Gdy kolejny zastrzyk finansowy okazuje się nietrafiony, a klientów wciąż ubywa, konieczne jest podjęcie działań, które zapobiegną nadmiernemu zadłużeniu się jej właściciela. Pamiętaj, że kończąc biznes z długiem, będziesz musiał go spłacić.
Zawieszenie działalności – gdy sytuacja może się zmienić
Być może twój biznes przynosił całkiem dobre dochody, ale w ostatnim czasie klientów ubyło. Jeżeli przewidujesz, że sytuacja może się jeszcze zmienić, to najlepiej będzie zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. W ten sposób dasz sobie czas na przenalizowanie dotychczasowej taktyki prowadzenia firmy, być może zdecydujesz się wprowadzić zmiany, które sprawią, że twój pomysł na biznes znów zacznie być rentowny.
Z czym wiąże się zawieszenie działalności gospodarczej? Oto kilka najważniejszych faktów, o których powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję:
- Prowadzenie działalności gospodarczej możesz zawiesić na okres od miesiąca do 24 miesięcy;
- W czasie zawieszenia działalności gospodarczej nie jesteś zobowiązany do uiszczenia składek na ubezpieczenie społeczne, może jednak uiszczać składkę na ubezpieczenie zdrowotne i tym samym mieć dostęp do publicznej służby zdrowia;
- W czasie zawieszenia działalności gospodarczej nie musisz opłacać zaliczek na podatek dochodowy, nie musisz również składać deklaracji VAT (jeżeli dotychczas byłeś jego płatnikiem);
- Aby zawiesić prowadzoną działalność, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Możesz zrobić to osobiście w Urzędzie Gminy, możesz również online.
Zawieszając prowadzenie działalności gospodarczej, nie możesz uzyskiwać z niej dochodów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś podejmował działania, które pozwolą ci zabezpieczyć lub zachować źródła dochodu. W czasie trwania zawieszenia działalności możesz zatem przygotować np. reklamy czy odświeżyć stronę internetową.
Gdy wiesz, że firma nie ma szans
Zawieszenie działalności gospodarczej można uznać za stan przejściowy między jej prowadzeniem a definitywnym zamknięciem. Gdy jesteś pewien, że działalność firmy nie przyniesie ci zysku, bo np. konkurencja w branży, w której działasz jest zbyt silna, to najlepiej zrobisz, zamykając ją.
Co się wiąże z podjęciem takiej decyzji? Oto najważniejsze informacje:
- Aby zamknąć działalność gospodarczą, musisz złożyć stosowny wniosek;
- Z momentem zamknięciem działalności gospodarczej wygasają wszystkie twoje dotychczasowe obowiązki formalne, tj. nie musisz składać np. deklaracji VAT;
- Konieczne jest spisanie składników majątków i sporządzenie ewentualnego spisu z natury (dotyczy płatników VAT).
Zamknięcie firmy oznacza, że kończysz wykonywać działalność gospodarczą. Jej wznowienie nie jest możliwe. Jeżeli uznasz, że chcesz spróbować jeszcze raz, będziesz musiał przejść całą procedurę zakładania firmy od początku. To główny powód, dla którego warto w pierwszej kolejności skorzystać z opcji zawieszenia działalności. Szczególnie korzystne jest to z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność sezonową.
To może Cię również zainteresować