Jakie pytania nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jakie pytania nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Twoja firma na tyle szybko się rozwija, że zdecydowałeś się przyjąć pierwszego pracownika? Jeżeli nie masz doświadczenia w przeprowadzaniu rekrutacji, czas się dowiedzieć, jakich pytań nie będziesz mógł zadać podczas rozmowy o pracę.

Przeprowadzając pierwszą rozmowę kwalifikacyjną, możesz czuć się zagubiony, a nawet zdenerwowany. Pamiętaj jednak, że jesteś w o tyle dobrej sytuacji, że to ty decydujesz, kogo zatrudnisz. Aby wybrać najlepszą osobę, nie powinieneś rezygnować z przygotowania się do spotkania z potencjalnymi pracownikami.

Mimo że to ty rozdajesz karty, a dokładniej wypytujesz osoby siedzące przed tobą, to jednak nie wolno ci zadać wszystkich pytań, jakie przyjdą ci na myśl. Dlaczego?


Życie prywatne pracownika a kariera zawodowa

Musisz wiedzieć, że wśród pytań, których nie możesz zadawać znajdują się wszystkie dotyczące życia prywatnego zaproszonego kandydata. Nie pytaj zatem go o stan cywilny, posiadanie czy planowanie dzieci lub to, w jaki sposób spędza czas wolny. Jeżeli pracownik zamieścić w CV informacje o swoim hobby, to możesz o nie dopytać. To jednak właściwie jedyny wyjątek, na który możesz sobie pozwolić.

Mimo że kariera zawodowa i życie prywatne pracownika zazębiają się, to w kodeksie pracy znajdziesz informacje o tym, że nie masz prawa wypytywać o tę drugą sferę. Jeżeli przez przypadek zadasz takie pytanie, powinieneś przeprosić. Pracownik może również odmówić odpowiedzi na nie.


Lubię partię polityczną x. A ty?

Polityka potrafi podzielić ludzi, ale poglądy polityczne zasadniczo nie ma wpływu na wykształcenie pracownika czy jego umiejętności. Pytanie zatem o to, jakiej partii politycznej potencjalny pracownik kibicuje czy na jaką głosuje, są niewłaściwe. Zamiast je formułować, skoncentruj się na życiu zawodowym siedzącej przed tobą osoby. Może w CV znajdziesz informacje o przerwach w zatrudnieniu? O takie warto zapytać.

Polityka to nie jedyny zakazany temat na rozmowie kwalifikacyjnej. Niewłaściwe jest też pytanie o wyznawaną wiarę. Ta również nie ma wpływu na to, czy pracownik będzie wykonywał swoje zadania w rzetelny sposób.


Czy masz nałogi?

Od czasu do czasu możesz przeczytać choćby w lokalnej prasie o pracownikach pod wpływem alkoholu, którzy próbowali wykonywać swoją pracę. Mimo że z pewnością zależy ci na rzetelnym i odpowiedzialnym pracowniku, zasadniczo nie możesz pytać o nałogi osobę, którą zaprosiłeś na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeżeli chodzi o nałogi, to najczęściej powtarzającym się jest oczywiście palenie papierosów. Pamiętaj, że możesz wymagać od osób zatrudnionych, aby nie paliły tytoniu na terenie zakładu pracy. Dodatkowo pracownik nie może robić sobie dodatkowych przerw na „dymka”. Takie zachowanie może być podstawą do zastosowania zwolnienia dyscyplinarnego.


Na czym się skupić?

Chcesz mieć pewność, że pracownik nie oskarży cię o dyskryminację? W takim razie skoncentruj się na jego dotychczasowym doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach. Zapytaj, dlaczego wybrał ten zawód, które z dotychczasowych miejsc pracy ocenia najlepiej i dlaczego i jakie ma plany zawodowe. Krążąc wokół tematyki ściśle związanej z pracą, nie tylko unikniesz problemów, lecz także dowiesz się, czy osoba, z którą rozmawiasz, rzeczywiście sprawdzi się na stanowisku, które zamierzasz obsadzić.

Oceń ten wpis
Jakie pytania nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ulek
2019-12-13, 17:25
Pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej zadają pytania i to właśnie takie, których nie powinni zadawać. Mi takie zadali, ale przecież nie moglem powiedzieć, że takich pytań nie wolno zadawać. Umiałem właściwie odpowiedzieć mimo wszystko, tak aby nie podpaść za moje przekonania nikomu.
Sano
2019-12-10, 16:32
zazwyczaj osoba idąca wie, jakich pytań nie wolno zadawać pracodawcy. Ale przecież nie odpowie na pytanie, " a za jaka partią polityczną pan(i) jest" - nie wolno Wam takich pytań zadawać. Wybrnąć należy - tak się składa, że nie jestem za żadną partią polityczną........
Zeon
2019-05-24, 08:04
Pracodawcy nie wolno się pytać o życie prywatne, o wyznanie, za jaką partią polityczną jesteś.... Wybrnij, gdyby takie pytania były.
Konrad
2019-05-07, 09:01
Z pewnością jest wiele pytań. Podobnie jak ważna jest wiedza. Być może organizacja niedawno została zwycięzcą konkursu lub otworzyła nowe biuro. Informacje te nie będą również zbędne dla pełnego zrozumienia bieżących spraw firmy.
Boniek
2019-04-15, 09:49
Dużo jest pytań jakie nie powinny być zadane i padną tylko wtedy gdy ma się do czynienia z brakiem profesjonalizmu ze strony pracodawcy. Często to właśnie ze strony firmy jest negatyw.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.