Zawody i ich potencjał

Praca w urzędzie - praca idealna?

24 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Praca w urzędzie - praca idealna?
Dla wielu osób praca w budżetówce była spełnieniem marzeń. Można tu liczyć na stabilną umowę o pracę, wypłatę w terminie, a także dodatkową gratyfikację raz na jakiś czas. Czy rzeczywiście praca w urzędzie to same plusy? Ile zarabiają urzędnicy i jak naprawdę wygląda ich codzienna praca?

Praca w administracji publicznej pozostaje atrakcyjnym celem dla osób, które szukają bezpiecznej, zawodowej przestrzeni. „Budżetówka” jest odporna na dynamikę i wahania rynku pracy, co jest zarówno jej zaletą, jak i ogromną wadą. Sama stabilność pracy w urzędzie często nie jest już wystarczającą motywacją dla pracowników i kandydatów.

Czy warto być urzędnikiem?

Nie sposób na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, bo wszystko zależy od tego, jakie oczekiwania ma potencjalny pracownik. Praca w urzędzie z całą pewnością jest stabilna – urzędnicy pracują w oparciu o umowę o pracę, większość z nich może też liczyć na pełen etat. To oznacza, że czerpią z wszystkich przywilejów wiążących się z zawarciem stosunku pracy. Ale praca urzędnika to również praca z interesantami, nieduże możliwości rozwoju i rutyna. Dla wielu osób może być to źródłem wypalenia zawodowego.

Jak zostać urzędnikiem?

Jeśli planujesz związać się z sektorem administracji publicznej, musisz spełnić kilka wymagań. 

Wymagania do pracy w urzędzie to między innymi:

  • wykształcenie wyższe (często kierunkowe),
  • znajomość przepisów prawa i umiejętność ich interpretowania,
  • wysoki poziom umiejętności społecznych,
  • umiejętność obsługi komputera. 

Osoby marzące o aplikowaniu na oferty ministerialne, powinny pomyśleć o ukończeniu Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, która znajduje się w Warszawie. By się do niej dostać trzeba nie tylko posiadać wiedzę teoretyczną z zakresu prawa i administracji, lecz także mieć konkretne umiejętności i znać języki obce.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Urzędnik

Starszy inspektor ds. bezpieczeństwa i higieny pracy

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Katowice
Dodana

Starszy statystyk ds. realizacji badań

Urząd Statystyczny w Rzeszowie

  • Tarnobrzeg
Dodana

Referent ds. czynności analitycznych i sprawdzających

Izba Administracji Skarbowej w Krakowie

  • Wieliczka
Dodana

Specjalista ds. Konwencji Waszyngtońskiej (CITES)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w Warszawie

  • Warszawa
Dodana

Inspektor Zespół Finansów, Zaopatrzenia i Informatyki

Komenda Powiatowa Policji w Obornikach

  • Oborniki
Dodana

Ukończenie tej prestiżowej szkoły otwiera możliwość aplikowania z pozytywnym wynikiem na wiele stanowisk w administracji państwowej. Inaczej mówiąc, absolwent nie musi się obawiać, że nie znajdzie zatrudnienia.

Ile zarabia urzędnik?

Choć umowa o pracę już sama w sobie jest atrakcyjna, nie można zapomnieć o kwestii wynagrodzenia, jakie otrzymuje urzędnik. By wskazać konkretne liczby, warto odwołać się do danych zebranych przez GUS. Zgodnie z nimi w 2022 r. wynagrodzenie przeciętnego urzędnika wynosiło 6536,07 zł brutto. By jednak wskazać konkretne wynagrodzenie na poszczególnym stanowisku, trzeba mieć na uwadze kilka kwestii.

Podstawową jest to, że urzędnicy mogą awansować. Przekraczając próg urzędu, otrzymują dokładne informacje na temat swojej ścieżki kariery. Objęcie pierwszego stanowiska wiąże się zatem ze znacznie niższym wynagrodzeniem, często niewiele wyższym niż najniższa krajowa. By otrzymać przeciętną pensję we wskazanej wyżej kwocie, urzędnik musi przebyć krętą drogę.

