Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 980        SUBSKRYBUJE: 6874

Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu

Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu

Jeszcze kilka lat temu Ukraińcy zainteresowani pracą w Polsce, najczęściej podejmowali się prac sezonowych – zatrudnienie znajdowali w gospodarstwach rolnych. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Z uwagi na braki kadrowe, coraz częściej znajdują oni zatrudnienie w zakładach przemysłowych, pracują jako kierowcy, wykonują prace wykończeniowe na budowach.

Z punktu widzenia pracodawców zatrudnienie cudzoziemców wcale nie jest sprawą prostą i oczywistą. Dlaczego? Z uwagi na konieczność dopełnienia wielu formalności. Niestety, to właśnie konieczność wypełnienia wielu dokumentów i spędzenia sporej ilości czasu w urzędach, odstraszało dotychczas wielu pracodawców. Teraz sytuacja ma się zmienić.


Skąd pomysł na zmiany?

W ostatnich latach pracodawcy mają spory problem ze znalezieniem pracowników (zobacz: „Pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników”). Dziś mówi się też o rynku pracy pracownika, co oznacza, że to właśnie on decyduje dla kogo i za ile będzie pracował. Niskie bezrobocie i poprawa sytuacji materialnej rodzin w związku z prowadzeniem programu Rodzina 500 plus spowodowały, że pracodawcy mają problem z obsadzeniem nie tylko stanowisk pracy, na które potrzebne są pracownicy z konkretnymi kwalifikacjami, ale również – a może przede wszystkim – tych, gdzie nie są potrzebne żadne umiejętności.

Zmiany w zakresie zatrudnienia pracowników z Ukrainy są spowodowane również chęcią uszczelnienia mechanizmu zatrudnienia. Do służb dociera wiele informacji o nieprawidłowościach przy zatrudnieniu takich pracowników. Podkreślić warto przede wszystkim aspekt finansowy – wiele osób jest zatrudnianych za nieadekwatne stawki.


Co ma się zmienić?

Zmiany w zakresie zatrudniania obcokrajowców mają być kompleksowe. Proponuje się:

  • Wprowadzenie minimalnych wynagrodzeń dla pracowników z zagranicy, którzy podejmą się wykonywania pracy dla polskich przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie ma wyeliminować nadużycia i patologie związane z wykorzystywaniem np. Ukraińców.
     
  • Aby ułatwienia w dostępie do polskiego rynku pracy dotyczyły przede wszystkim osób młodych (do 35. roku życia), które posiadają konkretne kwalifikacje i są zainteresowane pracą na terenie Polski.
     
  • Stworzenie mapy, dzięki której zostaną określone potrzeby rynku pracy w poszczególnych częściach kraju. W ten sposób wiadomo będzie, kogo pracodawcy poszukują, co pozwoli jeszcze skuteczniej łączyć obcokrajowców z pracodawcami z Polski.

Powyższe pomysły to nie jedyne, ale najważniejsze, które odnoszą się do zatrudniania obcokrajowców w Polsce.

 

Kto pracuje nad zmianą przepisów?

Ustalenie reguł zatrudnienia obcokrajowców w Polsce (a przede wszystkim Ukraińców, gdyż to oni stanowią ponad 95% wszystkich pracowników z zagranicy) nie leży w gestii wyłącznie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Swoje pomysły często prezentuje również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ponieważ prezentowane koncepcje przez poszczególne ministerstwa koncepcje często w wielu punktach wykluczały się, zrodził się pomysł, aby nad nowymi rozwiązaniami w tym zakresie pracował zespół składający się z pracowników różnych ministerstw.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.