Jak motywować pracowników? Poznaj 5 skutecznych sposobów

Jak motywować pracowników? Poznaj 5 skutecznych sposobów
Jako szef masz konkretne zadania. Jednym z nich jest motywowanie swoich podwładnych. Dlaczego warto, abyś poświęcił czas na zgłębienie tej kwestii? Poznaj kilka skutecznych sposobów, które sprawią, że twoi pracownicy będą wiedzieć, po co pracują.

W dużych przedsiębiorstwach motywowaniem pracowników do pracy zajmują się specjaliści z działu HR. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku niewielkich firm, w których istnienie takiego działu nie ma racji bytu. Jeżeli twoja firma nie zatrudnia specjalistów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, to w twojej gestii leży motywowanie podwładnych. Okazuje się, że to zadanie wcale nie jest tak łatwe, jakby się mogło zdawać. Jak motywować pracowników? Poniżej znajdziesz 5 skutecznych sposobów.


1) Pochwały, pochwały i jeszcze raz pochwały

To działa na każdego z nas. Być może ty – jako przedsiębiorca – jesteś doceniany na różnych branżowych spotkaniach. Otrzymując nagrodę lub wyróżnienie za swoją pracą, czujesz, że to co robisz, ma sens, prawda? Podobnie jest z pracownikami – oni również lubią być pochwaleni za dobrze wykonaną pracę. Pamiętaj, że to nic cię nie kosztuje, a efekt, który możesz osiągnąć stosując właśnie takie rozwiązanie, może zaskoczyć również ciebie.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, pochwały możesz połączyć z gratyfikacją finansową. Pamiętaj, że w firmie możesz zdecydować się na premie uznaniowe. Takie wręczasz zgodnie z własnym uznaniem, co oznacza, że mogą je otrzymać wybrani pracownicy.


2) Niech pracownik decyduje

Jako pracodawca zawsze masz ostateczne zdanie. Dlaczego jednak nie dać swoim podwładnym większej decyzyjności niż dotychczas? W ten sposób możesz jedynie zyskać, bo zatrudnione osoby zaczną czuć się jeszcze bardziej odpowiedzialne za firmę niż dotychczas. Pozwalając realizować zatrudnionym swoje pomysły, wspierasz ich kreatywność, co ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju.

Aby wykluczyć ewentualne nieporozumienia, już na samym początku powinieneś jasno postawić granicę. W ten sposób zostawisz sobie furtkę, będziesz miał też pewność, że to w dalszym ciągu ty decydujesz o kluczowych dla istnienia na rynku firmy kwestiach.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?


3) Stwórz przyjazną atmosferę w miejscu pracy

Może ci się wydawać, że twoi pracownicy są szczęśliwi – przecież rozmawiasz z nimi. To jednak za mało. Pamiętaj, że dobra atmosfera w pracy wiąże się również ze stabilnością. Często zdarza się, że pracodawca ma co chwilę nowe pomysły, które chce testować i wdrażać. Pozornie nie ma w tym nic złego, ale pracownicy mogą się denerwować. Taka sytuacja ma miejsce, gdy mowa o nieustannych zmianach kadrowych.

Będąc człowiekiem kreatywnym, dyskutuj o swoich planach z pracownikami. Nie pozwalaj sobie również na wprowadzanie zmian, które mogłyby z dnia na dzień zaburzyć dotychczasowy porządek. To może skończyć się złożeniem przez pracowników wypowiedzeń.


4) Postaw na pozapłacowe benefity

Właściciele dużych firm już od dawna proponują pracownikom więcej niż pensję – dają im pozapłacowe benefity. Być może jesteś w stanie zaproponować podwładnym np. dostęp do prywatnej służby zdrowia. W ten sposób możesz okazać swoją troskę o pracowników, możesz również spowodować, że będą oni lojalni.

Jeżeli chodzi o pozapłacowe benefity, to masz wiele możliwości. Dostęp do prywatnej służby zdrowia jest jednym z najbardziej pożądanych dodatków. Innymi są karnety na zajęcia sportowe czy dostęp do szkoleń i kursów.


5) Dodatkowe pieniądze, czyli premia

Nie od dziś wiadomo, że pieniądze motywują pracowników. Być może jesteś w stanie cyklicznie wręczać swoim pracownikom premię? Tak wcale nie musi być wysoka – liczy się już sam gest. Jeżeli będziesz dzielił się zyskiem wypracowanym przez firmę z podwładnymi, to nie będą oni oczekiwać dodatkowej gratyfikacji finansowej w gorszych dla firmy miesiącach.

Decydując się wprowadzić premie, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziesz ją przyznawał wszystkich pracownikom niezależnie od ich wkładu pracy, czy też ustalisz jasne reguły, wskazując, kiedy zatrudniony nabywa do niej prawo.

Oceń ten wpis
Jak motywować pracowników? Poznaj 5 skutecznych sposobów
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

pr. sklepu
2019-12-27, 14:38
Nas nikt motywować do pracy nie musi. Pracując w sklepie, musimy obsłużyć klientów. Mamy zagwarantowane premie, jeśli nie ma żadnych skarg. Wiemy, że czasami pojawi się Tajemniczy Klient, ale i tak nikt z nas nie wie kiedy i kto nim jest. Wszyscy u nas pracują uczciwie.
programista
2019-12-13, 08:57
Motywowanie pracowników, aby jeszcze lepiej wykonywali swoją pracę odgrywa wielką rolę. Dla mnie pochwała nic nie znaczy. Liczy się premia, albo podwyżka i to mnie motywuje. Na pewno pracę wykonuję solidnie. Ma pracodawca to co robię dobry zysk. Jeśli nie dostanę podwyżki, albo premii, to zwolnię się. Jestem programistą i mam na oku ju inny zakład, który mnie z chęcią przyjmie.
Adam Górny
2019-12-04, 10:27
Fajnie opisane sposoby. Oby tylko u nas ktoś je stosował hahahaha :) umówmy się, że nie każda firma docenia swoich pracowników i chyba każdy się przecież z tym zgodzi? Czy nie?
Bartek
2019-05-13, 15:32
Motywowanie i kierowanie pracownikami musi być jedną z podstawowych kompetencji lidera zespołu. Ale przełożeni często nie wykonują tego zadania. To ważne jest.
Macha
2019-05-08, 15:43
Motywacja może ułatwić pracownikowi osiągnięcie jego osobistych celów i może ułatwić samorozwój jednostki. Dobrze jest zainwestować w takie obopólne korzyści.
Daglas
2019-05-02, 11:58
Pracownicy, których osiągnięcia zostały docenione, również donoszą, że doświadczają wyższego poziomu zadowolenia z wykonywanej pracy. Wiele jest tutaj możliwości.
Rafał
2019-04-18, 17:21
Produktywność stymuluje również zdolność do uzyskania nieplanowanego odpoczynku. Przywilej taki nie działa dobrze „domyślnie”, ale na przykład jako sposób na zachęcenie najlepszego pracownika tygodnia lub miesiąca.
Liker
2019-04-16, 11:22
Zastosowanie takich metod motywacji pozwala na usystematyzowanie pracy instytucji. Każda dobrze przeprowadzona motywacja powinna dobrze przynieść skutek.
Olma
2019-04-01, 14:16
Najważniejsze to właśnie jest dobre relacje z wszystko w pracy i z kierownictwem. Nic tak nie deprymuje i wkurza jak zła atmosfera, co wpływa na stresujące sytuacje i nie cieszy.
siekierezada
2019-03-30, 17:07
Atmosfera w pracy to podstawa. Dobre pensje i inne działania związane z korzyściami finansowymi jeszcze bardziej motywują. Szkoda, że nie wszędzie to praktykują. Dobry social jest w cenie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.