Zmiany w VAT od 1 stycznia 2017 r. - co musisz wiedzieć?

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2017 r. - co musisz wiedzieć?
Jako przedsiębiorca z pewnością wiesz, że polskie prawo podatkowe wcale nie jest przyjazne podatnikom. Obciążenia względem fiskusa jest duże, a skomplikowane przepisy powodują, że osoby prowadzące działalność gospodarczą często są zobowiązane korzystać z pomocy profesjonalistów zatrudnionych w biurach rachunkowych.

Poniżej znajdziesz pięć zmian dotyczących VAT, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.


1) Zwolnienie z VAT – co zmienia się w tej kwestii?

Nie każdy przedsiębiorca musi wystawiać faktury VAT – niektórzy są z tego obowiązku zwolnieni. Limity są precyzyjne. Dotychczas na zwolnienie mogły liczyć wyłącznie te osoby, których obroty ze sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyły 150 tys. zł w ciągu roku. Od stycznia 2017 r. stawka ta jest wyższa – wynosi 200 tys. zł.

Masz zamiar założyć działalność gospodarczą w 2017 r.? Jako osoba rozpoczynająca działalność, możesz skorzystać ze zwolnienia z VAT – wyjątków od tej reguły powinieneś szukać w aktualnie obowiązujących przepisach prawa podatkowego.


2) Nie każdy złoży kwartalną deklarację VAT

Dotychczas przedsiębiorcy mieli możliwość składać deklarację VAT zarówno miesięcznie, jak i kwartalnie. To do nich należała decyzja, jak preferują się rozliczać – o podjętej decyzji wystarczyło tylko powiadomić urząd skarbowy. Jak jest teraz?

Z możliwości składania kwartalnej deklaracji VAT mogą skorzystać wyłącznie drobni przedsiębiorcy. Również podatnicy, którzy dopiero rozpoczną wykonywanie czynności podlegających opodatkowania nie będą mogli skorzystać z takiej możliwości.


3) Na kogą będą mogły zostać nałożone dodatkowe zobowiązania finansowe?

Jako przedsiębiorca z pewnością na bieżąco monitorujesz zmiany w prawie i starasz się postępować zgodnie z literą prawa. Niestety, nie każda osoba prowadząca firmę jest na tyle uczciwa. Z tego też względu podatnicy, którzy będą łamać przepisy, muszą spodziewać się finansowych konsekwencji.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują trzy stawki podatkowe w wysokości: 20, 30 i 100%, które będą mogły zostać nałożone na podatników łamiących przepisy.


4) Kiedy obowiązuje odwrotne obciążenie w budownictwie?

Z uwagi na ujawniane nieprawidłowości, rządzący zdecydowali się, że część robót budowlanych, które firmy budowlane zlecają podwykonawcom, będzie podlegało odwrotnemu obciążeniu. Co to oznacza? Tyle, że to za pobranie i odprowadzenie podatku VAT, będzie zobowiązany nabywca usługi.

Powyższe rozwiązanie ma na celu wyeliminować zlecanie fikcyjnych robót. W ten sposób rząd chce też uszczelnić obowiązujący system podatkowy.


5) Obowiązujące stawki VAT będą nadal obowiązywać

Podniesienie stawek VAT, które miało miejsce kilka lat temu (mowa o podniesieniu stawki VAT z 22 do 23% i z 7 do 8%) zostanie utrzymane do końca 2018 r. Wspomniane podniesienie stawek miało miejsce w związku z kiepską sytuacją gospodarczą – taka miała miejsce nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie.

Choć podwyższone stawki VAT miały obowiązywać wyłącznie do 2013 r., to jednak rządzący uznali, że aktualnie jest możliwe obniżenie stawek VAT do poprzednio obowiązujących. Oznacza to, że wyższe stawki zostały utrzymane i przez najbliższe dwa lata nie zostaną zmienione.

Oceń ten wpis
Zmiany w VAT od 1 stycznia 2017 r. - co musisz wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Henryk P
2019-12-05, 16:10
Czy dalej, bo jest rok 2019 wszystko co napisane w artykule jest aktualne????????
Staś
2019-05-26, 17:35
Chyba coś się zmieniło od 2017 roku. Korzystając z informacji z internetu: Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o podatku od towarów i usług - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Zakłada ona m.in. stworzenie jednej elektronicznej bazy podatników VAT. Dzięki niej firmy będą miały możliwość bezpłatnej weryfikacji informacji o swoich kontrahentach....
Dorian
2019-05-07, 13:02
A nie wiem czy to teraz jeszcze inne nie jest. Luka w Vat się zmniejszyła i odzyskują wiele rzeczy, to się słyszy, bo skąd by programy były finansowane jak nie z tego?
Znak
2019-04-09, 15:42
Od tego czasu chyba nic się nie zmieniło poza tym, że trzeba wysyłać papier co miesiąc do urzędu. I tak mi to wszystko robi księgowa, że nie muszę o tym pamiętać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.