Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?
Według pracowników znalezienie pracy nie jest trudne, ale znalezienie dobrej pracy z atrakcyjnym wynagrodzeniem to już wyzwanie. Jako pracodawca z pewnością doskonale wiesz, że na ogłoszenie zamieszczone w sieci potrafią odpowiedzieć dziesiątki kandydatów. Dlaczego zdarza się tak, że część zaproszonych osób nie przybywa na rozmowę? Czy takiej sytuacji możesz uniknąć?

CV wysyłane z automatu

W sieci można znaleźć mnóstwo artykułów, których autorzy przestrzegają osoby poszukujące zatrudnienia przed wysyłaniem takiego samego CV do wszystkich firm. Tymczasem wciąż zdarza się, że kandydaci masowo wysyłają te same dokumenty aplikacyjne do różnych firm. Bywają nawet takie osoby, które nie zwracają uwagi na firmę, do której wysyłają odpowiedź na ogłoszenie. W rezultacie rekrut widzi to samo CV kilka razy…

Specjaliści podkreślają, że liczy się jakość wysłanych aplikacji, nie ich ilość. Jeżeli zdarzyło ci się, że na skrzynkę dostałeś kilka CV od jednego kandydata lub kilka wyglądających tak samo CV od różnych kandydatów, to nie powinieneś zapraszać ich na rozmowę.

Niestety, jest duża szansa, że są to osoby szukające zajęcia bez żadnego planu, a jeżeli twoją ofertę przebije inny pracodawca, to z dnia na dzień możesz zostać bez pracownika.


Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeżeli zdarzyło ci się zorganizować rozmowę rekrutacyjną, a co najmniej kilka z zaproszonych osób nie pojawiło się w terminie, to powodów może być co najmniej kilka. Oto przykładowe:

  • kandydat otrzymał zaproszenie od innego pracodawcy i uznał, że jest ono bardziej ciekawe niż twoje,
  • aplikujący zapoznał się z opiniami na temat prowadzonej przez ciebie firmy, a ponieważ te okazały się negatywne, zdecydował, że nie pojawi się na rozmowie,
  • odezwałeś się po kilku miesiącach milczenia, a kandydat nie jest w stanie znaleźć lub przypomnieć sobie treści ogłoszenia (w związku z tym nie wie, czego oczekiwać na rozmowie kwalifikacyjnej).

Biorąc pod uwagę powyższe powody, możesz oczywiście zastanawiać się, dlaczego kandydaci przyjmują zaproszenie na rozmowę lub po prostu nie napiszą wiadomości, że rezygnują.


Jak nie zmarnować całego dnia?

Jako osoba prowadząca firmę z pewnością masz ograniczoną ilość czasu. Organizując rekrutację, planujesz rozmowy z wszystkimi zaplanowanymi kandydatami, zostawiając sobie niewielkie przerwy między jednym a drugim spotkaniem. Co jednak, gdy okaże się, że część zaproszonych nie przyszła? Czy możesz uniknąć takiego scenariusza?

Dobrym pomysłem jest zadzwonić do poszczególnych osób np. dzień przed wyznaczonym spotkaniem, aby upewnić się, że pamiętają one o czekającej ich rozmowie o pracę. Decydując się na takie rozwiązaniem, możesz potwierdzić również datę i miejsca spotkania. Nie łudź się jednak, że wszystkie osoby, które potwierdzą swoje przybycie, rzeczywiście stawią się, aby porozmawiać z tobą o pracy.

Specjaliści zatrudnieni w agencjach pracy podkreślają, że nawet takie rozwiązanie nie gwarantuje tego, że spotkasz się ze wszystkimi kandydatami, których zapisałeś na wyznaczony dzień – zawsze znajdzie się ktoś, kto nie przyjdzie.

