa dla jednoosobowej działalności gospodarczej, gdyż zakłada ona, że wspólnikiem oraz udziałowcem jest jedna osoba.

Czy wspólnicy spółek jednoosobowych muszą płacić składki ZUS?

Organ rentowy traktuje wspólników spółek jednoosobowych tak prowadzących działalność gospodarczą, zatem muszą oni płacić składki ZUS. Niemniej jednak przekazanie chociażby 1% udziałów innej osobie powoduje brak obowiązku rozliczania się z ZUS.

Jak założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Jednoosobową spółkę z o.o. można założyć poprzez przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej, powołanie nowego podmiotu gospodarczego bądź odkupienie wszystkich udziałów w istniejącej już spółce.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Sabo

Sabo

Cieszy mnie, że jednoosobowa spółka z o.o. staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w kontekście opodatkowania dochodów. To dobry sygnał dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców, którzy mają teraz jeszcze lepsze narzędzia do rozwijania swojej działalności.
Kate

Kate

Interesujące informacje o jednoosobowej spółce z o.o. i możliwych ulgach podatkowych. Myślę, że warto rozważyć taką formę prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza z uwagi na lepsze zabezpieczenie finansowe i niższy podatek CIT.
Disney

Disney

Ciekawy artykuł dla osób, które planują założenie jednoosobowej spółki z o.o. Warto wiedzieć, z jakimi kosztami i obowiązkami trzeba się liczyć, ale to przecież niewielka cena za większą niezależność i możliwość korzystania z ulg podatkowych.
Dorota Kosior

Dorota Kosior

Jednoosobowa spółka z o.o. wydaje się być świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Skorzystanie z obniżonej stawki podatku CIT to ogromna zaleta. Choć zawiązanie spółki wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, to jednak korzyści finansowe przeważają.
Londzin

Londzin

Bardzo ciekawy artykuł. Warto przeczytać go dla swojej wiedzy, ale także dla podpowiedzi, jak korzystniej opodatkować swoją firmę. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, co ma duże znaczenie dla przedsiębiorców.
księgowa TR

księgowa TR

Bardzo cenne informacje dotyczące opodatkowania i składkowania członków zarządu oraz istniejących ulg podatkowych. Na pewno ta wiedza przyda mi się w przyszłości, gdy będę prowadzić własną firmę.
Czesława

Czesława

Nie jestem przedsiębiorcą ani osobą poszukującą pracy, ale uważam, że ten artykuł jest przydatny dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Nowy 1807

Nowy 1807

Ciekawy artykuł, którego wartością jest przede wszystkim dużo przydatnej wiedzy dla przedsiębiorców. Na pewno będzie przydatny dla wszystkich, którzy chcą przekształcić swoją działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z o.o.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.