Praca w urzędzie - praca idealna?

Praca w urzędzie - praca idealna?
Praca w budżetówce jest dla wielu spełnieniem marzeń, bo można liczyć nie tylko na stabilną umowę o pracę, lecz także wypłatę w terminie. Czy rzeczywiście praca w urzędzie to same plusy? Ile zarabiają urzędnicy i jak naprawdę wygląda ich codzienna praca?

Gdy mowa o urzędnikach i pracy w budżetówce, nie sposób nie przywołać ciekawych wyników badań, opublikowanych przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Wynika z nich, że ok. 5 mln Polaków zdecydowałoby się na pracę w urzędzie, gdyby otrzymali taką ofertę pracy. Taka liczba wypada bardzo ciekawie zwłaszcza w zestawieniu ze stereotypem urzędnika, który utarł się przez ostatnie lata w głowach petentów.

Czy warto być urzędnikiem? Nie sposób na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, bo wszystko zależy od tego, jakie oczekiwania ma potencjalny pracownik. Praca w urzędzie z całą pewnością jest stabilna – urzędnicy pracują w oparciu o umowę o pracę, większość z nich może też liczyć na pełen etat. To oznacza, że czerpią z wszystkich przywilejów wiążących się z zawarciem stosunku pracy. Ale praca urzędnika to również praca z interesantami. Czytaj także: Czy piłkarz sprawdziłby się w biurze?


Droga do urzędniczego fotela

Jaką drogę kształcenia należy wybrać, by zostać urzędnikiem? Najłatwiej mają ci, którzy ukończą prawo lub administrację, bo wówczas mają pojęcie o stosowaniu przepisów i działaniu urzędów poszczególnego szczebla. Posiadanie polskie obywatelstwo i dyplom ukończenia uczelni wyższej na jednym z wyżej wymienionych kierunków, umożliwiają otrzymanie pracy w samorządzie na takich stanowiskach jak: referent, starszy referent czy specjalista.

Osoby marzące o aplikowaniu na oferty ministerialne, powinny pomyśleć o ukończeniu Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, która znajduje się w Warszawie. By dostać się do niej, trzeba nie tylko posiadać wiedzę teoretyczną z zakresu prawa i administracji, lecz także mieć konkretne umiejętności i znać języki obce. Ukończenie jednak tej prestiżowej szkoły otwiera możliwość aplikowania z pozytywnym wynikiem na wiele stanowisk w administracji państwowej. Inaczej mówić, absolwent nie musi się obawiać, że nie znajdzie zatrudnienia.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w urzędzie - marzenie niejednego


Ile można zarobić?

Choć umowa o pracę już sama w sobie jest atrakcyjna, nie można zapomnieć o kwestii wynagrodzenia, jakie otrzymuje urzędnik. By wskazać konkretne liczby, warto odwołać się do danych zebranych przez GUS. Zgodnie z nimi w 2013 r. w Polsce pracowało 428 049 urzędników. Wynagrodzenie przeciętnego wynosiło 4348 zł brutto. By jednak wskazać konkretne wynagrodzenie poszczególnych urzędników, trzeba mieć na uwadze kilka kwestii.

Podstawową kwestią jest to, że urzędnicy mogą awansować. Przekraczając próg urzędu, otrzymują dokładne informacje na temat swojej ścieżki kariery. Objęcie pierwszego stanowiska wiąże się zatem ze znacznie niższym wynagrodzeniem – najczęściej nie przekracza on kwoty 2000 zł brutto. By otrzymać przeciętną pensją we wskazanej wyżej kwocie, urzędnik musi przebyć krętą drogę.


By walczyć ze stereotypem

To interesanci stworzyli stereotyp urzędnika. W ostatnich latach jakość obsługi petentów w urzędach uległa jednak znaczącej poprawie. Wszystko dlatego, że każdego roku uczelniane mury z dyplomami opuszczają absolwenci, którzy poszukują zatrudnienia w budżetówce. To właśnie oni tworzą nową urzędnicza armię, która można określić zupełni odmiennymi od stereotypowych słowami. Większość z nich jest nie tylko pomocna, lecz także miła i kompetentna. Dla porównania dowiedz się: Na czym polega praca specjalisty SEO?

Choć walka ze stereotypami jest trudna, praca w urzędzie z całą pewnością jest atrakcyjna zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą liczyć na umowę o pracę, pracując w sektorze prywatnym. I właśnie dlatego należy się spodziewać, że w najbliższych latach nie będzie brakowało osób chętnych do pracy właśnie na urzędniczych stanowiskach.

Zobacz: oferty pracy dla pracowników biurowych w Katowicach. 

Oceń ten wpis
Praca w urzędzie - praca idealna?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 11

Opinie

Malika
2021-09-29, 13:18
Każda praca jest fajna, jedni wolą biurową a inni w urzędzie. Oczywiście warto poznać wady i zalety tych rozwiązań.
Lenin
2019-12-12, 15:45
Dla każdego idealna praca oznacza coś innego i tak samo jest w tym temacie. To dość ciekawe rozwinięcie tematu pokazujące punkt widzenia autora.
robotnik
2019-05-19, 15:03
Też tak uważam. Kto ma pracę w urzędzie i ma umowę o pracę, może być szczęśliwcem. Praca w budżetówce to o wiele więcej zalet, niż wad.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.