Twoje wsparcie w rekrutacji

Czy będziemy wypoczywać dłużej?

Czy będziemy wypoczywać dłużej?
Wakacyjna pora to czas, gdy wielu pracowników jest myślami na urlopie. Być może ten już wkrótce będzie dłuższy. O czym dokładnie mowa? Ile dni będziemy wypoczywać, jeżeli planowane zmiany wejdą w życie?

Urlop to wyczekiwany moment w roku przez wielu pracowników. Nic dziwnego, bo to właśnie w wakacje, gdy dni są długie i słoneczne, najchętniej odpoczywamy i regenerujemy siły. By może już wkrótce będziemy wypoczywać jeszcze dłużej, bo trwają prace nad unijną dyrektywą w sprawie wydłużenia urlopów. Jakie zmiany przewidują urzędnicy?


Ile dni wypoczywamy teraz?

Wymiar urlopu pracownika zależy od dwóch rzeczy: jego stażu i wymiaru czasu pracy. Najdłużej wypoczywają ci, którzy mogą pochwalić się przynajmniej 10-letnim stażem pracy i świadczą pracę na pełen etat. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami pracownicy mogą liczyć na:

  • 20 dni wówczas, gdy są zatrudnieni krócej niż 10 lat,
  • 26 dni wówczas, gdy są zatrudnieni co najmniej 10 lat.

Do wymienionych 10 lat, które są granicą, wlicza się również pewną pulę lat tytułem ukończenia nauki. Przykładowo, osoby posiadające dyplom ukończenia szkoły policealnej, muszą pracować tylko 4 lata, by nabyć prawo do 26 dni wolnego.


Dlaczego mowa o zmianach?

Prace nad unijną dyrektywą nie są przypadkowe. Trzeba pamiętać, że w ostatnich latach wydłużono wiek emerytalny w wielu krajach należących do Unii Europejskiej. Poza Polską na taki krok zdecydowała się m.in. Holandia. Fakt, że pracownicy będą pracować coraz dłużej, powinien być odpowiednio rekompensowany czasem wolny. Tak przynajmniej uznali unijni urzędnicy. Nie tylko oni jednak zauważyli konieczność wdrożenia zmian. Warto zauważyć, że na podobnym stanowisku stoją psychologowie, którzy twierdzą, że dłuższy okres aktywności powinien być przerwany przerwami na tyle długimi, żeby pracownik był w stanie się zregenerować.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Dłuższy urlop w planach

Zgodnie ze stanowiskiem unijnych urzędników, pracownicy będą mogli skorzystać z dłuższego urlopu. Aktualnie trwają prace na tym, by podzielić kraje na te, w których pracownicy mają pracować do 67. i 68. roku życia. Zatrudnieni w pierwszych krajach mogliby liczyć na 35 dni urlopu, zaś ci, którzy pracowaliby o rok dłużej, nabywaliby prawo do 37 dni wolnego. To, czy zmiany wejdą w życie, nie jest jeszcze pewne.


Dobra wiadomość dla pracowników?

Ponieważ informacji o planowanych zmianach na razie jest niewiele, trudno powiedzieć, czy taka zmiana będzie korzystna dla pracowników. Patrząc na to, jak w Polsce są skonstruowane przepisy prawa pracy, można powiedzieć, że pracownicy powinni się cieszyć – jeżeli zmiany wejdą w życie, rzeczywiście będą mogli wypoczywać dłużej.

Z drugiej strony nie można też zapomnieć o pracodawcach. To oni ponoszą koszty zatrudnienia pracownika i są zobowiązani udzielić mu urlopu wypoczynkowego. Zmiany w zakresie długości urlopu mogą spowodować, że faktycznie będą oni zobowiązani do ponoszenia ciężaru finansowego. Specjaliści wskazują przy tym, że samo podniesienie wieku emerytalnego stworzyło wiele pytań, np. o wydajność pracy pracownika po 60 roku życia. Problem jest zatem złożony, a to, czy tylko pracodawcy będą ponosić koszty dłuższych urlopów pracowniczych, będzie wiadome dopiero w przyszłym roku.

Oceń ten wpis
Czy będziemy wypoczywać dłużej?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jadwiga
2019-12-15, 18:40
Czy będziemy wypoczywać dłużej? Zainteresował mnie ten artykuł, bo tytuł zachęcający. Uważam, że urlop nie zostanie powiększony. Może dojdą jedynie jakieś dni nowe wolne, jak rząd zrobi jakieś święto.... Wyliczyłam, że w 2020 roku przypada 13 świąt ustawowo wolnych od pracy.
Roman
2019-12-04, 07:36
Na razie nic nie słyszałem, aby wydłużono urlop wypoczynkowy. Jak wydłużą, to będę się cieszył z tego powodu.
Joanna
2019-05-14, 08:40
Chyba każdy wie, ile należy się jemu urlopu wypoczynkowego. Czy ktoś może wie, bo jakieś prace są w UE - o ile ma być przedłużony urlop? Proszę o odpowiedź.
Ophra
2019-05-09, 13:05
Dobrze by było jakby była możliwość większej ilości niż wspomniane 26 dni brać. No ale niestety jest jak jest. Najlepiej jest prowadzić swój biznes i korzystać po swojemu.
Nadia
2019-05-07, 11:16
Trzydzieści trzy procent pracowników stwierdziło, że w tym roku nie będą brać udziału w wakacjach, co stanowi spadek z 35 procent w ubiegłym roku. Różnie z tym bywa.
doktor
2019-04-15, 15:04
U nas w firmie da się pokombinować z godzinami do wyboru gdy ktoś powieksza urlop lub woli tak zrealizować wypracowane godziny. Czasami firma sama daje na wybór.
Lasota
2019-04-05, 09:25
Powinno być też tak jak w Irlandii, że są dodatkowe dni urlopu bo po prostu parlament tak zadecydował, że np. dnia tego a tego jest wolne w całym kraju. My długo pracujemy w ue.
zamyślony
2019-03-30, 14:00
Powinno być oczywiście więcej urlopu, tak jak większe stawki godzinowe, większe zarobki. Niestety jesteśmy po wojnie w takiej sytuacji, że gonimy ciągle zachód. Tacy grecy sobie bankrutują a ile mają korzyści.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.