Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu

4 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

5 komentarzy
Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu
Jeszcze kilka lat temu Ukraińcy zainteresowani pracą w Polsce, najczęściej podejmowali się prac sezonowych – zatrudnienie znajdowali w gospodarstwach rolnych. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Z uwagi na braki kadrowe, coraz częściej znajdują oni zatrudnienie w zakładach przemysłowych, pracują jako kierowcy, wykonują prace wykończeniowe na budowach.

Z punktu widzenia pracodawców zatrudnienie cudzoziemców wcale nie jest sprawą prostą i oczywistą. Dlaczego? Z uwagi na konieczność dopełnienia wielu formalności. Niestety, to właśnie konieczność wypełnienia wielu dokumentów i spędzenia sporej ilości czasu w urzędach, odstraszało dotychczas wielu pracodawców. Teraz sytuacja ma się zmienić.


Skąd pomysł na zmiany?

W ostatnich latach pracodawcy mają spory problem ze znalezieniem pracowników (zobacz: „Pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników”). Dziś mówi się też o rynku pracy pracownika, co oznacza, że to właśnie on decyduje dla kogo i za ile będzie pracował. Niskie bezrobocie i poprawa sytuacji materialnej rodzin w związku z prowadzeniem programu Rodzina 500 plus spowodowały, że pracodawcy mają problem z obsadzeniem nie tylko stanowisk pracy, na które potrzebne są pracownicy z konkretnymi kwalifikacjami, ale również – a może przede wszystkim – tych, gdzie nie są potrzebne żadne umiejętności.

Zmiany w zakresie zatrudnienia pracowników z Ukrainy są spowodowane również chęcią uszczelnienia mechanizmu zatrudnienia. Do służb dociera wiele informacji o nieprawidłowościach przy zatrudnieniu takich pracowników. Podkreślić warto przede wszystkim aspekt finansowy – wiele osób jest zatrudnianych za nieadekwatne stawki.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana


Co ma się zmienić?

Zmiany w zakresie zatrudniania obcokrajowców mają być kompleksowe. Proponuje się:

  • Wprowadzenie minimalnych wynagrodzeń dla pracowników z zagranicy, którzy podejmą się wykonywania pracy dla polskich przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie ma wyeliminować nadużycia i patologie związane z wykorzystywaniem np. Ukraińców.
     
  • Aby ułatwienia w dostępie do polskiego rynku pracy dotyczyły przede wszystkim osób młodych (do 35. roku życia), które posiadają konkretne kwalifikacje i są zainteresowane pracą na terenie Polski.
     
  • Stworzenie mapy, dzięki której zostaną określone potrzeby rynku pracy w poszczególnych częściach kraju. W ten sposób wiadomo będzie, kogo pracodawcy poszukują, co pozwoli jeszcze skuteczniej łączyć obcokrajowców z pracodawcami z Polski.

Powyższe pomysły to nie jedyne, ale najważniejsze, które odnoszą się do zatrudniania obcokrajowców w Polsce.

 

Kto pracuje nad zmianą przepisów?

Ustalenie reguł zatrudnienia obcokrajowców w Polsce (a przede wszystkim Ukraińców, gdyż to oni stanowią ponad 95% wszystkich pracowników z zagranicy) nie leży w gestii wyłącznie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Swoje pomysły często prezentuje również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ponieważ prezentowane koncepcje przez poszczególne ministerstwa koncepcje często w wielu punktach wykluczały się, zrodził się pomysł, aby nad nowymi rozwiązaniami w tym zakresie pracował zespół składający się z pracowników różnych ministerstw.

5 komentarzy

gość 54

gość 54

Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu - ok- mi oni nie przeszkadzają. W Biedronkach jest dużo pracowników z Ukrainy, tak samo na budowach...
Paweł

Paweł

Ministerstwa pracują nad zmianą przepisów zatrudniania pracowników ze Wschodu. Bardzo dobrze. Ukraińczyków w moim mieście jest dużo.
Adela

Adela

Dla nich to lepiej, strasznie dużo takich pracowników jest na naszym rynku pracy więc logiczne, że przepisy muszą być jakoś zmodernizowane pod ich względem.
Polo

Polo

Faktycznie jest dzisiaj tak, że sporo w każdym mieście głównie Ukraińców pracuje. Wiele jest także firm, które oferują pracowników z Ukrainy i firmy mogą z tego skorzystać.
Panna

Panna

Ciekawe co z tego wyniknie. Póki co widać na każdym kroku cudzoziemców. Wiem, że wielu pracodawców skorzystało z możliwości ich zatrudnienia w porównaniu z brakiem zainteresowania przez Polaków.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.