!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Motywowanie pracowników

Jak motywować zespół? Czy ty to potrafisz?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

9 komentarzy

Jak motywować zespół? Czy ty to potrafisz?
W zespole zawsze – prędzej czy później – pojawia się lider, osoba odpowiedzialna za motywowanie i kontrolowanie pracowników. Jeżeli jesteś liderem, to sprawdź, jak możesz skutecznie motywować swoich podwładnych do wydajniejszej pracy.

Nie każdy pracownik pracuje samodzielnie. Szczególnie w większych firmach jest tak, że pracownicy są podzieleni na grupy. Wówczas nad pracą całego zespołu czuwa jedna osoba – lider. To właśnie ona jest odpowiedzialna nie tylko za sprawdzenie, czy wszystkie obowiązki zostały wykonane, lecz także motywowanie swoich podwładnych. Jak podejść do tematu motywowania podwładnych, by słupki sprzedaży rzeczywiście rosły, a pracownicy nie czuli się przytłoczeni codziennymi obowiązkami?


Lider – właściwa osoba na właściwym stanowisku

Zacząć trzeba od tego, że liderem nie może zostać pracownik, który sprzedaje najwięcej lub pracuje w firmie najdłużej. Lider powinien zostać wybrany w oparciu o cechy charakteru. Idealni przywódcy są charyzmatyczni, potrafią prowadzić rozmowę, szybko rozpoznają nastroje i dostosowują swoje przemówienia do oczekiwań słuchaczy.

Jeżeli zostałeś liderem zespołu, to powinieneś mieć wszystkie wymienione wyżej cechy charakteru. Co prawda bez nich również możesz osiągnąć sukces, ale z pewnością nie będzie on tak spektakularny. Prawdopodobnie też będziesz musiał poświęcić znacznie więcej czasu, by zorganizować pracę i zmotywować zespół.


Najpierw zorganizuj swój czas

By motywować zespół, warto zacząć od pracy nad sobą. Jako lider powinieneś być nie tylko pewny wydawanych swoich podwładnym dyspozycji, lecz przede wszystkim doskonale panować nad czasem. Gdy pod sobą masz zaledwie kilku pracowników, to zorganizowanie dnia pracy nie jest żadnym wyzwaniem. Gorzej jest wówczas, gdy podwładnych przybywa. Wtedy nie tylko trzeba poświęcić czas na zorganizowanie pracy zatrudnionym, lecz także uwzględnić w grafiku konieczność przeszkolenia osób, o które zespół właśnie się powiększył.

Z punktu widzenia lidera podstawą powinno być umiejętne organizowanie swojego dnia pracy. By nie zapomnieć o niczym, warto zakupić np. kalendarz tradycyjny lub zdecydować się na jeden z programów ułatwiających organizację dnia pracy, np. Evernote, Sunbird czy Destkop iCalendar Lite. Wszystkie one pozwalają sporządzać zapiski, a część je segregować w zależności od ważności.


Spotkania grupowe i indywidualne to podstawa

Motywowanie zespołu nie polega wyłącznie na prezentowaniu mu wyników sprzedaży czy planów. Elementem motywowania jest również pokazanie podwładnym, jak się zorganizować, by wykonać pracę w ciągu kilku godzin dziennie. Z tego też względu lider powinien zawsze zacząć od siebie, a w drugiej kolejności skoncentrować się na pracy ze swoimi podwładnymi.

Kogo i jak motywować? By odpowiedzieć na to pytanie, jest potrzebna rozmowa. Lider powinien na bieżąco rozmawiać ze swoimi podwładnymi na temat ich oczekiwań i planów zawodowych. W ten sposób może poznać priorytety poszczególnych pracowników. Rozmowy powinny być przy tym przeprowadzane cyklicznie – nie od dziś wiadomo, że potrzeby ludzi zmieniają się z czasem. O ile aktualnie pracownikowi może zależeć głównie na pieniądzach, to po pewnym czasie może znacznie bardziej cenić sobie stabilne zatrudnienie i stałe godziny pracy. Znając potrzeby i oczekiwania pracowników, bez trudu można nimi tak pokierować, by pracowali wydajnie.

To może Cię również zainteresować

Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Podziel się

9 komentarzy

Aldona

Aldona

Najłatwiejszym sposobem na zwiększenie motywacji pracowników jest pozytywna komunikacja w miejscu pracy.
Prince oP

Prince oP

Czytelnie opisane i zrozumiałe. Wiele ludzi jednak z natury ma z tym problem. Szczególnie tak jest w firmach, gdzie jest duża rotacja pracowników.
Fibka

Fibka

Większość osób ponadprzeciętnych lub tych, którzy osiągają doskonałe wyniki, mają dobre wyczucie. Dlatego zazwyczaj oczekujesz reakcji ze swojego środowiska.
Olgierd

Olgierd

Poziom wydajności pracownika nie zależy wyłącznie od jego umiejętności lub kwalifikacji. Aby firma uzyskała najlepsze wyniki, pracownik musi mieć dobrą równowagę między zdolnością do wykonania danego zadania i chęcią wykonania zadania.
JAdzia

JAdzia

Niezależnie od tego, czy jest to możliwość pracy z domu, czy czas elastyczny, możesz zaoferować różne opcje planowania, jeśli chcesz być postrzegany jako postępowy pracodawca i przyciągać najlepsze talenty.
Grażyna

Grażyna

Wynagrodzenie jest podstawowym sposobem motywowania pracowników, bez którego wszystkie inne metody są nieskuteczne. Wysokość wynagrodzenia może być stała lub elastyczna, najważniejsze jest omówienie wszystkich pytań dotyczących pieniędzy na etapie zawierania umowy.
Maria

Maria

Informowanie podwładnych o celach firmy, możliwość wysłuchania opinii wszystkich przyczynia się do zaangażowania w proces osiągania wspólnego celu wszystkich pracowników. To dobre działanie.
Kamil

Kamil

Każda forma motywacji gdy trafia do pracownika i powoduje u niego satysfakcje jest dobra. Dobry szef powinien wiedzieć jak to stopować z korzyścią dla własnej firmy.
Piła

Piła

Dobry i lubiany szef, który motywuje pracownika i oni to doceniają powoduje, że ma sprawny zespół. Relacje na poziomie w pracy mają znaczenie o powodzeniu wielu rzeczy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.