W dużych przedsiębiorstwach motywowaniem pracowników do pracy zajmują się specjaliści z działu HR. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku niewielkich firm, w których istnienie takiego działu nie ma racji bytu. Jeżeli twoja firma nie zatrudnia specjalistów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, to w twojej gestii leży motywowanie podwładnych. Okazuje się, że to zadanie wcale nie jest tak łatwe, jakby się mogło zdawać. Jak motywować pracowników? Poniżej znajdziesz 5 skutecznych sposobów.
1) Pochwały, pochwały i jeszcze raz pochwały
To działa na każdego z nas. Być może ty – jako przedsiębiorca – jesteś doceniany na różnych branżowych spotkaniach. Otrzymując nagrodę lub wyróżnienie za swoją pracą, czujesz, że to co robisz, ma sens, prawda? Podobnie jest z pracownikami – oni również lubią być pochwaleni za dobrze wykonaną pracę. Pamiętaj, że to nic cię nie kosztuje, a efekt, który możesz osiągnąć stosując właśnie takie rozwiązanie, może zaskoczyć również ciebie.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, pochwały możesz połączyć z gratyfikacją finansową. Pamiętaj, że w firmie możesz zdecydować się na premie uznaniowe. Takie wręczasz zgodnie z własnym uznaniem, co oznacza, że mogą je otrzymać wybrani pracownicy.
2) Niech pracownik decyduje
Jako pracodawca zawsze masz ostateczne zdanie. Dlaczego jednak nie dać swoim podwładnym większej decyzyjności niż dotychczas? W ten sposób możesz jedynie zyskać, bo zatrudnione osoby zaczną czuć się jeszcze bardziej odpowiedzialne za firmę niż dotychczas. Pozwalając realizować zatrudnionym swoje pomysły, wspierasz ich kreatywność, co ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju.
Aby wykluczyć ewentualne nieporozumienia, już na samym początku powinieneś jasno postawić granicę. W ten sposób zostawisz sobie furtkę, będziesz miał też pewność, że to w dalszym ciągu ty decydujesz o kluczowych dla istnienia na rynku firmy kwestiach.
3) Stwórz przyjazną atmosferę w miejscu pracy
Może ci się wydawać, że twoi pracownicy są szczęśliwi – przecież rozmawiasz z nimi. To jednak za mało. Pamiętaj, że dobra atmosfera w pracy wiąże się również ze stabilnością. Często zdarza się, że pracodawca ma co chwilę nowe pomysły, które chce testować i wdrażać. Pozornie nie ma w tym nic złego, ale pracownicy mogą się denerwować. Taka sytuacja ma miejsce, gdy mowa o nieustannych zmianach kadrowych.
Będąc człowiekiem kreatywnym, dyskutuj o swoich planach z pracownikami. Nie pozwalaj sobie również na wprowadzanie zmian, które mogłyby z dnia na dzień zaburzyć dotychczasowy porządek. To może skończyć się złożeniem przez pracowników wypowiedzeń.
4) Postaw na pozapłacowe benefity
Właściciele dużych firm już od dawna proponują pracownikom więcej niż pensję – dają im pozapłacowe benefity. Być może jesteś w stanie zaproponować podwładnym np. dostęp do prywatnej służby zdrowia. W ten sposób możesz okazać swoją troskę o pracowników, możesz również spowodować, że będą oni lojalni.
Jeżeli chodzi o pozapłacowe benefity, to masz wiele możliwości. Dostęp do prywatnej służby zdrowia jest jednym z najbardziej pożądanych dodatków. Innymi są karnety na zajęcia sportowe czy dostęp do szkoleń i kursów.
5) Dodatkowe pieniądze, czyli premia
Nie od dziś wiadomo, że pieniądze motywują pracowników. Być może jesteś w stanie cyklicznie wręczać swoim pracownikom premię? Tak wcale nie musi być wysoka – liczy się już sam gest. Jeżeli będziesz dzielił się zyskiem wypracowanym przez firmę z podwładnymi, to nie będą oni oczekiwać dodatkowej gratyfikacji finansowej w gorszych dla firmy miesiącach.
Decydując się wprowadzić premie, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziesz ją przyznawał wszystkich pracownikom niezależnie od ich wkładu pracy, czy też ustalisz jasne reguły, wskazując, kiedy zatrudniony nabywa do niej prawo.
To może Cię również zainteresować