Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30595        SUBSKRYBUJE: 7197
Tematy, które interesują czytelników:  List motywacyjny, Umowa na czas nieokreślony, Cel zawodowy, L4 na dziecko

Jak motywować zespół? Czy ty to potrafisz?

Jak motywować zespół? Czy ty to potrafisz?
W zespole zawsze – prędzej czy później – pojawia się lider, osoba odpowiedzialna za motywowanie i kontrolowanie pracowników. Jeżeli jesteś liderem, to sprawdź, jak możesz skutecznie motywować swoich podwładnych do wydajniejszej pracy.

Nie każdy pracownik pracuje samodzielnie. Szczególnie w większych firmach jest tak, że pracownicy są podzieleni na grupy. Wówczas nad pracą całego zespołu czuwa jedna osoba – lider. To właśnie ona jest odpowiedzialna nie tylko za sprawdzenie, czy wszystkie obowiązki zostały wykonane, lecz także motywowanie swoich podwładnych. Jak podejść do tematu motywowania podwładnych, by słupki sprzedaży rzeczywiście rosły, a pracownicy nie czuli się przytłoczeni codziennymi obowiązkami?


Lider – właściwa osoba na właściwym stanowisku

Zacząć trzeba od tego, że liderem nie może zostać pracownik, który sprzedaje najwięcej lub pracuje w firmie najdłużej. Lider powinien zostać wybrany w oparciu o cechy charakteru. Idealni przywódcy są charyzmatyczni, potrafią prowadzić rozmowę, szybko rozpoznają nastroje i dostosowują swoje przemówienia do oczekiwań słuchaczy.

Jeżeli zostałeś liderem zespołu, to powinieneś mieć wszystkie wymienione wyżej cechy charakteru. Co prawda bez nich również możesz osiągnąć sukces, ale z pewnością nie będzie on tak spektakularny. Prawdopodobnie też będziesz musiał poświęcić znacznie więcej czasu, by zorganizować pracę i zmotywować zespół.


Najpierw zorganizuj swój czas

By motywować zespół, warto zacząć od pracy nad sobą. Jako lider powinieneś być nie tylko pewny wydawanych swoich podwładnym dyspozycji, lecz przede wszystkim doskonale panować nad czasem. Gdy pod sobą masz zaledwie kilku pracowników, to zorganizowanie dnia pracy nie jest żadnym wyzwaniem. Gorzej jest wówczas, gdy podwładnych przybywa. Wtedy nie tylko trzeba poświęcić czas na zorganizowanie pracy zatrudnionym, lecz także uwzględnić w grafiku konieczność przeszkolenia osób, o które zespół właśnie się powiększył.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Z punktu widzenia lidera podstawą powinno być umiejętne organizowanie swojego dnia pracy. By nie zapomnieć o niczym, warto zakupić np. kalendarz tradycyjny lub zdecydować się na jeden z programów ułatwiających organizację dnia pracy, np. Evernote, Sunbird czy Destkop iCalendar Lite. Wszystkie one pozwalają sporządzać zapiski, a część je segregować w zależności od ważności.


Spotkania grupowe i indywidualne to podstawa

Motywowanie zespołu nie polega wyłącznie na prezentowaniu mu wyników sprzedaży czy planów. Elementem motywowania jest również pokazanie podwładnym, jak się zorganizować, by wykonać pracę w ciągu kilku godzin dziennie. Z tego też względu lider powinien zawsze zacząć od siebie, a w drugiej kolejności skoncentrować się na pracy ze swoimi podwładnymi.

Kogo i jak motywować? By odpowiedzieć na to pytanie, jest potrzebna rozmowa. Lider powinien na bieżąco rozmawiać ze swoimi podwładnymi na temat ich oczekiwań i planów zawodowych. W ten sposób może poznać priorytety poszczególnych pracowników. Rozmowy powinny być przy tym przeprowadzane cyklicznie – nie od dziś wiadomo, że potrzeby ludzi zmieniają się z czasem. O ile aktualnie pracownikowi może zależeć głównie na pieniądzach, to po pewnym czasie może znacznie bardziej cenić sobie stabilne zatrudnienie i stałe godziny pracy. Znając potrzeby i oczekiwania pracowników, bez trudu można nimi tak pokierować, by pracowali wydajnie.

Oceń ten wpis
Jak motywować zespół? Czy ty to potrafisz?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 10

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.