Nie każdy pracownik pracuje samodzielnie. Szczególnie w większych firmach jest tak, że pracownicy są podzieleni na grupy. Wówczas nad pracą całego zespołu czuwa jedna osoba – lider. To właśnie ona jest odpowiedzialna nie tylko za sprawdzenie, czy wszystkie obowiązki zostały wykonane, lecz także motywowanie swoich podwładnych. Jak podejść do tematu motywowania podwładnych, by słupki sprzedaży rzeczywiście rosły, a pracownicy nie czuli się przytłoczeni codziennymi obowiązkami?
Lider – właściwa osoba na właściwym stanowisku
Zacząć trzeba od tego, że liderem nie może zostać pracownik, który sprzedaje najwięcej lub pracuje w firmie najdłużej. Lider powinien zostać wybrany w oparciu o cechy charakteru. Idealni przywódcy są charyzmatyczni, potrafią prowadzić rozmowę, szybko rozpoznają nastroje i dostosowują swoje przemówienia do oczekiwań słuchaczy.
Jeżeli zostałeś liderem zespołu, to powinieneś mieć wszystkie wymienione wyżej cechy charakteru. Co prawda bez nich również możesz osiągnąć sukces, ale z pewnością nie będzie on tak spektakularny. Prawdopodobnie też będziesz musiał poświęcić znacznie więcej czasu, by zorganizować pracę i zmotywować zespół.
Najpierw zorganizuj swój czas
By motywować zespół, warto zacząć od pracy nad sobą. Jako lider powinieneś być nie tylko pewny wydawanych swoich podwładnym dyspozycji, lecz przede wszystkim doskonale panować nad czasem. Gdy pod sobą masz zaledwie kilku pracowników, to zorganizowanie dnia pracy nie jest żadnym wyzwaniem. Gorzej jest wówczas, gdy podwładnych przybywa. Wtedy nie tylko trzeba poświęcić czas na zorganizowanie pracy zatrudnionym, lecz także uwzględnić w grafiku konieczność przeszkolenia osób, o które zespół właśnie się powiększył.
Z punktu widzenia lidera podstawą powinno być umiejętne organizowanie swojego dnia pracy. By nie zapomnieć o niczym, warto zakupić np. kalendarz tradycyjny lub zdecydować się na jeden z programów ułatwiających organizację dnia pracy, np. Evernote, Sunbird czy Destkop iCalendar Lite. Wszystkie one pozwalają sporządzać zapiski, a część je segregować w zależności od ważności.
Spotkania grupowe i indywidualne to podstawa
Motywowanie zespołu nie polega wyłącznie na prezentowaniu mu wyników sprzedaży czy planów. Elementem motywowania jest również pokazanie podwładnym, jak się zorganizować, by wykonać pracę w ciągu kilku godzin dziennie. Z tego też względu lider powinien zawsze zacząć od siebie, a w drugiej kolejności skoncentrować się na pracy ze swoimi podwładnymi.
Kogo i jak motywować? By odpowiedzieć na to pytanie, jest potrzebna rozmowa. Lider powinien na bieżąco rozmawiać ze swoimi podwładnymi na temat ich oczekiwań i planów zawodowych. W ten sposób może poznać priorytety poszczególnych pracowników. Rozmowy powinny być przy tym przeprowadzane cyklicznie – nie od dziś wiadomo, że potrzeby ludzi zmieniają się z czasem. O ile aktualnie pracownikowi może zależeć głównie na pieniądzach, to po pewnym czasie może znacznie bardziej cenić sobie stabilne zatrudnienie i stałe godziny pracy. Znając potrzeby i oczekiwania pracowników, bez trudu można nimi tak pokierować, by pracowali wydajnie.
To może Cię również zainteresować