Motywowanie pracowników

Skuteczne Motywowanie Pracowników: Klucz Do Sukcesu Twojej Firmy"

19 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

9 komentarzy
Skuteczne Motywowanie Pracowników: Klucz Do Sukcesu Twojej Firmy"
Odkryj, jak skutecznie motywować zespół do działania, budować zaangażowany zespół i tworzyć pozytywną atmosferę w miejscu pracy

Nie każdy pracownik pracuje samodzielnie. Szczególnie w większych firmach jest tak, że pracownicy są podzieleni na grupy. Wówczas nad pracą całego zespołu czuwa jedna osoba – lider. To właśnie ona jest odpowiedzialna nie tylko za sprawdzenie, czy wszystkie obowiązki zostały wykonane, lecz także motywowanie swoich podwładnych. Jak podejść do tematu motywowania podwładnych, by słupki sprzedaży rzeczywiście rosły, a pracownicy nie czuli się przytłoczeni codziennymi obowiązkami?

Po co motywować pracowników?

Motywować pracowników warto, ponieważ dobrze zmotywowany zespół to zespół efektywny. Pracownicy, którzy czują, że ich praca jest doceniana, że mają wpływ na rozwój firmy, są bardziej zaangażowani, kreatywni i lojalni wobec pracodawcy. Mają też więcej energii i chęci do działania, co przekłada się na ich efektywność i jakość pracy.

Co więcej, motywowanie pracowników ma wpływ nie tylko na ich efektywność, ale także na atmosferę w zespole. Dobrze zmotywowani pracownicy lepiej współpracują, pomagają sobie nawzajem, a w firmie panuje pozytywna atmosfera. To z kolei przekłada się na lepsze relacje z klientami i większe zadowolenie z pracy.

Jak motywować i budować zaangażowany zespół?

Motywacja zespołu to nie tylko nagrody pieniężne, ale przede wszystkim szacunek, zaangażowanie i wsparcie ze strony przełożonych. Kiedy pracownicy czują, że ich praca ma znaczenie, że są doceniani i mają możliwość rozwoju, z chęcią angażują się w wykonywane zadania. Zarządzanie zespołem i motywowanie pracowników to wyzwanie, ale przede wszystkim ogromna satysfakcja.

Jak motywować zespół i pracowników? Przede wszystkim ważne jest systematyczne komunikowanie celów i oczekiwań. Każdy z pracowników powinien wiedzieć, do czego dąży firma i jak jego praca przyczynia się do osiągnięcia tych celów. Ważne jest też indywidualne podejście do każdego członka zespołu, uwzględnienie jego oczekiwań i możliwości. Pamiętajmy, że każda osoba jest inna i to, co motywuje jedną, może nie działać na inną.

Lider – właściwa osoba na właściwym stanowisku

Zacząć trzeba od tego, że liderem nie może zostać pracownik, który sprzedaje najwięcej lub pracuje w firmie najdłużej. Lider powinien zostać wybrany w oparciu o cechy charakteru. Idealni przywódcy są charyzmatyczni, potrafią prowadzić rozmowę, szybko rozpoznają nastroje i dostosowują swoje przemówienia do oczekiwań słuchaczy.

Jeżeli zostałeś liderem zespołu, to powinieneś mieć wszystkie wymienione wyżej cechy charakteru. Co prawda bez nich również możesz osiągnąć sukces, ale z pewnością nie będzie on tak spektakularny. Prawdopodobnie też będziesz musiał poświęcić znacznie więcej czasu, by zorganizować pracę i zmotywować zespół.

Najpierw zorganizuj swój czas

By motywować zespół, warto zacząć od pracy nad sobą. Jako lider powinieneś być nie tylko pewny wydawanych swoich podwładnym dyspozycji, lecz przede wszystkim doskonale panować nad czasem. Gdy pod sobą masz zaledwie kilku pracowników, to zorganizowanie dnia pracy nie jest żadnym wyzwaniem. Gorzej jest wówczas, gdy podwładnych przybywa. Wtedy nie tylko trzeba poświęcić czas na zorganizowanie pracy zatrudnionym, lecz także uwzględnić w grafiku konieczność przeszkolenia osób, o które zespół właśnie się powiększył.

