!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Kawa czy herbata? Co pijasz w pracy?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 24 głosy

24 głosy

5 komentarzy

Kawa czy herbata? Co pijasz w pracy?
W wielu firmach pracodawca wychodzi poza przepisy prawa pracy i oferuje swoim podwładnym – poza wodą zdatną do picia – również kawę czy herbatę i dodatki do tych napojów: cytryny, mleko lub cukier. Po co sięgnąć w ciągu dnia pracy, by czuć się dobrze?

Pracodawca zatrudniający pracowników musi pamiętać o szeregu przepisów z zakresu prawa pracy. Ustawodawca zobowiązuje go np. do dostarczenia podwładnym wody zdatnej do spożycia. W wielu firmach jednak, poza wodą, pracownicy mają dostęp do innych szeregu innych napojów. Do najpopularniejszych należy kawa i herbata.

To, po jakie napoje w ciągu dnia sięgają pracownicy, w dużej mierze zależy wyłącznie od ich upodobań. Warto jednak wiedzieć, że zarówno kawa, jak i herbata mogą wpływać na to, w jaki sposób wykonujemy swoje codzienne obowiązki. Na co zatem postawić w godzinach pracy? Delektować się filiżanką aromatycznej kawy czy raczej postawić na orzeźwiającą herbatę?


Kawa o poranku pobudzi

Wiele pracowników nie wyobraża sobie poranku bez filiżanki dobrej kawy. Rzeczywiście, ten napój pobudza i dodaje energii. Nadużywanie kawy może jednak spowodować, że zawarta w niej kofeina wcale nie pobudzi. Gdy organizm przyzwyczai się, że każdego dnia otrzymuje porcję kawy, może okazać się, że jej picie jest wyłącznie przyjemnością, nie pomaga zaś w zmobilizowaniu się do działania. To, niestety, minus codziennego sięgania po kawę.

Pracownicy, którzy chętnie sięgają po czarny napój, powinni pamiętać, że ta… może uzależniać. Wszystko dlatego, że nawet jedna filiżanka kawy zawiera kofeinę. W praktyce zatem niektórzy mogą nie być w stanie funkcjonować, jeżeli rano nie będą pobudzać organizmu dobrze zaparzoną kawą. To poważny problem, z którego większość pracowników nie zdaje sobie sprawy.

Regularne sięganie po kawę prowadzi nie tylko do uzależnienia. Negatywnym skutkiem może być również brak odporności na stres czy zmienność nastrojów. Osoby bardzo wrażliwe mogą czuć po spożyciu filiżanki napoju niepokój czy cierpieć na bezsenność. W praktyce zatem, choć pracownicy biurowi nie wyobrażają sobie dnia bez kawy, do picia tego napoju należy podejść z rozwagą.


Królestwo herbaty

Co z herbatą? Po taki napój również w ciągu dnia pracy sięgają pracownicy. Ale tu wybór jest znacznie większy, bo sklepowe półki uginają się pod rozmaitymi opakowaniami herbaty. Wybierać można wśród różnych odmian herbat klasycznych, dostępne są również owocowe, herbata zielona czy czerwona. W praktyce szeroki wybór przekłada się na możliwość delektowania się różnymi smakami herbaty przez cały dzień.

Samopoczucie pracownika, który chętnie sięga po filiżankę herbaty, może być uzależnione od rodzaju przygotowanego napoju. O ile mięta orzeźwia i pobudza do działania, o tyle czerwona herbata pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Jeszcze inaczej jest w przypadku herbaty zielonej, bogatej w przeciwutleniacze. W praktyce zatem picie herbaty nie zawsze oznacza dostarczanie do organizmu tych samych związków.

Choć specjaliści spierają się o wpływ herbaty na nasz organizm, wiadomo, że jej picie nie powinno zaszkodzić. Herbata – w przeciwieństwie do kawy – nie uzależnia tak silnie. Z drugiej jednak strony specjaliści podkreślają, że negatywny wpływ na nasz organizm może mieć herbata z cytryną. Wówczas bowiem dochodzi do wytworzenia cytrynianiu glinu, czyli związku, który jest dla nas szkodliwy. W praktyce zatem i przy sięganiu po herbatę najlepiej zachować umiar.

A ty, co dziś pijasz w pracy?

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Podziel się

5 komentarzy

Ernie

Ernie

Kawa czy herbata to przecież indywidualny wybór. Może być też sama woda mineralna.
Leopold

Leopold

U nas w oddziale mamy ekspres do kawy i czajnik na herbatę. Mamy to od pracodawcy. Ja w trakcie pracy piję z 4 kawy darmowe, bo mam niskie ciśnienie.
Majkel

Majkel

Kawa i herbata to normalna rzecz. Bez tego chyba nic nie byłoby takie samo :) Oczywiście inne rzeczy także są dozwolone jak ciasta, obiady czy lunche. Tak to wygląda.
Monika

Monika

U nas w dziale posiadamy ekspres do kawy, czajnik. Kawę kupujemy sami. Kto ma zamiar napić się kawę w trakcie pracy, lub jak przyjdzie do pracy i pragnie kawę, to każdy sobie robi wtedy kiedy chce. Tak samo jest z herbatą.
Donka

Donka

Ja pijam kawę jedną lub dwie. Herbata także się trafi. W sumie większość ludzi pija właśnie tak w naszej pracy. Czajniki są dostępne i jest mikrofalówka także i super.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.