Rozmowa kwalifikacyjna

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

13 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 24 głosy

24 głosy

11 komentarzy
Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?
Prześledź jak skutecznie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną i jak odwołanie rozmowy wpływa na proces rekrutacji. Odkryj, co robić, gdy kandydat odwołuje spotkanie.

Bądź świadom najczęstszego błędu kandydatów

Jako rekruter musisz cały czas pamiętać o najczęstszych błędach popelnianych przy rekurtacji przez kandydtów, które mogą póżniej skutkować nie pojawieniem się potencjalnego pracownika na rozmowie kwalifikacyjnej. Mimo, że w sieci można znaleźć mnóstwo artykułów, których autorzy przestrzegają osoby poszukujące zatrudnienia przed wysyłaniem takiego samego CV do wszystkich firm, wielu kandydatów uważa, że jest to najlepszy sposób na szybkie znalezienie nowej pracy.  Bywają nawet takie osoby, które nie zwracają uwagi na firmę, do której wysyłają odpowiedź na ogłoszenie. W rezultacie widzisz to samo CV kilka razy… albo masz do czynienia ze słabo przygotowanymi CV...

Specjaliści podkreślają, że liczy się jakość wysłanych aplikacji, nie ich ilość. Jeżeli zdarzyło ci się, że na skrzynkę dostałeś kilka CV od jednego kandydata lub kilka wyglądających tak samo CV od różnych kandydatów, to nie powinieneś zapraszać ich na rozmowę.

Niestety, jest duża szansa, że są to osoby szukające zajęcia bez żadnego planu, a jeżeli twoją ofertę przebije inny pracodawca, to z dnia na dzień możesz zostać bez pracownika.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeżeli zdarzyło ci się zorganizować rozmowę rekrutacyjną, a co najmniej kilka z zaproszonych osób nie pojawiło się w terminie, to powodów może być co najmniej kilka. Oto przykładowe:

  • kandydat otrzymał zaproszenie od innego pracodawcy i uznał, że jest ono ciekawsze niż twoje,
  • aplikujący zapoznał się z opiniami na temat prowadzonej przez ciebie firmy, a ponieważ te okazały się negatywne, zdecydował, że nie pojawi się na rozmowie,
  • odezwałeś się po kilku miesiącach milczenia, a kandydat nie jest w stanie znaleźć lub przypomnieć sobie treści ogłoszenia (w związku z tym nie wie, czego oczekiwać na rozmowie kwalifikacyjnej).

Biorąc pod uwagę powyższe powody, możesz oczywiście zastanawiać się, dlaczego kandydaci przyjmują zaproszenie na rozmowę lub po prostu nie napiszą wiadomości, że rezygnują.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • 13-15 € / h
  • Holandia
Dodana

Jako osoba prowadząca firmę z pewnością masz ograniczoną ilość czasu. Organizując rekrutację, planujesz rozmowy z wszystkimi zaplanowanymi kandydatami, zostawiając sobie niewielkie przerwy między jednym a drugim spotkaniem. Co, jednak gdy okaże się, że część zaproszonych nie przyszła? Czy możesz uniknąć takiego scenariusza?

Dobrym pomysłem jest zadzwonić do poszczególnych osób np. dzień przed wyznaczonym spotkaniem, aby upewnić się, że pamiętają one o czekającej ich rozmowie o pracę. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz potwierdzić również datę i miejsca spotkania. Nie łudź się jednak, że wszystkie osoby, które potwierdzą swoje przybycie, rzeczywiście stawią się, aby porozmawiać z tobą o pracy.

Specjaliści zatrudnieni w agencjach pracy podkreślają, że nawet takie rozwiązanie nie gwarantuje tego, że spotkasz się ze wszystkimi kandydatami, których zapisałeś na wyznaczony dzień – zawsze może znaleźć się ktoś, kto nie przyjdzie.

Przeprowadzanie rozmowy kwalifikacyjnej

Pierwszym krokiem do optymalizacji procesu rekrutacji jest prawidłowe przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej. Osoba rekrutująca powinna być przygotowana, znać szczegóły ogłoszenia o pracę i być w stanie odpowiedzieć na pytania kandydata. Kiedy rozmowa kwalifikacyjna jest prowadzona w sposób profesjonalny, to pokazuje kandydatowi, że jesteśc profesjonalnym pracodawcą, który szanuje czas i wysiłek swoich pracowników. Dla kandydata taka rozmowa to nie tylko możliwość pokazania swoich umiejętności, ale też okazja do pozyskania informacji o firmie i stanowisku.

Jak odwołać rozmowę kwalifikacyjną?

Czasami jednak sytuacja zmusza kandydata do odwołania rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to moment, który niesie ze sobą pewną dawkę niepewności dla pracodawcy. Dlaczego kandydat odwołał spotkanie? Czy to znak, że zdecydował się na inną ofertę pracy, czy może po prostu coś mu wypadło? Szczerość i otwartość są w takich momentach kluczowe - jeśli kandydat odwołał rozmowę, ale jest w stanie zaproponować inny termin, warto dać mu drugą szansę.

Pamiętaj, aby zawsze szanować czas kandydata podczas rozmów kwalifikacyjnych i być elastycznym w przypadku odwołań spotkań.

Kiedy odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej przekreśla szanse?

Jednak nie zawsze odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej jest oznaką profesjonalizmu. Jeśli kandydat wielokrotnie zmienia termin, przychodzi spóźniony, albo w ogóle nie pojawia się na umówionym spotkaniu bez wcześniejszego poinformowania, może to być sygnał, że nie jest wystarczająco zaangażowany w proces rekrutacji. W takim przypadku może być to powód do odrzucenia kandydata na tym etapie rekrutacji.

Podobnie jak oczekujesz, że kandydaci będą szanować Twój czas, także Ty powinieneś szanować ich czas. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej wymaga od kandydata sporo czasu i wysiłku - musi zapoznać się z profilem firmy, przemyśleć odpowiedzi na potencjalne pytania, a także zarezerwować czas na samo spotkanie. Dlatego ważne jest, aby pracodawca także szanował czas kandydata, informując go o ewentualnych zmianach w planach, czy to będzie odwołanie rozmowy, czy zmiana terminu. Profesjonalizm i szacunek do czasu drugiej strony jest kluczem do skutecznych rozmów kwalifikacyjnych.

4 ciekawostki i dodatkowe informacje o rozmowach kwalifikacyjnych

  • W Polsce najczęściej zadawanym pytaniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest pytanie o doświadczenie zawodowe. Wynika to z faktu, że pracodawcy najbardziej cenią sobie praktyczne umiejętności kandydatów. 
  • Według badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną, aż 39% pracowników w Polsce uważa, że rozmowy kwalifikacyjne są najbardziej stresującym etapem procesu rekrutacyjnego. 
  • W niektórych firmach rozmowy kwalifikacyjne odbywają się w formie wideokonferencji. Według badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną Robert Walters, aż 70% pracodawców stosuje tę formę rozmowy kwalifikacyjnej. 
  • W Polsce coraz częściej stosuje się tzw. rozmowy kompetencyjne, w których kandydaci muszą udowodnić, że posiadają konkretne umiejętności i cechy osobowościowe. Według badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną, aż 80% firm stosuje ten rodzaj rozmowy kwalifikacyjnej.

To może Cię również zainteresować

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Najczęściej zadawane pytania

Jak skutecznie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Przeprowadzanie rozmowy kwalifikacyjnej wymaga od pracodawcy dobrej przygotowania, znajomości szczegółów oferty pracy i umiejętności odpowiedzi na pytania kandydata.

Co zrobić, gdy kandydat odwoła rozmowę kwalifikacyjną?

Pracodawca powinien być otwarty i elastyczny, dając kandydatowi możliwość rezerwacji nowego terminu.

Czy odwołanie rozmowy kwalifikacyjnej przekreśla szanse kandydata?

Nie zawsze, ale jeśli kandydat wielokrotnie zmienia termin, przychodzi spóźniony, albo nie pojawia się na spotkaniu bez wcześniejszego poinformowania, może to być sygnał do odrzucenia kandydata.

Jak osoba rekrutująca powinna reagować na odwołanie rozmowy?

Osoba rekrutująca powinna pozostać elastyczna i otwarta, zapewniając kandydatowi możliwość ustalenia nowego terminu.

Czy kandydat może odwołać rozmowę rekrutacyjną?

Tak, kandydaci mają prawo odwołać rozmowę rekrutacyjną. Ważne jest jednak, aby zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem i z szacunkiem do czasu pracodawcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

11 komentarzy

Grażyna

Grażyna

Motywy mogą być różne. Dobrze przeczytać jakie są formy tego.
Aleksandra

Aleksandra

Tak zwane pytania stresowe nie są niczym nowym w rozmowach kwalifikacyjnych. TO może także być powodem.
znam znam was

znam znam was

Kandydaci nie pojawiają się bo: - zapoznali się z negatywnymi opiniami dot. atmosfery i nędznych wynagrodzeń (nadal nie są podawane w ogłoszeniu informacje o wynagrodzeniu a podczas spotkania chce się uniknąc głupawych dysput z rekruterem - no to ile pan by chciał zarabiać), po 2 rekruterzy lekceważą kandydatów nie informując o wynikach (wiec czemu sie złościcie rekruterzy skoro sami lekceważycie kandydatów).dodam jeszcze taki: analiza wnikliwa ogłoszenia wskazuje, że zapotrzebowania pracodawcy odbiegają od posiadanych kwalifikacji i taka "selekcja" jest prowadzona pozornie. żeby wpisać sobie w koszty to jakie się poniosło wydatki oraz żeby dział HR realizował prodżekt pod nazwa "budowanie bazy". I to drodzy rekruterzy widać, że to pozorowana selekcja. więc też sie nie dziwcie, że ktoś nie chce być statystą i robić wam frekwencję.
Przełożona

Przełożona

A ja się bardzo zawsze staram wobec kandydatów i potwierdzam im jeszcze po rozmowie smsem czas i miejsce spotkania. Uważam, ze to ze strony potencjalnych pracowników absolutny brak kultury umówić się na spotkanie, nie przyjść, a nie odwołać. Podobnie umówić się na rozmowę telefoniczna i nie odebrać tel. Czy nie wystarczy powiedzieć, nie jestem już zainteresowany oferta? Dostałem inna prace? Cokolwiek. Przecież nie będę nikogo na sile przekonywać. Oprocz rekrutacji mam masę innych obowiązków, a tu czekam na kogoś, dzwonię, przygotowuje formularze. Łaskę robią ci ludzie czy już taki upadek kultury osobistej? Ciekawa jestem, co taki kandydat by powiedział, gdyby przyszedł na rozmowę, a ja bym zapomniała o spotkaniu i była niedostępny lub udała, ze z nim wcale nie rozmawiałam. Ostatnio wysyłam uprzejme acz dobitne smsy, co sądzę o takim braku poszanowania dla cudzego czasu.
Paulina

Paulina

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną? Ciekawy artykuł. Przyczyn może być wiele. Ktoś znalazł pracę w trakcie. Może doszedł do wniosku, że taka praca jednak go nie interesuje...
Roma SD

Roma SD

Zdarza się czasami, że ktoś rezygnuje z rozmowy kwalifikacyjnej. Niech poinformuje komisję o tym fakcie. Przyczyny mogą być różne. Ktoś znalazł już pracę, albo stwierdził, że do takiej pracy się nie nadaje, wystraszył się takiej rozmowy...
Donald

Donald

Wiele osób ma barierę psychologiczną, jeśli chodzi o mówienie o sobie w najlepszym świetle. Często boją się rozmów i jeśli tego nie zmienią nigdy nie otrzymają zatrudnienia.
Leming

Leming

Różne są oczywiście sytuacje, jednak jeżeli nie jest to usprawiedliwione to przede wszystkim jest to postawa bardzo nieprofesjonalna i pewnie już taka osoba nie zostanie tu zaproszona.
johnny

johnny

A jeszcze tak niedawno, siedzący bufon za biurka jak mantrę powtarzał każdemu, ja na Pana miejsce mam dziesięciu chętnych dziennie. Teraz jest rynek pracownika i odpowiada sie takiemu bufonowu "Panie kierowniku ja bylem za dzwiami przed chwila i tam niema nikogo na nasze miejsce" :) ewentualnie niech se pan bierze ukrainca to bedzie robota jak cza....tania i bylejaka
johnny

johnny

Ania - masz racje popieram CIe 100% Czasn a rynek pracownika i pokazanie gdzie ich miejsce zabufanych pracodawcow.
Ania

Ania

obecnie jestem na etapie szukania pracy i mogę stwierdzić dwie rzeczy. Po pierwsze, bardzo często podawane jest wynagrodzenie, a na rozmowie okazuje się, że jest to wynagrodzenie brutto, oczywiście w ogłoszeniu nie było o tym mowy. Jest to marnowanie czasu pracownika, który często decyduje się na dane ogłoszenie, ze względu na zarobki. Podawanie wynagrodzenia brutto jest tak podawanie długości penisa razem z długością kregosłupa. Nikogo nie obchodzi ile pracodawca zapłaci za pracownika, tylko tyle ile pracownik może zarobić. A po drugie, za każdym razem proszę osobę z którą się umawiam na rozmowę o potwierdzenie smsowe lub mailowe, bo często nie mam gdzie zapisać adresu itd. Ostatnio na 4 takie umowione spotkania (oczywiście tak je umówiłam, aby móc pojawić sie na każdym) dostałam tylko 2 potwierdzenia. Skąd mam wiedzieć gdzie mam spotkanie, skoro rekruterom nawet nie chce sie wysłac glupiego maila?! Ale jasne, lepiej potem obwiniać potencjalnych pracownikow, że nie przychodzą na rozmowy

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.