Z punktu widzenia lidera podstawą powinno być umiejętne organizowanie swojego dnia pracy. By nie zapomnieć o niczym, warto zakupić np. kalendarz tradycyjny lub zdecydować się na jeden z programów ułatwiających organizację dnia pracy, np. Evernote, Sunbird czy Destkop iCalendar Lite. Wszystkie one pozwalają sporządzać zapiski, a część je segregować w zależności od ważności.

Motywowanie pracowników to klucz do sukcesu firmy - pamiętaj, że prawdziwą wartość tworzą zaangażowane, dobrze zmotywowane zespoły.

Spotkania grupowe i indywidualne to podstawa

Szukasz pracy?

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana
Dodana

Spawacz TIG!!! BERLIN

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Praca ogólnobudowlana

Franciszek Filipiak Zakład Usługowo Handlowy

  • Ostrowiec Świętokrzyski
Dodana
Aplikuj bez CV

Operator wózka widłowego

Atus Group sp. z o.o. Sp. k.

  • Sadkowa Góra
Dodana

Motywowanie zespołu nie polega wyłącznie na prezentowaniu mu wyników sprzedaży czy planów. Elementem motywowania jest również pokazanie podwładnym, jak się zorganizować, by wykonać pracę w ciągu kilku godzin dziennie. Z tego też względu lider powinien zawsze zacząć od siebie, a w drugiej kolejności skoncentrować się na pracy ze swoimi podwładnymi.

Kogo i jak motywować By odpowiedzieć na to pytanie, jest potrzebna rozmowa. Lider powinien na bieżąco rozmawiać ze swoimi podwładnymi na temat ich oczekiwań i planów zawodowych. W ten sposób może poznać priorytety poszczególnych pracowników. Rozmowy powinny być przy tym przeprowadzane cyklicznie – nie od dziś wiadomo, że potrzeby ludzi zmieniają się z czasem. O ile aktualnie pracownikowi może zależeć głównie na pieniądzach, to po pewnym czasie może znacznie bardziej cenić sobie stabilne zatrudnienie i stałe godziny pracy. Znając potrzeby i oczekiwania pracowników, bez trudu można nimi tak pokierować, by pracowali wydajnie.

W dużych przedsiębiorstwach motywowaniem pracowników do pracy zajmują się specjaliści z działu HR. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku niewielkich firm, w których istnienie takiego działu nie ma racji bytu. Jeżeli twoja firma nie zatrudnia specjalistów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, to w twojej gestii leży motywowanie podwładnych. Okazuje się, że to zadanie wcale nie jest tak łatwe, jakby się mogło zdawać. Jak motywować pracowników Poniżej znajdziesz 5 skutecznych sposobów.

1) Pochwały, pochwały i jeszcze raz pochwały

To działa na każdego z nas. Być może ty – jako przedsiębiorca – jesteś doceniany na różnych branżowych spotkaniach. Otrzymując nagrodę lub wyróżnienie za swoją pracą, czujesz, że to co robisz, ma sens, prawda. Podobnie jest z pracownikami – oni również lubią być pochwaleni za dobrze wykonaną pracę. Pamiętaj, że to nic cię nie kosztuje, a efekt, który możesz osiągnąć stosując właśnie takie rozwiązanie, może zaskoczyć również ciebie.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, pochwały możesz połączyć z gratyfikacją finansową. Pamiętaj, że w firmie możesz zdecydować się na premie uznaniowe. Takie wręczasz zgodnie z własnym uznaniem, co oznacza, że mogą je otrzymać wybrani pracownicy.

2) Niech pracownik decyduje

Jako pracodawca zawsze masz ostateczne zdanie. Dlaczego jednak nie dać swoim podwładnym większej decyzyjności niż dotychczas? W ten sposób możesz jedynie zyskać, bo zatrudnione osoby zaczną czuć się jeszcze bardziej odpowiedzialne za firmę niż dotychczas. Pozwalając realizować zatrudnionym swoje pomysły, wspierasz ich kreatywność, co ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju.

