Biura karier - gdzie ich szukać i jak mogą pomóc?

Biura karier - gdzie ich szukać i jak mogą pomóc?
Pierwsze powstały w Wielkiej Brytanii. Dziś są znane w całej Europie i korzystają z nich głównie studenci. Biura karier, gdyż o nich mowa, pomagają studentom i absolwentom odnaleźć się na rynku pracy. Co warto o nich wiedzieć?

Studenci i absolwenci uczelni wyższych nie zawsze mają problem ze znalezieniem pracy. Dotyczy to jednak tylko tych najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych, którzy nie obawiają się angażować w różnego rodzaju projekty i są otwarci na zdobywanie nowych doświadczeń. Natomiast większość współczesnych studentów i absolwentów ma problem z odnalezieniem się na rynku pracy, gdyż osób z dyplomem przybywa bardzo dużo z każdym rokiem. A to oznacza, że konkurencja jest ogromna – nie wystarcza tylko wykształcenie, potrzebne są również umiejętności i doświadczenie, czym studenci i absolwenci nie zawsze mogą się pochwalić.

Działalność biur karier sprowadza się głównie do pomocy studentom i absolwentom uniwersytetów i szkół wyższych. Głównym zadaniem tych podmiotów jest świadczenie doradztwa zawodowego i dostarczanie konkretnej wiedzy osobom zainteresowanym. Warto przy tym dodać, że doradztwo zawodowe nie ogranicza się tylko do pomocy w zaplanowaniu kariery, lecz obejmuje także pomoc w przygotowaniu np. zestawu dokumentów aplikacyjnych i odpowiednim przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Pierwsze w Wielkiej Brytanii

Gdzie powstały pierwsze biura karier? W Wielkiej Brytanii tuż po II wojnie światowej. Rozpoczęły one działalność przy uczelniach i były odpowiedzią na potrzeby coraz liczniejszej grupę studentów rozpoczynających naukę na uniwersytetach. Współcześnie brytyjskie biura karier są podmiotami o ugruntowanej pozycji i pomagają absolwentom w odnalezieniu się na rynku pracy. Ich działalność sprowadza się głównie do pomocy w wytyczeniu zainteresowanym ścieżki zawodowej. Warto też podkreślić, że współpracują one z licznymi firmami i stowarzyszeniami. W praktyce zatem studenci i absolwenci otrzymują kompleksową pomoc.

Czy wiesz, że...

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Pierwsze w Polsce biuro karier powstało w marcu 1993 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działalność rozpoczynało przy wsparciu Johna C. Franksa, dyrektora biura karier na uniwersytecie w Hull. Gdy okazało się, że jednostka ta może również w Polsce być bardzo pomocna w rozwoju kariery młodych osób, tego rodzaju biur zaczęto zakładać coraz więcej.

Powstanie pierwszych biur karier i zainteresowanie ich działalnością sprawiło, że w Europie zaczęły powstawać kolejne takie jednostki. Najwięcej pojawiło się ich w latach 90-tych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy działalność rozpoczęły m.in. biura karier przy polskich uczelniach. Dziś działają prężnie i od czasu powstania pomogły wielu absolwentom w znalezieniu stałej posady.

Ponad 200 biur karier w całej Polsce

Choć w Polsce funkcjonuje ponad 200 biur karier uczelni państwowych i prywatnych. Już sama liczba tych podmiotów wskazuje na to, że są one potrzebne i spełniają pewne oczekiwania zarówno studentów, jak i absolwentów uczelni wyższych.

Polskie biura karier funkcjonujące przy uczelniach mają za zadanie nie tylko pomóc absolwentom w zaplanowaniu ścieżki, lecz także w znalezieniu posady. Większość z funkcjonujących obecnie na rynku współpracuje z różnymi firmami i przedsiębiorstwami, dzięki czemu mają one informacje o prowadzonych rekrutacjach. Nie bez znaczenia jest też to, że pomagają one zainteresowanym podmiotom w zorganizowaniu praktyk lub stażu, dzięki czemu studenci mają możliwość zdobycia doświadczenia i konkretnych umiejętności. W naszym kraju uczelnie mają ponadto obowiązek badania losów karier absolwentów, by lepiej opracowywać programy kształcenia i dostosowywać tworzone kierunki studiów do aktualnych potrzeb na rynku pracy. 

Jak pomaga biuro karier?

Biura karier realizują szeroki program. Ich działalność to m.in. dostarczanie informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy wszystkim zainteresowanym. Wiele biur ma swoje strony, a nawet platformy, na których publikowane są oferty pracy, stażów i praktyk dla studentów i absolwentów. Studenci także w samej jednostce mają możliwość dowiedzieć się, które firmy aktualnie organizują staż, które prowadzą rekrutację i na jakie stanowiska. Ważnym punktem działalności biur karier jest pomoc wszystkim zainteresowanym od teoretycznej strony. Dzięki temu studenci i absolwenci dowiadują się, jak przygotować idealny zestaw dokumentów aplikacyjnych i zaprezentować się potencjalnemu przedsiębiorcy na rozmowie kwalifikacyjnej. To, jak złożona i kompleksowa jest działalność biura karier, zależy w dużej mierze od uczelni. 

Widać to na poświęconych tym jednostkom podstronach. Wspomniane biuro karier dla studentów Politechniki Koszalińskiej udziela wsparcia w bardzo szerokim zakresie, od doradztwa i utrzymywaniu kontaktów z potencjalnymi pracodawcami, poprzez informowanie o ofertach pracy i wszelkich wydarzeniach pomagających w rozwijaniu ścieżki zawodowej,  a skończywszy na publikowaniu praktycznych poradników na temat rekrutacji i poszukiwania pracy. W mniejszych uczelniach zakres działalności tych jednostek częściej ogranicza się do pośrednictwa między firmami a studentami i absolwentami szukającymi zatrudnienia oraz doradztwa zawodowego. To już i tak spora pomoc dla osób, które próbują stawiać pierwsze kroki w zawodzie.

Dowiedz się, jak w praktyce wygląda wsparcie biur karier w poszukiwaniu pracy z poniższego filmiku:

Choć biura karier powstały, by pomagać studentom i absolwentom, nie można zapomnieć, że ich działalność to również promowanie uczelni, przy których działają. Tę płaszczyznę realizują m.in. przez budowanie długofalowych relacji z firmami, w jakich pracują absolwenci konkretnych uczelni. I to kolejny powód, dla którego warto zainteresować się działalnością biur karier.

Szansa dla wielu studentów  – targi pracy

Warto wiedzieć, że przy większych uczelniach często z inicjatywy biur karier organizowane są targi pracy, na których studenci mogą spotkać potencjalnych pracodawców i dowiedzieć się więcej o firmach. To najlepszy sposób na rozeznanie się wśród przedsiębiorstw, które są zainteresowane zatrudnieniem absolwentów danych kierunków. Już za 2 miesiące w Kołobrzegu (27 listopada 2019, a w kolejnych miesiącach w Słupsku i w Koszalinie) odbędą się Środkowopomorskie Targi Edukacji i Pracy GlobalLogic Job Fair organizowane przez wspomnianą już Politechnikę Koszalińską. Coroczny event cieszy się ogromną popularnością zarówno studentów, jak i przedsiębiorców z całego regionu.

W tego rodzaju wydarzeniach biorą udział setki firm i tysiące młodych ludzi. W całej Polsce targów pracy odbywa się więcej, w różnych miesiącach i przez cały rok, dlatego zawsze warto śledzić wydarzenia w okolicy i działalność biura karier danej uczelni, by nie stracić wielkiej szansy na pracę marzeń w przyszłości.

Oceń ten wpis
Biura karier - gdzie ich szukać i jak mogą pomóc?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Olka
2019-12-05, 08:27
Biur karier w naszym kraju jest duża ilość. Są one zarówno państwowe jak i prywatne. Często takie biura organizują targi pracy.
Uczony
2019-05-24, 13:02
Biura karier działają jako jednostki organizacyjne uczelni wyższych od kilkudziesięciu lat. Co one robią, gdzie znajdują się w naszym kraju, to wszystko można znaleźć w tym artykule. Pozwolę sobie dodać informacje z internetu: Celem i misją biur karier jest zapewnienie doradztwa zawodowego, pozwalającego profesjonalnie zdiagnozować optymalne ścieżki rozwoju kariery zawodowej, oraz dostarczenie praktycznej wiedzy, jak zachować się na rynku pracy, by zostać zatrudnionym przez wybranego pracodawcę.
Pomelo
2019-05-07, 12:14
Sporo młodych ludzi potrafi realizować się w tym zakresie. To bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich chcących zadbać o karierę. Warto zatem to wszystko zrealizować korzystnie.
Tok2
2019-04-05, 14:47
Każda forma pomocy jeżeli realnie pomaga jest dobra. Ludzie tylko korzystają z tego podczas szukania pracy. To także głównie działanie dla młodych ludzi w pracy umysłowej.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.