Pracodawca - prawa i obowiązki

Headhunter - kim są i jak z nimi współpracować?

16 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

5 komentarzy
Poznaj świat pracy headhuntera: jak znaleźć, zatrudnić i wykorzystać specjalistów do pozyskania najlepszych pracowników. Odkryj tajniki, wady i zalety zawodu.

Sprawdź ostatni trend na rynku pracy

Specjaliści twierdzą, że rynek pracy zmienia się nieustannie, a ostatnio coraz bardziej należy do pracowników. Oznacza to, że coraz więcej firm ma problem ze znalezieniem pracowników nie tylko na stanowiska wymagające znacznej wiedzy i umiejętności, lecz także na te, na których nie potrzeba specjalnych kwalifikacji. Rezultat? Rosną nie tylko wynagrodzenia, lecz także liczba zleceń trafiająca do headhunterów. To właśnie ci specjaliści pomagają pracodawcom, poszukując dla nich najlepszych w branży.

Czy słyszałeś kiedyś o podkupowaniu pracowników przez firmy? Dziś, gdy rynek pracy jest rynkiem pracownika, jesteś na to narażony bardziej niż kiedykolwiek. Aby nie okazało się, że nie masz już zgranej i zawsze gotowej na kolejne wyzwania ekipy, czas powziąć odpowiednie kroki.

Czym zajmuje się headhunter?

Headhunter, czyli łowca talentów, specjalizuje się w poszukiwaniu odpowiednich kandydatów na określone stanowiska, najczęściej wyższego szczebla. Czym dokładnie zajmuje się headhunter? Jego praca polega na zrozumieniu potrzeb klienta, analizowaniu rynku pracy, identyfikacji potencjalnych kandydatów, nawiązywaniu z nimi kontaktu, a także przeprowadzaniu wstępnych rozmów i negocjacji. W tym procesie niezwykle ważna jest umiejętność oceny kompetencji i motywacji kandydatów oraz zrozumienie kultury organizacyjnej klienta. Jest to złożony i często trudny łów, który wymaga od headhuntera nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także empatii i wyczucia.

Jak działają headhunterzy?

Headhunter nie szuka potencjalnego pracownika wśród bezrobotnych. Ponieważ firmy najczęściej zlecają takim specjalistom znalezienie najlepszych w branży, koncentrują się oni na dotarciu do tych, którzy mają już pracę i przekonaniu ich do odejścia. Dziś nie jest to trudne – wystarczy skorzystać z portali społecznościowych koncertujących się na rozwijaniu kontaktów zawodowo-biznesowych. To właśnie tam najczęściej szukają oni idealnych kandydatów, których będą mogli polecić swoim klientom.

Z twojego punktu widzenia, jako pracodawcy, headhunter jest zarówno przyjacielem, jak i wrogiem. Jeżeli poszukujesz pracowników, pomoże ci on. W innych jednak przypadkach musisz liczyć się z tym, że przekona on pracującego dla ciebie specjalistę do odejścia. Skoro nie możesz od zatrudnionego pracownika wymagać, aby usunął on konto z mediów społecznościowych, musisz znaleźć inne sposoby, które pozwolą ci go zatrzymać w firmie.

Szukasz pracy?

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Nowy Dwór Gdański
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

PeoplePro

  • Nowy Dwór Mazowiecki
Dodana

Jak się chronić przed headhunterami?

Zatrudniając specjalistów, musisz liczyć się z tym, że prędzej czy też później, odezwą się do nich headhunterzy. Co wówczas? Wiele zależy od warunków, jakie oferujesz swoim pracownikom. Jeżeli atmosfera w pracy jest dobra, ty stawiasz przed zatrudnionymi kolejne wyzwania, a oferowana przez ciebie pensja jest adekwatna do wykształcenia i doświadczenia posiadanego przez pracownika, to nie powinieneś się obawiać – trudno będzie pracownika przekonać do odejścia. Co innego jednak w sytuacji, gdy nie będziesz na bieżąco badał potrzeb swoich pracowników? Wówczas nie możesz liczyć na lojalność.

Nie jesteś pewien, czy pracownicy mają wszystko, czego potrzebują? Zorganizuj anonimowy test, dzięki któremu dowiesz się, co zatrudnieni naprawdę myślą o sposobie organizacji pracy i jej warunkach. Dopełnieniem testu mogą być również indywidualne rozmowy z kluczowymi dla działania firmy pracownikami.

Jak poszukiwać najlepszych pracowników?

Twoja firma dynamicznie się rozwija? Zatem z pewnością potrzebujesz nowych pracowników. Pamiętaj, że nawiązanie współpracy z headhunterem to tylko jedna z wielu możliwości. Choć znajdą i przekonają oni do pracy dla ciebie najlepszych w branży, sporo za to zapłacisz. Pytanie, czy będzie warto, skoro za chwilę zaczną działać na zlecenie konkurencji…

Korzystanie przez pracodawców z agencji doradztwa personalnego wciąż jest rzadkością. A szkoda, bo na rynku nie brakuje wyspecjalizowanych firm. Pierwsze z nich rozpoczęły działalność w Polsce w latach 90. XX wieku. Dziś oferują one kompleksowe rozwiązania i gwarantują możliwość znalezienia właściwego pracownika na konkretne stanowisko pracy.

Agencje headhuntingowe pojawiły się na początku w Stanach Zjednoczonych. Dziś działają na całym świecie, od kilku lat są obecne również na polskim rynku. Zasadniczo rola headhuntera, czyli łowcy talentów, polega na poszukiwaniu pracowników posiadających określone umiejętności i doświadczenie. Wyspecjalizowane agencje najczęściej koncentrują się na poszukiwaniu pracowników wysoko wykwalifikowanych, czyli takich, których na rynku jest najmniej.

Inwestuj w relacje z pracownikami i korzystaj ze specjalistów w dziedzinie HR, jak headhunterzy, aby skutecznie odpowiadać na zmiany na rynku pracy.

Strategia działania headhunterów

Niezależnie od tego, czy pracodawca poszukuje fachowców czy też chce, by rozpoczęli dla niego pracę dotychczasowi pracownicy firmy konkurencyjnej, powinien zgłosić się do headhuntera. Specjalista z zakresu HR nie tylko będzie w stanie określić, kogo należy szukać, lecz także gdzie. Bo znalezienie dobrego pracownika nie ogranicza się – w tym przypadku – do skonstruowania ogłoszenia i umieszczenia go na poczytnym portalu ogłoszeniowym. Tu liczy się umiejętność szukania.

Większość headhunterów nie czeka, aż poszukiwany specjalista prześle dokumenty aplikacyjne. Od osób pracujących w agencjach pracy różnią się oni właśnie tym, że najczęściej sami rozpoczynają intensywne poszukiwania. Ich skuteczność polega na tym, że wiedzą gdzie szukać i w jaki sposób przekonać pracownika, by np. rozpoczął pracę dla konkurencji.

Pracodawca poszukujący specjalistów może oczekiwać, że agencja headhuntingowa zrobi wszystko, by nie tylko znaleźć pracownika, lecz także go przetestować. Jest to szczególnie ważne, bo większość pracodawców oczekuje konkretnych efektów. A te kosztują – to nie tylko wynagrodzenie hadhuntera, lecz także przyszła pensja pracownika, który powinien wykazać się konkretnymi umiejętnościami.

Zasadniczo, co podkreślają sami headhunterzy, to oni wychodzą z inicjatywą i kontaktują się z tymi pracownikami, którzy wstępnie mogą spełniać oczekiwania ich klienta. W praktyce często konieczne jest zachowanie dyskrecji, zwłaszcza jeżeli pracodawca chce, by pracę dla niego rozpoczęli pracownicy konkurencji.

Czy headhunterzy są opłacalni?

Jeżeli jesteś pracodawcą myślącym o przyszłości swojej firmy, to powinieneś zainteresować się działalnością agencji headhuntingowych. Za sukcesem każdego przedsiębiorstwa stoją wyspecjalizowani, odpowiedzialni i… rzetelni pracownicy. Pozyskanie takiego z całą pewnością umożliwi dalszy rozwój i wyprzedzenie konkurencji.
Minusy? Niestety, są. Jeżeli uda się tobie skusić pracownika konkurencji atrakcyjną pensją, pozapłacowymi świadczeniami i dodatkowymi udogodnieniami, to pamiętaj, że… konkurencja nie śpi. W praktyce zatem, choć podkupienie pracownika może być korzystne, to jednak wyłącznie na krótką metę. Może lepiej, by specjaliści szukali wśród tych, którzy myślą o zmianie zakładu pracy?

Jak znaleźć dobrego headhuntera?

Jeśli jesteś pracodawcą poszukującym specjalistów na stanowiska wyższego szczebla, może pojawić się pytanie, jak znaleźć odpowiedniego headhuntera? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na doświadczenie, portfolio i opinie o firmie headhunterskiej. Przy wyborze warto również zastanowić się, czy agencja specjalizuje się w Twojej branży, ponieważ może to znacząco zwiększyć szanse na znalezienie odpowiedniego kandydata. Można skorzystać z rekomendacji innych firm lub poszukać online, analizując strony internetowe oraz profile na portalach społecznościowych zawodowo-biznesowych.

Jak wygląda praca headhuntera?

Najczęściej zadawane pytania

Jak znaleźć headhuntera dla swojej firmy?

Możesz skorzystać z firm headhunterskich lub poszukać rekomendacji w branży. Ważne są opinie, doświadczenie i specjalizacja.

Jakie są typowe zarobki headhuntera?

Zarobki mogą się różnić w zależności od umiejętności, doświadczenia i renomy headhuntera.

Jakie są główne wady i zalety headhuntera?

Zalety to dostęp do najlepszych kandydatów i specjalistyczne umiejętności, wady to wysoki koszt i ryzyko konkurencji.

Czym zajmuje się headhunter w procesie rekrutacji?

Headhunter poszukuje, analizuje i przekonuje specjalistów do zmiany pracy, często wśród pracowników konkurencji.

Jakie cechy powinien posiadać dobry headhunter?

Dobry headhunter powinien cechować się umiejętnością komunikacji, dyskrecją, umiejętnością analizy i zrozumienia potrzeb klienta.

Headhunter

Headhunter

Headhunter trudne pojęcie. Też nie miałem pojęcia co to jest. Headhunter poszukuje na rynku menedżerów wysokiego szczebla lub wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
pracownica Paulina

Nie wiedziałam co to jest, kim jest "Headhunter". Po przeczytaniu tego artykułu wiem.
Dora

Dora

To silna pozycja w firmie, która ma za zadanie konkretnie znaleźć pracownika. Techniki przez nich realizowane mają wielkie znaczenie w kondycji firmy bo to od nich kształtuje się kadra.
Daniel

Daniel

W Polsce także zaczyna się to odpowiednio sprawdzać. W końcu sprawdzone sposoby na pracę w dużych firmach co prosperują każdy chce wprowadzić. To też ciekawa opcja dla pracownika.
Sławek D.

Sławek D.

Trzeba przyznać, że w wielkich korporacjach co osiągnęły sukcesy wiele zależy od takich pracowników. Dobra kadra w pracy to często podstawa sukcesu firmy i wygrana z konkurencją.