Aby wykluczyć ewentualne nieporozumienia, już na samym początku powinieneś jasno postawić granicę. W ten sposób zostawisz sobie furtkę, będziesz miał też pewność, że to w dalszym ciągu ty decydujesz o kluczowych dla istnienia na rynku firmy kwestiach.

3) Stwórz przyjazną atmosferę w miejscu pracy

Może ci się wydawać, że twoi pracownicy są szczęśliwi – przecież rozmawiasz z nimi. To jednak za mało. Pamiętaj, że dobra atmosfera w pracy wiąże się również ze stabilnością. Często zdarza się, że pracodawca ma co chwilę nowe pomysły, które chce testować i wdrażać. Pozornie nie ma w tym nic złego, ale pracownicy mogą się denerwować. Taka sytuacja ma miejsce, gdy mowa o nieustannych zmianach kadrowych.

Będąc człowiekiem kreatywnym, dyskutuj o swoich planach z pracownikami. Nie pozwalaj sobie również na wprowadzanie zmian, które mogłyby z dnia na dzień zaburzyć dotychczasowy porządek. To może skończyć się złożeniem przez pracowników wypowiedzeń.

4) Postaw na pozapłacowe benefity

Właściciele dużych firm już od dawna proponują pracownikom więcej niż pensję – dają im pozapłacowe benefity. Być może jesteś w stanie zaproponować podwładnym np. dostęp do prywatnej służby zdrowia. W ten sposób możesz okazać swoją troskę o pracowników, możesz również spowodować, że będą oni lojalni.

Jeżeli chodzi o pozapłacowe benefity, to masz wiele możliwości. Dostęp do prywatnej służby zdrowia jest jednym z najbardziej pożądanych dodatków. Innymi są karnety na zajęcia sportowe czy dostęp do szkoleń i kursów.

5) Dodatkowe pieniądze, czyli premia

Nie od dziś wiadomo, że pieniądze motywują pracowników. Być może jesteś w stanie cyklicznie wręczać swoim pracownikom premię? Tak wcale nie musi być wysoka – liczy się już sam gest. Jeżeli będziesz dzielił się zyskiem wypracowanym przez firmę z podwładnymi, to nie będą oni oczekiwać dodatkowej gratyfikacji finansowej w gorszych dla firmy miesiącach.

Decydując się wprowadzić premie, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziesz ją przyznawał wszystkich pracownikom niezależnie od ich wkładu pracy, czy też ustalisz jasne reguły, wskazując, kiedy zatrudniony nabywa do niej prawo.

Nie od dziś wiadomo, że motywowanie pracowników się opłaca. By jednak robić to w taki sposób, by mieć pewność osiągnięcia korzyści, pracodawca powinien lepiej poznać swoich podwładnych. Dzięki temu może się sporo o nich dowiedzieć – a przede wszystkim zdobyć wiedzę na temat tego, czego aktualnie potrzebują.

Nie każdy pracownik, by czuć się spełnionym w firmie, musi otrzymywać dodatkowe świadczenia pieniężne. Owszem, takie są ważne, ale nie najważniejsze. Zasadniczo bowiem motywować można na wiele sposobów. Pracodawca może zaoferować swoim podwładnym np. premie, wyższą pensję, ale może również postawić na inne, pozapłacowe świadczenia. W praktyce najlepiej sprawdza się korzystanie z różnych narzędzi jednocześnie.

Kiedy oferować pieniądze?

Rzeczywiście, dodatkowe wynagrodzenie może motywować pracowników do wydajniejszej pracy. Premie czy nagrody pozwalają poczuć zatrudnionemu, że jego praca jest doceniana. Jeżeli firma nie może pozwolić sobie na zaoferowanie pracownikom wysokich wynagrodzeń, to należy pamiętać, że dodatkowe pieniądze mogą podreperować domowy budżet zatrudnionych.

Nie zawsze jednak zaoferowanie pieniędzy jest najlepszym rozwiązaniem. Pracownicy mogą mieć różne potrzeby. W praktyce pracodawca powinien zapoznać się z oczekiwaniami swoich podwładnych lub po prostu uzgodnić z nimi, co może im zaoferować. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć rozczarowań. Wystarczy wskazać choćby na firmy, oferujące swoim pracownikom benefity w postaci wejściówek na siłownię – najczęściej nie korzystają z nich wszyscy zatrudnieni.

Dodatkowe umiejętności

Dla wielu pracowników ważniejsze niż pieniądze może być podnoszenie swoich umiejętności. Warto zauważyć, że dzięki takiemu rozwiązaniu osoba zatrudniona dowiaduje się nowych rzeczy, a wiedzę tak zdobytą może wykorzystać w zakładzie pracy. Inwestowanie w pracowników, a dokładniej stawianie na szkolenia czy dodatkowe zajęcia, w praktyce pozwala na rozwój firmy.

Tak, jak w przypadku premii, przedsiębiorca powinien zorientować się, którzy pracownicy chcieliby nabywać nowe umiejętności. W ten sposób najłatwiej zagwarantować zatrudnionym to, czego oczekują. Pracodawca, którego podwładni kształcą się za jego zgodą, powinien przy tym pamiętać, że może – choć nie musi – partycypować w opłatach za naukę. Dodatkowo, pracownik ma prawo do szeregu związanych z nauką udogodnień – może np. korzystać z urlopu szkoleniowego.

Aspekt Motywowania Co Robić Czego Unikać
Stawianie Celów Ustalaj jasne i mierzalne cele Brak konkretnych celów
Docenianie Pracy Dawaj regularny i konstruktywny feedback Brak uznania dla osiągnięć pracowników
Rozwój Umiejętności Zapewniaj możliwości rozwoju i szkoleń Zaniedbywanie potrzeb rozwojowych pracowników
Atmosfera w Zespole Organizuj spotkania integracyjne Promowanie atmosfery konkurencji, nie współpracy

Gdy w firmie są młodzi rodzice

Może zdarzyć się tak, że w firmie będą pracowali głównie młodzi rodzice. I w takim przypadku można ich skutecznie zmotywować do pracy. Przedsiębiorca może pomyśleć np. o zorganizowaniu opieki dla najmłodszych w godzinach pracy ich rodziców. Takie rozwiązanie pozwala pracownikom będącym rodzicami nie martwić się koniecznością wyjścia z pracy punktualnie czy  korkami na drodze.

By motywować podwładnych sięgnąć można po szereg skutecznych narzędzi. To, na które z nich zdecyduje się pracodawca zależy wyłącznie od niego. Warto jednak, by były one dopasowane do oczekiwań pracowników, bo właśnie wówczas będzie to inwestycja w ludzi stojących za rozwojem i sukcesem firmy.

Jak nie motywować pracowników?

Równie ważne, co wiedza o tym, jak motywować zespół, jest zrozumienie, co demotywuje pracowników. Do najczęstszych błędów należy brak jasno określonych celów, niedocenianie pracy pracowników czy brak feedbacku. Traktowanie wszystkich pracowników w ten sam sposób, bez uwzględnienia ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, także nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zarówno nadmierna kontrola, jak i brak wsparcia ze strony przełożonych, mogą demotywować pracowników. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek między dawaniem pracownikom swobody, a jednocześnie zapewnianiem im odpowiedniego wsparcia i narzędzi do pracy.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o motywowaniu pracowników

  • Według teorii motywacji Abrahama Maslowa, pracownik będzie zmotywowany do pracy, jeśli będą zaspokojone jego podstawowe potrzeby (fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności, uznania i samorealizacji). 
  • Pierwszy program lojalnościowy, który miał na celu motywowanie pracowników, wprowadziło American Airlines w 1981 roku. Nazywał się on "AAdvantage" i do dziś jest jednym z najbardziej popularnych programów lojalnościowych na świecie. 
  • Fredrick Herzberg, psycholog zajmujący się motywacją w miejscu pracy, uważał, że prawdziwą motywację do pracy dają "czynniki motywacyjne", takie jak osiągnięcia, uznania i praca sama w sobie, a nie "czynniki higieniczne", takie jak wynagrodzenie i warunki pracy.
  • Według badania Gallup z 2017 roku, tylko 15% pracowników na całym świecie są zaangażowani w swoją pracę. Oznacza to, że aż 85% pracowników nie jest w pełni zmotywowanych i zaangażowanych, co ma ogromny wpływ na produktywność i efektywność firm.
  • Badanie z 2018 roku przeprowadzone przez Adobe wykazało, że pracownicy, którzy czują się docenieni za swoją pracę, są ponad dwukrotnie bardziej zmotywowani i zaangażowani. 

