Jakie informacje zawrzeć w liście motywacyjnym?

Jeżeli zdecydowałeś się na przygotowanie listu motywacyjnego, to powinieneś wiedzieć, jakie informacje koniecznie muszą się w nim znaleźć. Tych jest całkiem sporo, a od ciebie zależy, które wybierzesz.

List motywacyjny jest uważany przez niektórych specjalistów za rodzaj autoreklamy, sporządzanej przez osobę poszukującą zatrudnienia. Rzeczywiście, tworząc list motywacyjny, możesz lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Dokument ten możesz bowiem wypełnić dowolnymi informacjami dotyczącymi twojego wykształcenia, twoich sukcesów lub dotychczasowej ścieżki kariery zawodowej.

Jeżeli zdecydowałeś się na sporządzenie listu motywacyjnego, bo liczysz na to, że w ten sposób będziesz mógł lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy, to powinieneś wiedzieć, jakie informacje powinieneś umieścić w tym dokumencie. Musisz przy tym pamiętać, że list motywacyjny, by był skuteczny nie może zawierać tych samych informacji, które znalazły się w CV.

Najpierw CV, potem list motywacyjny

By nie popełnić błędu powtarzania informacji, najlepiej w pierwszej kolejności przygotować CV, a potem napisać list motywacyjny. W ten sposób będziesz mógł stworzyć list, mając przed sobą gotowe CV.

Jak przygotować list motywacyjny? W CV powinieneś umieścić wszystkie najważniejsze informacje o wykształceniu czy doświadczeniu zawodowym. Teraz czas, by wybrać te kluczowe dla stanowiska, o które się ubiegasz. Załóżmy, że chcesz pracować w banku na stanowisku doradcy klienta indywidualnego. Jako potencjalny pracownik powinieneś zaprezentować się jako osoba swobodnie orientująca się w zagadnieniach związanych z bankowością, umiejąca nawiązać kontakt z klientem i przekonać go do podpisania umowy.

Jakie informacje zawrzeć w liście motywacyjnym?

Skoro list motywacyjny ma przekonać pracodawcę, że idealnie nadajesz się do pracy na wybranym stanowisku, to najlepiej, byś skoncentrował się na:

  • Doświadczeniu zawodowym – możesz napisać o swoim dotychczasowym doświadczeniu, odniesionych sukcesach i projektach, przy których miałeś okazję pracować. Informacje podane w liście motywacyjnym powinny być rozwinięciem tych zawartych w CV;
  • Wykształceniu – dziś dla wielu pracodawców doświadczenie zawodowe jest znacznie ważniejsze niż wykształcenie. Jeżeli jednak możesz pochwalić się faktem ukończenia nie tylko studiów, lecz także np. kursów związanych z bankowością, produktami finansowymi czy obsługą klientów indywidualnych lub biznesowych, to z pewnością takie informacje powinieneś umieścić w liście motywacyjnym. Być może to właśnie one pozwolą ci rozpocząć karierę w banku;
  • Predyspozycjach – nie każdy nadaje się do tego, by pracować z klientami. Jeżeli rzeczywiście odnajdujesz się w takiej pracy, bo potrafisz nazwać potrzeby klienta i podsunąć mu odpowiednie produkty, to informacje o tych predyspozycjach również mogą być istotne dla twojego potencjalnego pracodawcy. Jeżeli osiągasz w sprzedaży bardzo dobre wyniki, to także powinieneś podkreślić ten fakt – dobry sprzedawca jest zawsze mile widziany w zespole;
  • Zainteresowaniach – możesz również wspomnieć o swoich zainteresowaniach, jeżeli te dotyczą bankowości. Z pewnością nie zaszkodzi pokazać potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą, która bacznie obserwuje zmiany na rynku.

Informacje, które zawrzesz w liście motywacyjnym powinny zostać pogrupowane tak, by każdy czytający mógł znaleźć szybko te, które są mu niezbędne. Dodatkowo w dokumencie powinieneś podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania i adres do korespondencji – wówczas, gdy jest inny niż adres zamieszkania) oraz np. numer telefonu.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,54 Liczba głosów: 13
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań