Pracownik - prawa i obowiązki

Praca dla młodych w sektorach BPO i SSC: Oferty i Zarobki

25 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

5 komentarzy
Praca dla młodych w sektorach BPO i SSC: Oferty i Zarobki
Znajdź swoją drogę do kariery w outsourcingu! Dowiedz się, jak praca w sektorach BPO i SSC może zaoferować nowe możliwości dla młodych pracowników i absolwentów.

Skrót BPO wywodzi się z języka angielskiego – Bussiness Process Outsourcing. W uproszczeniu oznacza to przeniesienie z danej firmy pewnej części działalności, np. usług IT, księgowości, HR albo telemarketingu. Firmy stosujące ten model rezygnują z poszczególnych działów w ramach swoich struktur i zakupują je u wyspecjalizowanych zewnętrznych usługodawców, np. zagranicznych. Dzieje się to z uwagi na niższe koszty utrzymania i wynagradzania pracowników.

SSC – Shared Services Centers, czyli centra usług wspólnych. Są to wydzielone z firmy macierzystej działy lub samodzielne podmioty gospodarcze, przeniesione poza granice kraju, z którego pochodzi firma. Mamy tu więc do czynienia z outsourcingiem w ramach tej samej korporacji, która zamiast otwierać działy w różnych krajach, tworzy jedno centrum w wybrany kraju. Będzie ono obsługiwało wszystkie działy firmy na całym świecie.

Te trendy biznesowe wzięły się z dążenia do redukcji kosztów. Warto zaznaczyć, że najczęściej przekazywane do zewnętrznej obsługi są te obszary działalności firmy, które nie są dla niej strategicznie najistotniejsze.

Praca dla młodych

Polski rynek pracy wciąż potrzebuje świeżej krwi, a zwłaszcza w sektorach BPO i SSC. W tych sektorach, coraz częściej przychodzą młodsze roczniki, które pragną rozwijać swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie. Z jednej strony, zdecydowanie rośnie liczba młodych osób, które szukają pracy w centrum outsourcingowym. Z drugiej strony, zauważalny jest stały wzrost zapotrzebowania na pracowników w tych sektorach.

Młodzi ludzie mają wiele do zaoferowania – są pełni energii, otwarci na nowe wyzwania i chętni do nauki. Są także bardziej elastyczni i potrafią łatwo dostosować się do szybko zmieniających się warunków pracy. Wiele z nich ma już doświadczenie w pracy zdalnej, co jest coraz bardziej cenne w obecnych czasach. Tak więc, sektory BPO i SSC są doskonałą platformą dla młodych ludzi, którzy chcą rozpocząć swoją karierę zawodową.

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**27,5zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 27-28 zł / h
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana

Dobra praca dla absolwentów

Nie da się ukryć, że praca w sektorach BPO i SSC charakteryzuje się pewnymi wymogami. Najpopularniejsze działy to IT, HR, finanse i telemarketing. Tym samym znajomość najnowszych norm, standardów, trendów, technologii i języka jest niemal niezbędna. Ponadto ważne są również kompetencje miękkie, np. umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, chęć rozwoju i szukania nowych rozwiązań. Wszystkie te cechy powinny charakteryzować absolwentów studiów poszczególnych kierunków. Dzięki temu mają oni największe szanse na znalezienie zatrudnienia w centrach BPO i SSC.

Polska przestała być krajem kojarzonym z inwestycjami wyłącznie w procesy produkcyjne. Dobrze wykształcona kadra pracownicza gwarantuje wysoką jakość usług, dzięki wiedzy i doświadczeniu, jakie prezentują. Doświadczenie w korporacjach BPO/SSC nie jest jednak niezbędne. Firmy te zapewniają liczne szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne. To szczególnie istotne dla osób młodych, które dopiero wkraczają na rynek pracy.

Ponadto takie korporacje zapewniają korzystne warunki zatrudnienia. Najczęściej możemy liczyć na umowę o pracę, a nie tzw. „śmieciówki”. Ponadto oferują atrakcyjny system wynagrodzeń oraz liczne benefity, np. abonamenty medyczne, wejściówki do obiektów sportowych lub bezpłatne posiłki w czasie pracy. Te najlepiej prosperujące zapewniają także odpowiednie warunki pracy, godne standardów XXI wieku, np. strefy ciszy, czy zajęcia z jogi lub języków obcych. Dla młodych praca w BPO/SSC to doskonała szansa na rozwój osobisty, ale także możliwość wspięcia się na wyższe szczeble kariery.

"Podejmując decyzję o swojej karierze zawodowej, młodzi ludzie i absolwenci powinni rozważyć możliwości, jakie oferują sektory IT i BPO/SSC. Są to sektory dynamicznie rozwijające się, oferujące atrakcyjne zarobki i elastyczne warunki pracy."

Polski rynek BPO/SSC

Polska umocniła swoją pozycję, jako wiodącej europejskiej lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług biznesowych. W kraju działa obecnie ponad 1000 centrów BPO/SSC, w których pracuje ponad 200 tys. osób. Sektory te generują większość popytu na powierzchnie biurowe w dużych miastach, a to oznacza silne napędzanie rynku deweloperskiego i infrastruktury.
Większość ośrodków mieści się w dużych aglomeracjach, najczęściej stolicach województw. Prym pod względem ilości centrów BPO/SSC wiedzie Warszawa, nie mniej jednak to Kraków charakteryzuje się największą ilością zatrudnianych tam osób, a po piętach depcze im stolica Dolnego Śląska, czyli Wrocław. Wielu młodych znajdzie pracę również w rozwijających się regionach pod względem tego typu biznesu, np. na Śląsku. 

Inwestycje trwają dalej

Z roku na rok liczba centrów BPO/SSC w Polsce wzrasta. Niektóre rozszerzają swoją działalność i przenoszą swoje biura również do innych miast, inne powiększają swoje struktury, a jeszcze inne dopiero wchodzą na nasz rynek. Wszystkie łączny jedna cecha – to szansa na nowe miejsca pracy.

Co ważne, tempo wzrostu zarobków w tej branży jest dwukrotnie szybsze niż w całej gospodarce. Według Raportu Płacowego Antal 2016 średnie wynagrodzenie na umowie o pracę w sektorze SSC/BPO wyniosło 5562 PLN brutto. Oznacza to, że było o ponad 350 złotych wyższe niż rok wcześniej. Wynagrodzenie zależy przede wszystkim od znajomości branży, wybranego języka obcego oraz lokalizacji firmy. Wynika ono przede wszystkim z rosnącej konkurencji, ale wiąże się także z potrzebą zatrudniania nowych specjalistów.

Na jaką pensję można liczyć

Młodzi pracownicy, którzy decydują się na pracę w sektorze BPO/SSC, mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie. Zarobki w tych sektorach są zdecydowanie wyższe, niż średnia krajowa, a ponadto, pracodawcy oferują swoim pracownikom atrakcyjne pakiety benefitów, co dodatkowo zwiększa ich satysfakcję z pracy.

Szczególnie atrakcyjne zarobki czekają na pracowników IT. Dla porównania, według danych z 2023 roku, mediana wynagrodzenia w sektorze IT w Polsce wynosi około 10 000 zł brutto na miesiąc, podczas gdy średnia krajowa to około 5 000 zł brutto. Dlatego też, praca dla młodych w IT jest tak atrakcyjna.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o pracy w BPO i SCC

  • Centra BPO i SCC często zatrudniają pracowników z różnych krajów, tworząc wielokulturowe środowisko pracy.
  • Według statystyk ABSL, w Polsce w 2023 roku sektory BPO i SCC zatrudniają ponad 300 000 osób, co czyni je jednym z największych pracodawców w kraju.
  • Sektory BPO i SCC są jednymi z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki w Polsce.
  • Ok. 30% pracowników centrów BPO i SSC to osoby poniżej 30 roku życia - co pokazuje, jak atrakcyjne są te sektory dla młodych pracowników.
  • Według raportu ABSL, prawie 70% firm BPO i SCC w Polsce oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej.

To może Cię również zainteresować

Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca dla młodych w sektorach IT i BPO/SSC jest atrakcyjna?

Tak, praca dla młodych w tych sektorach jest atrakcyjna z wielu względów, w tym z powodu atrakcyjnych zarobków, możliwości rozwoju i elastycznych warunków pracy.

Jakie są korzyści pracy w centrach outsourcingowych dla młodych pracowników?

Praca w centrach outsourcingowych oferuje młodym pracownikom atrakcyjne zarobki, możliwości rozwoju, elastyczność godzin pracy oraz możliwość pracy zdalnej.

Czy warto szukać pracy w IT?

Tak, warto szukać pracy w IT. Jest to sektor dynamicznie rozwijający się, oferujący wysokie zarobki i wiele możliwości rozwoju.

Jakie są zarobki w sektorach IT i BPO/SSC?

Zarobki w sektorach IT i BPO/SSC są wyższe niż średnia krajowa. Mediana wynagrodzenia w sektorze IT wynosi około 10 000 zł brutto na miesiąc.

Czy dobra praca dla absolwentów to praca w IT lub BPO/SSC?

Tak, dla wielu absolwentów praca w sektorach IT i BPO/SSC może być dobrą opcją, ze względu na wysokie zarobki, możliwości rozwoju i elastyczność godzin pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

5 komentarzy

Ludmiła

Ludmiła

Młodzi powinni mieć lepiej w każdej sytuacji, ale to nie znaczy że wszystko nam się należy. Trzeba dać także z siebie coś. Warto o tym pamiętać.
Gambit

Gambit

Jak widać to bardzo duże ułatwienie dla wszystkich młodych pracowników, gdyż o pracę łąwto ale o dobrą pracę już trudniej i dlatego wszystkie możliwości są potrzebne.
Gustaw

Gustaw

Praca dla młodych w pewnych sektorach jest ale trzeba przyznać, że nie zawsze jest to coś wymarzonego dla młodych ludzi. Zresztą o dobrą pracę w każdym wieku jest bardzo trudno.
stolarz

stolarz

Coraz więcej młodych ludzi pracuje. Wkrótce rocznik 90 zacznie pracę. Proponuję młodym ludziom zaleźć pracą taką, do której się nadają. Może ktoś kto się zna, wybierze pracę w sektorach BPO i SSC. Ile zarobicie to zależy m.in. gdzie mieszkacie, czy potraficie języki obce, jaki macie zawód i w jakim w końcu zakładzie zostaniecie zatrudnieni.
Sadlok

Sadlok

Bardzo dobrze, że jest wiele opcji dla młodych. Innowacje są zawsze wskazane. Warto wykorzystywać wszystkie takie możliwości wielu usług jakie są na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka