Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS. Co musisz wiedzieć?

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS. Co musisz wiedzieć?
Składki ZUS to jedna z największych zmor polskich przedsiębiorców. Szczególnie uciążliwie obowiązek comiesięcznego regulowania zobowiązań na rzecz ZUS-u odczuwają właściciele niewielkich firm i tych, które dopiero weszły na rynek.

Każdy przedsiębiorca musi odprowadzać składki od pierwszego miesiąca działania, i to niezależnie od tego, czy uzyskał dochód, czy też poniósł stratę. Skoro ustawodawca w ten sposób uregulował kwestię opłacania składek ZUS przez przedsiębiorców, to wcale nie powinno dziwić, że niektórzy właściciele firm zadają sobie pytanie, czy zawieszając prowadzenie działalności gospodarczej, w dalszym ciągu będą zobowiązani płacić tę daninę.


Kiedy najczęściej przedsiębiorcy zawieszają działalność gospodarczą?

Z punktu widzenia urzędów, które zostają poinformowane o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, nie ma znaczenia powód, dla którego zdecydował się on na taki krok. Przejściowe kłopoty finansowe, zdrowotne czy też dłuższy urlop – to tylko niektóre przyczyny, dla których osoby prowadzące firmy decydują się na taki krok.

Niektóre firmy zarabiają wyłącznie w czasie sezonu letniego lub zimowego. Skoro przez resztę roku przedsiębiorca nie może liczyć na dochód, to prowadzenie działalności w tym okresie nie ma sensu. Zawieszenie wydaje się zatem najrozsądniejszym wyjściem.


Bez składek ZUS, bez dochodów

Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza, że przedsiębiorca nie musi opłacać obowiązkowych składek ZUS, nie musi również regulować zobowiązań podatkowych, bo nie uzyskuje dochodu. Takie zapisy sprawiają, że zawieszenie działalność jest korzystne z punktu widzenia osób, które np. przez część roku kalendarzowego nie uzyskują dochodów.

Co w przypadku, gdy przedsiębiorca nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, np. nie wykonuje pracy na podstawie umowy o pracę lub zlecenia? W takiej sytuacji może on dobrowolnie opłacać składki. Jeżeli zdecyduje się na taką opcję, musi liczyć się z koniecznością złożenia stosownego pisma. Wówczas będą go obowiązywać terminy, przekroczenie których będzie wiązało się z brakiem dostępu choćby do publicznej służby zdrowia.


Na ile i kiedy możesz zawiesić prowadzenie działalności?

Skoro zawieszenie działalności gospodarczej pozwala uniknąć opłacania składek ZUS i podatków, to w niektórych sytuacjach jest lepszym rozwiązaniem niż jej zamknięcie. Dotyczy to oczywiście przedsiębiorców zamierzających kontynuować prowadzenie firmy po pewnym czasie. Na ile maksymalnie przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą? Zgodnie z przepisami na 24 miesiące. Aby jednak zawieszenie okazało się skuteczne, zainteresowany musi pamiętać o kilku kwestiach.

Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem. Co stało by się z twoją pracą zawodową, jeżeli pracodawca cię zatrudniający oznajmiłby, że zawiesza prowadzenie działalności? Aby uniknąć takich sytuacji, ustawodawca pozwala skorzystać z zawieszenia wyłącznie tym przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają pracowników na podstawie umów o pracę. Oznacza to, że właściciel firmy zatrudniający na podstawie umów cywilnoprawnych ma możliwość zawiesić działalność. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że np. umowa zlecenie nie chroni zleceniobiorców w taki sposób, jak robi to umowa o pracę – zleceniobiorca nie może skorzystać choćby z okresu wypowiedzenia.

Oceń ten wpis
Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS. Co musisz wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Kinia
2019-12-12, 10:08
Dość dobry tekst ale wymaga uzupełnienia. Jednak zusowski portal akurat posiada bardzo czytelne informacje przedstawione na infografikach i tam też warto zobaczyć.
Folian
2019-05-07, 10:09
Trzeba zapłacić składki gdyż są one naprzód wyliczane. Zatem człowiek zawieszający działalność musi zapłacić z danego miesiąca do 10 lub 15 skłądki zus i za te dni do dnia kiedy zawiesza.
Ignaś
2019-04-15, 14:27
Trzeba po prostu iść do zusu albo zrealizować to online. zapłacić za poprzedni miesiąc składki i za obecny. To także jest bardzo szybka sprawa jedno okienkowa .
Magda
2017-11-27, 12:19
Link poniżej to uzupełnienie zagadnienia w szczególnym przypadku. Może komuś się przyda:
https://www.eporady24.pl/zawieszona-dzialalnosc-a-zlecenie-do-wykonania,pytania,9,32,19828.html
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.