Oceń ten wpis
Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

znam znam was
2020-07-27, 12:48
Kandydaci nie pojawiają się bo: - zapoznali się z negatywnymi opiniami dot. atmosfery i nędznych wynagrodzeń (nadal nie są podawane w ogłoszeniu informacje o wynagrodzeniu a podczas spotkania chce się uniknąc głupawych dysput z rekruterem - no to ile pan by chciał zarabiać), po 2 rekruterzy lekceważą kandydatów nie informując o wynikach (wiec czemu sie złościcie rekruterzy skoro sami lekceważycie kandydatów).dodam jeszcze taki: analiza wnikliwa ogłoszenia wskazuje, że zapotrzebowania pracodawcy odbiegają od posiadanych kwalifikacji i taka "selekcja" jest prowadzona pozornie. żeby wpisać sobie w koszty to jakie się poniosło wydatki oraz żeby dział HR realizował prodżekt pod nazwa "budowanie bazy". I to drodzy rekruterzy widać, że to pozorowana selekcja. więc też sie nie dziwcie, że ktoś nie chce być statystą i robić wam frekwencję.
Przełożona
2020-06-10, 20:19
A ja się bardzo zawsze staram wobec kandydatów i potwierdzam im jeszcze po rozmowie smsem czas i miejsce spotkania. Uważam, ze to ze strony potencjalnych pracowników absolutny brak kultury umówić się na spotkanie, nie przyjść, a nie odwołać. Podobnie umówić się na rozmowę telefoniczna i nie odebrać tel. Czy nie wystarczy powiedzieć, nie jestem już zainteresowany oferta? Dostałem inna prace? Cokolwiek. Przecież nie będę nikogo na sile przekonywać. Oprocz rekrutacji mam masę innych obowiązków, a tu czekam na kogoś, dzwonię, przygotowuje formularze. Łaskę robią ci ludzie czy już taki upadek kultury osobistej? Ciekawa jestem, co taki kandydat by powiedział, gdyby przyszedł na rozmowę, a ja bym zapomniała o spotkaniu i była niedostępny lub udała, ze z nim wcale nie rozmawiałam. Ostatnio wysyłam uprzejme acz dobitne smsy, co sądzę o takim braku poszanowania dla cudzego czasu.
Paulina
2019-12-10, 20:50
Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną? Ciekawy artykuł. Przyczyn może być wiele. Ktoś znalazł pracę w trakcie. Może doszedł do wniosku, że taka praca jednak go nie interesuje...
Roma SD
2019-05-24, 08:23
Zdarza się czasami, że ktoś rezygnuje z rozmowy kwalifikacyjnej. Niech poinformuje komisję o tym fakcie. Przyczyny mogą być różne. Ktoś znalazł już pracę, albo stwierdził, że do takiej pracy się nie nadaje, wystraszył się takiej rozmowy...
Donald
2019-05-07, 09:06
Wiele osób ma barierę psychologiczną, jeśli chodzi o mówienie o sobie w najlepszym świetle. Często boją się rozmów i jeśli tego nie zmienią nigdy nie otrzymają zatrudnienia.
Leming
2019-04-15, 09:35
Różne są oczywiście sytuacje, jednak jeżeli nie jest to usprawiedliwione to przede wszystkim jest to postawa bardzo nieprofesjonalna i pewnie już taka osoba nie zostanie tu zaproszona.
johnny
2018-11-10, 13:16
A jeszcze tak niedawno, siedzący bufon za biurka jak mantrę powtarzał
każdemu, ja na Pana miejsce mam dziesięciu chętnych dziennie. Teraz jest rynek pracownika i odpowiada sie takiemu bufonowu "Panie kierowniku ja bylem za dzwiami przed chwila i tam niema nikogo na nasze miejsce" :) ewentualnie niech se pan bierze ukrainca to bedzie robota jak cza....tania i bylejaka
johnny
2018-11-10, 13:15
Ania - masz racje popieram CIe 100% Czasn a rynek pracownika i pokazanie gdzie ich miejsce zabufanych pracodawcow.
Ania
2017-11-20, 00:24
obecnie jestem na etapie szukania pracy i mogę stwierdzić dwie rzeczy. Po pierwsze, bardzo często podawane jest wynagrodzenie, a na rozmowie okazuje się, że jest to wynagrodzenie brutto, oczywiście w ogłoszeniu nie było o tym mowy. Jest to marnowanie czasu pracownika, który często decyduje się na dane ogłoszenie, ze względu na zarobki. Podawanie wynagrodzenia brutto jest tak podawanie długości penisa razem z długością kregosłupa. Nikogo nie obchodzi ile pracodawca zapłaci za pracownika, tylko tyle ile pracownik może zarobić.
A po drugie, za każdym razem proszę osobę z którą się umawiam na rozmowę o potwierdzenie smsowe lub mailowe, bo często nie mam gdzie zapisać adresu itd. Ostatnio na 4 takie umowione spotkania (oczywiście tak je umówiłam, aby móc pojawić sie na każdym) dostałam tylko 2 potwierdzenia. Skąd mam wiedzieć gdzie mam spotkanie, skoro rekruterom nawet nie chce sie wysłac glupiego maila?! Ale jasne, lepiej potem obwiniać potencjalnych pracownikow, że nie przychodzą na rozmowy
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.