!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Jeden zawód czy kilka?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

3 komentarze

Jeden zawód czy kilka?
Wybierając zawód najczęściej nie myślimy o porażkach, ale spektakularnej karierze. Niestety, plany często rozmijają się z rzeczywistością. To główny powód, dla którego warto pomyśleć o zdobyciu dodatkowych uprawnień lub posiadaniu więcej niż jednego zawodu.

Jeszcze kilka lat temu, by spełniać się zawodowo i nie mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, wystarczył tylko dyplom uczelni wyższej. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ukończenie uniwersytetu wcale nie otwiera wszystkich drzwi i nie jest już przepustką do błyskotliwej kariery. Przeciwnie, osoby posiadające kierunkowe wykształcenie muszą często kończyć dodatkowe kursy i szkolenia, uczyć się języków obcych czy bronić prac podyplomowych.

Skoro ukończenie studiów nie gwarantuje pracy, nasuwa się pytanie: czy warto mieć kilka zawodów? Eksperci podkreślają, że tak, bo takie rozwiązanie nie tylko zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia, lecz także zabezpiecza w sytuacji, gdy w branży zapanuje kryzys. To jednak nie wszystkie powody, dla których warto zdecydować się na zdobycie dwóch zawodów.


Z myślą o zarobkach

Wiele osób godzi pracę na kilku etatach lub dorabia na podstawie elastycznych umów. Dwa zawody pozwalają znaleźć nie tylko dodatkową pracę, lecz także taką, która jest dobrze płatna. W ten sposób poświęcając mniej czasu, można zarobić więcej – co ma znaczenie zwłaszcza dla osób dopiero dorabiających się lub posiadających rodziny.

Posiadanie dwóch zawodów pozwala również otworzyć własną firmę niższym kosztem. Wystarczy, że osoba zainteresowana będzie pracowała na etat i osiągała wynagrodzenie na poziomie minimalnego, by po otworzeniu działalności gospodarczej mogła odprowadzać niższe składki do ZUS. Dwa zawody pozwalają więc zaoszczędzić.


Szybka zmiana pracy

Trudno nie zauważyć, że posiadanie więcej niż jednego zawodu pozwala na szybką i bezproblemową zmianę pracy. To duże ułatwienie w sytuacji, gdy jedna z branż przechodzi kryzys i pracy jest niewiele. W takiej sytuacji osoby posiadające dodatkowe umiejętności mogą być pewne, że bez większego stresu uda się im zmienić miejsce pracy.

Możliwość szybkiej zmiany miejsca pracy jest też doceniana przez te osoby, które chcą odpocząć od tego, co robiły dotychczas. W takiej sytuacji wystarczy znaleźć zatrudnienie w innej firmie, by przełamać monotonię i rozpocząć kolejny rozdział w życiu.


Spełnienie na wielu polach

Możliwość pracy w kilku branżach oznacza, że pracownik może wybrać zawód, który będzie wykonywał. W efekcie spełnia się zawodowo – może np. swoje hobby wykonywać na co dzień. Takie rozwiązanie jest praktyczne i pozwala wyeliminować sytuację, gdy praca jest jedynie przykrym obowiązkiem. Możliwość bezproblemowej zmiany miejsca zatrudnienia ułatwia zawodowe spełnienie.
Czasem może się okazać, że posiadane umiejętności wzajemnie się uzupełniają, co pomaga w wykonywaniu codziennych obowiązków. O tym powinni pamiętać przede wszystkim ci, którym zależy na wykonywaniu konkretnego zawodu.


Organizacja dnia na najwyższym poziomie

Posiadanie dwóch czy więcej zawodów umożliwia zainteresowanym dalszy rozwój i pozwala na dobre zorganizowanie się. Zarządzenie czasem nie jest zadaniem łatwym, a zdecydowana większość osób ma ogromne problemy, by ułożyć sobie sensowny grafik. Konieczność pogodzenia pracy z nauką czy dwóch etatów wymusza dokładne rozplanowanie dnia.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Podziel się

3 komentarze

Loder

Loder

Porady dobrze czytać by samemu sobie wyrobić zdanie na ten temat. To dość ciekawa opcja.
Konior

Konior

Wiele ludzi dzisiaj może pracować w różnych zawodach. Dzisiaj jest to także związane z tym, że nowe zawody powstają.
mgr. inż. włókiennik

mgr. inż. włókiennik

Warto mieć kilka zawodów. Wtedy bardzo łatwo znaleźć pracę. Ja byłem mgr inż. włókiennikiem. Widziałem, jak likwidowane są zakłady włókiennicze w Bielsku-Białej czy Łodzi. Szybko podjąłem studia podyplomowe z informatyki i pracę dzięki temu dobrze płatną, mam do dnia dzisiejszego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.