Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu

Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu
Jeszcze kilka lat temu Ukraińcy zainteresowani pracą w Polsce, najczęściej podejmowali się prac sezonowych – zatrudnienie znajdowali w gospodarstwach rolnych. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Z uwagi na braki kadrowe, coraz częściej znajdują oni zatrudnienie w zakładach przemysłowych, pracują jako kierowcy, wykonują prace wykończeniowe na budowach.

Z punktu widzenia pracodawców zatrudnienie cudzoziemców wcale nie jest sprawą prostą i oczywistą. Dlaczego? Z uwagi na konieczność dopełnienia wielu formalności. Niestety, to właśnie konieczność wypełnienia wielu dokumentów i spędzenia sporej ilości czasu w urzędach, odstraszało dotychczas wielu pracodawców. Teraz sytuacja ma się zmienić.


Skąd pomysł na zmiany?

W ostatnich latach pracodawcy mają spory problem ze znalezieniem pracowników (zobacz: „Pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników”). Dziś mówi się też o rynku pracy pracownika, co oznacza, że to właśnie on decyduje dla kogo i za ile będzie pracował. Niskie bezrobocie i poprawa sytuacji materialnej rodzin w związku z prowadzeniem programu Rodzina 500 plus spowodowały, że pracodawcy mają problem z obsadzeniem nie tylko stanowisk pracy, na które potrzebne są pracownicy z konkretnymi kwalifikacjami, ale również – a może przede wszystkim – tych, gdzie nie są potrzebne żadne umiejętności.

Zmiany w zakresie zatrudnienia pracowników z Ukrainy są spowodowane również chęcią uszczelnienia mechanizmu zatrudnienia. Do służb dociera wiele informacji o nieprawidłowościach przy zatrudnieniu takich pracowników. Podkreślić warto przede wszystkim aspekt finansowy – wiele osób jest zatrudnianych za nieadekwatne stawki.


Co ma się zmienić?

Zmiany w zakresie zatrudniania obcokrajowców mają być kompleksowe. Proponuje się:

  • Wprowadzenie minimalnych wynagrodzeń dla pracowników z zagranicy, którzy podejmą się wykonywania pracy dla polskich przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie ma wyeliminować nadużycia i patologie związane z wykorzystywaniem np. Ukraińców.
     
  • Aby ułatwienia w dostępie do polskiego rynku pracy dotyczyły przede wszystkim osób młodych (do 35. roku życia), które posiadają konkretne kwalifikacje i są zainteresowane pracą na terenie Polski.
     
  • Stworzenie mapy, dzięki której zostaną określone potrzeby rynku pracy w poszczególnych częściach kraju. W ten sposób wiadomo będzie, kogo pracodawcy poszukują, co pozwoli jeszcze skuteczniej łączyć obcokrajowców z pracodawcami z Polski.

Powyższe pomysły to nie jedyne, ale najważniejsze, które odnoszą się do zatrudniania obcokrajowców w Polsce.

 

Kto pracuje nad zmianą przepisów?

Ustalenie reguł zatrudnienia obcokrajowców w Polsce (a przede wszystkim Ukraińców, gdyż to oni stanowią ponad 95% wszystkich pracowników z zagranicy) nie leży w gestii wyłącznie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Swoje pomysły często prezentuje również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ponieważ prezentowane koncepcje przez poszczególne ministerstwa koncepcje często w wielu punktach wykluczały się, zrodził się pomysł, aby nad nowymi rozwiązaniami w tym zakresie pracował zespół składający się z pracowników różnych ministerstw.

Oceń ten wpis
Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

gość 54
2019-12-05, 15:43
Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu - ok- mi oni nie przeszkadzają. W Biedronkach jest dużo pracowników z Ukrainy, tak samo na budowach...
Paweł
2019-05-26, 14:03
Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu. Bardzo dobrze. Ukraińczyków w moim mieście jest dużo.
Adela
2019-05-07, 12:54
Dla nich to lepiej, strasznie dużo takich pracowników jest na naszym rynku pracy więc logiczne, że przepisy muszą być jakoś zmodernizowane pod ich względem.
Polo
2019-04-09, 15:57
Faktycznie jest dzisiaj tak, że sporo w każdym mieście głównie Ukraińców pracuje. Wiele jest także firm, które oferują pracowników z Ukrainy i firmy mogą z tego skorzystać.
Panna
2019-04-06, 14:34
Ciekawe co z tego wyniknie. Póki co widać na każdym kroku cudzoziemców. Wiem, że wielu pracodawców skorzystało z możliwości ich zatrudnienia w porównaniu z brakiem zainteresowania przez Polaków.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.