Własna firma

Spółka Limited (LTD) w Polsce - czy to się opłaca?

23 grudnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
Spółka Limited (LTD) w Polsce - czy to się opłaca?
Każdego roku wielu naszych rodaków decyduje się na założenie działalności gospodarczej poza granicami Polski. Wpływ na ich decyzje ma wiele czynników, ale wśród dominujących można wyróżnić wysokie koszty prowadzenia firmy we własnym kraju oraz skomplikowane przepisy podatkowe. Niezwykle popularna, nawet po Brexicie, jest wciąż Spółka Limited (LTD). Czy ta forma prawna przedsiębiorstwa się opłaca? Jak założyć LTD i prowadzić ją z oddziałem w Polsce?

Zobacz także artykuł: Działalność gospodarcza - wybierz odpowiednią formę prawną

Spółka Limited (LTD) w Polsce – czy to się opłaca?

Polskie prawo przewiduje kilka rodzajów prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w tym jednoosobowe firmy, jak i spółki. Te ostatnie, w myśl Kodeksu spółek handlowych (KSH), można podzielić na spółki osobowe oraz kapitałowe. W polskich przepisach nie znajdziemy jednak tzw. spółki LTD, choć wielu Polaków wybiera właśnie tę formę biznesu. O czym dokładnie mowa i czym w istocie jest Spółka Limited? 

Spółka LTD – czym jest?

Zjednoczone Królestwo od zawsze słynęło z przychylności dla obcokrajowców, a już w szczególności tych, którzy zamierzają prowadzić przedsiębiorstwo. Jak się okazuje, biznesowych planów nie pokrzyżowało dotychczas nawet wyjście z Unii Europejskiej. Obywatele innych krajów, którzy chcą zarejestrować firmę w UK, mogą nadal liczyć się z ciepłym przyjęciem, nawet jeśli nie posiadają miejscowej rezydencji podatkowej. Dobrym przykładem jest tutaj Spółka ltd w UK, która pozwala Polakom na znaczne obniżenie kosztów działalności gospodarczej i w zasadzie bardzo szerokie pole możliwości biznesowych. Spółka ltd to bowiem prosta spółka regulowana przez brytyjskie ustawodawstwo, posiadająca osobowość prawną i sprawdzająca się w niemal każdej dziedzinie biznesu, a w szczególności w nowych technologiach. 

Zalety spółki LTD

W swej naturze Spółka ltd w Anglii czy innym kraju UK przypomina nieco polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, choć eksperci przyznają, że procedura jej rejestracji jest o wiele prostsza. Przypomina ona bowiem zakładanie JDG, a nie spółki prawa handlowego, a co więcej, posiada wiele zalet, których nie spotkamy przy polskich podmiotach gospodarczych. Jedną z nich jest z pewnością brak obowiązku posiadania kapitału zakładowego, który umożliwia swobodniejsze wejście do świata biznesu, głównie dla młodych i początkujących przedsiębiorców. Ponadto, spółka LTD nie wymaga odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne (tj. emerytalne), choć wspólnicy mogą opłacać je oczywiście indywidualnie. Jeśli chodzi z kolei o odpowiedzialność wspólników za długi spółki LTD, jest ona ograniczona do wysokości wniesionych wkładów. 

Szukasz pracy?

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Jaworzno
Dodana

Diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Szczecin
Dodana

Inspektor diagnosta ds. nawierzchni i podtorza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Zbieracz zamówień w Jumbo

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana

Inspektor diagnosta ds. automatyki i telekomunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

 • Bielsko-Biała
Dodana

Wady prowadzenia spółki LTD

Spółka LTD nie jest oczywiście idealnym tworem biznesowym. Jednym z minusów prowadzenia tej formy spółki przez obcokrajowców, w tym Polaków, jest konieczność posiadania brytyjskiego adresu siedziby firmy. Nie oznacza to jednak, że wszyscy wspólnicy muszą mieszkać w UK, choć w wielu przypadkach jest to wskazane. Sama rejestracja spółki LTD jest prosta i możliwa w dosłownie 24 godziny. Trzeba jednak przygotować się na to, że potrzebne będzie wsparcie doświadczonego biura specjalizującego się w zakładaniu tego typu podmiotów. To natomiast wiąże się z kosztem nawet kilku tysięcy złotych. 

Jak wygląda opodatkowanie spółki LTD?

Spólka LTD może prowadzić działalność w niemal każdej branży. Wyjątek stanowi tutaj obszar m.in. wynajmu nieruchomości, zakupu leasingowych samochodów, mebli czy sprzętu biurowego, a także zatrudniania pracowników w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie. W kwestii przepisów podatkowych warto wspomnieć, że w UK obowiązuje uproszczona dokumentacja handlowa, która opiera się o tzw. invoice, a więc odpowiednik polskiej faktury VAT. Nie funkcjonują tam za to kasy fiskalne. Wielu przedsiębiorców korzysta z kwoty wolnej od podatku, która w UK wynosi aż 88632 funtów rocznie. Oznacza to, że przy zarobkach na poziomie 3500 zł miesięcznie wspólnicy oraz pracownicy spółki LTD są zwolnieni z jakiegokolwiek podatku dochodowego, a zobowiązania ponadto tę kwotę można optymalizować za pomocą kosztów i licznych ulg. W tym miejscu warto zapoznać się z artykułem: Podatek progresywny - czym jest i kiedy się opłaca. Prawidłowe obliczaniu podatku progresywnego

Spółka LTD a rezydencja podatkowa?

Rejestracja oraz prowadzenie Spółki Limited przez Polaków nie wymaga posiadania rezydencji podatkowej w Zjednoczonym Królestwie. Jest to duża zaleta tego rodzaju działalności, ponieważ w przeciwnym razie wiązałoby się to ze sporą liczbą formalności i ograniczeń. Warto wspomnieć, że w przypadku kontroli podatkowej na terenie UK, urząd kontaktuje się wyłącznie z prowadzącym rachunkowość spółki LTD biurem, a właściciele są z tego zwolnieni. 

Czy można prowadzić spółkę LTD mieszkając w Polsce?

Spółka ltd w Polsce - jak wygląda kwestia prowadzenia działalności przez osoby na stałe mieszkające w Polsce? Przepisy dopuszczają zdalne kierowanie takim przedsiębiorstwem, a jego udziałowcy nie muszą nawet pojawiać się w UK. Wszelkie formalności można bowiem załatwić na odległość lub przez pośredników. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby otworzyć w Polsce oddział spółki LTD, choć niestety wiąże się to wówczas z przeniesieniem części zobowiązań podatkowych do naszego kraju. 

Video

Spółka LTD a emerytura?

Spółka ltd cennik - czy wspólnicy mogą liczyć na świadczenie emerytalne z tytułu prowadzenia spółki LTD? To pytanie pada bardzo często i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czy przedsiębiorca opłacał w UK składki społeczne i w jakiej wysokości. Jeśli są one uiszczane, dyrektor spółki LTD nabywa prawo do emerytury podstawowej już po 10 latach, a do pełnej wysokości takiego świadczenia - po upływie 35 lat.

Podsumowanie:
  • Spółka LTD jest prostą i popularną formą biznesu w Wielkiej Brytanii, która pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w różnych dziedzinach, włącznie z nowymi technologiami.
  • Zalety spółki LTD to m.in. brak obowiązku posiadania kapitału zakładowego, ograniczona odpowiedzialność za długi spółki oraz możliwość zwolnienia z podatku dochodowego dzięki kwocie wolnej od podatku.
  • Jednym z minusów prowadzenia spółki LTD przez obcokrajowców, w tym Polaków, jest konieczność posiadania brytyjskiego adresu siedziby firmy, ale nie wymaga to posiadania rezydencji podatkowej w UK, co jest dużą zaletą.
  • Prowadzenie spółki LTD z Polski jest możliwe dzięki zdalnemu kierowaniu przedsiębiorstwem i załatwianiu formalności na odległość lub przez pośredników.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Spółka Limited (LTD)?

Spółka Limited (LTD) to forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Zjednoczonego Królestwa. Jej rejestracja jest prosta i zajmuje często zaledwie 24 godziny, a założycielami mogą być obcokrajowcy, w tym Polacy.

Czym można prowadzić spółkę LTD z Polski?

Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spółką LTD kierować na odległość, mieszkając w Polsce. Spółkę Limited można założyć nawet jeśli nie posiada się rezydencji podatkowej w UK.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Wiola

Wiola

Spółka LTD jest bardzo korzystna, szczególnie dla osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. Procedura rejestracji jest o wiele prostsza niż w Polsce, a koszty są zdecydowanie mniejsze. To dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy szukają łatwej i szybkiej drogi do startu swojego biznesu.
kierownik zakładu

kierownik zakładu

Oczywiście, spółka LTD jest dobrym wyborem, ale musimy mieć na uwadze, że nie wszystkie branże są w niej dopuszczalne. Warto więc dokładnie zastanowić się, czy jest to najlepsza opcja dla naszych planów biznesowych.
Pracownik

Pracownik

Mam nadzieję, że spółka LTD pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy, co na pewno pomoże osobom poszukującym pracy. To dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w nowe projekty.
Eryk

Eryk

Spółka LTD wydaje się bardzo korzystna dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie muszą obawiać się dużych kosztów przy wejściu na rynek. Jest to dobry krok dla osób, które chcą prowadzić własny biznes, ale nie mają dużych funduszy na start.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka