Studenci i absolwenci uczelni wyższych nie zawsze mają problem ze znalezieniem pracy. Dotyczy to jednak tylko tych najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych, którzy nie obawiają się angażować w różnego rodzaju projekty i są otwarci na zdobywanie nowych doświadczeń. Natomiast większość współczesnych studentów i absolwentów ma problem z odnalezieniem się na rynku pracy, gdyż osób z dyplomem przybywa bardzo dużo z każdym rokiem. A to oznacza, że konkurencja jest ogromna – nie wystarcza tylko wykształcenie, potrzebne są również umiejętności i doświadczenie, czym studenci i absolwenci nie zawsze mogą się pochwalić.
Działalność biur karier sprowadza się głównie do pomocy studentom i absolwentom uniwersytetów i szkół wyższych. Głównym zadaniem tych podmiotów jest świadczenie doradztwa zawodowego i dostarczanie konkretnej wiedzy osobom zainteresowanym. Warto przy tym dodać, że doradztwo zawodowe nie ogranicza się tylko do pomocy w zaplanowaniu kariery, lecz obejmuje także pomoc w przygotowaniu np. zestawu dokumentów aplikacyjnych i odpowiednim przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Pierwsze w Wielkiej Brytanii
Gdzie powstały pierwsze biura karier? W Wielkiej Brytanii tuż po II wojnie światowej. Rozpoczęły one działalność przy uczelniach i były odpowiedzią na potrzeby coraz liczniejszej grupę studentów rozpoczynających naukę na uniwersytetach. Współcześnie brytyjskie biura karier są podmiotami o ugruntowanej pozycji i pomagają absolwentom w odnalezieniu się na rynku pracy. Ich działalność sprowadza się głównie do pomocy w wytyczeniu zainteresowanym ścieżki zawodowej. Warto też podkreślić, że współpracują one z licznymi firmami i stowarzyszeniami. W praktyce zatem studenci i absolwenci otrzymują kompleksową pomoc.
Czy wiesz, że...
Pierwsze w Polsce biuro karier powstało w marcu 1993 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działalność rozpoczynało przy wsparciu Johna C. Franksa, dyrektora biura karier na uniwersytecie w Hull. Gdy okazało się, że jednostka ta może również w Polsce być bardzo pomocna w rozwoju kariery młodych osób, tego rodzaju biur zaczęto zakładać coraz więcej.
Powstanie pierwszych biur karier i zainteresowanie ich działalnością sprawiło, że w Europie zaczęły powstawać kolejne takie jednostki. Najwięcej pojawiło się ich w latach 90-tych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy działalność rozpoczęły m.in. biura karier przy polskich uczelniach. Dziś działają prężnie i od czasu powstania pomogły wielu absolwentom w znalezieniu stałej posady.
Ponad 200 biur karier w całej Polsce
Choć w Polsce funkcjonuje ponad 200 biur karier uczelni państwowych i prywatnych. Już sama liczba tych podmiotów wskazuje na to, że są one potrzebne i spełniają pewne oczekiwania zarówno studentów, jak i absolwentów uczelni wyższych.
Polskie biura karier funkcjonujące przy uczelniach mają za zadanie nie tylko pomóc absolwentom w zaplanowaniu ścieżki, lecz także w znalezieniu posady. Większość z funkcjonujących obecnie na rynku współpracuje z różnymi firmami i przedsiębiorstwami, dzięki czemu mają one informacje o prowadzonych rekrutacjach. Nie bez znaczenia jest też to, że pomagają one zainteresowanym podmiotom w zorganizowaniu praktyk lub stażu, dzięki czemu studenci mają możliwość zdobycia doświadczenia i konkretnych umiejętności. W naszym kraju uczelnie mają ponadto obowiązek badania losów karier absolwentów, by lepiej opracowywać programy kształcenia i dostosowywać tworzone kierunki studiów do aktualnych potrzeb na rynku pracy.
Jak pomaga biuro karier?
Biura karier realizują szeroki program. Ich działalność to m.in. dostarczanie informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy wszystkim zainteresowanym. Wiele biur ma swoje strony, a nawet platformy, na których publikowane są oferty pracy, stażów i praktyk dla studentów i absolwentów. Studenci także w samej jednostce mają możliwość dowiedzieć się, które firmy aktualnie organizują staż, które prowadzą rekrutację i na jakie stanowiska. Ważnym punktem działalności biur karier jest pomoc wszystkim zainteresowanym od teoretycznej strony. Dzięki temu studenci i absolwenci dowiadują się, jak przygotować idealny zestaw dokumentów aplikacyjnych i zaprezentować się potencjalnemu przedsiębiorcy na rozmowie kwalifikacyjnej. To, jak złożona i kompleksowa jest działalność biura karier, zależy w dużej mierze od uczelni.
Widać to na poświęconych tym jednostkom podstronach. Wspomniane biuro karier dla studentów Politechniki Koszalińskiej udziela wsparcia w bardzo szerokim zakresie, od doradztwa i utrzymywaniu kontaktów z potencjalnymi pracodawcami, poprzez informowanie o ofertach pracy i wszelkich wydarzeniach pomagających w rozwijaniu ścieżki zawodowej, a skończywszy na publikowaniu praktycznych poradników na temat rekrutacji i poszukiwania pracy. W mniejszych uczelniach zakres działalności tych jednostek częściej ogranicza się do pośrednictwa między firmami a studentami i absolwentami szukającymi zatrudnienia oraz doradztwa zawodowego. To już i tak spora pomoc dla osób, które próbują stawiać pierwsze kroki w zawodzie.
Dowiedz się, jak w praktyce wygląda wsparcie biur karier w poszukiwaniu pracy z poniższego filmiku:
Choć biura karier powstały, by pomagać studentom i absolwentom, nie można zapomnieć, że ich działalność to również promowanie uczelni, przy których działają. Tę płaszczyznę realizują m.in. przez budowanie długofalowych relacji z firmami, w jakich pracują absolwenci konkretnych uczelni. I to kolejny powód, dla którego warto zainteresować się działalnością biur karier.
Szansa dla wielu studentów – targi pracy
Warto wiedzieć, że przy większych uczelniach często z inicjatywy biur karier organizowane są targi pracy, na których studenci mogą spotkać potencjalnych pracodawców i dowiedzieć się więcej o firmach. To najlepszy sposób na rozeznanie się wśród przedsiębiorstw, które są zainteresowane zatrudnieniem absolwentów danych kierunków. Już za 2 miesiące w Kołobrzegu (27 listopada 2019, a w kolejnych miesiącach w Słupsku i w Koszalinie) odbędą się Środkowopomorskie Targi Edukacji i Pracy GlobalLogic Job Fair organizowane przez wspomnianą już Politechnikę Koszalińską. Coroczny event cieszy się ogromną popularnością zarówno studentów, jak i przedsiębiorców z całego regionu.
W tego rodzaju wydarzeniach biorą udział setki firm i tysiące młodych ludzi. W całej Polsce targów pracy odbywa się więcej, w różnych miesiącach i przez cały rok, dlatego zawsze warto śledzić wydarzenia w okolicy i działalność biura karier danej uczelni, by nie stracić wielkiej szansy na pracę marzeń w przyszłości.
To może Cię również zainteresować