W „budżetówce” przewidziany jest szereg dodatków. Należą do nich:

  • dodatek stażowy – po przepracowaniu 5 lat jego wysokość wynosi 5%, a później z każdym rokiem zwiększa się o 1%. Maksymalnie może wynieść 20%,
  • dodatek funkcyjny (na przykład dla kadry kierowniczej danego oddziału),
  • dodatek zadaniowy,
  • nagrody za ponadprzeciętne osiągnięcia,
  • nagrody roczne,
  • trzynasta pensja, czyli dodatkowe, trzynaste wynagrodzenie w skali roku,
  • odprawa emerytalna: za przepracowanych 10 lat wynosi równowartość dwumiesięcznego wynagrodzenia, za 15 lat – trzymiesięcznego, powyżej 20 lat stażu pracownicy otrzymują równowartość półrocznego wynagrodzenia.

Niski prestiż pracy w urzędzie

Tak jak wspomnieliśmy na początku, praca w urzędzie wyróżnia się stabilnością zatrudnienia, ale w zasadzie rzadko oferuje dużo więcej. Ze względu na to urzędnicy są bardzo wypaloną grupą zawodową. Z pewnością wiesz, jaki stereotyp urzędnika jest popularny w Polsce, prawda?

Jednak w ostatnich latach jakość obsługi petentów w urzędach uległa jednak znaczącej poprawie. Wszystko dlatego, że każdego roku uczelniane mury z dyplomami opuszczają absolwenci, którzy poszukują zatrudnienia w budżetówce. To właśnie oni tworzą nową urzędniczą armię, którą można określić zupełnie odmiennymi od stereotypowych słowami. Większość z nich jest nie tylko pomocna, lecz także miła i kompetentna.

Podsumowanie

Choć walka ze stereotypami jest trudna, praca w urzędzie z całą pewnością jest atrakcyjna zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą liczyć na umowę o pracę, pracując w sektorze prywatnym. Biorąc pod uwagę postępującą wymianę kadry, można założyć, że w najbliższym czasie pracy w urzędach nie będzie brakować.

 

To może Cię również zainteresować

Praca w budżetówce - czy to się opłaca?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

5 komentarzy

Nina

Nina

Urzędy Pracy, powinny być zlikwidowane, przecież nie mamy bezrobocia? Każdy kto chce pracować , pracę dostanie, bez pośrednika, któremu z budżetu należy za to pośrednictwo zapłacić.Ludzie to parodia ,zatrudniać tysiące ludzi , którzy nic nie mogą. Wypłacenie zasiłku, czy ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnego, to powinna być rola ZUS-u. Dyrektorzy tych nic wnoszących instytucji budżetowych to wysoko wynagradzani urzędasy. Policzcie ile kosztuje utrzymanie urzędów pracy??. Jeszcze rozumie, w miastach wojewódzkich ale każde miasto , miasteczko w Polsce ma urząd Pracy. To niewiarygodne wyrzucanie pieniędzy.
urzędnik od 20 lat

urzędnik od 20 lat

artykuł mocno nie przystaje do rzeczywistości 2023, wielu urzędników ma pensję minimalną, to znaczy osoby zajmujące się obsługą obywatela czy ochroną konsumenta czy kontrolną funkcją państwa od których wymaga się niekaralności, neutralności, godnego zachowania poza pracą i w internecie, ukończenia studiów, odpowiedzialności (wbrew mitom) zarabiają tyle co sprzątaczka, specjaliści inżynierowie laboranci zarabiają więcej ale w Warszawie w urzędach centralnych czy ministerstwach można liczyć na "aż" 3.5 do 4 tysięcy złotych na rękę (minimalna to obecnie 2700 netto) , to znaczy inżynier specjalista z wieloletnim stażem w jakiejś ważnej instytucji zarabia tysiąc złotych więcej niż sprzątaczka (z całym szacunkiem do niej i jej pracy ale zestawiamy wymagania np. specjalisty od przetargów czy inżyniera analizującego przetargi) owszem jest 13-tka, tak, zgoda, mam pensję 13 razy w roku, tylko, że na zachodzie urzędnik zarabia 3 krotność pensji (tak było do 2010) sprzątaczki a nie 30% więcej
Malika

Malika

Każda praca jest fajna, jedni wolą biurową a inni w urzędzie. Oczywiście warto poznać wady i zalety tych rozwiązań.
Lenin

Lenin

Dla każdego idealna praca oznacza coś innego i tak samo jest w tym temacie. To dość ciekawe rozwinięcie tematu pokazujące punkt widzenia autora.
robotnik

robotnik

Też tak uważam. Kto ma pracę w urzędzie i ma umowę o pracę, może być szczęśliwcem. Praca w budżetówce to o wiele więcej zalet, niż wad.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.