To może Cię również zainteresować

Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Najczęściej zadawane pytania

Jak skutecznie motywować zespół?

Skuteczne motywowanie zespołu polega na ustanowieniu jasnych celów, docenianiu pracy, zapewnieniu możliwości rozwoju i szkoleń, a także na budowaniu pozytywnej atmosfery w zespole.

Po co motywować pracowników?

Motywowanie pracowników wpływa na ich zaangażowanie, efektywność pracy, lojalność wobec firmy, a także na atmosferę w zespole.

Jakie są przykłady motywowania pracowników?

Przykłady motywowania pracowników to system motywacyjny uwzględniający nagrody finansowe i niematerialne, organizacja spotkań integracyjnych, unikanie mikrozarządzania.

Jakie błędy należy unikać przy motywowaniu pracowników?

Błędami, które należy unikać przy motywowaniu pracowników, są brak jasno określonych celów, niedocenianie pracy pracowników, brak feedbacku, mikrozarządzanie.

Jak budować lepszą atmosferę w zespole?

Lepszą atmosferę w zespole można budować poprzez regularne spotkania integracyjne, promowanie współpracy, a nie konkurencji, oraz poprzez uznawanie i docenianie wkładu każdego członka zespołu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

9 komentarzy

Aldona

Aldona

Najłatwiejszym sposobem na zwiększenie motywacji pracowników jest pozytywna komunikacja w miejscu pracy.
Prince oP

Prince oP

Czytelnie opisane i zrozumiałe. Wiele ludzi jednak z natury ma z tym problem. Szczególnie tak jest w firmach, gdzie jest duża rotacja pracowników.
Fibka

Fibka

Większość osób ponadprzeciętnych lub tych, którzy osiągają doskonałe wyniki, mają dobre wyczucie. Dlatego zazwyczaj oczekujesz reakcji ze swojego środowiska.
Olgierd

Olgierd

Poziom wydajności pracownika nie zależy wyłącznie od jego umiejętności lub kwalifikacji. Aby firma uzyskała najlepsze wyniki, pracownik musi mieć dobrą równowagę między zdolnością do wykonania danego zadania i chęcią wykonania zadania.
JAdzia

JAdzia

Niezależnie od tego, czy jest to możliwość pracy z domu, czy czas elastyczny, możesz zaoferować różne opcje planowania, jeśli chcesz być postrzegany jako postępowy pracodawca i przyciągać najlepsze talenty.
Grażyna

Grażyna

Wynagrodzenie jest podstawowym sposobem motywowania pracowników, bez którego wszystkie inne metody są nieskuteczne. Wysokość wynagrodzenia może być stała lub elastyczna, najważniejsze jest omówienie wszystkich pytań dotyczących pieniędzy na etapie zawierania umowy.
Maria

Maria

Informowanie podwładnych o celach firmy, możliwość wysłuchania opinii wszystkich przyczynia się do zaangażowania w proces osiągania wspólnego celu wszystkich pracowników. To dobre działanie.
Kamil

Kamil

Każda forma motywacji gdy trafia do pracownika i powoduje u niego satysfakcje jest dobra. Dobry szef powinien wiedzieć jak to stopować z korzyścią dla własnej firmy.
Piła

Piła

Dobry i lubiany szef, który motywuje pracownika i oni to doceniają powoduje, że ma sprawny zespół. Relacje na poziomie w pracy mają znaczenie o powodzeniu wielu rzeczy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka