Pracodawca - prawa i obowiązki

Świadczenia dla pracowników w okresie Bożego Narodzenia

24 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 26 głosów

26 głosów

3 komentarze
Świadczenia dla pracowników w okresie Bożego Narodzenia
Dowiedz się, jak firmy finansują świadczenia świąteczne dla pracowników i jakie prezenty są najbardziej odpowiednie w okresie Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia w miejscu pracy

Okres świąteczny to nie tylko czas spędzony z rodziną, ale też okazja do zbliżenia się z kolegami z pracy. Wielu pracodawców organizuje świąteczne imprezy czy spotkania, aby zintegrować zespół i podziękować za wspólnie spędzony rok. Pracownik doceniają takie inicjatywy i chętnie z nich korzystają. Dzięki temu lepiej poznają swoich kolegów i zacieśniają relacje w pracy.

Warto zauważyć, że wszelkie dodatkowe świadczenia, które pracownicy mogą otrzymać w formie rzeczowej lub też pieniężnej nie są i to w żaden sposób określone przepisami. W takim przypadku wszystko zależy od samego pracodawcy i jego woli. Ponadto, sam sposób rozdzielenia upominków czy ich wartości jest uzależniony tylko od jego decyzji. W zależności jednak od źródła, z którego pochodzić będą środki na upominki czy też paczki, będą one podlegać lub też nie odpowiednio oskładkowaniu, jak i opodatkowaniu. O czym zatem powinien pamiętać każdy pracodawca, który chce wręczyć swoim podwładnym dodatkowe świadczenia związane ze zbliżającymi się Świętami?

Dlaczego warto przyznawać premię świąteczną?

Dla wielu pracowników, premia świąteczna jest nie tylko oczekiwaną gratyfikacją, ale też dowodem uznania ich zaangażowania przez cały rok. Warto więc korzystać z tej możliwości, w ten sposób można bowiem zyskać lojalność oraz większe zaangażowanie pracowników.  Należy jednak dobrze zastanowić się nad finansowaniem świadczeń świątecznych, warto rozważyć skąd mają pochodziź środki na świąteczne świadczenia. Jeśli jest to premia finansowana z funduszu świadczeń socjalnych, warto zwrócić uwagę na szczegółowe przepisy. Wszystko po to, by świadczenie było zgodne z prawem i korzystne dla pracownika.

A może wręczyć pracownikom prezent?

Przed świętami Bożego Narodzenia wiele firm decyduje się na wręczanie pracownikom dodatkowych świadczeń w formie prezentów. To doskonała okazja, by docenić ich wkład w rozwój firmy. Jednakże, warto zastanowić się, jakie prezenty są najbardziej odpowiednie. Czy to coś praktycznego, czy może symboliczne podziękowanie? Niezależnie od wyboru, pamiętajmy, że najważniejsza jest intencja i szacunek, jakim firma otacza swojego pracownika.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Sprawdź, rolę dodatkowych świadczeń w relacji pracownik-firma

Dodatkowe świadczenia, zwłaszcza te świąteczne, odgrywają ważną rolę w budowaniu pozytywnych relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Nie chodzi tu tylko o aspekt finansowy, ale przede wszystkim o docenienie wysiłku i zaangażowania pracownika. Dla wielu pracowników, taki gest ze strony firmy jest potwierdzeniem, że ich praca jest ważna i ceniona. Każdy pracownik zwraca uwagę na takie świadczenia i docenia je, mając świadomość, że to dowód na to, że firma dba o swoje zasoby ludzkie.

Podstawowe zasady finansowania świadczeń świątecznych ze środków obrotowych przedsiębiorstwa

Jedną z możliwości, z których może skorzystać pracodawca, jest sfinansowanie wszelkich upominków, paczek czy też prezentów ze środków obrotowych przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji musi on jednak pamiętać, że wszystkie świadczenia, które zostaną pracownikom przyznane podlegają zarówno oskładkowaniu, jak i opodatkowaniu. Wyjątkiem może być sytuacja, w której to dla przykładu paczki świąteczne, które finansowane są właśnie ze środków obrotowych przedsiębiorstwa, przyzwane są emerytom i rencistom, czyli byłym pracownikom przedsiębiorcy. Wówczas też wartość takiego świadczenia może być zwolniona z opodatkowania.

Sprawdź czy z funduszu świadczeń socjalnych można sfinansować świąteczne upominki?

Przedsiębiorcy, w zakładach których funkcjonuje fundusz świadczeń socjalnych muszą przede wszystkim pamiętać o jego przeznaczeniu. W świetle obowiązujących przepisów jest to instytucja prawna. Jej rola sprowadza się do wyrównywania różnic w poziomie życia poszczególnych pracowników. W ten też sposób fundusz jest kierowany przede wszystkim do rodzin o najniższych dochodach. Warto przy tym dodać, że przyznawanie świadczeń nie powinno odbywać się tylko w oparciu o zarobki zainteresowanego pracownika. Pod uwagę należy wziąć dochody, które osiąga cała jego rodzina. Tylko w ten sposób możliwe jest wyrównanie różnic pomiędzy poszczególnymi pracownikami i należy o tym pamiętać, jeżeli poszczególne świadczenia będą pochodzić właśnie z tego funduszu.

W związku z konstrukcją funduszu i jego przeznaczeniem, pracodawca musi pamiętać, że finansowanie z niego upominków dla pracowników jest możliwe, ale podlega ścisłym regułom. Ewentualne finansowanie imprez świątecznych z tego funduszu nie jest postrzegane w doktrynie jednoznacznie. Zarówno wśród wypowiedzi ekspertów, jak i orzecznictwie znaleźć można rozbieżne poglądy na to, jak powinny być one finansowane.

Zrozumienie finansowania świadczeń świątecznych i docenianie gestów pracodawcy w okresie Bożego Narodzenia może zacieśnić relacje w miejscu pracy.

Jeszcze inaczej wygląda ewentualna kwestia przekazywania świadczeń, których charakter jest ściśle pomocowy. W tym przypadku mowa głównie o paczkach dla dzieci czy też  zapomogach pieniężnych dla samych pracowników, które o ile przewidziane są w regulaminie funduszu są dozwolone. W każdym jednak przypadku najbezpieczniej będzie, jeżeli przedsiębiorca sięgnie po prostu do regulaminu.

Co z oskładkowaniem i opodatkowaniem świadczeń świątecznych?

Warto zauważyć, że wszelkie świadczenia, które przyznawane są z funduszu świadczeń socjalnych, odmiennie niż te, które przyznawane są ze środków obrotowych przedsiębiorstwa, nie podlegają oskładkowaniu. Należy jednak pamiętać, że chodzi tylko o te, które zostały poszczególnych pracownikom przyznane zgodnie z przepisami. Inaczej mówiąc, mowa o tych wszystkich świadczeniach, przy których przyznawaniu pracodawca brał pod uwagę kryterium socjalne. W przeciwnym przypadku będą one niezgodne z samą ideą funduszu, czyli nie powinny mieć w praktyce miejsca.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat świadczeń świątecznych?

W niektórych przypadkach przedsiębiorca może zdecydować się na stworzenie funduszu na cele socjalno-bytowe. Jest to możliwe na podstawie układu zbiorowego. Wówczas, co warto zauważyć, fundusz taki działa w miejsce funduszu świadczeń socjalnych. Z drugiej jednak strony, świadczenia, które są z niego sfinansowane są zwolnione z oskładkowania, choć tylko do wysokości, która to nie przekracza rocznie kwoty odpisu podstawowego.

Świadczenia świąteczne warto o nich pomyśleć!

Choć przekazywanie dodatkowych świadczeń przez pracodawcę zależy jedynie od jego woli, to nie można zapominać, że jest on zobowiązany przestrzegać przepisów. Mowa przede wszystkim o wspomnianym powyżej oskładkowaniu, jak i opodatkowaniu poszczególnych dodatków świątecznych. Warto przy tym zauważyć, że nie jest to zależne tylko od samej formy świadczenia, ale ewentualnej jej wysokości, jak i źródła finansowania.  W związku z tym zanim przedsiębiorca powinien przed podejęciem ostatecznej decyzji, gruntownie przemyśleć, która forma finansowania będzie dla niego korzystniejsza z punktu widzenia jego i pracowników. Wato jednak pamiętać, że taka forma docenienia pracowników buduje pozytywne realacje i wspiera ich zaangażowanie w sprawy firmy.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są rodzaje świadczeń świątecznych dla pracowników?

Pracodawcy oferują różne świadczenia, takie jak premia świąteczna, prezenty świąteczne czy imprezy integracyjne w okresie świąt.

Czy premia świąteczna jest obowiązkowa?

Nie, premia świąteczna jest dodatkowym świadczeniem i zależy od woli pracodawcy oraz regulaminów firmy.

Jakie prezenty świąteczne są najbardziej odpowiednie dla pracowników?

Wybór prezentu zależy od firmy, ale najważniejsza jest intencja i docenienie pracownika.

Jak mogę dowiedzieć się więcej o świadczeniach przyznanych mi w okresie Bożego Narodzenia?

Najlepiej zwrócić się bezpośrednio do działu HR w swojej firmie lub skonsultować się z regulaminem pracodawcy.

Czy dodatkowe świadczenia wpływają na relacje pracownik-firma?

Tak, dodatkowe świadczenia mogą poprawić relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, budując wzajemne zaufanie i docenienie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

3 komentarze

Pravcownice KLOIY

Pravcownice KLOIY

My w zakładzie w okresie Świąt Bożego Narodzenia - dostajemy bony pieniężne. Jest organizowana zazwyczaj w karczmie uroczysta kolacja i wtedy składamy sobie życzenia. Pracodawca na takie spotkanie zaprasza też emerytów.
Celina

Celina

W okresie świątecznym Bożego Narodzenia- prawie w każdym zakładzie pracy jet organizowana "wigilia". Ponadto większość zakładów pracy daje bony pracownikom z funduszu socjalnego.
Basia

Basia

U nas jest organizowana wigilia i wszyscy na niej się spotykają, obowiązują także oczywiście różne inne kwestie związane z bonami i innymi sprawami wynagrodzenia itp.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka