Własna firma

Programy księgowo-podatkowe. Który wybrać?

3 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

6 komentarzy
Programy księgowo-podatkowe. Który wybrać?
W ostatnich latach na rynku dynamicznie przybywa firm oferujących nowoczesne oprogramowanie dedykowane firmom. Programy księgowo-podatkowe to już nie nowość, ale wielu przedsiębiorców wciąż nie jest do nich przekonanych. Czy słusznie?

Spis treści

Programy księgowo-podatkowe to specjalne aplikacje pomagające w prowadzeniu księgowości. Są one przeznaczone dla tych przedsiębiorców, którzy rezygnują z korzystania z usług zewnętrznego biura rachunkowego i decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości. W zależności od tego, o jakim programie mowa, może on być przeznaczony do prowadzenia księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej (małej firmy), lub być wyposażony w szereg dodatkowych funkcji i tym samym z powodzeniem wykorzystywany np. przez spółkę.


Darmowy czy…

Dostępne na rynku programy księgowo-podatkowe można podzielić na darmowe i płatne. Wybór należy do przedsiębiorcy zainteresowanego korzystaniem z programu, choć nie zawsze rzeczywiście będzie miał on z czego wybierać. Bezpłatne aplikacje najczęściej są dedykowane niewielkim firmom, które są zobowiązane do prowadzenia uproszczonej księgowości. Większość producentów oferuje takie rozwiązania za darmo, bo liczy na to, że przedsiębiorca, którego firma będzie się rozwijać, w przyszłości zdecyduje się na płatną wersję oprogramowania.

Szukasz pracy?

Recepcjonista / Recepcjonistka

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Mechanik pojazdów szynowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Operator maszyn w Wapienicy (zatrudnienie przez Klienta)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Tapicer

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Mroczeń
Dodana


…płatny?

Płatne programy księgowo-podatkowe to głównie aplikacje stworzone z myślą o przedsiębiorstwach (spółkach) zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości. Takie produkty – obok fakturowania – najczęściej umożliwiają import wyciągów bankowych czy integrację z systemem przeznaczonym do skanowania dokumentów. W praktyce są one na tyle potężnym narzędziem, że pozwalają na sprawne rozliczanie podmiotu. Ich zaletą jest również to, że mogą z nich korzystać wszyscy pracownicy – mogą one zostać zainstalowane na wielu stanowiskach.

Płatne programy księgowe mają również jeszcze jedną zaletę – najczęściej ich twórcy oferują swoim klientom kompleksową pomoc. W praktyce zatem przedsiębiorca nie musi martwić się o to, czy dokonał rozliczenia w sposób prawidłowy, bo każdą wątpliwość może wyjaśnić z osobą kompetentną (czyli księgową) i to w sposób, jaki najbardziej mu odpowiada: przez telefon czy przez wymianę wiadomości drogą elektroniczną.


Aktualizacja danych – sprawdź, zanim się zdecydujesz

Duża popularność programów księgowo-podatkowych sprawia, że wybór takiego wcale nie jest łatwy. Na jakie kwestie trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę? Istotna jest przede wszystkim częstotliwość, z jaką dokonywana jest aktualizacja danych. Szczególnie ostrożni powinni być ci, którzy zamierzają korzystać z darmowych wersji oprogramowania. Ponadto ważne jest, czy:

  • Firma udostępnia wersję demo programu – wówczas można samodzielnie przetestować program i stwierdzić, czy korzystanie z niego jest intuicyjne;
  • Program jest rozbudowany – jest to szczególnie istotne w przypadku firm chcących prowadzić np. magazyn;
  • Z programu może korzystać więcej niż jedna osoba – w przypadku płatnych programów dopuszczalne jest zainstalowanie go na kilku stanowiskach pracy, darmowe nie zawsze mają taką możliwość;
  • Program jest dostępny w chmurze (online) – część przedsiębiorców nie jest zainteresowana instalowaniem aplikacji na firmowym komputerze i preferuje takie rozwiązanie.

Wybór programu do prowadzenia księgowości jest sprawą indywidualną. By aplikacja rzeczywiście ułatwiała rozliczenia i rachunkowość, nie obejdzie się bez porównania dostępnych rozwiązań, czyli zapoznania się z aktualną ofertą firm.

To może Cię również zainteresować

Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki biuru rachunkowemu

6 komentarzy

Katarzyna Kocięcka

Katarzyna Kocięcka

Jeżeli człowiek zdobędzie wiedzę to odpowiednio będzie potrafił porównać wady i zalety danych programów.
Alicja

Alicja

Sporo jest tego na rynku. Znajdą się z pewnością ludzie mający konkretne marki do zaoferowania. Wszystko zależy także od własnych preferencji.
Emanuel

Emanuel

Tego jest bardzo dużo na rynku, najlepiej zainwestować w coś z certyfikatem, by było jak najbardziej proste w obsłudze oraz kompatybilne z innymi systemami.
Pr.. księgowości

Pr.. księgowości

Programów księgowo-podatkowych na naszym rynku jest mnóstwo. Na pewno ich wybór, to sprawa indywidualna. Powinno się rozeznać z różnymi zakładami pracy, z jakich programów księgowo-podatkowych korzystają.
Marta

Marta

Menedżerowie potrzebują dokładnych i aktualnych danych finansowych, aby podejmować inteligentne decyzje, a księgowi są tymi, którzy wytwarzają te informacje.
Boguś

Boguś

Ten biznes w domu bez inwestycji jest szczególnie istotny dzisiaj wśród gospodyń domowych i bezrobotnych kobiet.. Można wykorzystać wiele online usług księgowych - to także opcja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.