!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

A może współdzielenie biura? Coworking coraz popularniejszy!

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

7 komentarzy

A może współdzielenie biura? Coworking coraz popularniejszy!
Jeżeli jesteś freelancerem, to z całą pewnością wiesz, jak trudne może być pracowanie w domowym zaciszu. Alternatywą dla ciebie może być coworking, czyli praca z innymi w wynajętej przestrzeni biurowej. Gdzie znajdziesz centra coworkingowe?

 Rozwój technologii sprawił, że współcześnie wiele osób pracuje w sieci. Ten sektor usług rozwija się bardzo dynamicznie. Każda szanująca się firma chce posiadać profesjonalną stronę internetową, wypełnioną dobrą treścią, nierzadko dodatkowo przetłumaczoną na kilka języków. Ponieważ zadanie stworzenia zarówno strony, jak i tekstów najlepiej powierzyć specjalistom, tych na rynku w ostatnich czasie przybywa. I to właśnie freelancerzy najczęściej pracują w domowym zaciszu, realizując zlecenia dla swoich klientów.

Praca w domowym zaciszu ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Wśród zalet można wskazać na elastyczne godziny pracy, do wad zaliczyć należy m.in. możliwość zatracenia granicy między życiem zawodowym a prywatnym. I choć o pracy zdalnej można powiedzieć wiele, z całą pewnością warto podkreślić, że część przedsiębiorczych pracowników może odczuwać dyskomfort spowodowany brakiem kontaktu z ludźmi. Jeżeli i ty skarżysz się na brak współpracowników wokół, coworking może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Czym jest coworking?

Pojęcie „coworking” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „pracować razem”. Specjaliści pracujący w domowym zaciszu, którym brakuje kontaktu z innymi, mogą zdecydować się na pracę z innymi w wynajętym biurze. Takie biura, z uwagi na coraz większe zainteresowanie wśród freelancerów, aktualnie znajdują się w każdym większym mieście Polski.

By skorzystać z biura, wcale nie trzeba go wynajmować. Owszem, i takie rozwiązanie jest stosowane przez osoby zainteresowane, ale głównie wówczas, gdy znajdą oni podobnych do siebie pracowników i stać ich na wspólny wynajem powierzchni. Do biur coworkingowych działających w Polsce może przyjść każdy i to bez zapowiedzi – wystarczy po prostu zająć wolne miejsce i– jeżeli jest to konieczne – uiścić drobną opłatę.

Wspólna praca się opłaca

Pracownik, który nie ma kontaktu z innymi, kreatywnymi ludźmi, może stracić perspektywę, trudniej jest mu podejść do własnych prac z dystansem. Właśnie dlatego coworking może być dobrym rozwiązaniem. Warto przy tym pamiętać, że można też poznać innych ludzi zajmujących się obsługą tej samej grupy klientów tylko na innej płaszczyźnie. A to możliwość nawiązania również zawodowych znajomości i wspólnego polecania swoich usług.

W biurach coworkingowych musi panować spokój. W praktyce zatem osoby zainteresowane nie powinny mieć problemu z tym, by się skupić i pracować. To kolejne powody, dla których warto zainteresować się pracą w takim miejscu. Dodatkowo kusi brak opłat za miejsce w biurze lub niewielka opłata, której uiszczenie nie wiąże się z obciążeniem budżetu. To również alternatywa dla osób dotychczas wynajmujących przestrzeń biurową w mieście. Jeżeli należysz do takich, to powinieneś wiedzieć, że istnieje tańsza alternatywa w postaci właśnie biur coworkingowych.

Rozwiązanie nie dla wszystkich

Choć idea coworkingu jest bardzo ciekawa, nie można zapomnieć, że nie jest dla wszystkich. Jeżeli nie czujesz, że będziesz się dobrze czuł wśród innych pracowników lub po prostu potrzebujesz idealnej ciszy, by się skupić, to praca w biurze coworkingowym nie jest dla ciebie. Oczywiście możesz spróbować, ale powinieneś też pamiętać, że nie każdy musi wykonywać pracę w ten sposób – ważne, by znaleźć własne skuteczne metody na skupienie się i pracę.

To może Cię również zainteresować

Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Podziel się

7 komentarzy

Aldona

Aldona

Niektórzy luzie lepiej się czują pracując w takim miejscu. Dlatego nie dziwi fakt, że jest popyt na takie usługi.
Tomek

Tomek

Sporo ludzi twierdzi, że takie rozwiązanie jest korzystne i jak czytam to rzeczywiście coś w tym jest i może się do tego także przekonam.
Endzi

Endzi

We własnej firmie na początku wiele może być przydatnych kwestii. Zakładanie własnej firmy od podstaw nie jest tak trudne, jak się wydaje, ale większość przedsiębiorców rozpoczynających działalność nie wie, od czego zacząć i jaki rodzaj działalności wybrać.
Bogdan

Bogdan

Zgadzam się ze wszystkim, co Wenecja napisał. Rozwiązanie ok. Artykuł ok.
Wenecja

Wenecja

Z punktu widzenia kosztów takie rozwiązania są bardzo dobre. Wiele osób na tym tnie koszty i jest to także ciekawa działalność gdy współpracuje się mimo wszystko z sąsiadem.
Edyta

Edyta

To dobre rozwiązanie nie tylko na spotkania z kontrahentami, ale także dla wszystkich którzy chcą się zmobilizować do pracy np. 7-15, a nie umieją twórczo pracować w swoim domu.
Jarosław

Jarosław

Ciekawa jest to opcja nawet dla jednoosobowej działalności. Wynajem biura czy pokoju spoko rzecz. To ciekawa rzecz dla wszystkich, którzy nie potrafią się zmobilizować we własnym miejscu zamieszkania.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.