Jak na co dzień motywować swoich pracowników?

Jak na co dzień motywować swoich pracowników?
Specjaliście nie mają wątpliwości, że na codzienną wydajność pracowników i ich podejście do zawodowych obowiązków wpływ ma co najmniej kilka czynników. Poza atmosferą w miejscu pracy, liczy się również to, czy dzięki pracy mogą oni spełniać swoje potrzeby.

Aby tak było, konieczna jest rozmowa między nimi a ich przełożonymi. Jeżeli zarządzasz zakładem pracy, jesteś odpowiedzialny za kontakt z pracownikami lub po prostu stworzyłeś firmę, powinieneś zadbać o motywowanie pracowników. Jak się do tego zabrać?


1) Pochwal za dobrze wykonaną pracę

Czy przekonałeś się już o sile pochwał? Większość pracodawców uważa, że motywować można jedynie za pomocą pieniędzy. To błędne podejście – powinieneś wiedzieć, że pochwała może również dobrze zmotywować pracownika do wydajnej pracy na rzecz firmy co premia. Jeżeli jesteś oszczędny, gdy chodzi o pochwały, to powinieneś zmienić swoje przyzwyczajenia. Nie chodzi oczywiście o to, aby rozdawać pochwały na prawo i lewo, ale doceniać wkład poszczególnych pracowników w rozwój firmy i chwalić ich wśród pozostałych zatrudnionych.


2) Stawiaj przed pracownikami wyzwania

Gdy pracownik zaczyna skarżyć się na nudę, to znaczy, że pracuje mechanicznie – wykonuje obowiązki, ale praca nie sprawia mu już tej radości, co początkowo. Twoim zadaniem jest stawiać przez osobami zatrudnionymi kolejne wyzwania. Staraj się, aby każdy z zatrudnionych miał wytyczoną ścieżkę rozwoju i mógł brać udział w szkoleniach. Gdy praca jest wyzwaniem i konieczne jest nieustanne douczanie się, trudno mówić o nudzie – pracownik musi być zmotywowany, aby nadążyć ze wszystkimi zmianami.


3) Informuj o zmianach w firmie

Czy wiesz, że pracownicy chcą mieć wpływ na rozwój twojej firmy? Jeżeli nie będziesz im zdradzał swoich planów na przyszłość, to nie będą oni obecni w zdobywaniu przez przedsiębiorstwo kolejnych zleceń. Powinieneś na bieżąco informować o zmianach, jakie będą miały miejsce w zakładzie. W ten sposób pracownicy będą mogli w nich uczestniczyć. Co więcej, w ten sposób wyeliminujesz również sytuację, że zatrudnieni będą chodzić nieustannie rozdrażnieni i zestresowani, bo nie będą wiedzieć, czego mogą się spodziewać. 


4) Pozwól pracownikom decydować

Podejmujesz decyzję, a dopiero potem pytać swoich pracowników o zdanie? To poważny błąd, który może spowodować, że będą się oni czuli niepotrzebni. Nie każdą decyzję musisz uzgadniać z osobami, które zatrudniasz, ale pozwól im – choć w minimalnym zakresie – decydować o sprawach istotny dla funkcjonowania firmy. W ten sposób będą oni brać za nią odpowiedzialność. Wyjdzie ci to tylko na dobre, bo tacy pracownicy są bardziej odpowiedzialni, zastanawiają się również nad konsekwencjami każdej decyzji.


5) Doceniaj również finansowo

Pracownicy mają różne potrzeby. Być może część z twoich podwładnych docenia gratyfikację finansową. Nie zapomnij zatem podzielić się z pracownikami wypracowanymi przez firmę zyskami. Jeżeli nie stać cię na duże premie, to nic nie szkodzi – nawet niewielka kwota może sprawić, że pracownicy poczują się docenieni i jeszcze chętniej niż dotychczas będą wykonywać powierzone im zadania.

Oceń ten wpis
Jak na co dzień motywować swoich pracowników?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zuza
2019-12-04, 10:25
Wszystkim szefom przyda się coś na ten temat wiedzieć. Szczególnie w mniejszych firmach warto coś takiego wykorzystywać by dbać o swoich pracowników w ten sposób.
Kapral
2019-05-13, 15:26
Bądź aktualny i konkretny. Aby nagrody były skuteczne, muszą być tak szybkie, jak to możliwe, w zależności od pożądanego zachowania lub wyniku. Wiele jest opcji.
Maro hks
2019-05-08, 15:46
Kierownictwo powinno zapewnić swoim pracownikom, w jaki sposób ich indywidualne wysiłki i wkład odgrywają ważną rolę w ogólnych celach i kierunkach firmy.
Index
2019-05-02, 11:54
Wspaniale jest czuć się spełnionym dzięki twojej pracy. W rzeczywistości jest to jeden z kluczowych czynników satysfakcji z pracy. Dobry pracodawca wie jak to zrealizować.
Kanada
2019-04-18, 17:10
Za pomocą zachęt można zwiększyć motywację pracowników. Nie można jednak bezpośrednio wpływać na motywację, ponieważ wiąże się to z uczuciami i doświadczeniami samego pracownika.
Ajsza
2019-04-16, 11:24
Klasyfikacja jest jedną z nowoczesnych metod poprawy wydajności personelu. Ta metoda motywacji personelu pozwala na stworzenie hierarchicznej „drabiny” pracowników w odniesieniu do ich wartości dla firmy, na podstawie której obliczany jest system wynagrodzeń każdego pracownika.
pilot
2019-04-01, 14:13
Jeżeli ludzie np. wiedzą, że za dobra prace są jakieś profity dodatkowe to wielu będzie lepiej pracować. Tylko musi to być konkretna rzecz. Motywacja jest ważna wszędzie.
Roland
2019-03-30, 17:13
U nas jest dobra relacja w firmie. Miło się idzie do pracy, nie oznacza, że są luzy ale my doceniamy firmę a firma nas. Korzyści są także często finansowe co dodaje plusów.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.