Przerwy pracowników młodocianych

Przerwy pracowników młodocianych
Jeszcze kilkanaście lat temu praktyczna nauka zawodu cieszyła się ogromną popularnością, bo odbycie praktyk dawało gwarancję znalezienia pracy po zakończeniu nauki. Czasy się jednak zmieniły i dziś zdecydowana większość młodych ludzi decyduje się na studia, upatrując właśnie w ich skończeniu szansę na dobrą pracę.

Można się sprzeczać z takim poglądem, zwłaszcza że w ostatnich latach na rynku brakuje fachowców potrafiących dorobić klucze, położyć parkiet czy zreperować buty. Ci, którzy zdecydują się na inną ścieżkę kształcenia, mogą być pewni, że zyskają na wielu polach – ustawodawca w dokładny sposób uregulował w Kodeksie pracy obowiązki i prawa pracowników młodocianych.


Kim jest pracownik młodociany?

Należy zacząć od tego, by dokładnie określić, kim jest pracownik młodociany. Z pomocą przychodzą przepisy. Zgodnie z nimi za takiego pracownika uważa się osobę, która skończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Osoby w tym wieku, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych, mogą być zatrudniani w celu przygotowania zawodowego.

Co oznacza przygotowanie zawodowe? Dzięki takiemu pracownik młodociany może zdobyć zawód lub przyuczenie do wykonywania określonych prac. Ci, którzy zastanawiają się nad taką drogą edukacji, powinni zajrzeć do tego artykułu. Ponieważ praktyczne wykonywanie zawodu zainteresowani muszą pogodzić z nauką, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie szeregu udogodnień, z których mogą oni skorzystać. Jedno z nich wiąże się z przerwami.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar czasu pracy - wszystko co warto o nim wiedzieć


Jak wypoczywa pracownik młodociany?

Przerwy pracownika młodocianego znacząco różnią się od przerw pozostałych zatrudnionych. Ustawodawca zdecydował się w szczególny sposób chronić osoby młode, które dopiero rozpoczynają pracę i – zapewne z uwagi na ich wiek oraz możliwości – zagwarantować im dłuższe przerwy w ciągu dnia, w którym pracują.

Zgodnie z przepisami, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, to pracodawca ma obowiązek udzielić mu przerwy trwającej 30 minut. Pauza jest przy tym wliczana do czasu pracy pracownika młodocianego, co oznacza, że faktycznie będzie on wykonywał zlecone mu obowiązki krócej. Takie rozwiązanie gwarantuje, że pracownik młodociany nie będzie przepracowany.


Później trzeba się dostosować

Dla pracodawcy zatrudnienie pracownika, którego przyuczał, jest dobrym rozwiązaniem, bo ten doskonale wie, jak działa firma. Z tego też względu zatrudnianie byłych pracowników młodocianych jest popularnym sposobem na minimalizowanie braków pracowniczych. Dla zatrudnionego oznacza to jednak, że nie będzie mógł dalej korzystać z przywilejów.

Na jakie przerwy może liczyć były pracownik młodociany, który rozpoczął pracę w pełnym wymiarze godzin już jako osoba pełnoletnia? W takiej sytuacji ma on prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy, jeżeli jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin. Powinien on przy tym pamiętać, że jego przełożony może zdecydować się na wprowadzenie dłuższej przerwy. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, jest godzinna przerwa od pracy. Tę jednak, w odróżnieniu od krótszych przerw, nie wlicza się do czasu pracy zatrudnionego.

Oceń ten wpis
Przerwy pracowników młodocianych
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bershka
2019-12-11, 14:07
Nie wiedziałem, że to się różni ale faktycznie przed 18 rokiem życia są inne zasady i różnią się opcje w porównaniu z pracownikami zajmującymi się pracą w normalnym wymiarze i w wieku.
biurokrata
2019-05-21, 15:18
Pracownik młodociany powinien przerwy swoje wykorzystać właściwie. Ma on dłuższą przerwę niż pracownicy nie młodociani, bo30-to minutową.
Orchidea
2019-05-07, 18:29
Takie rzeczy dobrze wiedzieć, bo wychodziłoby że nie ma żadnej różnicy, a jak tutaj się okazuje są jakieś konkretne różnice, które trzeba znać i realizować. Spoko napisane.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.